Kuivtoidupakk

Kõik mis puutub ülejäänud militaarvarustusse...
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1067
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Kuivtoidupakk

Postitus Postitas Smith »

Plusse vist lõpp-tarbija vaatest uuel pakil väga ei olegi. Miinuseid aga omajagu.
Konservi pakend prügi näol oli ikka tülikas minu arvates.
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 14831
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: Metsas / Ämbris
Kontakt:

Re: Hanked EKV

Postitus Postitas Fucs »

Health kirjutas: 14 Mai, 2023 8:38 Siin lahatakse ja võrreldakse uut ja vana.

https://youtu.be/_zh5QrkyEvQ?t=1985
Ahh, si**a sellest, mis seal pakis sees on... on seal sees tikud, lusikas, maitseained ja kohvi või mitte.
Meil on nüüd oma kodumaine eestlaslik PODCAST toidupakkide teemal ja pakil on nüüd oma QR-KOOD... pakis äge VET POUCH ja kohe tuleb ka sellele lisaarendus... 8)

Umbes 10 aastat tagasi ma tundsin, et "hakkan vanaks jääma" ja ei saa enam osadest asjadest nagu aru või nii.
Siis umbes 5 aastat tagasi ma tundsin, et "olengi liiga vana juba" ja ilmselt ei peagi enam asjadest aru saama.
Sestap ei saa mina täna jätkuvalt paratamatult aru, miks iga uus põlvkond hakkab enamus ajast "ise asju arendades" iga kord jälle nullist peale ja uuesti jalgratast leiutama.
Sõdurilehe podcast kirjutas: - Tagasiside on olnud, et võiks kohvi pakis olla. Ja lusikas võiks olla. Tikud....

Arendaja: - Me alati vaatame selle tagasiside üle. Et mida me saame nüüd veel muuta. Rahaline piir on meil ka ees, aga kui me saame siis me alati muudame.... jällegi selle kohvi osas on see, et ... see info tuli, see parendus on tehtud, uus partii tuleb nii, et seal on hommikusöökides ongi kohv... et jällegi, võibolla see, et igas pakis oleks kolm erinevat jooki... noh see on jällegi see, et... noh... see on see et... no pigem on see et... seda luksust ei tule... sest ... kolm toodet jällegi, need hakkavad üle jääma... aga jällegi pigem on see, et ... sa saad vahetada.... kes ei taha kohvi, see saab kaasvõitlejalt tee, või vastupidi ja kes ei taha kohvi, teed ja isotoonilist pulbrit, see saab vett juua eksole... VESI on alati meil olemas...

- Ainuke asi mis katelokikomplektist vaja läks oligi kahvel, et tegelikult seda vet pouchi... tegelikult soojalt on ta parem, aga tehniliselt nagu soendama ei pea ja teisi asju mul sealt katelokist väga vaja ei läinud... , et kuidas kuidas üldse on sellega, et katelokikomplekti tähtsus hakkab ajas muutuma ?

Arendaja: - Üksa asi on see, et vetpouchidele tuleb lisaarendus... et..et..et loodetavasti nüüd selle aasta jooksul me saame kuumutuselemendid kuumutuskottidele... et nii öelda pouchi ehk toote enda nagu soojendamisel läheb vaja ainult vett. Natukene vett... aga on vaja ka vett eksole, kui sa ei taha sooja teed või kohvi, siis sul vett ei ole vaja... ainult joomiseks... aga eks katelokki on ikka vaja, sest dehüdreeritud toote jaoks on vaja kuuma vett, seda vett ei saa teha tulevikus elemendi näol... sest kuna element eraldab ütleme keemiliselt ohtlikku ainet... ja seda ei saa kasutada pärast toidu valmistamisel... katelok on ikka oluline ja KATELOKID ka lähiaasta jooksul ARENEVAD ... katelokki on vaja aga lihtsalt vähem.

- Mul on katelokis ainult lusikas ja pole kunagi nuga ega kahvlit

Arendaja: -Einoh, tegelt on see, et vetpouchi jaoks on lusikas ideaalne ja dehüdreeritud toote jaoks samuti... pasteeti saad ka lusikaga määrida...


See on ju tõesti äärmiselt kena ja tore, et kui arendajale INFO tuli, et pakis võiks olla ka kohvi, see sinna siis "tootearenduse" käigus nüüd ka lisatakse. Kes seda oleks võinud enne arvata, et seal kohvi võiks sees olla eksole.... ja üleüldse jooge VETT... seda peaks olema alati saada! 8)
Ja see, kuidas nad seal seda imeriista ehk lusikat... ning lusika "saab teha kõike" omadusi õhinal kiidavad, mida aga seal pakis enam pole, on ka tore :D

Kaitse Kodu! nr.1 2023 kirjutab, et
Olgu öeldud, et erinevalt mõne teise riigi toidupakist ei ole ka nendes uutes Eesti toidupakkides kaasas toidunõusid. Seega kahvel-nuga-lusikas ehk maakeeli kasikas peab võitlejal endal käepärast olema.
harige lolli ja võhikut, et kas Eesti sõdurile antakse nagu NLiidus kohe koos varustusega (katelokiga?) kaasa ka nn. "sõdurilusikas"?

Ja kui juba lollide küsimuste esitamiseks läks, siis ... nad seal PODCAST-is rääkisid õhinaga sellest, kuidas katelok (mis läbib samuti praegu uut tootearendust! :shock: ) hakkab nagu kasutuks muutuma, kuna tulevad soojenduselementidega VET POUCH-id .... et kas EV sõjaväes enam välikatlad ja supiköögid rindemeestele valmistoitu ei pakugi välitingimustes, et see katelok nagu kasutuks hakkab muutuma? Seal PODCAST-is nad küll möönsid, et (esialgu või jätkuvalt) tuleb ikkagi ka vett katelokis keeta/soojendada, et sellest ei pääse, aga see oli ka ainus põhjus, miks katelokki nagu vaja võiks nende arvates edaspidi minna.

Põhiline mure näis olevat, et alati jääb kole palju kraami pakkidest n.ö. "üle". Et seepärast sealt igasugused tikud, kohvid ja maitseained ära korjatigi. No ma olen oma silmaga mõned korrad näinud (ja kuulnud) seda "sõjasaladust", et mis kõik välilaagrites ja õppustel vanasti toidupakkidest n.ö. üle jäi ja IMHO kohv, kakao, sool, suhkur, pipar, kohvikoorepulber ja tikud olid seal kõige väiksem (paarikümnegrammine) mure. Põhiline oli ikka see põhitoit, mida nagu eriti maitse ja konsistentsi poolest eriti süüa ei tahetud. No või toiduained, mis olid igas pakis nagu raudpolt olemas olenemata ratsioonist, sest hakkas lõpuks juba vastu ja üle viskama. Ühepajatoit, strogonov, guljašš, lihapallid kartulipüreega, pastad, pilaff, hakklihakaste, tatrapada kalkuniga (üldse enamus dehüdreeritud toidud), lihakonservid, sprotid, tuunikala, energiabatoonid, šokolaad, 3in1 kohv, kakao, näts (kõik ei tule enam meelde) olid ikka enamasti kadunud ja alles alati ikka ja jälle igasugused kreekerid jms, näkileib (kuigi põleb hästi), konservleib, maksakaste (rannarootsi), tatrapuder veiselihaga (rannarootsi), tšillikonserv, kanapasteet, lihapasteet, osad müslid, osad energiajoogipulbrid, "best coffee" ja veel midagi oli suuremas osas alles.

* Nende "Rannarootsi" (AS Maag) konservtoodetega paistis nagu välja see teema, et kui neid oli võimalus soojendada ja soojalt tarbida, siis söödi, kui soojendamiseks aega või võimalust polnud, siis pigem ei söödud.
* Tundus ka nii, et parimad ratsioonid (numbreid enam ei mäleta) olid tavaliselt "kusagil mujal kasutust leidnud" ja ühed ja samad "vähem paremad" ratsioonid lükati kastiga aga teatud puhkudel alati letti (no ma olen näinud ainult "kevadtormidel" ajateenijatel ülejäänud tavaari ja seal kippusid korduma ühed ja samad ratsioonid).
aga jällegi pigem on see, et ... sa saad vahetada.... kes ei taha kohvi, see saab kaasvõitlejalt tee, või vastupidi
No nii võiks suure kokkuhoiu huvides kogu kuivtoidupakinduse siis üles ehitada. Las aga metsas vahetavad, kellele kana riisiga, kellele sealiha kartulitega.

P.S. ma ei ole ühtegi uut toidupakki isegi eemalt näinud ja ei oska kommida nende toitude maitse ega söödavuse kohta midagi.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

"Tootearenduse" ajaloost kah. Väike "ajakirjanduslik uuring".
Üldse tundub, et see EKV "kuivpakkide" teema on üks enim meil uuritud teema. Ikka ja jälle on vaja seda uuesti uurida. Küll koostist küll maitse-eelistusi.

Lühikokkuvõte neile, kes allpool järgnevat lugeda ei viitsi:
2002 valmisid esimesed EKV kuivtoidupakid, mis koosnesid Eesti enda tootedetest. Meie kaitseväge ei tea, aga Aserbaidžaani armee oli nendest lausa pöördes :D
2006 tehti (mil.ee esimese allika andmetel) esimene toidupakkide hange ja 2007 võeti need kasutusele.
2008 tehti (mil.ee teise allika andmetel) uuesti esimene hange ja toidupakid võeti kasutusele 2010 :scratch: midaiganes, igatahes:
2009 oli vaja millegipärast hakata asja uuesti uurima. Tulemuseks olid 2010 uued toidupakid, kus põhiroad olid Eesti tootjate omad aga muu nänn mujalt pärit. Kaitsevägi sai pärast uuringuid oma käsutusse maksakastme ja chilli con carnet.
2012 oli ilmselt asi juba väga hull, sest 2012 oli vaja asja uuesti põhjalikumalt uurida. Uuritigi ja tulemuseks oli et:
2013 tulid välja uued kuivtoidupakid, mis enam Eesti enda kraami eriti ei sisaldanud. Midagi ikka sisaldasid. Põhiline oli, et EU toodaks.
2020 hakati asja uuesti uurima. Oli ka viimane aeg. Juba 7 aastat polnud keegi midagi enam uurinud. Kas ei jõutud ära uurida või mis, aga:
2022 tuli peale uus uurimine. Kurjam küll, vat mis jälle selgus. Toit oleks nagu tasemel aga tervislikkuse osas "on arenguruumi". Ilmselt polnud seni seda keegi lihtsalt uurinud. Egas midagi, hakati aga jälle toodet arendama ja voliaa:
2023 sai meie kaitsevägi omale lõpuks ometi uued toidupakid. Ja praegu käib uurimine, et mis seal pakis küll teistmoodi võiks olla või peaks olema. Paar asja on juba välja ka uuritud ja tootearendus käib.

*

2002 said eestlased valmis oma enda esimesed kuivtoidupakid.
Esimest korda Eesti kümme aastat tagasi taasasutatud kaitseväe ajaloos saavad kaitseväelased septembris süüa Eesti kohalikest toiduainetest valmistatud standardsest kuivtoidupakist.
https://www.postimees.ee/1950053/eesti- ... toidupakke
Kaitsevägi katsetab esmaspäeval alanud Balti riikide ühisõppusel Baltic Eagle esimest korda Eestis koostatud, seni veel loomisjärgus olevat sõduri kuivtoidupakki.
https://www.delfi.ee/artikkel/4211078/s ... toidupakke
Pakid tundub, olid nii head, et 2004 oldi pöördes, kui Aserbaidžaan ka meie kuivtoidupakke omale osta tahtis :shock:
Eesti kuivtoidupakid Aserbaidžaani armees nõutud kaup.

Eesti hulgifirma Haljas sõjaväe kuivtoidpakkide müük Aserbaidžaani armeele läks möödunud aastal nii kobedasti, et firma kasvatas oma läinudaastast müüki tänu sellele 20 miljoni krooni võrra. Haljase müügikäive oli mullu 154 miljonit krooni, 2002. aastal aga 135 miljonit.

Pakke toimetati Aserbaidžaani poole aasta jooksul 18 vagunit ehk pisut üle poole miljoni. Üks toidupakk koosneb kolmest hautatud loomalihakonservist, tatra- ja lihapudrust, riisipudrust loomalihaga (kõik kodumaise firma Maag toodang), kuivikutest (firma Lenar toode), Poola teepakkidest, suhkrust, lusikatest ning salvrättidest. Paki hind on Haljase ostudirektori Vladimir Martšenkovi sõnul paar dollarit (ca 25-40 krooni).

"Nad olid meie kvaliteediga väga rahul, tegime nende jaoks eraldi pakendi," ütleb Martšenkov....
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/6904 ... outud-kaup
2010 tulid millegipärast uued pakid. Enne seda 2009 viidi logistikakeskuse poolt sõjaväelaste seas läbi maitse-eelistuste jm uuringud.
Sõdurid testivad Pärnumaa suurõppusel uut kuivtoitu.

Pärnu- ja Viljandimaal alanud suurõppusel "Kevadtorm" saavad sõdurid mekkida uudset kuivtoitu.

Tegemist on nelja tüüpi ühe toidukorra kuivtoidupakkidega. Toidukord sisaldab sõduri näkileiba, sproti- või lihapasteedikonservi ning ühe põhiroana maksakastet kartuliga, hakklihakastet kartuliga, stroogonovi kartuliga või chilli con carnet't. Magustoiduks on puuviljapüree või halvaa ning jookidena on pakis kas isotooniline spordijook või tee suhkruga. Põhirooga saab tarbida kas külmalt või soojendatuna katelokis.

Kõik söögikorrapaki põhiroad on valmistanud Eesti tootjad. Samuti pakendab ja komplekteerib kuivtoidupakke Eesti ettevõtja.

Toiduainete valikul on kaitseväe logistikakeskuse teatel arvestatud eelkõige sõduri energiavajadusega välitingimustes. Ligikaudu 700 grammi kaaluvad kuivtoidupakid on pakendatud veekindlalt ja nende säilivusaeg on minimaalselt kaks aastat.

„Kaitseväe uued kuivtoidupakid on täpselt sedavõrd head, kuivõrd kaitseväel on rahalisi vahendeid ning kuivõrd väljaõppekeskused ja kaitseväelased ise on vaevunud osalema logistikakekuse uuringutes,“ ütles kaitseväe logistikakeskuse toitlustusjaoskonna juhataja Agne Silde. „Kuid kindlasti jätkame kuivtoidupaki arendamist ja täiendamist.“

Uue kuivtoidupaki väljatöötamisse olid kaasatud kaitseväe peastaap ja kaitseväe väeosad ning lõplike maitsevalikute tegemisel arvestati kaitseväes eelmisel aastal tehtud küsitluste tulemusi.

Söögikorrapakkide aastase hanke maksumus on 1,5 miljonit krooni.
Kaitseväe logistikakeskus saatis tänavusele suurõppusele 5000 uut kuivtoidupakki.
https://parnu.postimees.ee/258301/sodur ... -kuivtoitu
2013 tulid järgmised uued pakid ja saime teada, et enne seda, lisaks 2009 aastale, viis logistikakeskus jälle uuesti ka 2012 läbi maitse-eelistuste uuringud.
Seal nendes 2013a uudistes on aga ka kaks huvitavat nüanssi.
Esimeses tekstis on kirjas, et "Kaitseväe esimene kuivtoidupakkide hange tehti 2006. aasta lõpus ning praegusel kujul komplekteeritud kuivtoidupakid võeti esmakordselt kasutusele 2007. aastal." ja teises tekstis, et "Eesti kaitseväe esimene kuivtoidupakkide hange tehti 2008. aasta lõpus ning praegusel kujul komplekteeritud kuivtoidupakid võeti esmakordselt kasutusele 2010. aastal." Kuhu jäid 2002 valmis saanud esimesed toidupakid mida 2004 Aserbaidžaan kiitis ja sisse ostis, pole õrna aimugi.
Kaitsevägi võtab kasutusele uued kuivtoidupakid

Kaitseväe logistikakeskus valis riigihanke tulemusena välja neli kodumaist ettevõtjat, kelle pakutavatest toodetest komplekteeriti logistikakeskuses uued kaitseväe kuivtoidupakid. „Meil on hea meel, et kuivtoidupakkides on palju kodumaiste ettevõtete tooteid. Samas ei saanud me avatud turu tingimustes ettevõtjatele dikteerida kuivõrd palju toodetest peab olema valmistatud Eestis ja seejuures kodumaisest toorainest,“ ütles Kaitseväe logistikakeskuse haldusteenistuse toitlustusjaoskonna juhataja kohusetäitja Karin Repp.

Logistikakeskus komplekteeris riigihanke võitnud Smarten Logistics AS, Kommivabrik OÜ ja Eugesta Eesti AS toodetest kaheksa erinevat ratsiooni 24 tunni, kaks erinevat ratsiooni suurendatud toiteväärtusega 24 tunni, neli erinevat ratsiooni ühe toidukorra ja neli erinevat ratsiooni kahe toidukorra kuivtoidupakki. Kuivtoidupakid pakendab Smarten Logistics AS.

Toidupakkide toiteväärtus peab välitingimustes olema 3200 - 4000 kilokalorit või raskendatud välioludes 5000 kilokalorit. Samuti lähtus kaitsevägi arvestustest, et 24 tunni kuivtoidupakid peavad säilima vähemalt kolm aastat ning ühe ja kahe toidukorra pakid üheksa kuud. Ka võeti arvesse kaitseväelaste maitse-eelistusi, mis selgusid 2009. ja 2012. aastal logistikakeskuse poolt kaitseväes läbiviidud küsitlustest ning seega on uute pakkide sisu võrreldes praegu kasutusel olevatest tunduvalt mitmekesisem ning arvestab rohkem kaitseväelaste soovidega.

Läinud aasta suve lõpus väljakuulutatud riigihankel osales viis ettevõtjat. Uusi kuivtoidupakke hakatakse kaitseväelastele väljastama järgmisel aastal.

Kaitseväe esimene kuivtoidupakkide hange tehti 2006. aasta lõpus ning praegusel kujul komplekteeritud kuivtoidupakid võeti esmakordselt kasutusele 2007. aastal.

Samuti võtab kaitsevägi esmakordselt kasutusele katlatoidupakid, mis sisaldavad kümne kaitseväelase ühte toidukorda, kusjuures hommiku-, lõuna- ja õhtusööke on igaüht kolm ratsiooni. Seitse kuud säilivad katlatoidupakid on varustatud ka väliköögimeeskondadele mõeldud retseptidega. Katlatoidupakkide sisu komplekteerimisel kasutatakse samu toiduaineid, mida praegu pakuvad kaitseväge toiduainetega varustavad ettevõtjad. „Meie eesmärgiks on tagada kaitseväelastele välitingimustes soe toit ka juhul kui toidule registreerimine toimub loetud tunnid enne toitlustamise algust. Katlatoidupakkide kasutuselevõtmine annaks operatiivplaneerijatele 48 tundi lisaaega ning logistilise tarneahela raames üksustele senisest suurema tegevusvabaduse,“ ütles Repp. Katlatoidupakke hakatakse väljastama kaitseväelastele õppusel Kevadtorm 2013.
https://mil.ee/uudised/kaitsevagi-votab ... oidupakid/
......
Ühe 24 tunni kuivtoidupaki maksimaalseks hinnaks kujuneb ligikaudu 16,65 eurot, ühe ja kahe toidukorra kuivtoidu paki hinnaks aga ligikaudu vastavalt 3,50 ja 5,50 eurot. Nelja aasta jooksul soetab Logistikakeskus toiduained kogusummas ligikaudu 8,5 miljonit eurot arvestusega, et aastas on vaja 100 000 24 tunni, 50 000 ühe toidukorra ja 50 000 kahe toidukorra kuivtoidupakki.

Läinud aasta suve lõpus väljakuulutatud riigihankel osales viis ettevõtjat. Lõplikul kujul kuivtoidupakid jõuavad Kaitseväkke hiljemalt märtsi kuus.

Eesti kaitseväe esimene kuivtoidupakkide hange tehti 2008. aasta lõpus ning praegusel kujul komplekteeritud kuivtoidupakid võeti esmakordselt kasutusele 2010. aastal.
https://mil.ee/uudised/kaitsevagi-hangi ... oidupakid/
2014 tulid uute pakkide kohta sellised artiklid
Uue hankega kokku pandud kuivtoidupakid on sisult küll varasemast tunduvalt paremad, kuid Eestis toodetud toitu leiab seal väga vähe.

Kust toit tuleb või kus tehtud on, pole oluline, kirjutab Maaleht. Viimases hankes oli selle kohta vaid üks nõue - peab olema valmistatud Euroopa Liidus.

Kust on pärit uues toidupakis olev konservitoosis leib, ei avaldata. "Kus, see on meie saladus, aga Eestis lihtsalt ei valmistata sellist toodet," sõnas OÜ Kommivabrik esindaja Küllike Eichhorn.

Kõige vihatum on siinai olnud kurioossel kombel just Eesti toit - maksakaste.
https://www.ohtuleht.ee/574488/kaitseva ... valismaine
Uue hankega kokku pandud kuivtoidupakid on sisult küll varasemast tunduvalt paremad, kuid Eestis toodetud toitu leidub seal väga vähe.

“Nälga selle pakiga ei jää, kõhu saab täis, aga eks ta üks õhukese riigi toidupakk on. Kasvuruumi seal jätkub,” räägib tegevkaitseväelane, kel kogemust võrrelda Eesti pakki teiste maade omadega. Pajas keedetud toidule nagunii naljalt keegi kuivtoitu ei eelista. “Kui saaks midagi muuta, siis tahaks süüa normaalset Eesti toitu,” võtab ta kokku paljude võitluskaaslaste soovi.

Praegu ja järgmiste aastate jooksul on see võimalik osaliselt. Kaitseväe kuivtoidupakid on kokku pandud nii, et võitleja saaks sealt piisavalt energiat ning kõhu täis juhul, kui väliköögil pole võimalik toitu valmistada. Kust toit tuleb või kus tehtud on, pole oluline. Viimases hankes oli selle kohta vaid üks nõue - peab olema valmistatud Euroopa Liidus. Kõige vihatum on siiani kurioossel kombel olnud just nimelt Eesti toit - maksakaste.

“Pärast üht metsalaagrit viisin neid terve kotitäie koju koerale, mitte keegi meie jaos ei söönud seda,” meenutab endine ajateenija. Teiseks ebameeldivaks toiduaineks liigituvad peekonileivad, mida jagus igaks toidukorraks. Kaua pakis seisnud kõvadele leivakestele ei tahtnud hammas eriti peale hakata, ka maitse tundus imelik.

Kõige rohkem kurdetaksegi kaua seisnud toiduainete kvaliteedi ja neist tülpimuse üle - kuigi ratsioone on erinevaid, saavad võitlejad neist tavaliselt kuni kaht. Kevadtormi ajal ette tulnud paarinädalast kiirnuudlisöömist ei meenuta mõnuga keegi. Mullu aprillis esitles kaitsevägi uue hankega kokku pandud toidupakke. Need komplekteeriti 2012. aastal läbi viidud küsitlust arvesse võttes ning eeskätt pidid sealt välja jääma vürtsikas tšiili ja maksakaste. Eriti uhked oldi konserveeritud täistera-rukkileiva üle, mis vahetab välja senised vähearmastatud näkileivad. “Ajateenijad peaksid olema nüüd palju õnnelikumad,” säras aasta eest kaameratesse kaitseväe logistikakeskuse haldusteenistuse toitlustusjaoskonna juhataja kohusetäitja Karin Repp. Ta ennustas, et leivast ja šokolaadist nimega Eesti Jõud saavad kindlasti kõigi suured lemmikud.

Võimalik, et saavadki, kui pakid kord ajateenijateni jõuavad. Praegu söövad nad ikka veel vanu ning enne uusi ei saa, kui eelmise hanke omad otsas. Uued pakid on tublisti vaheldusrikkamad (yt lisalugu-toim), kuid ihaldatud Eesti toitu pole seal sugugi rohkem kui vanades. Ka seesama imeasi - leib konservitoosis, mille üle kaitsevägi nii uhke on -, ei tule Eestist. “Ei, leib ei ole Eestis tehtud,” kinnitab OÜ Kommivabrik esindaja Küllike Eichhorn. “Kus, see on meie saladus, aga Eestis lihtsalt ei valmistata sellist toodet.” Uue hankega kokku pandud pakis, mille Maalehe toimetuses avasime, on Eestis toodetud vaid maksapasteet ja kukesupp. Kõik muu tuleb kuskilt Euroopa Liidust, nagu hanketingimused ette nägid.

Kaitseväe pressiesindaja kapten Arvo Jõesalu ütleb, et tema kogemusel on Eesti pakk vägagi söödav ja isegi maitsev. “Need on tavalised toiduained, mida on võimalik poest osta.” Jõesalul on pikem kogemus brittide pakiga ning tema jaoks on võrdlus selgelt Eesti kasuks. Mitme teise maa pakid, ka brittide oma, koosnevad peaasjalikult veetustatud toidust, mida tõepoolest külapoes pole. Sellised toidud on muidugi ka kallimad ning koostise tõttu säilivad kaua.

Jõesalu kinnitab, et kindlasti soovivad kaitseväelased süüa head ja kodumaist ka kuivtoidupakkidest, aga kasutatakse neid tooteid, mis vastavad nõuetele ja ostetakse lepingute alusel firmadelt, kes tagavad tarnekindluse. “Kaitseväel on kõik lepingud Eesti firmadega, kes tarnivad ka Eesti päritolu toitu, mis vastavad uute pakkide nõudmistele - tooted peavad säilima kolm aastat,” selgitab Jõesalu. ( Kolm aastat peavad säilima 24 tunni kuivtoidupakid, ühe ja kahe toidukorra omad aga üheksa kuud. - Toim.) Ning muidugi sõltub kõik rahast - ühe toidukorra paki hind on 3.50 eurot, kahe toidukorra oma 5.50 ja 24 tunni paki maksumus 13.14 eurot.

Eesti Kaitsetööstuse Liidu juhatuse nõunik Alar Laneman ütleb, et tuleb vahet teha kriisi- ja rahuajal. “Kas neid toiduaineid, mida rahuajal saame vabalt sisse tuua, on võimalik tarnida ka siis, kui puhkeb kriis, kui väliskaubandus on takistatud?” küsib ta. Staažika sõjaväelasena teab Laneman, et võimatu on kokku panna sellist pakki, mida kõik sajaprotsendiliselt süüa tahaksid. “Toidueelistused ja toidujulgeolek on aga kaks eri asja. Ent kui me ei tee rahuajal kodumaiste tootjatega koostööd, kuidas see saab hakata toimima siis kriisiajal? Hankimist tuleks vaadata laiemalt kui ainult ostmist,” sõnab Laneman.

Kogused, millest räägitakse, on suured; nelja aasta jooksul soetab kaitseväe logistikakeskus toiduaineid kogusummas 8,5 miljonit eurot arvestusega, et aastas on vaja 50 000 ühe toidukorra, 50 000 kahe toidukorra ja 100 000 kahekümne nelja tunni kuivtoidupakki. Esialgu jääb, nagu on. Riigihanke võitnud Smarten Logistics AS, Kommivabrik OÜ ja Eugesta Eesti AS tooted pakendab Smarten Logistics AS. Paljud teised riigid on läinud üle keemilisele lahendusele, mis võimaldab toitu soojendada tuld tegemata, kuid eestlastel tuleb toitu süüa külmalt või soojendada piiritusepriimusel. Paljud kaitseliitlased eelistavad just seetõttu taanlaste või leedukate pakke. “Tuleb lihtsalt ühte kotikesse vett lisada, panna see ümber toidupaki ja keemilise reaktsiooni tõttu soojendab see kas või seljakotis toitu, kuni ise veel kuskil roomad,” kirjeldas üks kaitseliitlane, kinnitades, et kel vähegi raha, kasutavad teiste maade toidupakke.

“Endale meelepärast toitu ei ole keelatud kaasa võtta, kuid kaitsevägi kedagi nälga ei jäta,” ütleb seepeale kaitseväe pressiesindaja Arvo Jõesalu. Ta rõhutab aga, et kaitseväe sööklates tehakse ajateenijatele, tegevväelastele ja kaitseliitlastele toitu peamiselt eestimaisest toorainest. Kaitseväe kuivtoidupakkidest tuleb aga järgmise hankeni aastal 2017 süüa seda, mis seal on.

https://dea.digar.ee/?a=is&oid=maaleht2 ... ----------
2020 siis algatati RITA 2 projekt järgmiseks Kaitseväe kuivtoidupakkide uuringu elluviimiseks.
https://www.kvak.ee/files/2021/06/EMA_o ... _print.pdf

2022 jälle järgmine uuring
Uuring: kaitseväelaste toit on tasemel, tervislikkuse osas on arenguruumi.

Kuigi Eesti Kaitseväe sööklatoit on küllaltki hea, on see siiski kohati liiga rammus. Väliõppuste kuivtoidupakkides jääb aga puudu vitamiinidest ja teistest vajalikest ainetest – nii selgus Tallinna Tehnikaülikooli toiduteadlaste tehtud kaitseväe menüü ja kuivtoidupakkide uuringust....
...
Mida võiks muuta kuivtoidupakkides?

Uuringutulemuste analüüsi, ajateenijate kommentaaride ning Tallinna Tehnikaülikooli ekspertide hinnangute alusel olemasolevate kuivpakkide toitudele ja võimalikele uutele toitudele andsime järgmised soovitused ka kuivtoidupakkide paremaks muutmiseks.

Hommikusöögiks sobivad enim täisteraviljapudrud, täisteraviljahelbed piimaga, müslid ja võileivad. Leivakatteks sobiksid pasteedid, ka kalapasteet.
Konservtoitude asemel on soovitav valida lüofiliseeritud ehk külmkuivatatud tooteid, mis on kergemad, lihtsamini kasutatavad ja maitsvamad.
Pearoogade koostises peaks olema rohkem aedvilju (sh kaunvilju), nt ühepajatoidud, püreesupid, ja kalatoite.
Valged makaronid ja riis tuleks asendada täisteratoodetega.
Vahepaladeks sobiksid müsli-, pähkli- ja marjabatoonid ning hematogeen, vahel halvaa, soolastest toitudest lüofiliseeritud juust, kuivatatud kala või vinnutatud liha.

Oluliste mikrotoitainete lisamisega ratsioonides olevatesse toitudesse saab kuivtoidu toitainelist väärtust märgatavalt tõsta, mis on aluseks paremale vastupidavusele.

LIiatigi on Eestis mitmeid ettevõtted, millel on võimekus toota kuivtoidupakkidesse sobivaid toite. Selleks on vaja läbi viia täiendav toote- ja pakendiarendus ning säilivuskatsed, kuna Kaitseväe kuivtoidud peavad säilima vähemalt kolm aastat.
https://novaator.err.ee/1608494048/uuri ... renguruumi
Anno 2023 siis olemegi jõudnud uuesti uute toidupakkideni. Sedakorda siis QR koodi ja VET POUCH-iga, lusikate, tikkude ning kohvi asemel.
Ja kui keegi arvab, et sellega ongi nüüd lõpuks ometi kõik, siis ta eksib.
Ei. Kuivtoidupakkide tootearendus käib jätkuvalt täistuuridel koos kateloki tootearendusega. Just äsja saime teada, et tänu tagasisidele selgus tooteraenduse käigus vähemalt kohvi, maitseainete, tikkude ja lusika üllatav vajadus.

:D
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 3643
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Kuivtoidupakk

Postitus Postitas Some »

Vaatasin ka seda uue paki videot ja võttis kukalt sügama... Saaks aru, et tehakse vana pakett paremaks aga, et täitsa nullist alustakse on imelik. Maitseained ei maksa midagi aga visati välja. Šokolaad ja kohvi on ka täitsa kohustuslikud. Ei saa aru, lubavad arendust aga tegelikult ju põhitõed samad. Vaadaku Youtubest MRE arvustusi ja kogu teadus tehtud.
slider
Liige
Postitusi: 384
Liitunud: 02 Jaan, 2016 22:51
Kontakt:

Re: Kuivtoidupakk

Postitus Postitas slider »

harige lolli ja võhikut, et kas Eesti sõdurile antakse nagu NLiidus kohe koos varustusega (katelokiga?) kaasa ka nn. "sõdurilusikas"?
kahvel ja nuga ka, lusikas on ikka supi söömiseks :) see on küll veider mis ikaldus selle kohviga koguaeg on, pangu igasse pakki ja leidub minusugune kes kerjaks nad kõik rühma pealt kokku.
Kasutaja avatar
Health
Liige
Postitusi: 709
Liitunud: 25 Aug, 2019 14:13
Kontakt:

Re: Kuivtoidupakk

Postitus Postitas Health »

Niih, Tormilt veel kodus pole aga muljetaksin ikkagi pakkide üle.

Ega mu arvamus eriti ei muutunud, saime proovida nii uut kui ka vana ja kui killerkottide arv välja arvata siis uus on minu arvates toidu kohalt jumala normaalne. Kõhukinnisusega ka minu kogemuse põhjal kompaniis probleeme polnud.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist