Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Illike
Liige
Postitusi: 799
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Illike »

Mina kuulsin sellest juba kuskil kaheksakümnendate lõpus. Siis räägiti, et üleval on mingi ava kust saab välja vaadata. Ma ei mäleta kes seda rääkis kuid mingi teadmine jäi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32605
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Kuulge, kas näiteks Villu Kanguril või kellelgi polnud isegi selleteemalist luuletust...?
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 961
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

J.M.K.E. - Monument

Kõik me kandi inimesed teadsid seda meest
tegi tööd ja võttis viina, üldse lahe vend
ainus viga mis tal oli, napakas idee
ehitada kodumetsa munni monument

Salaja ta laande kokku telliskive kandis
polnuks pime, näha võinuks teda igal ööl
Ühel päeval kole kuju oligi siis valmis
keset metsa ilgelt kõrgus viie aasta töö

Mees see ise istus tipus kuusepuude kohal
nägid teda eksursioonilt meilt ja võõramaised
saja meetri kõrguselt ta vaatas alla maha
ja siis hüppas, hüüdes ''Tere õhtust naised''

Autor maeti sinna-samma monumendi manu
kuid ei suuda keegi matta napakaid ideid
Nüüd meil Eestis kerkib justukui seeni peale sadu
sama laadseid monumente sadutuhandeid
Sadutuhandeid, sadutuhandeid
La-la-laaa

https://sasslantis.ee/lyrics-j_m_k_e-monument
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32605
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Ma ei pidanud seda silmas. Minu arvates oli mingi luuletus konkreetselt monumendi sisse ronimisest :roll:
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32605
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Kuna ta seal tõesti sees käis, siis oli ilmselt õige mälujälg 8)

https://www.delfi.ee/artikkel/120117710 ... gem-punker

Pikk ja tore luuletus on. Tean üht meest, kellel see peas on ja kes sellega jõuluvanasid hirmutab.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32605
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Riik on koostöös omavalitsustega punamonumentude alt matnud ümber 830 inimese maised jäänused ning eemaldanud 20 punamonumendiks peetavat sõjahauda, ütles Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

"Neid, mida meie oleme koostöös omavalitsustega teinud, on 20. Kokku oleme ümber matnud 830 inimese maiseid jäänuseid," ütles Lill ERR-ile.

"Sinna tulevad juurde augustis Narvas tehtud tööd ning mõned üksikud eemaldamised üle Eesti," lisas ta.

"Siit edasi ümbermatmised ja monumentide eemaldamine ja asendamine neutraalse hauatähisega ei pea käima käsikäes. Tõenäoliselt see monumentide väljavahetamine algab varem. Asendatakse neutraalse hauatähisega ja hiljem me jõuame kaevamistega järgi," rääkis Lill.
https://www.err.ee/1608838471/riik-on-u ... d-jaanused
aksel90
Liige
Postitusi: 415
Liitunud: 17 Jaan, 2013 2:47
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas aksel90 »

Kohtla-Järve venelastele ei anna minema veetud nõukamonument rahu:

https://www.err.ee/1608855140/kohtla-ja ... duslikkust

Paistab, et neile ei tule pähegi, et Eesti kultuurikontekstis see telkmantliga tegelane küll kuidagi sõduriemaga ei seostu.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32605
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Seeder Läänemetsale:
On aga üks samm, mida ma ei saa mõista. Sinu intervjuu venekeelses meedias, kus sa ütlesid, et Isamaa õhutusel oleksid eestlased saatnud Narva tanki juures korda terroriakti ja ainult sinu erakond hoidis venelasi „peksa saamast“. Tegu on rahvustevahelise vaenu õhutamisega ja taolised avalikud väljaütlemised ei ole sobilikud ühelegi Eesti poliitikule, rääkimata siis riigi siseministrist.

Selliste sõnumitega ei võida Sa toetajaid eesti- ega venekeelses kogukonnas ning teenid vaid ühe inimese huve ja tema istub Kremli võimutoolil. Siin ei saa olla kahetimõtlemist: lõpeta kohe venemeelse retoorikaga Eesti ühiskonna lõhestamine! Lõpeta ja võta oma sõnad tagasi!
https://epl.delfi.ee/artikkel/120135046 ... ohestamine

Kas Läänemets tõesti nii ütles?
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 14716
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: Metsas / Ämbris
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Fucs »

25.01.2023 Riigikogu istungi stenogramm
12:13 Helle-Moonika Helme

Aitäh veel kord sõna andmast! See jutt, mida ma oma eelmises küsimuses rääkisin, need on Indrek Neivelti sõnad ja väited, nii et kui te arvate, et tema tegeleb valeinformatsiooni levitamisega, siis suhelge temaga.

Aga praeguses väga kriitilises olukorras, kus me oleme, kus põhimõtteliselt diplomaatilised suhted Venemaaga on sisuliselt katkestatud, pinged on eskaleerunud, olukord on plahvatusohtlik, on teie valitsuse siseminister Lauri Läänemets andnud venekeelse meediaväljaandele RUS Delfi paar päeva tagasi intervjuu, kus ta õhutab täiesti vastutustundetult vaenu rahvaste vahel ja inkrimineerib eestlastele soovi venelasi läbi peksta ning rääkides eestlastest kui löömameestest ja terroristidest, tuues siinkohal veel sisse Narva tanki teema. Ja ta ütleb nii. Siseminister arvab, ma tsiteerin Delfit: venitada tanki teisaldamisega ei tohtinud. Ja kuulake nüüd järeldust, ta väidab: vastasel juhul oleks võinud olukord muutuda katastroofiliseks, EKRE ja Isamaa oleksid kindla peale ajanud sinna kokku eestlasi ja kui pinge kasvaks, soetaks mõni "õige eestlane" kindla peale lõhkeainet ja üritaks seda tanki õhata. Me oleme kõiki neid stsenaarium juba näinud – väitis Läänemets. Siseminister lisas intervjuus veel, et EKRE, Isamaa ja Reformierakond räägiksid seejuures, et kõik venelased on halvad ning tsiteerin: osaliselt sotside roll seisnebki selles, et mitte lubada venelaste läbipeksmist. Ja edasi Läänemetsa sõnadega: meie lauale ju kogu aeg lendavad kaustad ideedega, kuidas veel saaks tugevdada Eesti rahvuslikku eneseteadvust, sealhulgas näidates teisest rahvusest inimestele nende koha kätte. Meil oli tõesti palju selliseid ettepanekuid valitsusele koosolekutel – tsiteerib RUS Delfi Läänemetsa sõnu. Läänemetsa seisukohti nimetatud intervjuud on juba märgatud ka Venemaal, kus ammu muuseas oodatakse võimalust oma kaasmaalasi kaitsma tulla. Kas jagate Läänemetsa seisukohti või pigem peaksite selliste väljaütlemiste, vaenu õhutamise eest oma valitsuse siseministri tagasi kutsuma, kes põhimõtteliselt mängib Kremli ...
https://stenogrammid.riigikogu.ee/20230 ... PKP-563793

ИНТЕРВЬЮ | Лаури Ляэнеметс: если кто-то заявляет, что не будет менять систему налогообложения, то он просто врет
https://rus.delfi.ee/statja/120130604/i ... rosto-vret
Возросла ли безопасность с переносом танка?

Смысл переноса был ровно такой же, как и в случае с Бронзовым солдатом: исключить объекты, с помощью которых можно провоцировать общество на раскол. В этом смысле мы можем считать, что перенос танка предотвратил множество потенциальных эскалаций в обществе. Я предполагаю, что если бы мы это не сделали, то сейчас, в преддверии выборов, мы бы только об этом и говорили. Потому что EKRE, Isamaa и, возможно, реформисты рассказывали бы, что танк нужно обязательно увезти, что все русские – плохие и т.д. В этом смысле роль соцдемов заключается еще и в том, чтобы не допустить „избиения“ русских. Я фигурально выражаюсь, конечно. К нам на стол ведь постоянно прилетают папки с идеями о том, как еще можно подсветить эстонское национальное самосознание. В том числе, указывая место людям другой национальности. Вот, мол, правильный эстонец. ....

...Но мы видели, что начинает разыгрываться уже знакомый нам сценарий, подобно тому, что происходило и во время „Бронзовой ночи“: сначала приносили свечи, затем цветы, потом начали выставлять дежурных. Это все неслучайно, и с большой вероятностью за этим стояли силы спецслужб по другую сторону границы. Во всяком случае почерк один и тот же.

Мы не могли больше затягивать с этим вопросом. Не сделай мы этого, предполагаю, что сейчас ситуация была бы катастрофической. EKRE и Isamaa наверняка бы нагнали туда эстонцев. И когда бы напряжение возросло, то какой-нибудь „правильный“ эстонец разжился бы взрывчаткой и попытался подорвать этот танк. Мы все эти сценарии уже видели. И никто не хотел бы повторения „Бронзовой ночи“. Это не нужно ни государству, ни нашим жителям.
Kas tanki teisaldamisega on turvalisus suurenenud?

Äraviimise mõte oli täpselt sama, mis Pronkssõduri puhul: välistada objektid, mille abil saab ühiskonda lõhestada. Selles mõttes võime arvata, et tanki teisaldamine hoidis ära paljud võimalikud eskalatsioonid ühiskonnas. Ma eeldan, et kui me poleks seda teinud, siis praegu, valimiste eel, räägiksime ainult sellest. Sest EKRE, Isamaa ja ehk ka reformistid ütleksid, et tank tuleb ära viia, et kõik venelased on halvad jne. Selles mõttes on sotsiaaldemokraatide roll ka venelaste "peksmise" ärahoidmine. Ma räägin muidugi piltlikult. Meie lauale jõuavad ju pidevalt kaustad ideedega, kuidas veel Eesti rahvuslikku identiteeti esile tõsta. Sealhulgas koha (kätte)näitamine erinevast rahvusest inimestele. Siis öeldakse, see on õige eestlane. ...

... Aga nägime, et hakkas välja mängima meile juba tuttav stsenaarium, sarnaselt pronksiöö ajal juhtunuga: kõigepealt toodi küünlad, siis lilled, siis hakati inimesi valvesse panema. See pole juhus ja suure tõenäosusega olid selle taga teisel pool piiri asunud eriteenistused. Igal juhul oli käekiri sama.

Me ei saanud seda probleemi enam edasi lükata. Kui me seda poleks teinud, oleks olukord praegu katastroofiline. EKRE ja Isamaa oleksid kindlasti sinna kokku ajanud eestlaseid. Ja kui pinge oleks tõusnud, siis oleks mõni “õige” eestlane haaranud lõhkeaine kätte ja üritanud seda tanki õhku lasta. Kõiki neid stsenaariume oleme juba näinud. Ja keegi ei sooviks Pronksiöö kordumist. Seda ei vaja riik ega meie elanikud.
*

Edit:
наверняка - kindlalt, kindlasti, täpselt, kahtlemata, vääramatult; kindla peale; наверняка никто ничего не знал täpselt ~ kindlalt ei teadnud keegi midagi, он придёт наверняка ta tuleb kindlasti, действовать наверняка kindla peale välja minema ~ tegutsema
https://www.eki.ee/dict/ves/index.cgi?Q ... F=M&C06=et

наверно ; наверное
‣ kindlalt, täpselt; kindlasti; я это знаю наверное ma tean seda täpselt;
‣ в функции вводн. сл. arvatavasti, küllap, ilmselt, tõenäo(li)selt; наверное, так и было küllap see nii oligi, это, наверное, её сестра see on arvatavasti ~ nähtavasti tema õde
https://www.eki.ee/dict/ves/index.cgi?Q ... 0%BE%D0%B5
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 32605
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Aitäh. Seeder siis ajas jama, nagu arvata oligi.
aksel90
Liige
Postitusi: 415
Liitunud: 17 Jaan, 2013 2:47
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas aksel90 »

https://www.err.ee/1608906677/president ... uulutamata
President Alar Karis jättis välja kuulutamata riigikogus 15. veebruaril vastu võetud nn punamonumentide avalikust ruumist teisaldamise seaduse ehk ehitusseadustiku, ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse ning riigivaraseaduse muutmise seaduse, kuna see on vastuolus põhiseadusega.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist