VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Sõjaväeluure. Ja mitte ainult sõjaväe. Aga KaPo foobiad siia teemasse ei sobi.
Vasta
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 17245
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas ruger »

Rootsis sai spionaaži süüdistuse seal orkide heaks 8 aastat töötanud orki kodanik, kes sai ka seal elades endale Rootsi kodakondsuse.

Venemaa kodanikule esitati süüdistus spionaažis Rootsis
Sergei Skvortsov andis lääne tehnoloogiaid üle Venemaa sõjatööstuse vajadusteks. Tema ettevõte tegeles tööstusseadmete kaubandusega.
8 aastat #Rootsis (Skvortsov sai isegi selle riigi kodakondsuse) tegi ta #Venemaa huvides õõnestavat tegevust.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1696132137546564014
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 17245
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas ruger »

orkide toimetamisest Poolas ja lähiriikides abivedude takistamiseks.

Poolas on selgunud jahmatav info, et Venemaa on värvanud Ukraina põgenikud enda kasuks tööle sabotööride ja informaatoritena.

Salapärased töökuulutused hakkasid veebis ilmuma käesoleva, 2023. aasta alguses. Ülesanded olid lihtsad – lendlehtede postitamine või siltide riputamine avalikku kohta – ja palk väike. Kuid käputäie Ukraina põgenike jaoks oli kiire raha lubadus liiga hea, et seda kasutamata jätta, vahendab Washington Post.

Vastajad mõistsid peagi, et tegemist on konksuga: töödeks oli venemeelse propaganda levitamine anonüümse tööandja nimel. Neile, kes soovisid ülesandeid täita, võttis töö seejärel kurjakuulutavama pöörde. Poola uurijate sõnul tehti värvatutele mõne nädala jooksul ülesandeks uurida Poola meresadamaid, paigutada kaamerad raudteede äärde ja peita sõjaväelasti hulka jälgimisseadmeid. Seejärel tulid märtsis jahmatavad uued korraldused Ukrainasse relvi vedavate rongide rööbastelt välja ajamiseks.

Poola võimud arvavad nüüd, et salapärane tööandja oli Venemaa sõjaväeluure agentuur GRU ja operatsioon kujutas endast kõige tõsisemat Venemaa ohtu NATO pinnal pärast seda, kui Moskva eelmisel aastal Ukraina sissetungi alustas.

Venemaa eesmärk oli katkestada Poolat läbiv relvade vool, mis moodustab enam kui 80 protsenti Ukrainasse tarnitud sõjalisest varustusest. See tohutu voog on muutnud sõja kulgu ja mida Venemaa pole Poola ja lääneriikide julgeolekuametnike sõnul suutnud peatada.

Paljud Venemaa agendid on eri riikidest pärast Ukraina sissetungi välja saadetud. Suutmata või tahtmata loota oma töötajatele, pani Venemaa kokku amatööride meeskonna, kasutades muu hulgas venekeelseid postitusi Poola sotsiaalmeedia kanalites, mida külastavad Ukraina pagulased, väidavad Poola ametnikud, kelle infot kinnitasid nende USA luure kolleegid.

Kui see oleks õnnestunud, oleks skeem võinud end ära tasuda mitmel tasandil – aeglustanud relvade tarnimist, tekitades samas pahameelt 1,5 miljoni ukrainlase suhtes, kes on sõja algusest Poola põgenenud. Isegi ebaõnnestumise korral oli Moskva jaoks kahju pea olematu, kuna Poola vanglasse sattusid peamiselt ukrainlastest pagulased, mitte GRU töötajad.

Poola kõrgemate ametnike sõnul oli tegemist väga ohtliku asjaga. „See on esimene märk sellest, et venelased üritavad Poolas sabotaaži – isegi terrorirünnakuid – korraldada,” ütles riigi julgeolekuteenistusi juhendav Stanislaw Zaryn hiljutises intervjuus väljaandele Washington Post.

Juhtum on poliitiliselt tundlik ka Varssavi jaoks, kus ametnikud ei ole avalikult tunnistanud, et vahi all olevate isikute hulgas on 12 Ukraina põgenikku, kes soovivad vältida Venemaa tõenäoliselt kavatsetavat vastureaktsiooni. Arreteeritute hulgas on ka üks venelane ja kolm Valgevene kodanikku.

Intervjuudes rõhutasid ametnikud, et kuigi enamik Ukraina kahtlusaluseid on pärit idapoolsetest oblastitest, mis on traditsiooniliselt rohkem Moskvaga seotud, näivad nad olevat rohkem ajendatud rahast kui ideoloogiast.

Pärast seda on uurijad avastanud tõendeid selle kohta, et Venemaa plaanib muid surmavaid operatsioone. Poola sisejulgeolekuteenistuse ABW uurija ütles, et värvatutele tehti ülesandeks korraldada süütamisrünnakud ja mõrv. Uurija ei avaldanud sihtmärke.

„See oht kõrvaldati, kuid laiem oht ​​jääb alles,” ütles uurija, kes, nagu teisedki, soovis jääda anonüümseks, viidates julgeoleku probleemidele ja juhtumi tundlikkusele. Ta ütles, et Venemaa luureteenistused jäävad Poolas aktiivseks ja „püüavad kõrvaldada tehtud vigu”.

Üksikasju selle kohta, kuidas Venemaa kasutas populaarset sotsiaalmeedia rakendust Telegram operatiivtöötajate värbamiseks, ja rünnakute ulatust, mida GRU väidetavalt korraldas, pole varem avalikustatud.

Poola vandenõu peegeldab terroristlike grupeeringute, sealhulgas Islamiriigi ISIS mudelit, kasutades võrgumeetodeid operatiivtöötajate värbamiseks ja kaugrünnakute suunamiseks, mille eesmärk on paanika külvamine Läänes. See kujutab endast olulist muudatust Venemaa luureteenistuste, sealhulgas GRU puhul, mille operatiivtöötajad olid otseselt seotud 2018. aastal Inglismaal toimunud Vene ülejooksiku mürgitamiskatsega ning plahvatustega Bulgaaria ja Tšehhi laskemoonaladudes.

See info põhineb intervjuudel enam kui tosina Poola, Ukraina ja USA julgeolekuametnikuga, samuti teabel dokumentidest, kahtlusaluste sotsiaalmeedia kontodelt ning intervjuudel vahistatute sugulaste ja kaastöötajatega.

Üks neist kahtlusalustest, 19-aastane Maria Medvedjeva peeti kinni, kui ta reisis palju mööda Poolat koos poiss-sõbra Vladislav Posmitjuhhaga, keda süüdistati samuti spionaažis. Tüdruku isa Pavel Medvedjev ütles hiljutises intervjuus väljaandele Washington Post, et sotsiaalmeediasse postitatud fotod ajendasid teda küsima, kuidas nad oma reiside eest tasuvad.

Tema tütar selgitas, et Posmitjuhhal olid krüptovaluuta kontod, millel hoiti „mingi tegevuse eest Venemaalt saadud raha”, ütles Medvedjev. Tütar oli öelnud, et poiss-sõber teeb midagi kõrgel tasemel ja talle sellest ei rääkinud.

Rongi rööbastelt välja ajamine Poolas käivitati ajal, mil Ukraina kavandas juunis vastupealetungi ning uued võimsad relvasüsteemid, sealhulgas Saksamaal toodetud tankid Leopard olid teel Poola maanteede ja raudteede kitsa riba poole, mis toimib tarnelehtrina.

Nende saadetiste maht, ulatus ja tähtsus on alates sõja algusest järsult tõusnud, tuues võrdlusi Ameerika sõjalise varustuse laenu-liisingu vooluga üle Atlandi Teises maailmasõjas.

Viimase 16 kuu jooksul on Ameerika Ühendriigid ja veel ligi 50 riiki tarninud Ukrainasse üle 150 000 tonni materjali, mis vastab 1000 Boeing 747 lennuki massile. Sõja alguses saadetud kergmoon on asendunud tankide, raketiheitjate HIMARS ja tiibraketisüsteemidega Storm Shadow. USA kaitseministeeriumi Pentagoni andmetel on ainuüksi USA andnud sõjalist abi rohkem kui 43 miljardit dollarit.

Valdav osa sellest materjalist on Poolat läbinud mitte ainult selle strateegilise positsiooni tõttu Ukraina läänepiiril, vaid ka Varssavi negatiivse hoiaku tõttu Moskva suhtes – otsuse on kujundanud pikk konfliktide ja vaenu ajalugu.

Venemaa suutmatus takistada seda pidevat surmavat kaubavoogu, olgu see siis enne Ukrainasse sisenemist või riigi lääneosa läbimisel on hämmastanud sõjaväeametnikke ja eksperte.

„Minu jaoks on jahmatav, et siin on [sõjast] möödunud 18 kuud ja nad ei ole suutnud hävitada ühtki konvoid ega rongi,” ütles USA armee erukindral ja endine USA vägede ülem Euroopas Ben Hodges. „Ühtegi liikuvat sihtmärki pole tabatud.”

Ebaõnnestumine peegeldab Venemaa sõjaväe tõsiseid puudujääke, sealhulgas üllatavat suutmatust jälgida või tabada liikuvaid sihtmärke, samuti Moskva tajutavat vastumeelsust riskida rünnakutega Lääne-Ukrainas, mis võivad sattuda Poola ja põhjustada NATO vastureaktsiooni.

Venemaa võitlus relvavoo peatamiseks on samuti osa puuduliku sõjaplaani tagajärgedest.

Olles veendunud, et Kiiev kukub mõne päevaga, ei teinud Venemaa ühtki katset hävitada Ukraina ulatuslik õhutõrje. Seetõttu ei ole Venemaa sellest ajast peale saanud saata hävitajaid ega muid lennukeid üle riigi osade, mida relvasaadetised läbivad.

„Konflikti algusest peale ei ole mitmed Venemaa rünnakud suutnud häirida Lääne sõjalise abi tarnimist Ukrainasse,” seisis veebruaris USA sõjaväeülemate seas levitatavas ülisalajases aruandes. Dokumendis on öeldud, et selle tulemusena on USA ja tema liitlased saanud ära kasutada „enamasti lubavat keskkonda jätkuvaks surmava abi tarnimiseks”.

Arvestades neid piiranguid, hoiatasid USA luureagentuurid veebruaris, et Venemaa otsib tõenäoliselt viise NATO territooriumil asuvate logistiliste [objektide] saboteerimiseks mõnel varjatud viisil, mis tähendab, et dokumendi kohaselt oleks Venemaaga raske siduda neid tegevusi, mis sisalduvad Washington Posti käsutuses olevates salastatud luurearuannetes.

Üks võimalus selle saavutamiseks oli operatsioonide üleandmine Ukraina ja Valgevene kodanikele. Potentsiaalsete värvatute meelitamiseks kasutatud postitused olid peidetud tööpakkumiste, eluaseme nõuannete ja veebipettuste taha, mida on palju Poola pagulasrühmade poolt külastatud Telegrami kanalites, ütlesid ametnikud.

Nad lubasid maksta mõnest dollarist grafiti-laadse sõnumi kirjutamise eest kuni 12 dollarini plakati riputamise eest, ütles ABW uurija. Vastavalt ABW esitatud teabele olid flaierid ja plakatid, mis ütlesid: „POLAND ≠ UKRAINA”, „NATO GO HOME” ja „DO NOT BE BIDEN”.

Ametnike sõnul oli sellise materjali levitamisel kaks eesmärki: Ukraina-vastaste meeleolude õhutamine Poolas, aga ka värvatute valmisoleku proovilepanek neid võõrustava valitsuse vastu.

Neile, kes esitasid fotod, mis näitasid, et nad olid ülesande täitnud, said ohtlikumad ülesanded. Mõned said ülesandeks osta kõnekaardiga mobiiltelefone ja kaameraid, mis edastati vahendajate kaudu teistele värvatutele, kes hakkasid mööda Poolat sõitma, et edastada aruandeid ja fotosid raudteetehastest, lennuväljadelt ja meresadamatest.

Ametnikud ütlesid, et värvatutele maksti krüptovaluutades ja pangaülekannete kaudu peidetud taustaga pangakontodelt. Organisatsioonilise innukuse mõttes avaldasid selle töö varjatud sponsorid oma palgamäärad eraldi lehtedel. Skaala tipus olid rööbastelt väljasõidu, süütamise ja mõrva ülesanded, kuigi nende eest oli ABW ametnike andmetel lubatud maksta ainult mõnisada dollarit.

Ametnikud ütlesid, et Venemaa näis olevat sihikule võtnud värvatud, kelle vanus ja taust ei tõmbaks julgeolekuteenistuste tähelepanu. Enamik olid 20ndates ja üks oli alles 16. Tänavu veebruariks hakkas kujunema organisatsiooniline kuju.

ABW esitatud teabe kohaselt põhines operatsioon klassikalisel rakustruktuuril, kusjuures rakud keskendusid funktsioonidele, sealhulgas järelevalvele, hangetele, logistikale ja operatsioonidele.

„Igas rakus oli juht, Venemaa luureteenistuste usaldusväärne isik,” teatas ABW. Madalamatel tasemetel olevaid inimesi hoiti pimeduses ja nad „ei tundnud teineteist, kui see polnud vajalik”.

Ametnikud ütlesid, et ülesannete eskaleerudes hakkasid isegi võrgustiku nooremad liikmed aru saama, et nad täitsid tõenäoliselt Moskva tellimusi. Mõned pidasid ametnike sõnul oma osalust suhteliselt kahjutuks või rahaliselt vajalikuks. Venemaa palgal olles võisid nad ka karta, et on liiga hilja taganeda.

Venemaa on relvasaadetisi ähvardanud rünnata sõja algusest peale. Vene välisministri asetäitja Sergei Rjabkov hoiatas mitu päeva pärast sissetungi, et „relvade pumpamine Ukrainasse” ei ole „lihtsalt ohtlik samm, vaid tegevus, mis muudab need vastavad konvoid seaduslikeks sihtmärkideks”.

USA on astunud olulisi samme rünnakute ärahoidmiseks, paigutades sadu sõdureid 10. mägidiviisist ja raketitõrjepatareid Patriot Rzeszow-Jasionka lennujaama, mis asub umbes 100 kilomeetri kaugusel Ukraina piirist. Kunagine vaikne lennurada pole olnud mitte ainult peamine relvatarnete sõlmpunkt, vaid ka vahejaam maailma liidritele, sealhulgas Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskile, kes on pärast sõja algust kasutanud lennujaama peaaegu igal välisreisil, ja president Bidenile, kes maandus seal veebruaris lennukiga Air Force One teel Kiievisse.

Piirkond kubiseb salajastest turvaseadmetest. Poola on pannud välja sadu agente, et kaitsta transiidiühendusi ja piiriületusi, mida jälgivad ka Lääne droonid, luurelennukid ja satelliidid, ütlesid ametnikud.

Ja ometi jäi Venemaa sabotaažiskeem avastamata, kuni mööduja märkas olulisel rajalõigul puude ja põõsaste vahelt välja piiluvat kaameraobjektiivi ning teatas leiust võimudele, ütlesid ametnikud. Seade, päikeseenergiat kasutav videokaamera, edastas kaadreid lasti edastamisest veebihoidlasse, millele oli võimalik õige parooliga kaugjuurdepääs.

Kaamera andmete, mobiiltelefonide salvestiste ja lähedalasuvate mobiiltelefonitornide abil suutsid uurijad kindlaks teha mitte ainult selle, millal seade oli paigaldatud, vaid ka seda, kes oli sel ajal läheduses viibinud – see on üks paljudest Venemaa kehva väljaõppega värvatute ilmselgetest möödalaskmistest.

Teiste teelõikude läbiotsimisel leiti lisakaameraid kohtades, mida ametivõimud Washington Postile näitasid: üks paplipuu tüvel silla lähedal, kus rongid peavad kiirust vähendama, teine ​​okstes, kust avaneb vaade raudtee kõrvalteedele, kus kaubavaguneid enne teele saatmist manööverdatakse.

Mõne päeva jooksul vahistati kahtlusalune, kes „andis teavet grupi teiste liikmete”, sealhulgas oma kuraatori kohta, ütles uurija. Jälgimine, pealtkuulamised ja muud sammud tõid välja täiendavaid liikmeid ja rakukesi.

Poola ametnikud ütlesid, et nende esialgne plaan oli võrgustikku jälgida, et saada rohkem teada selle kavatsustest ja käsuliinist. Kuid ametnikud ütlesid, et nad olid sunnitud sellest ideest loobuma pärast seda, kui olid pealt kuulanud sõnumeid, mis viitasid plaanile relvasaadetiste rööbastelt välja ajamiseks.

Ametnikud ütlesid, et uurijad leidsid üksikasjalikud juhised, mis saadeti ühele võrgustiku rakukestest rööbastelt välja ajamise seadmete paigutamiseks raudtee kohtadesse, kus isegi tagasihoidliku kiirusega rongid võidi ajada rööbastelt välja. Ametnikud palusid seadmete olemust mitte avalikustada.

ABW uurija ütles, et rünnaku läbiviimiseks oli registreerunud vähemalt kaks värvatut ning koht ja aeg olid kindlaks määratud. Ta tunnistas, et ametivõimud ei leidnud neid seadmeid mitmes kohas läbiotsimise käigus, ning ütles, et jääb ebaselgeks, kas operatiivtöötajad olid need kätte saanud ja mujale peitnud.

Poola võimud teatasid, et nende arusaamises võrgustikust on endiselt olulisi lünki, sealhulgas seda juhtivate Venemaa töötajate identiteedis ja nende krüpteeritud suhtluses Poola rakujuhtidega.

Need vähesed avalikult ilmunud dokumendid viitavad mõnele sellisele uurimise varjatud poolele. Valgevene saatkonnale saadetud diplomaatiline sõnum, milles teatati Valgevene kodanike vahistamisest, väidetakse, et nad kuulusid rakukesse, mida juhib isik, keda tuntakse nimega „Andrei”, kelle isik ei olnud sel ajal teada.

Juhtumi kohtuprotokollid on salastatud ja vahistatute nimesid ei ole avaldatud. Poola ametnikud keeldusid ütlemast, kus neid kinni hoitakse või kes neid kinniste uste taga toimuvates kohtumenetlustes esindab. Ka Ukraina ametnikud, sealhulgas riigi suursaadik Varssavis keeldusid juhtumit puudutavatele küsimustele vastamast.

Teavet on ilmunud kolme Valgevene kahtlusaluse kohta, kelle nimed avaldati riiklikus meedias, mis kuulutasid nende süütust ja süüdistasid Poolat nende vahistamises.

Vahi alla võetud Valgevene abielupaar vastab sellele, mida Poola võimud kirjeldasid kui GRU värbajate eelistatud profiili: noored, kes on võimelised kahtlusteta mööda Poolat ringi reisima ja soovivad raha teenida.

Üks kahtlusalustest Medvedjeva kolis eelmisel aastal Poola Varssavisse ajakirjandust õppima, ütles tema isa. Tema sotsiaalmeedia ajalugu – täis selfisid jõusaalis, Starbucksis ja poes käimisest – ei reeda poolehoidu Moskva ega selle Minski marionettvalitsuse suhtes. Ta esineb videotes, kus osaleb Valgevenes 2020. aastal valitsusvastastel meeleavaldustel. 2022. aasta märtsi postituses on vaas tulpidega Ukraina sinises ja kollases värvitoonis koos murtud südamega emotikoniga.

Medvedjev ütles, et toetas tütre kolimist Varssavisse, kuid kutsus teda üles lõpetama suhted valgevenelase Posmitjuhhaga, kes Medvedjevi sõnul on 10 aastat vanem. Nende suhe näib olevat alanud vähemalt kolm aastat tagasi Minskis, selgub sotsiaalmeedia postitustest.

Katsed jõuda Posmitjuhha sugulaste või advokaadini ebaõnnestusid. Selle aasta alguses Valgevene riigi kontrolli all oleva Belteleradioga rääkides nimetas Posmitjuhha isa Oleksander poja vastu esitatud süüdistusi „hulluks jaburduseks”.

„Jah, tal on oma nägemus maailmas toimuvast, kuid sellist soovi illegaalses tegevuses osaleda pole nähtud,” ütles isa.

Medvedjev ütles, et kattis oma tütre õppe- ja elamiskulud Varssavis, kuid paari netti postitatud fotod viitasid muudele sularaha allikatele. Kui Medvedjev küsis nende rahaasjade kohta üksikasju, ütles ta, et tema tütar ütles talle, et Posmitjuhha oli „palunud tal avada enda nimel krüptovaluutakonto ja pangakonto, kuid ei lubanud tal neid kasutada”.

Medvedev ütles, et selle asemel kontrollis Posmitjuhha kontosid paroolidega, mida ta ei jaganud. Samuti reisis ta sageli, ütles Medvedjev, peatudes koos Medvedjevaga tema ühiselamus Varssavis Valgevene ja Venemaa reiside vahel.

„Ta ütles, et ta töötas ühes Venemaa ettevõttes,” ütles ta. „Ta reisis kogu aeg, igal pool.”

Medvedjevi sõnul saabus esimene märk probleemidest käesoleva aasta 5. märtsil, kui tütar ei helistanud ootuspäraselt koju, et vanaemale sünnipäevaks õnne soovida. Isa sõnul ei läinud kõned tütrele läbi. Ta ütles, et nädal hiljem helistati perele Poola välisministeeriumist, et Medvedjeva peeti kinni spionaažisüüdistusega.

Need kaks arreteeriti reisi ajal, mis Poola ametnike sõnul kandis romantilise mereäärse visiidi varju, kuid väidetavalt oli eesmärk jälgida Gdynia sadamat just siis, kui suur relvasaadetis saabus.

Neid süüdistatakse „vaatlustes, et koguda teavet kriitilise infrastruktuuri rajatiste kohta”, sealhulgas Rzeszowi lennujaamas ja raudteejaamas ning Gdanski ja Gdynia meresadamates, selgub Poola poolt Valgevenesse saadetud ja Valgevene televisioonis näidatud diplomaatilistest sõnumitest. Medvedjeva isa ütles, et nende pagasist leiti venemeelseid lendlehti.

Pärast vahistamisest teatamist 16. märtsil läks Valgevene riigimeedia pöördesse, edastades videoid intervjuudest pereliikmetega, kes väitsid, et kinnipeetavad on süütud.

Medvedjev ütles, et tema tütart hoitakse kinni Lublini kinnipidamiskohas ja teda on hoitud pikka aega üksikvangistuses. Medvedjev ütles, et teda on külastanud tema advokaat ja ema. Ta ütles, et ei tea advokaadi nime. Medvedjevist lahutatud ema kommentaaripalvetele ei vastanud.

„Olukord on minu arvates väga hull,” ütles Medvedjev, lisades, et tema tütar on kinnipidamiskohas emotsionaalselt kannatanud. Poola seadused lubavad riikliku julgeoleku kriminaalasjades kahtlustatavaid ilma kohtuprotsessita kinni pidada mitmeid kuid. Perekonna palgatud advokaadid on osalenud istungitel ja teatanud, et Medvedjeva „oli juhtunud olema valel ajal vales kohas”, ütles Medvedev.

„Ta ei teinud midagi,” ütles ta. „Ta on lihtsalt tunnistaja, nii et nad hoiavad teda kinni.”

Poola ametnikud vaidlevad sellele vastu. Vastavalt ABW andmetele oli Medvedjeva Posmitjuhhaga täidetud ülesannete tegelikust olemusest teadlik. „Ta ei pidanud seda häirivaks,” ütles agentuur ja „sai [rahalist] kasu”, mille Venemaa saatis.

Rakukeste töö Poolas võis kaasa aidata Venemaa katsetele rünnata Ukraina relvaladusid ja muid ladustamispaiku – staatilisi sihtmärke, mida Venemaa tabab nüüd rohkem edukalt, eriti sõja idarindele lähemal. Ukraina ametnikud ütlesid, et Venemaa rünnakute sihtmärgiks olnud relvavarudest on viimase aasta jooksul mitu korda leitud jälgimisseadmeid.

Ukraina on olnud hädas ka oma võitlusega Venemaa informaatorite võrgustike väljajuurimiseks, viies läbi sadu vahistamisi. Kinnipeetute hulgas oli ka üks idapoolse Dnipropetrovski oblasti raudteelane, kes arreteeriti veebruaris ja keda süüdistati relvasaadetiste mahalaadimise jaamade koordinaatide saatmises.

Ukraina sõjavägi on püüdnud minimeerida oma haavatavust Venemaa rünnakute suhtes, kasutades selleks peibutusvahendeid, sealhulgas USA saadetud HIMARSi raketiheitjate makette, ja jagades saadetised väiksemateks, mis hajutati kiiresti üle rinde.

Juurdlusega seotud Poola ametnikud kirjeldasid juhtumit kui erinevat ühestki teisest, millega nad on kokku puutunud, peegeldades enneolematu surve all olevate Venemaa luureteenistuste improvisatsiooni ja meeleheidet.

Pärast sissetungi saatis Poola välja kõik teadaolevad Venemaa SVR-i, FSB või GRU luureagentuuride ametnikud – kokku oli neid 45, teatasid ametnikud. Venemaa suursaatkond Varssavis meenutab nüüd kummituslinna. Hiljutisel pärastlõunal ei paistnud sees ühtegi valgust ja keegi ei läinud läbi Poola politsei valvatud väravatest.

Poola kõrge luureametnik ütles, et Venemaa on püüdnud päästa oma luurevõrgustiku fragmente, tuginedes varjatud operaatoritele, kes ei tegutse saatkonnas. „Nad kasutavad ära oma illegaale, oma „magavaid” agente,” ütles ametnik, lisades, et Kreml kasutab neid ettevaatlikult, kuna neid on vähe ja neil puudub diplomaatidele pakutav kaitse.

Ametnike sõnul jätkab Moskva amatööride värbamist, mida ta peab ohutumaks, ja sabotaaživõrgustiku uurimine on viinud ABW teiste kahtlusalusteni. Nende hulgas on 20-aastane Venemaa hokimängija Poolas asuvas meeskonnas, kes peeti kinni juunis pärast seda, kui ta jäi vahele Ukraina piiripunktide jälgmisega.
https://eestinen.fi/2023/08/jahmatav-in ... -varjatud/
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Aspelund
Liige
Postitusi: 1098
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas Aspelund »

Eestinen.fi info tasub alati algallikast üle kontrollida.

A:
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 17245
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas ruger »

Aspelund kirjutas: 05 Sept, 2023 13:37 Eestinen.fi info tasub alati algallikast üle kontrollida.

A:
Antud teema on juba tükiti mujalt läbi käinud ja tundub olevat autentne. Eks otsime algartikli ka. Tegu siis Washington Posti artikliga.

https://www.washingtonpost.com/world/20 ... ru-poland/
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Postitusi: 1692
Liitunud: 23 Veebr, 2005 19:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas MadMan »

https://twitter.com/GlasnostGone/status ... 0632676470
High-ranking German intelligence officer charged with treason for allegedly passing state secrets to Russia. Carsten L shared intelligence about the war in #Ukraine & Wagner mercenary group & received roughly €400,000. He & another man face life sentences
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
HAT
Liige
Postitusi: 789
Liitunud: 25 Dets, 2016 10:18
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas HAT »

vene svr püstitas oma hoovi
feliks.jpg
feliks.jpg (14.34 KiB) Vaadatud 1447 korda
https://colonelcassad.livejournal.com/8625966.html

väriseva narõskini sõnul: ....памятник Дзержинскому смотрит в направлении Польши и Прибалтики. lühitõlkes- vaatab Poola ja Balti suunas
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 17245
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas ruger »

Veel üks FSO ohvitser põgenes läände

Ühe Venemaa presidendi Vladimir Putini okupeeritud Krimmi residentsi valvur põgenes Ecuadori, nimetades Kremli liidrit sõjakurjategijaks.
Vitali Brižatõ, kes töötas Ukraina poolsaarel Kremli ihukaitseagentuuri Föderaalses Kaitseteenistuses (FSO), ütles intervjuus telekanalile Dožd, et on Ukraina sõja vastu.
Brizhaty on teine FSO liige, kes on põgenenud ja presidenti Ukraina sissetungi pärast avalikult kritiseerinud.
Brizhaty töötas Olivye's, ühes kahest Putini paleest Krimmis, mille Venemaa annekteeris 2014. aastal. RFE/RL-i Krimmis. Realities paljastas 2021. aasta aruandes tohutu palee Olivye's.
Intervjuus ütles Brizhaty, et Putin ei usaldanud oma valvureid. Ta ütles, et Kreml teatab Putini saabumisest kahte erinevasse Krimmi lennujaama, kuid ta võib väga hästi jõuda meritsi.
«Nii palju see mees oma elu pärast kardab,» sõnas ta.
Brizhaty väitis, et FSO töötajatel keelati kriminaalvastutusele võtmise ähvardusel suhelda Ukraina sugulaste, USA ja Euroopa Liidu kodanike või kõigi sõjale vastu seisvate inimestega.
Ta ütles, et kartis karistust, sest üks tema sõber, endine klassivend, kellega ta on suhtlema jäänud, elab praegu USA-s ja on sõja vastu astunud. Brizhaty väitis, et kui tema sõbrale Instagramis Ukraina-meelne postitus meeldis, võib ta sattuda uurimise alla.
"See on lihtsalt hullumeelne," ütles ta.
Mõni kuu pärast sõja algust ütles Brizhaty, et üritas FSO-st lahkuda, kuid talle öeldi, et kui ta teenistusest lahkub, saadetakse ta Ukrainasse sõdima.
Vahepeal taotles tema Krimmist pärit naine Ecuadoris elamisluba kvalifitseeritud töötajana ja sai selle. Luba laienes ka talle.
Kuna FSO-l ja teistel Venemaa julgeolekuteenistuse töötajatel ei ole välisriigi passi ega elamisluba lubatud, vallandati Brizhaty ametist ja ta lahkus kohe koos naisega Ecuadori.
https://www.rferl.org/a/russia-guard-pu ... 86511.html
Viimati muutis ruger, 12 Sept, 2023 19:25, muudetud 1 kord kokku.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 17245
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas ruger »

Läände katsus põgeneda üks xuilo arstidest...

FSB vahistas Putini tipparsti, kes teab diktaatori saladusi, kui ta üritas Venemaalt Valgevene kaudu põgeneda.
Depoo arstil Viktor Truhhinil (59) on väidetavalt lähedased teadmised hullu haigusloost ja FSB arreteeris ta.
Vaktsiiniülem jäi kadunuks kuus päeva tagasi – siis, kui ta pettusesüüdistuste tõttu Venemaa riigitöölt vallandati.
Ta oli Venemaa uusimate vaktsiinide väljatöötamise juhtiv teadlane.
Truhhini peatasid Putini käsilased, kui ta üritas lähedase naabri ja sõjaaegse liitlase Valgevene kaudu välismaale põgeneda.
"Ta üritas lahkuda Vene Föderatsioonist Valgevenesse ja teda pidasid kinni Venemaa FSB ohvitserid, kes ilmselt teadsid, et direktor... kavatseb välismaale reisida," teatas telegrammi kanal Cheka-OGPU.
https://twitter.com/yasminalombaert/sta ... 4219752784
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
vk1
Liige
Postitusi: 1587
Liitunud: 02 Juul, 2007 22:18
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas vk1 »

HAT kirjutas: 11 Sept, 2023 13:23 vene svr püstitas oma hoovi feliks.jpg
https://colonelcassad.livejournal.com/8625966.html

väriseva narõskini sõnul: ....памятник Дзержинскому смотрит в направлении Польши и Прибалтики. lühitõlkes- vaatab Poola ja Balti suunas
nagu üks poolakas kommenteeris - venelaste ausammas poola aadlikule, sest ta tappis miljoneid venelasi.....
soul
Liige
Postitusi: 2734
Liitunud: 12 Nov, 2005 22:59
Asukoht: Lõuna
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas soul »

ruger kirjutas: 11 Sept, 2023 22:41Veel üks FSO ohvitser põgenes läände
Doždi video.
https://www.youtube.com/watch?v=hZtqw9LjeKo
soul
Liige
Postitusi: 2734
Liitunud: 12 Nov, 2005 22:59
Asukoht: Lõuna
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas soul »

Moldovast väljasaadetud kohaliku "Sputniku" juht Vitali Denisov osutus lähemal uurimisel GRU töötajaks.
https://theins.ru/news/265119
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 17245
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas ruger »

USA FBI kahtlustab orkide kirikutegelasi luure kaastöötajatena töötamises.

FBI kahtlustas Vene õigeusu kiriku töötajat agentide värbamises Venemaa luureteenistustele USA-s

USA föderaalne juurdlusbüroo kahtlustas Moskva patriarhaadi kiriku välissuhete osakonna töötajat Dmitri Petrovskit töötamises Vene luure heaks.

FBI usub, et Petrovsky tegeles Vene õigeusu kiriku kattevarjus Venemaa luureteenistuste agentide värbamisega Vene õigeusu kiriku preestrite ja koguduseliikmete hulgas ning teistes USA õigeusu kirikutes.

2021. aasta mais otsiti Petrovski Ameerika Ühendriikidesse sisenemisel läbi. Tema arvutist leiti Vene luurega seotud failid. Leitud dokumentide hulgas olid USA tuntud õigeusu preestrite toimikud nende pereliikmete elulugude üksikasjadega. FBI arvas, et selline teave oli Petrovski jaoks vajalik nende inimeste väljapressimiseks värbamisprotsessi käigus.

Üks leitud failidest oli märgistatud "konfidentsiaalne". FBI viitas sellele oma hoiatuses täielikult. Seega sisaldas see dokument agentuuri teatel Vene õigeusu kiriku ja Venemaa eriteenistuste – SVR, GRU ja FSB – koostöövaldkondade kirjeldust.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1704501406000963885
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Leo
Liige
Postitusi: 3225
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas Leo »

See, et Moskvale alluv kirik ja eriteenistused on läbi põimunud, ei peaks olema eriti üllatav. Samas on üllatav, et agent nii labaselt vahele jäi, tassides kaasas konfidentsiaalseid dokumente. Kui esialgne uudis tõeseks osutub, siis oli eesmärgiks ju USAs elavaid usutegelasi kaastööle sundida ähvarduste ja väljapressimisega, mis on isegi hea uudis, järelikult ei ole Ameerikas piisavalt palju neid õigeusu vaimulikke, kes juba koostööd teeksid Venemaa eriteenistustega :dont_know:
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2350
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas Castellum »

Bulgaaria saatis välja Vene õigeusu kiriku juhi Sofias:
https://www.err.ee/1609108400/bulgaaria ... uhi-sofias
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 17245
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: VF toimetab? Infokillud ja uudised, mis mujale ei sobi.

Postitus Postitas ruger »

UK-s on kohtu all 5 Bulgaaria kodaniku, kelle hulgas ka tuntud kosmetoloog, kes töötas orkide heaks.

Venemaa kasuks spioneerimises süüdistatud Vanya Gaberova peeti Suurbritannias kinni ja töötas kosmeetikuna.
Üks Suurbritannias Venemaa kasuks spioneerimises süüdistatuna kinni peetud tüdrukutest oli 29-aastane Bulgaariast pärit auhinnatud kosmeetik Vanja Gaberova, kes on spetsialiseerunud ripsmepikendustele. Daily Maili andmetel kuulub Gaberovale Lääne-Londonis ilusalong Pretty Woman, mis avati 2019. aastal. Ta on osalenud mitmetel kulmude võistlustel Londonis, Bulgaarias ja Venemaal.

Naabrid kirjeldasid tüdrukut kui "kartlikku" ja "reserveeritud" ning tema ilusalongi kõrval asuva restorani omanik väljendas imestust ja ütles: "Kui ta on spioon, oli ta hea."

Briti prokuratuur esitas 21. septembril süüdistuse viiele pikalt Inglismaal elavale Bulgaaria kodanikule, keda kahtlustatakse Venemaa kasuks spioneerimises. Nende hulgas on kolm meest ja kaks naist, sealhulgas Gaberova. Kõik süüdistatavad ilmuvad Westminsteri kroonikohtu ette 26. septembril.

Prokuratuuri teatel kogusid Orlin Rusev, Bizer Džambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stojanov ja Vanja Gaberova 30. augustist 2020 kuni 8. veebruarini 2023 teavet „Venemaa huvides eesmärgiga kahjustada riigi julgeolekut ja huve."

Rusevit, Džambazovi ja Ivanovat süüdistati 2023. aasta veebruaris vale isikutunnistuse omamises ning nad peeti kinni. Uurijate hinnangul ei olnud 45-aastane Rusev, 41-aastane Džhambazov ja 31-aastane Ivanova tööga seotud. Rusevil avastati ärisidemed Venemaaga, ta elab Suurbritannias alates 2009. aastast ja töötas kolm aastat tehnilise spetsialistina erinevates finantsettevõtetes. Džambazov ja Ivanova elasid kuningriigis kümmekond aastat. Naabrid kirjeldasid neid kui paari. Nad juhtisid avalikku organisatsiooni, mis abistab Bulgaariast väljarändajaid.
https://theins.ru/news/265297
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist