Uued relvasüsteemid EKV-le

Vasta
zephys
Liige
Postitusi: 63
Liitunud: 28 Apr, 2015 14:49
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas zephys »

Chupacabra kirjutas: 16 Nov, 2023 19:48 et sõja ajal saab kiirelt hankida suuremas koguses
Kes selle võrrandi lahendust teab (vahet pole, kas drooni, 155 mürsu või vromisaapa puhul) võib julgelt ntx RKIK direktoriks minna :lol:
HeiniR
Liige
Postitusi: 2005
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas HeiniR »

Vaatlusseadmetega on samuti sama lugu,et tegelikult võiks info omanik veidi jagada allapoole, et mida ja millal
on tulemas. Me näeme avaliku info põhjal,et hanked käivad,summad prisked,aga me ei tea,mida ja millal ja kellele. Meil on üksusepõhiselt samuti prioriteedid - esmalt piisav drooni luure, droppimise ja üldise väljaõppe (kaitse droonitegevuse vastu) võimekus/oskus. Seejärel maapealsed termoseadmed. Aga raha kogumine väikeüksusel võtab aega (lisaks soetavad enamus kaitseliitlaseid endale isiklikku varustust) ning seetõttu võib juhtuda sama olukord,mida droonide osas kirjeldasin,et ostetakse parima tahtmise juures ära,kuid siis selgub,et riik soetab ise paremini ja võimekama. Selles osas võiks jagada infot, et saaks kulusid parimal viisil optimeerida.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3353
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Chupacabra »

Öövaatlusseadmete hange: https://riigihanked.riik.ee/rhr-web/?fb ... neral-info

Nii palju kui ma aru saan, siis ostetakse 8000+ seadet ja jääb optsioon veel 4000 seadmele. Hange on nii kaugel, et võitja on selgunud aga enne tahetakse natuke kohtus vaielda.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 433
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

slider kirjutas: 16 Nov, 2023 19:59 Heippa strat sõdur... PVS-14 laadne ja parem digi on täna 6k turuhinnaga. Mitu megaeurot kulub? Kõik matsid ja Antsud kaetud
Kõik antsud ja Matsid kaetud siis endiselt umbes 20 miljonit :D
Tüki hinna suurusjärk on sul enam vähem sama mida kasutasin.

Sinna juurde tuleks võtta ka drooni eluea koefitsent. Niipalju kui kuulda on olnud siis droonid käituvad umbes samamoodi nagu laskemoon - ehk kuluvahendina. Ka vaatlusdroonid. Loetud hulk vaatluslende ja järgmine droon. Ilmselt on oodata droonitõrje valdkonna arengut mis hullemal juhul viib keskmise kulukoefitsendi üks päev = üks droon vms.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 433
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

HeiniR kirjutas: 16 Nov, 2023 21:00 Vaatlusseadmetega on samuti sama lugu,et tegelikult võiks info omanik veidi jagada allapoole, et mida ja millal
on tulemas.
Öövaatlusseadmete hange, millele eelnevalt viidati, on käimas jah. Üks hindamiskriteeriumitest on tarne kiirus.
Info jagamise osas - kui vahetasandeid on mitu, siis kipub info ametlikke kanaleid pidi kinni jaama küll. Tean, et akf Herem on käinud malevates ise otse suhtlemas. Mõne korra olen ise samuti käinud kui on kutsutud. Kõige lihtsam on küsida muidugi oma malevast ja mitte leppida vastusega, et ei tea.
kuido20
Liige
Postitusi: 3307
Liitunud: 06 Jaan, 2004 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas kuido20 »

HeiniR kirjutas: 16 Nov, 2023 21:00 ..mida droonide osas kirjeldasin,et ostetakse parima tahtmise juures ära,kuid siis selgub,et riik soetab ise paremini ja võimekama. Selles osas võiks jagada infot, et saaks kulusid parimal viisil optimeerida.
Nendest mikroUAV klassi poes müüdavatest droonidest tuleb iga aasta uus versioon/mudel välja (mis on enamasti parem kui eelmine) ja tõsisema kasutamise korral ( üle 100 lennutunni aastas ) kukub ta ka korras aastas õppustel alla.
Optimeerimise asemel pange rõhku piloodi lennutundide suurendamisele.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6123
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas kaur3 »

strateegiline sõdur kirjutas: 16 Nov, 2023 11:37
Kapten Trumm kirjutas: 16 Nov, 2023 9:32 Üks UKR sõja järelmeid võiks ka see olla, et kompanii relvastustabel nutaks ka ühe MANPADS meeskonna järele (5 meest, 2 relva). Vene kopterid ja ründelennuvägi võttis eesliini lähedal kohe hoogu maha. Sama efekti selgelt 12,7ga ei saavuta. Silmas pean kantavaid, mitte taburette. Maismaatõrje osas me siiski taolises ulatuses palja tagumendiga pole.
MANPADSist:
https://www.err.ee/1608708241/eesti-han ... jesusteeme.
"...hakatakse kasutama nii brigaadides kui ka maakaitseüksustes, mis võimaldab luua lähiõhukaitse võimekuse üle Eesti."
103 miljoni eest saab päris mitu relva. Mõni jääb veel varukski.

Drooninduse osas toimub samuti mitmeid asju:
https://www.err.ee/1609151509/kaitselii ... eraatoreid
https://www.err.ee/1608965362/eesti-ost ... iisraelist

Ühesõnaga drooniteemaga tegeletakse mitmes suunas.
Kõige muu osas mis parajasti veel käimas on ajalehe viidet momendil lisada ei ole.

Võimelünkade artiklis https://www.err.ee/1609008212/heremi-ka ... imisvoimed
on samuti pisut spetsiifilisest suunitlusega droonitõrjeüksusest juttu. See ootab veel oma rahastust.

Droonindus on kahtlemata oluline. Kuid vaadates sõjanduse ajalukku siis siin on mõningaid sarnaseid jooni kõikide muude relvadega, mille esmakordsel tulekul lahinguväljale tundus, et värske imerelv on sõja saatuse igaveseks otsustanud. Vt nt kuulipildujate tulekut, esimesed tankid, lennukid ja mis kõik veel. Kõigi nende tulek on muutnud lahinguvälja. Peale uudsuse ja sobivate vastumeetmete leidmist on nad muutnud tavaliseks relvasüsteemiks ning kaotanud oma imerelva oreooli.
Tänane sotsmeedia toodab meile igapäevaselt Ukrainast droonivideoid, mis illustreerivad hetkel valitsevat väheliikuvat rinnet. Droonid luuravad ja kamikadze-droonid kompenseerivad kaartuld, NLOS TT-relvi, snaipreid jne. Kas Eestis on sellise rinde tekkimine võimalik ja mis asjaoludel? Sinimäed? Emajõe liin? Suur-Tallinn? Kas EKJ peaks oma hangetes lähtuma Ukraina praegusest sõjapildist või Ukrainas toimunud esimesel 10 sõjapäeval toimunud pildist? UAV-dest olid staarid siis Bayraktarid, mis täna kiirelt alla tuuakse, sest Vene on oma tõrje käima saanud. Missuguseid droone oleks ukrainlased pealeliikuvate ründekiilude hävitamiseks kasutanud? Mitu kamikadze-drooni oleks Kiievi suunal seisnud 50 km pikkuse kolonni võitlusvõimetuks teinud? Või oleks vaja ainult õhuspüsivad vaatlusdroone kaudtule juhtimiseks? Kas täna Ukraina käsutuses oleva kaudtulepargiga oleks nad suutnud pealetungija oluliselt kiiremini seisma panna? Ma siiralt loodan, et need mängud juba simudes läbi mängitud ja EKJ hanked põhinevad just seal selgunud asjaoludel.

RUSI konventsionaalse sõja algusest https://static.rusi.org/359-SR-Ukraine- ... -final.pdf
IMG_0590.jpeg
Sõjapilt 27.02.2022
IMG_0589.jpeg
https://leht.postimees.ee/7480505/ak-vi ... on-ukraina
IMG_0588.jpeg
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 8690
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kilo Tango »

kaur3 kirjutas: 17 Nov, 2023 20:02 ...
Tänane sotsmeedia toodab meile igapäevaselt Ukrainast droonivideoid, mis illustreerivad hetkel valitsevat väheliikuvat rinnet. Droonid luuravad ja kamikadze-droonid kompenseerivad kaartuld, NLOS TT-relvi, snaipreid jne. Kas Eestis on sellise rinde tekkimine võimalik ja mis asjaoludel? Sinimäed? Emajõe liin? Suur-Tallinn? ...
Kogu respekti juures on imho see akf kaur3 heietus selgelt allpool tema tavapärast taset. Pole mingit põhjust, miks drooninduse eelduseks on staatiline rinne. Vähe sellest. Just dünaamilise tegutsemise puhul tulevad droonide eelised eriti hästi välja. Samamoodi, kui sissitegevuse korral. Kaudtule jaoks on sihtmärgid vaja kuidagi leida niikuinii. Droonid on selleks üks vahend paljudest. Lisaks ... Ukraina sõja kõige dünaamilisem episood oli minu mälu järgi just Izjumi ja Kupjanski vabastamine. Sealt on droonide kasutamist õppida küll ja veel - mida oleks pidanud rohkem tegema ründav pool (UKR) ja mille jättis tegemata kaitsev pool (orkid).
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6123
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas kaur3 »

Akf Kilo Tango, kõrges vanuses ei ole päevad enam vennad :D

Ma ei pidanud silmas, kas droone on vaja, vaid pigem missuguseid. Kui USA oleks Ukrainale andnud 2022. aasta suvel koos Himarsitega 2000 ATACMS-it, siis kas me räägiks täna FPV droonidest RPG lõhkepeaga või kiidame Threode-taolisi hea pildi eest olukorrateadlikkuse tagamisel ning sihtmärgi osutamisel? Kui Eesti diviis on koha sisse võtnud NATO NRF-ga, siis missuguseid droone ja mis üksuse tasemel nad vajavad?

Sissidest Ukraina sõja kontekstis on raske rääkida, sest Soome stiilis sissitoiminnasta ei ole mindagi kuulnud. Kui Sa räägid kaugluurest GUR-i/SBU poolt siis see on kaukopartio. Vaenlase selja taha jäänud vastupanuliikumise evolutsiooni käigus on jõutud luureinfo kogumiseni ja edastamiseni rindejoone taha, kust tuleb siis kauglöök geograafilise punkti pihta või eriüksus ukse taha. Drooni kasutamine nende poolt võrduks kinnipidamisel kohapeal mahalaskmisega.

Droone (kui 3D binokleid) on vaja, 2D binokleid ei saa samuti vanarauda viia :D
isonts
Liige
Postitusi: 197
Liitunud: 06 Aug, 2004 13:48
Asukoht: Võru
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas isonts »

Kriku kirjutas: 16 Nov, 2023 7:25
Kilo Tango kirjutas: 16 Nov, 2023 0:20
mongol kirjutas: 15 Nov, 2023 23:03 ... aga tunnustan KVJ hinnangut, et on olulisemaid asju.
...
Vaat siit artiklist jääb mulje, et droonid nende olulisemate asjade hulka ei kuulu :-S
https://www.postimees.ee/7898525/kaitse ... nide-sojas

Artikli tekstist jääb mulje, et EKV-s ei tegeleta praegu üldse madalama taseme üksustes õhuluure- ja ründevõimekuse arendamisega. Või kui tegeletakse, siis kuidagi poole vinnaga ja mittesüsteemselt. Loodan, et asjad on tegelikult paremini, kui ajakirjandus kirjutab, aga sellele ootaks küll KV juhataja kommentaari.
Mul on juba nii umbes pool aastat olnud tahtmine postitada küsimus, et kas me valmistume eelmiseks sõjaks... Tegijatel on kõik käed tööd täis ja "Ussisõnad" olid kindlasti õige asi, nii et väga ei taha ka kiriseda, aga küsimus on ikka väga üleval.
Kui meie ajateenijad drooniõpet ei saa siis liigub KV inertsist edasi. Ilma muutusteta
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Liige
Postitusi: 380
Liitunud: 23 Veebr, 2006 15:02
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kuperjanov »

Nagu meil ikka kombeks, ärgatakse viimasel hetkel või siis kui on liiga hilja. 2022 veebruaris avastati ka, et kõik võimed on välja arendamata ja nüüd äkki peaks hakkama tegelema asjadega, millest ekre rääkis. Hakkas järsku kiire.
muhgel
Liige
Postitusi: 143
Liitunud: 11 Juul, 2008 10:30
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas muhgel »

Kuperjanov kirjutas: 20 Nov, 2023 21:20 Nagu meil ikka kombeks, ärgatakse viimasel hetkel või siis kui on liiga hilja. 2022 veebruaris avastati ka, et kõik võimed on välja arendamata ja nüüd äkki peaks hakkama tegelema asjadega, millest ekre rääkis. Hakkas järsku kiire.
EKRE ongi kõige targem, kahjuks tagantjärgi ja tuulesuunale vastavalt.
mart2
Liige
Postitusi: 4771
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas mart2 »

Kuperjanov kirjutas: 20 Nov, 2023 21:20 Nagu meil ikka kombeks, ärgatakse viimasel hetkel või siis kui on liiga hilja. 2022 veebruaris avastati ka, et kõik võimed on välja arendamata ja nüüd äkki peaks hakkama tegelema asjadega, millest ekre rääkis. Hakkas järsku kiire.
Mälul on imeline omadus vastavalt soovmõttele ajas muutuda. Äkki polnudki kõik nii nagu nüüd tahaks näha?
Soovitan akf-l minna ajas tagasi ja uuesti neid asju lugeda ...
:wall:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist