Vene-Ukraina sõda II osa

Kõik käimasolevast sõjast
Vasta
NGolf
Liige
Postitusi: 3073
Liitunud: 16 Juul, 2013 11:48
Asukoht: Sakala
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas NGolf »

Wagneri kanal kirjeldab ühte 10. spetsnazi brigaadi üksuse missiooni 2023. aasta septembris Dnepri jõesaartel:
Vene GRU 10. eraldi eriotstarbelise brigaadi ühe luurerühma töö.

Arhiivikaadrid, september 2023, Hersoni oblast.

Grupeeringu väejuhatuse ülesanne oli puhastada Dnepri jõel olevad saared vaenlasest. Luure- ja läbiotsimisoperatsioonide käigus avastati väike tugipunkt umbes 12 mehega (2 kuulipildujat). Väikeste relvade lahingutegevuses kandis meie rühm kaotusi luurerühma ülema asetäitja näol, kes sai haavata. Otsustati taganeda. Hiljem suri ta kahjuks pika evakuatsiooni tõttu.

Paari päeva pärast otsustati uuesti väljuda sellesse piirkonda, kus avastati, et vaenlane oli võtnud veel soodsamaid positsioone väikesel künkal ja rajanud vene "G"kujulise positsiooni

Rühmaülem liikus eelmise lahingu kohale, kindlustas end ja hoidis vaatlust ~170m kaugusel vaenlasest. Paar päeva peeti vaatlust ja luuret, mille järel otsustati vaenlase tagalasse minna. Selle tulemusena leiti üles kaevikud ja pärast koordinaatide edastamist otsustati neid UMPK FAB-iga tabada. Päev hiljem jõudis FAB lõpuks kohale, kuid see jäi 150-160m mööda. Ja kui meie grupp ei oleks veel 300m lõuna poole liikunud, oleks see nendele endale pähe tulnud.

Lõpuks otsustasime, et teeme kõik ise.
Rühmaülem käis paremast küljest ümber linnuse ja leidis vaenlase kämpingud, toidukogused, vee ja matid. Nagu hiljem selgus, oli meie luurerühm möödunud nende vaatluspostidest. Ilmselt tuule ja vähese liikumiskiiruse tõttu ei olnud okste praksumist kuulda. Edasi minnes eelposti taha, leidis juhtiv vaatleja kaetud kaeviku, kus esialgu ei olnud näha mingit liikumist, kuid teisele poole minnes leiti kaks vaenlast, kes lihtsalt päevitasid, nagu poleks midagi juhtunud.
Pärast seda, kui nad kaevikust välja toodi ja tegelikult vangi võeti, öeldi, et 10 meetri kaugusel on veel kolm. Rühmaülem otsustas oma saatust mitte proovile panna ja lahkuda koos sellega, mis neil oli. Pärast seda liikusime tagasi oma algsetele positsioonidele.

Kohe tuli raadioside vaenlase vaatluspunkti vanemalt. Nagu vangid ütlesid, kutsusid kõik teda - onu Vitja. Ta teatas oma tagalasse, et mingid kamuflaažrõivastes eriüksuslased tulid ja varastasid tema nina alt sandaalides poisid.

Hiljem hakkas tööle miinipildujarühm. Ja SDF-i grupp taganes Dnepri vasakule kaldale, võttes vangid kaasa.

- Miks te poisid ei seisa "valvel"?
- Kurat, me ei oodanud, et see nii läheb..
.
https://t.me/grey_zone/22625
NGolf
Liige
Postitusi: 3073
Liitunud: 16 Juul, 2013 11:48
Asukoht: Sakala
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas NGolf »

VF kanalil video rindelähedasest haiglast, suurem osa vigastusi just droonide läbi. Sõnum lihtne- sulgegem taevas, komme pole vaja haiglasse vedada, kasutage seda raha droonitõrjeks.
Репортаж из прифронтового госпиталя.

Найдите время и силы посмотреть.
Обращают на себя внимание важные слова работников госпиталя:
«без конфет они справятся, надо закрывать небо мужикам».
Большая часть ранений - от атаки дронов.

РЭБ, дроны, связь, транспорт для эвакуации - это, что сейчас важнее всего!
https://t.me/Morskaya_Pehota_Russia/35733
NGolf
Liige
Postitusi: 3073
Liitunud: 16 Juul, 2013 11:48
Asukoht: Sakala
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas NGolf »

Kahe majori kanal:
Ukraina relvajõudude tõenäolistest kaitseplaanidest Venemaa relvajõudude oodatava pealetungi taustal

Ametlik Kiiev oskab väga hästi ohvrit mängida. Nüüd, pärast energiainfrastruktuuri vastu suunatud lööke, on vaenlase ametlikud pressiesindajad hakanud globaalsel skaalal hüüdma Jaroslavnat, kuigi elektrikatkestused Ukraina piirkondades ei kesta kauem kui paar tundi. Humanitaarkatastroofi kujutamine on kasumlik: AFU vajab õhutõrjet läänest, sest meie FAB-id koos UMPK-ga planeerivad juba 90 km kauguselt Harkivi suunas. Nii et see info tiraad on pettus.

Nii on ka visuaalne demonstratsioon kindlustuste ettevalmistamisest AFU tagalas, kümnete kilomeetrite kaugusel LBSist. Mitte ilmaasjata ei toimu see fašistlikus riigis, kus sõjaliste rajatiste avaldamise eest konfiskeeris SBU kohe "riigireetmise" eest mitteriiklikule riigile.

Harkivi suunal teab vaenlane ülemjuhataja käsust "Me lööme vastu". Ja sunnib meid Belgorodi piirilõigult pealetungi alustama, tappes peaaegu iga päev MLRSidega tsiviilelanikke.

Harkivi oblastis asuvad kindlustused ja kaitseliinid kümneid kilomeetreid Harkivist edelas, Izyumis. See tähendab, et praegusest rindejoonest märkimisväärsel kaugusel.

Miks näevad Ukraina relvajõud, mis võitlevad iga maja eest, ette plaanid kümnete kilomeetrite kaugusele tagasitõmbumiseks?

Plaan on järgmine.
Meid venitatakse mitte ainult mööda rindejoont, vaid sügavale edasitungivate vägede sisse. Miinid. DRGS. Himars ja droonide sihtmärgiks olevad logistikakeskused. Miinitõkked teevad meile "radu", millel nad sunnivad meie kolonnid liikuma (keegi pole veel välja mõelnud, kuidas kolonniväliseid vägesid transportida, keegi ei suuda ka varustust ja inimesi läbi miinidega kaetud põldude ajada).

Meie väed on nagu kutsuksid pealetungile, et tabada konvoisid, heidutades ja kahjustades tapmiseks visatud ukraina teroborontshikid. Kasutades ära segadust liikuvate üksuste puhul. Sest rohkem segadust kui mistahes riigi võitlevas armees, ainult sadu tuhandeid inimesi ja varustust sisaldavates liikuvates massides.

SNBO juba 2016. aastal tegi USA toetusel plaani. Selles valmistas ta kõik kuni Dnepri jõeni kapitulatsiooniks ette. Sellest ajast alates on SDF valmistanud ette sadu partisanigruppe, millega võitleme uutes piirkondades.

Seega tuleb meil ajusid ragistada, ja kuidas täita piirikaitse lahinguülesannet ja mitte langeda lõksu. Samal ajal, vastupidi, koondab AFU oma väed mitmetes rindepiirkondades, vähendades vägede arvu. Nagu näiteks Orekhove juures.
https://t.me/dva_majors/38901
VF Rõbari arutelu Ukraina mobilisatsioonist selleks suveks:
Lisaks ülalmainitule valmistab AFU kiirendatud tempos ette uusi koosseise ja täiendab olemasolevaid, mitte ainult kaitseks, vaid ka, arvestades moodustatavate brigaadide arvu, ründeoperatsioonideks. Sellega seoses on palju küsimusi, sest vaenlasel ei ole praegu sellist ülejääki inimressurssi nagu 2022. aasta suvel. See on selgelt näha TCC staabi hoolikast "kahuriliha" otsimisest rindele.

Siiski on väljaõppes kümme uut koosseisu. 150, 151, 152, 153 ja 154 eraldi mehhaniseeritud brigaad on 2023. aasta sügisest alates valmistunud - seni edutult. Piisavalt on veel vaja nii mehi kui ka varustust koos relvadega. Ukraina väejuhatus on alustanud tööd ka 155., 156., 157., 158. ja 159. jalaväebrigaadi loomiseks. Arvestades varustamisprobleeme, moodustatakse need tõenäoliselt 141. opbr-i eeskujul - nendel brigaadidel ei ole isegi suurekaliibrilisi suurtükke, vaid PTRK-de ja MANPADS-idega ründegrupid.

Aga kõige huvitavam on see, et AFU kavatseb need viis brigaadi kokku panna selle suve lõpuks. See tähendab, et vaenlane tahab anda oma reservi ja suure tõenäosusega mitte konventsionaalseks kaitseks, kui arvestada F-16 hävitajate üleandmist.

Seda vaatamata sellele, et Odessa piirkonnas toimuvad juba struktuurimuudatused mereväes. AFU terakaitsebrigaadi 124. eraldi brigaadi baasil valmistatakse ette veel nelja merejalaväebrigaadi baasi, samuti 1. merejalaväediviisi.

Более того, ВСУ в ускоренных темпах готовят новые соединения наряду с восполнением уже имеющихся не только для обороны, но и, судя по количеству формируемых бригад, для наступления.

Вопросов к этому предостаточно, поскольку сейчас противник не обладает той избытком людского потенциала, как это было летом 2022 года. Это наглядно прослеживается в тщательном поиске сотрудниками ТЦК «пушечного мяса» для фронта.

Однако в настоящее время идет подготовка десяти новых соединений. 150, 151, 152, 153 и 154 отдельные механизированные бригады готовят с осени 2023 года — пока безуспешно. Еще необходимо достаточно и людей, и техники с вооружением.

Также украинское командование начало работу над созданием 155, 156, 157, 158 и 159 пехотных бригад. Учитывая проблемы со снабжением, они, скорее всего, будут сформированы по аналогии с 141 опбр — у тех нет даже крупнокалиберных орудий артиллерии, но зато есть штурмовые группы с ПТРК и ПЗРК.

Но самое интересное то, что ВСУ намерены собрать эти пять бригад к концу лета этого года. То есть противник хочет обеспечить свой резерв, и с высокой долей вероятности не для обычной обороны, если принять во внимание передачу истребителей F-16.

Это при том, что в Одесской области уже есть структурные изменения в корпусе морской пехоты. Идёт подготовка базы для еще четырех бригад морской пехоты на базе 124 отдельной бригады теробороны ВСУ, а также 1 дивизии морской пехоты.
Turist 47
Liige
Postitusi: 4361
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Turist 47 »

Ukraina luure ütleb, et Ukrainas võitleb/asub praegu umbes-täpselt 474 000 orki sõdurit.
Ork kiirendab uute elukutseliste sõjaväelaste väljaõpet, moodustab neist reserve ja suurendab nende arvelt vägede arvu Ukrainas.
https://www.youtube.com/watch?v=rnnIgLQ ... BE%D1%84TV
(Aastalõpuga oli orke Ukrainas umbes 25 000 vähem)

Põhirõhk on (olevat) jalaväe tootmisel.
"Ork jalaväelane tehakse "tsivilistist" 27 päevaga - saab individuaalse ja üksusega koostöö väljaõppe."

- Ork tõstab survet Novopavlovski ( Urozhayne ) suunas - täna 18 rünnakut. (Avdiivi suund 10)
https://www.facebook.com/GeneralStaff.u ... mUmLDxke7l
Ork rindel edu netu. Tsiviilinfrat lammutab/hävitab, pea ööpäevaringselt, "kõikjal".
Viimati muutis Turist 47, 02 Apr, 2024 22:16, muudetud 1 kord kokku.
Ulfhednar
Liige
Postitusi: 464
Liitunud: 05 Dets, 2022 17:28
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Ulfhednar »

Turist 47 kirjutas: 02 Apr, 2024 22:01
- Ork tõstab survet Novopavlovski ( Urozhayne ) suunas - täna 18 rünnakut. (Avdiivi suund 10)
https://www.facebook.com/GeneralStaff.u ... mUmLDxke7l
Ork rindel edu netu. Tsiviilinfrat lammutab/hävitab, pea ööpäevaringselt, "kõikjal".
Vaidleks vastu sellele "edu netu" mis kõlab samuti ukr peastaabist.
Tegelikuses on taktikaline initsatiiv venelaste käes ja okupeeritakse igapäev maa ala juurde.
Ukrainlastel läheb igapäev olukord halvemaks..küll pisikeste sammudena aga kindlal kursil.
meees
Uudistaja
Postitusi: 28
Liitunud: 02 Mär, 2020 11:37
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas meees »

Ulfhednar kirjutas: 02 Apr, 2024 22:53
Turist 47 kirjutas: 02 Apr, 2024 22:01
- Ork tõstab survet Novopavlovski ( Urozhayne ) suunas - täna 18 rünnakut. (Avdiivi suund 10)
https://www.facebook.com/GeneralStaff.u ... mUmLDxke7l
Ork rindel edu netu. Tsiviilinfrat lammutab/hävitab, pea ööpäevaringselt, "kõikjal".
Vaidleks vastu sellele "edu netu" mis kõlab samuti ukr peastaabist.
Tegelikuses on taktikaline initsatiiv venelaste käes ja okupeeritakse igapäev maa ala juurde.
Ukrainlastel läheb igapäev olukord halvemaks..küll pisikeste sammudena aga kindlal kursil.
Mis krdi edu? Sa mõtled seda kuidas venelased endal ise kõrisid läbi lõikavad? Pigem Ukraina teeb head tööd et vanjad ise end vagaseks teevad.
Slava Ukraine!
piip
Uviline
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 17 Veebr, 2022 19:47
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Uviline »

Ulfhednar kirjutas: 02 Apr, 2024 22:53
Vaidleks vastu sellele "edu netu" mis kõlab samuti ukr peastaabist.
Tegelikuses on taktikaline initsatiiv venelaste käes ja okupeeritakse igapäev maa ala juurde.
Ukrainlastel läheb igapäev olukord halvemaks..küll pisikeste sammudena aga kindlal kursil.
Vaata , isegi kui ork vōtab ära ca 1 ruutkm ig päev, siis läheb Ukraina vallutamiseks veel ca 1300 aastat ! Teoorias justkui on jah neil mingi edenemine mid siseriiklikus props presenteerida, aga iga loogiliselt mōtlev inimene saab ru , et edu ei ole. On vaid propakanda! Nii et olgem ausad ja korrektsed. Edu netu !
Kasutaja avatar
Soobel
Liige
Postitusi: 2193
Liitunud: 30 Dets, 2004 12:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Soobel »

Sellest edust räägib paljutki vaid fakt, et maailma teine suurriik oma maailma teise armeega pusib juba kolmandat aastat ühe korruptiivse ja vaese euroopa agraarmaaga.
Vaid Siil mu kõrval lebas siin. Ta suri ammu.
[img]http://www.soobel.planet.ee/TGMB.gif[/img]
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36554
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Kriku »

Ukraina president allkirjastas teisipäeval seaduse, mille järgi langeb Ukrainas mobilisatsiooniiga 27 eluaastalt 25 eluaastale. Vastav teade ilmus Ukraina ülemraada (parlamendi) veebilehel. Ukraina parlament võttis mobilisatsiooniiga langetava seaduse vastu juba 30. mail 2023, seega ootas seadus presidendi allkirja 10 kuud.
https://www.err.ee/1609300026/soja-769- ... talt-25-le

---

9 teemavälist postitust kärbitud.
Turist 47
Liige
Postitusi: 4361
Liitunud: 08 Nov, 2014 18:30
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Turist 47 »

Ork, kinnitatult, Ivanovo (Ivanivski) piirkonnas on "halli ala" arvelt vallutanud nö. uue piirkonna(ca 4-6 ruutkilomeetrit). Võitlused jätkuvad
(https://real-vin.com/rosijani-zahopili- ... vanivskogo) Ukraina ütleb - "Chasiv Yar on tugeva suurtükitule all. Kõik mis võimalik - lendab."
Uviline kirjutas: 03 Apr, 2024 6:34 ... isegi kui ork vōtab ära ca 1 ruutkm iga päev, siis läheb Ukraina vallutamiseks veel ca 1300 aastat ...
ISW. https://www.understandingwar.org/backgr ... ril-2-2024
Analüütikud rõhutavad , et orki vallutustest ajavahemikul 1. jaanuarist 1. aprillini (2024) on reaalne kinnitus ainult 305 ruutkilomeetri kohta.
Lisavad, et see ei kajasta, ega näita "maailma II armee" laiaulatuslikku ründe/sõjalist võimekust.(- ork "edu" on nõrk või isegi veel nõrgem.)

ISW. Ukraina jaoks on täna kõige olulisem lääneriikide materiaalsed meetmed - sõjaline abi.
""Ukraina materiaalne piiratus annab ork võimalusi ründeoperatsioonide läbiviimiseks. Rindel on volatiivsust rohkem kui "esmapilgul" paistab."
Amide suursaadik Hartley USA abist Ukrainale: "Ma olen optimistlik". (Esindajatekoja varaseim võimalik hääletus-otsus saab toimuda 9.aprillil)

Lisatud.
Herson. Dnepri vasakkallas.
Kindralstaabi teated ütlevad, et ork intensiivistab oma rünnakuid, mitte ei loobu oma katsetest Ukraina positsioonidest läbi murda.
Rünnatakse "paljude" väiksemate ründegruppidega (4-10). Ork võtab/võtvat kaotusi sisse eelkõige varustuse osas.
Krimmist tuuakse/viiakse pidevalt varustust Hersoni suunale, kompenseerimaks Ukraina FPV droonide poolt tekitatud olulisi kahjusid.
Krimmi Dzhankoi logistikakeskus-võimsad vahelaod teenindavad, peamiselt, Hersoni suunda.

31.03.ISW.
Mõlemad pooled kasutavad ainult droone. On suhteline "tegevusvaikus". https://www.understandingwar.org/backgr ... ch-31-2024
Ulfhednar
Liige
Postitusi: 464
Liitunud: 05 Dets, 2022 17:28
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Ulfhednar »

Mida siin meelsusega pistmist on?

Ork on juba mitu kuud järjest igapäevaselt maad juurde võtnud.
Mõne jaoks võib see suur pettumus olla, et liiga vähe "maailma teise armee" jaoks aga edenevad.
Võib leierdada palju tahab seda vana mantrat"3päevaga kiivis"
Maismaakoridor krimmiga(mille kohta lääne luure hoiatas enne 2022, kui vf eesmärkidest) on saavutatud ja praegu ei paista kuskilt seda vitsa, millega see tagasi võtta.

Toimub kurnamis sõda ja orki jaoks taktika sobib..olgu selleks kasvõi 1km² päevas.
Ressurssi sama taktika jätkumiseks jagub hetke olukorda hinnates veel aastateks.
Enamus liharünnakuid viivad läbi ju paadialused, neid samu parme jagub veel küll ja küll-mida halvemaks läheb olukord bardakistanis, seda rohkem seda materjali tuleb juurde.
Stopwar
Uudistaja
Postitusi: 29
Liitunud: 26 Sept, 2022 10:40
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Stopwar »

On ainult üks aga- lõpuks saavad ka need paadialused otsa ning kui juba praegu kummitab orkistani tööjõupuudus, siis see ei vähene kuskilt otsast, sest lõpuks on neil valik, kas saata järjest rindele töövõimelised inimesed või jätta keegi ka koduseid töid tegema. Seda enam, et senine odavtööjõud tadžikkide näol on ka jalga laskmas, sest suhtumine neisse muutus hoobilt üleöö. Niiet uue paadialuse valmistamine võtab aega vähemalt 18a- kuni järjekordne joodikust baaba ta sünnitab ja paadialune värbamisealiseks saab. Ja mida rohkem kirste veremaale tagasi jõuab, seda rohkem näevad nad ise ka, et pole vist kõige mõistlikum kaevikusse ronida. Niiet ei ole selles kurnamissõjas mingit helget perspektiivi ka nende endi jaoks.
Aga kollektiivsel läänel on viimane aeg endalt küsida- kus putler peatub kui tal juhtumisi peaks lõpuks õnnestuma Kiiev kolme päevaga ära võtta.
Sakslane peaks endalt küsima, et kas targem on lasta taurused lõpuks viimases hädas lendu enda territooriumilt või praegu ukraina omalt.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3527
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Chupacabra »

Orkistanis sünnib rohkem lapsi kui sõjas surma saab. Sõjaajaloos on väga vähe neid kordi kus riik kaotab sõja kuna mehed said otsa.
navigator
Liige
Postitusi: 372
Liitunud: 09 Okt, 2022 21:19
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas navigator »

Ulfhednar kirjutas: 03 Apr, 2024 11:33 Mida siin meelsusega pistmist on?

Ork on juba mitu kuud järjest igapäevaselt maad juurde võtnud.
Mõne jaoks võib see suur pettumus olla, et liiga vähe "maailma teise armee" jaoks aga edenevad.
No kui igapäevaselt võtavad, siis sinu tagasihoidliku prognoosi alusel millal ti8lad Kiievi all väljas on ?
2 päeva pärast (Simonjan). 2 nädala pärast ? 2 kuu pärast ? 2 aasta pärast ? Mingi muu xx aja pärast ?
Mina pean taandumist ja iga kuu 20000 - 30000 ti8la rindelt kõrvaldamist paremaks perspektiiviks, kui iga hinna eest viimase meheni Avdiivka hoidmist.
Iga kuu 20K - 30K on aastas 240000 - 360000 rindelt minema pekstud ti8lat. Koguaeg on pealetulev väheste kogemustega "kahuriliha". Ei ole need ti8lade inimvarud lõpmatud.
Peeter
Liige
Postitusi: 2564
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Peeter »

Tõmbame nüüd natuke kangi, puhkame, hingame paar korda sisse ja välja ja mõtleme järele. Juba hommikul tahtsin siia kirjutada noortele tulipeadele, et ei maksa nii primitiivselt asjadesse suhtuda, et kilomeetrike siit ja kilomeetrike sealt on tühiasi. Kui üks hetk peaks toimuma üks suurem kilomeetriports-siin ja teine-seal ja seejärel rebenemine, siis ei saa sellisesse asja küll nii lihtsameelselt suhtuda. Tuletame meelde "lühimälulistele", et samasuguse rebenemisega pandi orkid Harkovi alt kabjaplaginal tehnikat maha jättes jalga laskma. Üks rumalamaid asju on vaenlast/vastast alahinnata ja naeruvääristada. Kurnamissõjas võivad mõlemal poolel olla ootamatud ja ka väga suured rebenemised. Et Ulfhednari jutt ei meeldi, on iseasi, aga ennast ei maksa kah rumalasse rolli panna.
Ja nagu tellitult siinsetele "ülakülategijatele" artikkel tänases Delfis:
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1202 ... -kukkumine
Tõmbame nüüd selle teemaga natuke kangi, puhkame, hingame paar korda sisse ja välja ja mõtleme järele
Viimati muutis Peeter, 03 Apr, 2024 22:51, muudetud 1 kord kokku.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot], nadussee ja 10 külalist