Suurtükiväe taktika

Vasta
aht0
Liige
Postitusi: 1249
Liitunud: 19 Juul, 2014 18:18
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas aht0 »

Teooria poole pealt. Ideaalne trajektoor oleks parabool aga õhutakistus, Eötvösi/Coriolise efektid ja isegi eri laiuskraadide kergelt erinev raskuskiirendus (Maa on kergelt lapik) mudivad seda.

Mismoodi suurtükiväelased näiteks õhutakistuse mõju trajektoorile arvutavad? Diferentsiaalarvutusega? Kui peaks seda kõike käsitsi tegema. Kas on avalikus ruumis ka mingeid konkreetseid materjale alusteooria ja valemite näol?
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1766
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas TTA »

aht0 kirjutas:Teooria poole pealt. Ideaalne trajektoor oleks parabool aga õhutakistus, Eötvösi/Coriolise efektid ja isegi eri laiuskraadide kergelt erinev raskuskiirendus (Maa on kergelt lapik) mudivad seda.

Mismoodi suurtükiväelased näiteks õhutakistuse mõju trajektoorile arvutavad? Diferentsiaalarvutusega? Kui peaks seda kõike käsitsi tegema. Kas on avalikus ruumis ka mingeid konkreetseid materjale alusteooria ja valemite näol?
Otseselt ei arvutagi tänapäeval, kuna vajalikud arvutused on iga laskemoona (ja laengu) tüübi kohta tootja poolt tegelikult juba tehtud, st. iga laskekauguse kohta on teada vastav tõstenurk ning ilmastikust, raua kulumisest ning maakera asendist tulenevad muutujad.

Vajalikud valemid on avalikult muidugi saadaval, kui ma ei eksi siis on ka eesti keeles kusagil kolmekümnendatel vastav raamat välja antud. Nime kahjuks küll peast ei mäleta.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas vaad »

Lisaks tavalistele maamõõdupunktidele on meetri täpsusega välja mõõdetud ka peaaegu kõigi telefonimastide, üksikult seisvate korstnate, kirikute, kivihunnikute jt sarnaste silmapaistvate maamärkide asukohad (andmebaas on ka avalikult kättesaadav). Maamõõtmine ja täpne asukoht ei ole kaugeltki Eestis ainult kv teema, tsiviilsektor on selle töö meie eest ammu ära teinud ja vastav info/kaardid/vahendid on muidugi olemas kaudtulemeestel. Idee poolest on vaja vaid ühte leica vector-it ja silmsidet kahe mõõdistuspunktiga (tegelikult piisab ainult ühest aga ss on ka güro vaja) ja saadki ise vaia maasse lüüa uuele alla meetri täpsusega koordinaatide punktile. Pole eriti palju kohti (kui just täitsa tihnikus ei asu), kus poleks horisondil mõnda telefonimasti, kirikutorni vms objekti. Ehk siis nullimispunktid ei ole absoluutselt probleemiks, neid on juba maastikul tohutult ja kui vaja saab hõlpsalt juurde luua. Lisaks hädaolukorras suudab iga vähegi pädev võitleja oma asukoha määrata üsna täpselt ka puhtalt kaardi ja joonlauaga. Asukohast hoopis olulisem on suuna määramine, õnneks on seda aga õigete vahenditega märksa lihtsam teha ja segada pole võimalik. See "GPSi segamine ja ongi kaput" jutu ajamine on täiesti asjatundmatu inisemine, suudaks keegi uskuda, et erinevate armeede kaitsevägede kõige võimsam tulejõud baseeruks nõnda lihtsalt segataval süsteemil?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40401
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Idee poolest on vaja vaid ühte leica vector-it ja silmsidet kahe mõõdistuspunktiga (tegelikult piisab ainult ühest aga ss on ka güro vaja) ja saadki ise vaia maasse lüüa uuele alla meetri täpsusega koordinaatide punktile.
See tähendab positsioone lagedal/lagedapoolsel alal. Kui sa seisad kuskil Keskpolükal või Soodlas metsavahel, siis ei paista sealt mingeid maste ega torne, lihtsalt mets kahel pool.

Tegelikult on samad vidinad, mida kasutab tänapäevane liikurhaubits, võimalik panna suvalise masina külge. Ja sellega anda ka veetavale haubitsale samad omadused, mis on liikuril - näiteks iga relv saab oma positsiooni ja kaovad praegu põllul nähtavad "patareirivistused", mis muudab ka relvad palju raskemini leitavaks/tabatavaks. Nüüd ise küsimus, palju need vidinad maksavad. Aga tehniliselt saab "isemääravaks" teha isegi Peeter I aegse kivikuulidega kahuri.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36930
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kriku »

Jah, tõepoolest võib osta poest rulli kleepriba ning GPS seadme ja ühe teisega muinaskahuri külge kinnitada. Kuidas see aga teemasse puutub?
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15609
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Fucs »

Lisaks tavalistele maamõõdupunktidele on meetri täpsusega välja mõõdetud ka...
Geodeetilise põhivõrgu punktid (nn. "maamõõdupunktid") on ikka cm täpsusega, mitte meetri täpsusega paigas. Nii X;Y kui Z (kõrgus)
Üldjuhul koosneb võrk punkti paaridest, aga on ka üksikuid ilma paariliseta punkte (saab kasutada oma isikliku liikuva GNSS baasjaamana).
Põhivõrgu punktipaaride ja punktide omavaheline kaugus on hajaasustuses erinev, aga peaks kõikjal jääma 3-5 (või kuni 6) km kaugusele teineteisest.
On ka erandeid muidugi ja võrguga katmata suuremaid alasid (sood jm raskesti ligipääsetavad alad).
Paaride omavaheline kaugus on üldjuhul 300-900m (rajamise ajal pidi olema otsenähtavus, tänaseks võib olla enam pole kuna puud ja võsa on vahele kasvanud).

Üksikutes kohtades hajaasustuses on rajatud tihedam põhivõrk (nt. Sillamäe ümbrus, Kohtla-Järve ümbrus, Paldiski ümbrus jms) kus on tihedamalt palju omavahel teoreetiliselt nähtavaid põhivõrgu punkte.

Eraldi on paljudes kohtades tiheasustusega aladel omakorda tihedam põhivõrgu punktide võrk (linnad ja suuremad või keskmised asulad), kus võrgu punktid on edasi liikudes pidevalt omavahel nähtavad üle kogu ala.
Põhivõrk.png
Lisaks täpsele põhivõrgule eksisteerib veel ka erinevatel perioodidel (EW aegne, ENSV aegne) rajatud geodeetiliste punktide võrk.
Osade selliste punktide täpsed X Y koordinaadid pole teada (kõrgus Z võib olla teada ja täpne), kuna kas on algandmed hävinud (EW) või võttis NLiit oma koordinaadid jm info kaasa kui Eesti iseseisvus taastati. Sellised punktid on küll andmebaasides olemas, kuid nende X ja Y koordinaate pole teada ja neid saab kasutada ainult kõrguste mõõtmisel ja ka siis teatud reservatsiooniga (võivad olla ebatäpsed).

Lihtsalt vahemärkusena.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40401
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Jah, tõepoolest võib osta poest rulli kleepriba ning GPS seadme ja ühe teisega muinaskahuri külge kinnitada. Kuidas see aga teemasse puutub?
Puutub ikka. Veetav suurtükivägi on võimalik samuti varustada taoliste seadmetega, mis on moodsatel liikuritel ja seeläbi pikendada tema kasutatavust.
Lihtsalt eri põhjustel sellega ei tegeleta. Kahjuks ei saa netist head vastust, palju selline seadmestamine ikkagi maksab. Kui see maksaks mingi 200 tuhat relva kohta, siis oleks asjal jumet. 2 miljoniga ei oleks.

Taolised seadmed võimaldavad dramaatiliselt parandada käigult tuleavamise kiirust (põhimõtteliselt võrdub relva püstipaneku ajaga), saada liikuritega sama täpsust ja lahendada asju taktikaliselt sobivamalt, mis muudab ka 60ndate haubitsate tabamise vastasele keerukaks (vastane peab hakkama jahtima üksikuid relvi).

Tänased vanakooli mõõdistusmeetodid on aeganõudvad ja kuna aega on vähe, siis mõõdetakse paika üks relv ja seatakse ülejäänud patarei selle kõrvale. See nõuab omakorda piisavalt suurt lagedat ala, et relvad ära mahuksid. Lagedaid alasid on piiratult ja sinna ilmumine ette arvatav. Eriti suureks probleemiks muutub see siis, kui tegevus on intensiivne ja tunnis tuleb võibolla 3 korda positsiooni vahetada. Lagendikud lõpevad! Ja kui vastane avastab, et umbes selle kaardiruudu seest mürsud tulevad, siis on mahasurumine ka lihtne - lihtsalt tuleb suurtükituli koondada sinna, sest peale ühe tulistava relva (kes teeb nt eellaskmist) seisab seal samas terve patarei (kes võibolla pole veel pauku teinudki). Vaatame seda kohta kaardilt - ahah, seal on lagendik, järelikult seal nad ongi. Kui relvi õnnestub paigutada ebaregulaarselt, on vastane sunnitud ka jahtima neid ühekaupa. Patarei mahasurumiseks tuleb tulistada mitte ühte, vaid kuute märki.

Lihtsalt vanu haubitsaid autode peale tõstes säästame positsioonile asumisel võibolla 1-2 minutit. Kui positsioneerimise võimalust pole, siis on probleemid samad, mis eelmises lõigus. Lihtsalt paremus on selles, et positsioonilt jalga laskmine käib kiiremini (sääst võibolla 1 min). Sama jutt käib ka miinipildujate paigutamise kohta soomuki sisse.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3334
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Leo »

Kui vastasel praktiliselt puudub õhuvägi ja kaudtule võimekus, a la igasugu rahuvalvemissioonid, siis ei saadagi aru, mis siis juhtuma hakkab, kui vastaseks on mehhaniseeritud armee. Vaadates, millise hooga venelased droone kokku ostavad, siis selline patarei ülesrivistamine oleks sisuliselt hea sihtmärgi loomine vastasele. Ma oletan, et kahurväelased on sellest teadlikud. Mõeldes reaalselt, mis toimuks Venemaa kallaletungi korral, siis on loogiline, et suurem madin käib ikkagi Narva ja Võru-Luhamaa maantee ääres, kus on suhteliselt palju asulaid ja seega ka neid täpselt välja mõõdetud koordinaatidega punkte. Suuremas võpsikus oleks ehk mõni miinipilduja, mitte suurtükivägi, mis on nähtavas tulevikus enamuses järelveetav ning suure tee pealt eriti maha ei keera. Siin räägiti haubitsate välisballistika valemitest, kuidas seal on arvestatud uute mürskude kuju ja ballistilise koefitsiendiga? Näiteks pika maa püssilaskmises on oluline, kas BC on G1 ehk selline I MS aegne terava tipuga silinder või G7, mis on kaasaegne pika ja terava ninaga kuul? Isegi püssikuulil tuleb kujust tulenevalt märgatav arvutusviga sisse, ilmselt kahurväel on see siis laskekauguse tõttu kümneid kordi suurem.
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas tommy »

Jälle ringiga sama teema juures..
Põhimõtteliselt on vast võimalik moderniseerida igasugust vanemat relva.
Jah, võib kulutada hirmsuure hunniku raha ja osta vanale asjale juurde igasugu ägedaid vidinaid, kuid .....laskekaugus jääb sel relval ikka sama kehvapoolseks, mobiilsus ikka samaväärseks jne.
Rääkimata sellest, et relva enda vanus ei lähe sugugi väiksemaks ega relvaraua kulumisaste madalamaks.
Kindlasti on kokkuvõttes soodsam osta juurde juba korralikke relvi.
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1766
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas TTA »

Päriselt ka, Trumm, palun ära räägi nii enesekindlalt asjadest millest sa päriselt väga palju ei tea. Kui teema väga huvitab siis iga aasta viib STVP läbi erinevaid mõõdistuskursuseid, kindlasti on nad nõus üht tubli kaitseliitlast ka sinna võtma. Mine, õpi, ja siis räägime uuesti.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6259
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Relvaliikide koostöö

Postitus Postitas kaur3 »

kaur3 kirjutas:NYT kolumnist loeb vist militaanetti :) Jutt käib USA rohkest täppismoona hankest, mida saaks vajadusel kasutada konventsioaalses sõjas Põhja-Koreas ja Baltikumis. Excalibur on kallis ja hinnalipikuga 68 000 dollarit. Odavam lahendus on vanale moonale täppissütik külge kerida hinnaga 8000 dollarit.
The 2019 Army ammunition budget shows that the United States is really preparing for two kinds of wars simultaneously. It is expecting more fighting in urban areas like the battles against ISIS in Mosul and Raqqa, as well as possible conventional battles in the Baltic states and North Korea. In both, precision-guided rounds will most likely be standard.
American howitzers appear to be making a resurgence after nearly two decades of frequently being relegated to other duties. The 2019 Army ammunition budget allocates more than $376 million toward the purchase of high-explosive and Excalibur rounds,
For decades, the Army developed purpose-built guided artillery shells that were both extremely expensive and had questionable performance, including a laser-guided 155-millimeter artillery shell known as Copperhead. By 2007, the Army began sending GPS-guided Excalibur shells to operational units in small numbers, and they quickly became extremely popular among ground force commanders in Iraq and Afghanistan. But at $68,000 apiece, Excalibur was far more expensive than unguided shells, which each cost roughly $800. In recent years, a compromise has made an era of cheap guided artillery feasible. A new type of fuze called the M1156 Precision Guidance Kit added guidance fins to a standard-size nose fuze, which could turn an old unguided projectile into a near-precision weapon for, on average, $8,000 apiece.
https://t.co/G71gBbMots?amp=1
Täppismoon tuleb teha segamiskindlaks. Töö paistab käivat.
The Army and Navy's Excalibur 155mm artillery round, produced by Raytheon and BAE Systems Bofors, uses a NavStorm "G-Hardened" anti-jam GPS system. In May, Raytheon announced the Army had fired two of the projectiles from an M109A2/A3 Howitzer, an early variant of the M109-series howitzer.
https://www.defensenews.com/air/2015/05 ... s-jammers/
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6259
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas kaur3 »

Täppismoona hinnast. Holland saab USA-st 40,55 milj USD eest 199 Excaliburi. 1b relvaäri kalkulatsiooni järgi 1 Excalibur = ~ 204 000 USD.
The second sale involves 199 Excalibur Increment IB M982Al tactical projectiles going to the Netherlands, with an estimated price tag of $40.55 million.
https://www.defensenews.com/global/euro ... 5-support/
Leo
Liige
Postitusi: 3334
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Leo »

26 iseliikuva 155 mm haubitsaga kolmest patareist koosnev Hollandi suurtükiväekorpus saab 199 täpsusmürsku ehk 8 mürsku iga relva kohta. Hea kusagil liivakastis kooli ja mošee vahele pesa pununud pahalaste tulejuhtimispunkti lasta minimaalsete kaudsete kahjudega 186 000 € pauk.
nimetu
Liige
Postitusi: 7598
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas nimetu »

Vene suurtükiüksuse ülesehitusest, ülesannetest ja taktikast hea ja lihtsalt mõistetav video tehtud:
https://www.youtube.com/watch?v=P-EY-6YHG_0
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40401
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See on üks asjalikumaid taktikat puudutavaid kanaleid, vaatan seda isegi.
Antud, suurtükiväe-teemalise jutu juurde aga
1. Msta-S on venelastel siiski standard ja unistus - näiteks meie lähedased motolaskurbrigaadid seda siiski ei oma, meie kandis leidub seda ainult Luugal asuvas suurtükibrigaadis. Ehk siis relvade arv väike.
2. kui neid suurtükiväe juhtimissoomukeid (kõrged MTLB "komandöriversioonid) lähemalt uurida, paistab sealt ilmekalt välja, mis suurtükiväelased oma õhutõrjest ise arvavad. Nimelt need masinad, millega "rindel" käiakse ehk patarei ja pataljoniülema omad, on relvastatud 7,62ga. Need masinad aga, mis asuvad suurtükide lähedal positsioonidel (staabiülema, patarei vanemohvitseri omad) aga 12,7-ga. Tekib küsimus, miks? Arvan seepärast, et positsioonidel olevad haubitsad on suures õhurünnaku riskis ja selle vähendamiseks on vaja rohkem enesekaitse ÕT tuld. Kuigi teoorias peaks neid brigaadi suurtükipataljone saatma Tor-M1 või vähemalt Ossa-AKM, siis antud pisiasi näitab ilmekalt, mis sellest arvatakse :D
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist