Väino kirjutas: ↑20 Nov, 2023 19:41
Akf OLAVI kirjutas: ↑20 Nov, 2023 15:58
...meil müüdavate LG telekate lubatud toitepinge oli varem 110-240V...
Ma kujutasin ette, et need on universaalsed, nii Euroopa kui USA turu jaoks. Mingitel asjadel olid isegi lapikud kahvlid juhtme otsas, üleminek oli kaasas, et õnnestuks seda kohalikku pistikupessa suruda.
Oi ei olnud. Oli tõesti suures osas universaalne plaat, kuhu siis vastavalt tellija st tarbija jaoks vajalikud pulgad peale laoti. Ka see universaalne plaat maailmajagude ja regioonide kaupa siiski erinev. Aastaid tagasi aasiast elektroonikat tellides õnnestus näha ühe suure firma, sellise kes sadades monokonteinerites (kõik ühte tüüpi) telekaid tellib, tehasetellimuse struktuuri. Ütles tookord, et saan ka sulle selle süsteemi kaudu paar konti tellida, kui huvi peaks olema. No tellimusleht oli selline, et hakka aga linnukesi panema soovi taha. Kõigepealt toiteplokk: milline pingevahemik, milline sagedusvalim. Sealt edasi raadiokanalisse: millised sagedused: meeterala, dets 40, või kas üles 60-ndani välja? Kaablikanalid? Vahekas, milliste sagedustega, standarditega? Pal, Ntsc: millised sagedused ja versioonid 4,433; 3,57; 3,59? Secam? Hääled? 5,5; 6,0; 6,5. Heliväljundi standard? Mono-stereo? Milline stereoversioon? Väljundvõimsus? Juhtprose? Distantspult? Kineskoop? Korpus? Toitejuhtme standard? Jne. Enamusel ridadel oli hinnakomponent taga. St tegid linnukestega oma valiku ja said hinna. Sõltuvalt linnukeste valikust komplekteeriti televiisor sisuga. Selle asja tagajärg oligi selline, et sama pilli erinevatest regioonidest tuues lahti võttes võisid plaadid olla totaalselt erinevad ja totaalselt erinevalt ka sisustatud. Näiteks seesama LG: tüüpmudel CF-(20)(21)E-60. Võrreldes meile LG poolt määratud vene-regiooni telekatega oli LG-Deutschlandist toodud mudelil samal plaadil toitepinge kitsa vahemikuga, puudus Secam (tuli eraldi märkida, kui soovisid Secamiga tellida) ja ka 6,5 hääl. Secam sai ise siin erilisel vajadusel vingematel pillidel väikeseeriana paigaldatud TDA8395-ga- aga seda juhtumil, kui partiil oli secam-toetusega signaalitöötlusprose. Täpselt sama jama oli stereopillidega- ainult A2, ja heliprosel Nicam-i toetus puudus, prose küll sama, aga viimane täht teine ja enam ei toimi. Juhtprose ja distantspult oli teise prosega, varuosakoodis oli lõpus teine täht ja ei ühtinud vene regiooniga. jne. Tulid mõlemad ühest samast uuest Türgi tehasest.
Mäletan, et Euroopas tookord näiteks Sonyl olid kõige universaalsemad telekad Prantsuse turu versiooni omad (mudeli lõpus täht B)- komplekteeritud kõik universaalsete prosedega ja suuteline võtma piltlikult öeldes kõike ja kõikjalt ja ka laiemas pingetaluvuses. Sobisid nii konnasööjatele, saksmannidele, kui inglismannidele. Kõikide oma tele- ja heli ja toite jms standarditega.
Ka Aasia mudelid tavaliselt hiilgasid just toite vastupidavusega. Kui nn tühja plaadiga euro-plank tegi võrgutõuke peale jõnksu ja lülitus välja, siis asiaat vb niutsatas ehk korra, aga pildis katkestust ei olnud. Ta oli lihtsalt selliseks jamaks juba tootes komplekteeritud vastu pidama. Ja üldjoontes oli see alati nii. Siiani. Lihtsalt asiaat on komplekteeritud laia pingevahemiku ja sageduse suutlikkusega kõikvõimalikele maailmastandarditele, aga europlank töötab kitsas +/- 230V vahemikus . Mingisugust ühtset mudelit ei ole.