Suurtükiväe taktika

Vasta
klaasmees
Liige
Postitusi: 98
Liitunud: 15 Sept, 2022 4:48
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas klaasmees »

Mingi leht väitis, et vene on vastutule osas läinud paremaks ja et patareile vastutuli tuleb 3 minutiga. Kas see väide on õige või vale, ma ei tea. Küsida tahtsin muud, et millisest hetkest seda 3 minutit (või muud aega) lugema hakatakse? Siinsamas foorumis, vist GPS-i segamise lõimes väideti, et enamus aeg lendab mürsk alla helikiiruse, alla 300 m/s. Maapinna suhtes oleks siis kiirus veel väiksem. Ütleme lihtsuse huvides 150 m/s. 20 kilomeetri kaugusele lendaks mürsk siis laias laastus 2 minutit, sealt tagasi ka 2. Et kui palju positsioonilt lahkumiseks aega jääb. Need hüpoteetilised 3 minutit või mürsu lennuaeg + 3 minutit või midagi vahepealset. Päris torust väljumise hetkest seda mürsku ju ei märgata. On seal mingid teised kavalused?
Väino
Liige
Postitusi: 714
Liitunud: 10 Aug, 2009 20:18
Asukoht: Virumaa
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Väino »

Mulle on küll jäänud mulje, et kiiremini lendab. Kuskil siin oli vist kirjas, et suurtükivastane radar teeb mürsu stardikoha kindlaks juba enne kui mürsk sihtmärgini jõuab. Vastutule kohta räägivad teised.
Leino
Liige
Postitusi: 183
Liitunud: 18 Aug, 2008 17:59
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Leino »

klaasmees kirjutas: 29 Mai, 2024 18:31 Mingi leht väitis, et vene on vastutule osas läinud paremaks ja et patareile vastutuli tuleb 3 minutiga. Kas see väide on õige või vale, ma ei tea. Küsida tahtsin muud, et millisest hetkest seda 3 minutit (või muud aega) lugema hakatakse? Siinsamas foorumis, vist GPS-i segamise lõimes väideti, et enamus aeg lendab mürsk alla helikiiruse, alla 300 m/s. Maapinna suhtes oleks siis kiirus veel väiksem. Ütleme lihtsuse huvides 150 m/s. 20 kilomeetri kaugusele lendaks mürsk siis laias laastus 2 minutit, sealt tagasi ka 2. Et kui palju positsioonilt lahkumiseks aega jääb. Need hüpoteetilised 3 minutit või mürsu lennuaeg + 3 minutit või midagi vahepealset. Päris torust väljumise hetkest seda mürsku ju ei märgata. On seal mingid teised kavalused?


Loogiliselt võttes esimesest sinu väljalastud mürsust alates on 3min aega, kuni vastase relv on välja sihitud ja nad on laskevalmis.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15651
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Fucs »

Vastupatarei radar arvutab laskja asukoha välja pärast seda, kui on saanud andmed mürsu/lendkeha trajektoori mingi lõigu kohta.
Olenevalt radarist ja lahendustest pakutakse trajektoori vähemalt kahe punkti mõõtmise ja väljalaskmise asukoha väljaarvutamiseks 5 kuni 15 (20) sekundit. Edasi peab need andmed saatma vastutule meeskonnale kus vastutuld andev relv sihitakse õigesse kohta välja. Ma pakun kohvipaksu pealt, et kui on kiired ja õppinud mehed ning head riistad... ja kõik muud olud on soodsad, siis võib saada vastutule kaela ca 3...5 minuti pärast (s.h. vastutule mürsu/lendkeha kohalejõudmise aeg) pärast mürsu väljalaskmist.

Functional principle of counter-battery radar
Pilt
Põhitehnika on mürsu jälgimine piisava aja jooksul, et salvestada lõik trajektoorist.
https://en.wikipedia.org/wiki/Counter-battery_radar
Vaenlase patarei tuvastamine toimub mürsu trajektoori osa salvestamise alusel. Kaasaegsed süsteemid lahendavad selle probleemi automaatselt.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%B1%D1%8B
Mürsu lennukiirus oleneb "sajast asjast". Mürsust endast (kuju/aerodünaamilisus, mõõdud, kaal jms), laskeseadmest/relvast, lasketraejktoorist ja laengu suurusest.
Tänapäevase mürsu lennukiirus esimesel sekundil on tavaliselt 600–800 meetrit ja mõni mürsk lendab veelgi kiiremini, kiirusega 1000 või enam meetrit sekundis.
https://clib.me/b/474851-aleksandr-mele ... eriya/read
M-107
Mürsu algkiirus võib olla vahemikus 205–830 m/s. 20 km pikkuse laskekauguse läbimiseks kulub mürsul umbes 83 sekundit.
https://ru.wikipedia.org/wiki/M107_(%D0 ... %8F%D0%B4)
*

Speed of an Arillery shells
https://hypertextbook.com/facts/2003/GabrielaBis.shtml
Muzzle velocity
https://en.wikipedia.org/wiki/Muzzle_velocity
Ukrainian counter-battery warfare means
https://www.menadefense.net/ukrainian-c ... are-means/
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline