Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Rebane11
Liige
Kontakt:

Re: Nõukogude sõdurite monumendid ja hauad Eestis

Postitus Postitas Rebane11 »

Võib täitsa minu hooletus olla, aga mis või kuhu said need hiinlastest palgasõdurid, kes Vabadussõja ajal Keeni rdj vagunisse põlesid? Propa mälestusmärgid on üks, samas need hiinlased on mäletamist väärt. Sest see on Ajalugu.
eeru
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas eeru »

Jäid oma küsimusega natukene hiljaks.
Lembit Raid on juba surnud.
https://et.wikipedia.org/wiki/Lembit_Raid
Vapramäel oli mälesmärk. Kahele langenud hiinlasele. Need ei põlenud ära. Pioneeri - ja komsomolieas. Külastasime. Viisime punaseid nelke.
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas speedsta »

Ja Vapramäelt ühtegi hiinlast ei leitud ka.
Kui on probleem, tõmba lõuga
aksel90
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas aksel90 »

lammutatakse Saue vallas Hüüru kandis punamonumenti, millega tähistati kohta, kus 1941. aastal sunniti tuhandeid tallinlasi kaevama tankitõrjekraave pealetungivate Saksa vägede peatamiseks.
https://www.postimees.ee/7863695/galeri ... prugikasti
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Kriku »

Saaremaa vald soovib Tehumardi mälestuskompleksi alal viia läbi väljakaevamised ja võimalike punasõdurite säilmed kalmistule ümber matta. Vald soovib likvideerida ka 90 praegust viisnurkadega hauakivi, samas mõõgakujuline mälestussammas jääks Tehumardile alles. "Soov on see, et need sõdurid, kes on väidetavalt siia hauaplaatide või hauakivide alla maetud, saaks üles kaevatud ja sängitatud kalmistule. Ja peale seda, kui sõdurid on siit ära viidud, nii palju kui neid siin on, siis tegelikult me tahaks neid hauaplaate või hauakive siit ära viia. See monument, see suur sammas jääks alles, seal mõned kohad kinni katta. Aga jah, need hauakivid kui sellised, me näeme, et neid ei oleks vaja siin hoida. Seda enam, et täna on siin need viisnurgad peal. Ei ole kena," selgitas Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk.
Pisut eriarvamusel on Tehumardi kompleksi suhtes aga varasemalt olnud muinsuskaitseamet, kes näeb, et pärast ümbermatmist võiksid siiski praegused 90 hauatähist alles jääda kas või siledate, ilma viisnurkadeta plaatidega. Muinsuskaitse on seisukohal, et Tehumardi kompleksi 21-meetrine mõõgakujuline mälestussammas ja hauaplaadid moodustavad kunstiliselt ja arhitektuuriliselt ühtse terviku.
https://www.err.ee/1609255731/saaremaa- ... d-ara-viia

Muidugi et moodustab. Kas seda tervikut vaja on, see on ise küsimus.
Pilt
Jaanus2
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus2 »

Mõnikord võiks natuke raha kokku ka hoida, las nad olla seal. Tahukad siledaks ja nimed uuesti peale. Aga nagunii on vaja nad sealt välja urgitseda, muidu läheb EW-d mängiv ENSV hukka.
Kasutaja avatar
krizz
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas krizz »

Tehumardis ja mujal, kus langenuteks olid peamiselt eestlased, võiks mälestusmärgid sobivuse korral pühendada neile, kes nad olid ka kommunismi ohvrid paljuski.
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
* Meie peaülesanne olgu peatada eestlaste väljasuremine. Ukrainlased ei sure välja ka siis, kui nad kotavad (enamasti venelastega asustatud) Ida-Ukraina ja Krimmi! *
aksel90
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas aksel90 »

See pole sõduritega seotud, aga nõukogude ajaga küll. Tartu Postimehe ajakirjanikule ei meeldi nõukogude sümbolid ühe Tartu maja seina peal (minu kursiiv):
Tartu Postimees on kirjutanud neist Eesti Vabariiki sobimatutest sümbolitest Raekoja platsil juba jaanuaris 2009, paraku tulemusteta.
Tartu kannab küll Euroopa kultuuripealinna tiitlit, ent paraku «kaunistavad» raeplatsil ühe hoone fassaadi senini sümbolid kommunistlikust võimust, mis hävitas meie rahvast ja kultuuri.
https://tartu.postimees.ee/8010879/puna ... nna-sudant

Kui ma õigesti mäletan, siis kunagi (vist 90ndatel aastatel) vähemalt osa neist tokisiti maja renoveerimise käigus maha, aga siis kästi taastada, sest on maja dekoori osa. Ise olen sama meelt, mind - oo õudust küll - ei segaks ka haakristid või poolkuud.
krijgsvolk
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Paljugi, mis Tartu Postimehe ajakirjanikule ei meeldi. :lol: Selle artiklikese puhul saab küll konstateerida, et kui "koeral midagi teha pole, siis lakub tema oma mune!" Ja mis see "euroopa kultuuripealinna" ärklev kampaania siia puutub? Mäletan kah seda eelmist "ärklemist" ja tõmblemist selle küsimuses. Tõtt öelda ei mäletanudki neid paganama dekoorielemente enam, ja kui minul Taaralinna asja, no ei vahi ma varese kombel ringi. :D Vist mõnede organismide arvates PEAB inimene ringi käima nina püsti nagu jahikoeral ja nuuskima välja "ideoloogilisi väärnähtusi". :mrgreen:
gooligan
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas gooligan »

ma mõistan, miks Aljosa koliti 2007a ümber Sõjaväe kalmistule, olukord oli teine ja vb poleks seda käiku ka rahvusvaheliselt tol hetkel lõpuni mõistetud.

Küll ei mõista ma miks pole peale Venemaa agressioonisõda Ukrainasse seda maha võetud? Miks hoiame enda kesklinnas alles okupandi sümbolit, millele 1x aastas kohalikud vatnikud palverännakuid korraldavad. Selge, et täna ei mälestata seal enam II MS hukkunuid, vaid praeguses sõjas verelaste poolel langenuid.

Ma ei leia täna enam ühtegi argumenti, miks ei peaks seda seibideks saagima või kahuritoruks ümber valama. Meie lähinaabrid nt Riias on sellega juba hakkama saanud.
lennumudelist
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas lennumudelist »

Selge, et täna ei mälestata seal enam II MS hukkunuid, vaid praeguses sõjas verelaste poolel langenuid.
Soh, kuidas see selge on? Ma ei tea viimaste aastate tavasid, aga teatud aastatel oli tavaks, et II maailmasõja lõpu puhul Euroopas on Kaitseväe kaplanid viinud pärja mitmele sõjaväekalmistule, muuhulgas ka Pronkssõduri juurde. Nad on teinud seda 8. mail, sest Lääne-Euroopas oli Saksamaa kapituleerumise ajal kaheksas mai (Moskvas oli uus päev alanud). Lisan viited, et keegi reaalsuses ei kahtleks:

Ansip viis pronkssõdurile pärja

Mälestuspäev Kaitseväe kalmistul
Vabariigi Valitsuse poolt asetati pärg Kaitseväe kalmistule Teises maailmasõjas langenute mälestuseks. Koos Eesti valitsuse liikmetega asetasid pärja Tallinnas resideerivad suursaadikud.
Pronkssõduri juures tähistatakse 9. maid
Eestlased mälestasid teise maailmasõja ohvreid eile, mil Kaitseväe kaplanid asetasid Tallinna sõjaohvrite mälestusmärkidele pärjad. Pärg asetati ka pronkssõduri ette.
Võimalik, et pärga enam ei panda. Samas, kui sa hülgad sümboli - ütled, et minu jaoks on see tühi plats - teiste jaoks ta olematuks ei muutu, oled sümboli neile loovutanud. Eraisikuna kindlasti OK, aga riigi tasemel võib olla ebamõistlik. Kui Eesti ei ürita pronksmeest "oma raamidesse panna", jääb ta üksnes Venemaalt lähtuva ajalookäsitluse raamidesse. See on halb. Siis võib tõesti tekkida mõte, et lõikaks seibideks, aga seibideks lõikamine on barbaarne, kulukas, leiaks mittemõistmist ja ärritab inimesi.

Minu nüüdseks surnud sugulastest mõned võitlesid suures sõjas nõukogude poolel. Ma suudan seda väga selgelt eristada Venemaa agressioonist Ukraina vastu. Neile tähistas see sõtta jäänud kaaslasi. Minu kuuldes nad ei pooldanud sõduri teisaldamist, aga polnud ka teravalt vastu - vägivaldne vastuseis tekkis venelaste seas, kelleni ei jõudnud Eesti kommunikatsioon, kuid jõudis Venemaa propaganda. Pronksiöö mässajad ilmselt arvasidki, et homme lõigatakse seibideks.

Isiklik arvamus: surnud võiks jätta elavate asjadest kõrvale. Isegi kui midagi muud ei tehta, võiks kaplanid pärja kaheksandal ikka viia, et sümbolit mitte loovutada - et järgmistel päevadel nelkide toojad saaks pärja üle imestada. Lääne-Euroopas tähistatakse maailmasõja lõppu teisiti, kui Venemaal. Ukrainas oli üheksas veel hiljuti riigipüha, kaotused maailmasõjas olid kohutavad. Nende surnud esivanemad ei muutu olematuks Venemaa agressiooni tõttu. Mõtestatakse ümber, eemaldatav nõukogude sümboolika võetakse maha, riigipühaks saab kaheksas. Silmi kinni panna ei saa, sõda oli liiga suur. Teise nurga alt vaadata saab ja võiks.

Kui mõne monumendi tähendus tekitab inimestes hämmingut või vääriti mõistmist, on odavam panna infotahvel kõrvale, kui suurt saagi otsida.
Kasutaja avatar
krizz
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas krizz »

gooligan kirjutas: 09 Mai, 2024 11:34 Küll ei mõista ma miks pole peale Venemaa agressioonisõda Ukrainasse seda maha võetud?
Hirm ja muud midagi. Kardavad uut pronksmässu. Samas on selline hirm arusaamatu, sest Kaja taob pidevalt vasta rinda ja on valmis Venemaaga sõdima. Aga peamist punasammast maha võtta ei julge. Eks see näitab ka selliste suurte ärplejate tõelist palet.
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
* Meie peaülesanne olgu peatada eestlaste väljasuremine. Ukrainlased ei sure välja ka siis, kui nad kotavad (enamasti venelastega asustatud) Ida-Ukraina ja Krimmi! *
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline