Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
mari14
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 20 Veebr, 2023 7:57
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas mari14 »

TALUPOEG TALUJA kirjutab....
Rõõm lugeda kodukandi inimese mälestusi! Eks ma juba pikka aega ootasin ka, et ehk keegi meie inimestest märkab ja lisab oma mälestusi siia. Väga tänan ja ootan huviga jutujärge!

Kahju, et nii hilja märkasin. See oli puhas õnnelik juhus. Otsisin mingisugustki infot J. Laane hukkumise kohta. Mind vaevab siiani üks episood minu lapsepõlvest.
Nimelt Vasilal rehepeksu ajal hammustas üks suur koer mul kintsu läbi. Lähim Med. punkt oli Kibelt edasi Koordil. Pidime seal marutaudi vastu emaga 10 korda süstimas käima. Ühel korral tagasi tulles ema ütles, et keerame metsa, ta tahab midagi vaadata. Mul oli veel hirm selle vaarikapõõsastesse jätmise pärast ja jäin teele ootama. Suurena olen mõelnud, et võib-olla oli seal mingi metsavendade peidukoht ja ma oleksin teada saanud. Kuigi hiljem leidsime ka Rebase mäelt ühe imeliku kaeviku, aga see oli Holstre-Nõmme sõjaaegsetega sarnane. Nüid om mäge muutnu hoolsa käe ja mitte midagi ei tunne enam ära.
mari14
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 20 Veebr, 2023 7:57
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas mari14 »

Minu järgnev lugu on ajast, kui paljud inimesed olid kaotanud usu päästva "Valge Laeva" tulekusse. Räägiti väga vähe, vaikiti kõigest eriti laste juuresolekul. Kuulati raadiost salaja krigisevat peaaegu arusaamatut "Ameerika Häält", mis andis ikka veel mingisugust lootust. Metsades liikusid veel üksikud metsavendade grupid, maal olid moodustatud kolhoosid, "kulakud" olid viidud Siberisse , vara laiali tassitud või kolhoosi võetud. Vaja oli hävitada viimnegi vastupanu uuele võimule. Arvatavasti oli tekkinud ka selle võimu toetajaid või hirmus niisama kaasajooksikuid, sest ümberkaudsetes metsades hakkas toimuma sagedasi läbikammimisi. Ühte toimunust mäletan väga selgesti.
Ühel õhtul tulime emaga külast ja juba kaugelt nägime, et meie maja kohal on tuli ja suitsupilv. Kiiruga koju jõudes nägime, et laudatagusele suurele muruplatsile, mis oli meie ja külalaste mängimise koht oli tehtud suur lõke ja terve plats oli sõdureid täis. Nad olid läbimärjad ja väsinud. Osa neist, kes rääkisid ka eesti keelt, tulid meiega majja. Nad tahtsid kusagil oma riideid kuivatada ja kuuma juua. Inimesed olid äsjaste küüditamiste ja arreteerimiste pärast nii hirmul, et arvatavasti enda ja laste päästmise nimel oli ema kõigega nõus. Vana mamma, kes oli üksi kodus olnud, ei tulnud oma toast väljagi.
Sõdurid olid , erinevalt NKVD meestest, viisakad ja tagasihoidlikud. Mõni, kelle jutust ma aru ei saanud, tahtis isegi hopatada. Ema oli minusuguse kuldsete kiharatega kartmatu uudishimuliku tegelinskiga mõni teinekordki hädas. Hiljem küll rääkis, et sellisena panin seisma nii mõnegi "rindejoone". Ja kus on nüüd need kuldsed kiharad ? :crying:
Need sõdurid jäid meile ööseks, osa tuppa, osa sauna ja veel kuhugile.
Hommikul tegi ema neile teed ja veel midagi. Sõdurid võtsid meie suurelt punaselt roosipõõsalt roosid rinda, tänasid ilusasti ja läksid oma teed. Ei oska ette kujutada, mida ema ja mamma üle elasid , aga sel korral oli laps hea olla.
mari14
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 20 Veebr, 2023 7:57
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas mari14 »

Lühidalt ühest sealtkandi loost, mida ise mäletan ja millele tahaksin vastuseid kelleltki, kes uurib sõjajärgset ajalugu. Meie küla vahel liikus keegi ratastoolis imeliku mütsiga mees. Ega minu uudishimu andnud järele ja läksin ta juurde. Ta oli väikese kitsa lumivalge näoga ja vaatas mind nukrate silmadega. Jutumees ei olnud. Minu nägemuse järgi ei olnud tal ühte jalga. Sain teada, et nimi on Ervin. Kui nüüd aastakümneid hiljem nägin fotot, siis tundsin seal ära minu lapsepõlves kohatud inimese. Hiljem ta kadus kuhugi ja ma teda enam ei näinud seal liikumas.
Viimati muutis mari14, 12 Mär, 2023 11:46, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas Kriku »

Ervin Viks oli sel ajal ju ammu Austraalias.
mari14
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 20 Veebr, 2023 7:57
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas mari14 »

Kriku
:google:
mari14
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 20 Veebr, 2023 7:57
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas mari14 »

Kriku
Aitäh.
Austraaliast ja kohtuprotsessist tean küll. Kes oli ja kuhu jäi see mees ? Sel ajal otsiti paljusid ja kõikjalt. Olid ja kadusid.

Tegelikult aitab sellest ajast !
mari14
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 20 Veebr, 2023 7:57
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas mari14 »

See Ervin, keda ma nägin liikumas meie küla vahel, oli pärit Viitnast. Elas oma onu juures, arreteeriti Holstre k/n 01.09. 1970. a , määrati surmanuhtlus ja see viidi täide 23.03.1971.a Oli Omakaitses.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas Walter2 »

Raske uskuda et veel 70-ndatel kedagi sõjaaegsete pattude eest surma mõisteti (saati siis veel Omakaitses teeninul. Kui just tegu polnud millegi maalähedasemaga - näit. hilisemad tapmised vm.). NKVD haamer töötas sõjajärgsetel aastatel kiiresti ja tõhusalt. Peale Stalini surma algas rehabiliteerimiste laine laagrites istuvatele süüdimõistetutele.
Mul isapoolne vanaisa teenis Omakaitses aga kuna tegeles ainult objektivalvega, siis teda isegi ei arreteeritud kuigi korra käis ülekuulamisel.
Vahest oli mingi erandlik lugu - kas inimese täpsemad andmed on teada?
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
TALUPOEG TALUJA
Liige
Postitusi: 277
Liitunud: 12 Jaan, 2014 18:11
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas TALUPOEG TALUJA »

Minu üks vanaisadest Richard-Johannes Lillepõld lasti sakslaste poolt maha 41-42 a. Korra kaevati ta peale, et kommunist jne. Lasti kodu tagasi kuna midagi ei suudetud tõestada. Hiljem mingi aja pärast oma küla mehed aitasid. Nimed kõik teada! Politseinik Sari käis järel ja rohkem teda keegi ei näinud.... lasti Viljandis maha.
Kolmas allkiri oli loetamatu. Kahtlustati metsavenda Juhan laanet.(Juhan Laane oli minu vanaisa Ado venna Andrese tütre mees.) Tema poeg Juhan(ka Juhan) aga mainis mulle, et tema isa ei oleks iialgi sellist tegu teinud. Oli ta ju ise metsavend kes hiljem maha lasti ja väga ligidalt sugulane.
Nende koputajate nimed olid kõik teada. Naabrimees läks vene aegu selle eest veel vangi ja sai 10 aastat Siberit. Tuli sealt ka eluga tagasi. Oli veel kolhoosis põlluprigadir. Nimesid mainima siin ei hakka, aga muld on kõik tasandanud!
Kaebamise põhjus arvatavasti oli see, et Richard oli edukas mees kes jättis Tallinnas poepidamise, tuli siia meie tallu kus elas minu vanaema Salme, kosis teda naiseks ja aitas kasvatada minu pärisvanaisa lapsi ja ka kahte oma last. Ta oli tubli mees kes oskas pottsepatööd, tegi talus kõik pliidid-ahjud, oli üldse edukas mees. Külarahvale see ei meeldinud. Peale selle ostis EW lõpus omale kuskilt veoauto Ford TT, millest tahtis teha sõidutõlla. Vanaisa mälestuseks kogusin ja taastasin selle veoauto 20 aasta jooksul. Ehk olete seda ikka kuskilt lugenud ja näinud.

Kurb on see, et see neetud ussitamine ja kaebamine meie kandis kestab siiamaani. Alles mõni päev tagasi kaevati valda, et mul kassid rääbakad, koer kasvajaga... jne. Kõik ametid jalule aetud. Koer juba vähemalt 8 kuud surnud..... aga no ei anna teistele rahu isegi see, et mul sitemini läheb, kui neil. :mrgreen:

Juhan Laane lugu edaspidi.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas metssiga »

TALUPOEG TALUJA kirjutas: 23 Mär, 2023 16:49 Minu üks vanaisadest Richard-Johannes Lillepõld lasti sakslaste poolt maha 41-42 a.
Mida kirjutati dokumentides saksa ajal (muidugi ega vast kõike uskuda, mis keerulistel aegadel kirja pandi, ei oleks õige, aga muidugi ka arvata, et kõik oli vale ja laim, on lihtsalt rumalus). Lillepõld Richard Jaagu poeg, sündinud 1892 Lehtse vallas, Holstre vallas põllumees. Ex 9.11.1941. Süüdistus: valla täitevkomitee usaldusmees, käitus inimestega toorelt, ajas omal algatusel väikeste lastega naisi kindlustustöödele. GPU agent (tollal oli juba muidugi amme GPU asemel NKVD neil, aga nii traditsiooni järgi ikka kasutati ka nimetust GPU veel mõnda aega).
Allikas:Eesti rahvastikukaotused II/1, Tartu 2002, koostanud Indrek Paavle.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
TALUPOEG TALUJA
Liige
Postitusi: 277
Liitunud: 12 Jaan, 2014 18:11
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas TALUPOEG TALUJA »

Arvatavasti on tegu sama mehega. Millalgi sugulased said kuskilt arhiivist mingeid andmeid, aga mulle meenub, et ta oli nagu sündinud Pala vallas. (Saab hiljem täpsustada mingil ajal.)
Niipalju kui minu isa mäletab, ei olnud teada midagi muud, kui seda, mida juba eelnevalt kirjutasin. Teada on kindlalt see, et oma küla mehed lasid ta "ära koristada". Kohut ja uurimist tol ajal polnud, oli vaja kolme inimese allkirja, et keegi maha lasta. Kolmas allkiri oli loetamatu.
Küsida ka enam kellegilt pole, sest aega on liiga palju mööda läinud.
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas metssiga »

TALUPOEG TALUJA kirjutas: 29 Mär, 2023 15:03 Kohut ja uurimist tol ajal polnud,
Oli ikka, vähemalt siis, kui asi jõudis Poliitilise politsei (1942. aastast Julgeolekupolitsei) kätte. Ja palun - juurdlustoimik Rahvusarhiivi Tallinna osakonnas (kahjuks ei ole veel digiteeritud, et koduarvutis lugeda):

Eesti Julgeolekupolitsei V... > 2. Juurdlustoimikud > Lillepõld, Richard Jaagupi... ?
Leidandmed ERA.R-62.2.42
Pealkiri Lillepõld, Richard Jaagupi p. sünd. 30. 12. 1892. a
Siin on küll Jaagupi poeg, aga teistest dokumentidest paistab, et nad mingil ajal eestistasid nimed.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
mari14
Uudistaja
Postitusi: 12
Liitunud: 20 Veebr, 2023 7:57
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas mari14 »

Walter 2 kirjutab:
Raske uskuda et veel 70-ndatel kedagi sõjaaegsete pattude eest surma mõisteti (saati siis veel Omakaitses teeninul. Kui just tegu polnud millegi maalähedasemaga..

Vaatan, et siin metssiga pääseb ligi arhiivile ja oskab seal toimetada, äkki aitab selgust tuua.

Mind hakkas ka see lugu uuesti kummitama. Lapsena toimunud sündmused ja mälestused kuidagi imelikul kombel kinnistuvad mällu. Ta oli küll minu emaga ühevanune, aga mitte meie kandist pärit. Seepärast ilmselt ema ja mamma ei teadnud ka temast midagi rääkida. Nüüd meenus, et kartulivõtu ajal külarahvas omavahel rääkis, kuidas ta ära viidi. Ma ei osanud siis mitte kuidagi seostada teda selle kurvasilmse mehega, keda ma varem olin külavaheteel kohanud. Meie külast oli ka varem mehi ära viidud. Ants ? ja veel keegi vanadekodust(ametlik nimetus oli millegipärast Võhma Invaliidide Kodu ) viidi varem. Seda lugu teati ja räägiti.
Sain teada, et ta oli Virumaa 1. Diviisi inspektori jaoskonna ametnik, 1934.a Viru-Järva Sõjaväeringkonna staabi tagavaraväelane. Mis temast edasi sai, kuidas ta oma jala kaotas(kui ma ikka õigesti mäletan) ja mis hirmsat ta korda saatis, et isegi Ülemnõukogu armuandmispalvet ei rahuldanud. ERA.R-3.6.9573 1971.a . Isegi kõige suurem kurjategija väärib mäletamist.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas toomas tyrk »

Jutuks vist see mees
https://www.okupatsioon.ee/et/2015-01-1 ... 35-p1-1998
PEEP, Ervin-Karl-Johannes, Johan (d), s. 01.10.13 Virumaa Viitna kn, 10 kl., ametnik, arr. 01.09.70 Viljandimaa Holstre v., ENSV ÜK 29.12.70 §62 lg.1, 70; surmaotsus, otsus täide viidud 23.03.71. Omakaitses, osales mahalaskmistel. [ar 29045]
TALUPOEG TALUJA
Liige
Postitusi: 277
Liitunud: 12 Jaan, 2014 18:11
Kontakt:

Re: Mälestusi sõjapäevilt Holstre kandist.

Postitus Postitas TALUPOEG TALUJA »

Isa mälestused Ervinist:
Ta oli saksa ajal Türil saanud kontsast haavata. Mingi väike lahing kellegagi omavahel. Õnneks oli võitu saanud, aga see haav ei saanudki terveks, lonkas kogu aeg. Muudkui arstiti. Isa oli kunagi koos kolhoosi esimehe ja veel mõne mehega viina võtnud ja oli jutuks tulnud, et Peebu talus varjab end üks mees. Ta oli seal mitmed aastad olnud. Mingi punker olevat olnud. Aga sellest väga rääkida ei tahetud. Siis kui olud paremaks läksid, tuli välja. Ta tuli siia kolhoosi "Ühisjõud" tööle kütuste laohoidjaks. Andis meestele kütet välja. Pikalt ei saanud tööl olla, ehk mõned kuud ja julgeolek oli tema minevikku uurinud ja eks said jälile. Enne kui kinni võeti, oli tal ikka jalg alles...
T.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist