Soomusvesti valimine
Re: Soomusvesti valimine
See Ukraina kogemuse video on väga huvitav, aitäh selle soovitamise eest. Soomest Ukrainas käivatel on kõikidel natuke erinevad kaitsevestid. Üldiselt ikka Soome armee doktriin, et kiiver ja killuvest on alati oluline, siis veel plaadid peale kui hakatakse kuulidega sihitud laske tegema. Mina valiksin PC sisse kindlasti Stand Alone plaadid. On kallimad ja raskemad, kuid võimaldavad kanda PCd ka ainult sellisena. ICW kipuvad sisemised vigastused raskeks minema, kuid seda pehmet plaati all ei ole. PC ainult pehmete plaatidega katab ikkagi väga vähe, kaalusääst on minimaalne, killukas peab katma võimalikult palju. Vaatasin äsja Generation Killi, vaadake ka, seal on näha, mis kombinatsioone USMC kandis ja kui suvalt need seljas istusid peale 3 nädalat sõdimist, kus keegi eriti vastu ei lasknudki
Re: Soomusvesti valimine
Lasin hiljuti huvist KV pakutavaid plaate. Eneselegi üllatuseks NIJ lvl3 plaat pidas kinni lasu M855A1 ja sinna samasse paar cm kõrvale SS109 nn. Green tipi. Tegelt level 3 ei peaks olema sertifitseeritud kinni pidama isegi tavalist green-tipi. Erinevad tootjad kes pakuvad SS109 kaitsega plaate, lisavad oma kaitseastmele kas siis + või RF2. M855A1st on youtube videosid kus lastakse ka level 4 läbi, tõsi seal kasutatakse ka poltlukke ja pikkasid raudasid. Ise lasin 14 tollisest ja ~10 meetri pealt ja ega plaat kindlasti 0 nurga all polnud, kuid tulemus on kaitseastme kohta kindlasti üle ootuste. Plaat ise oli aastast 2017 ja saanud aktiivset kasutust nii Eestis kui välismaal. Vähemalt too partii plaate Kaitseväes tundub korralik.
Re: Soomusvesti valimine
Aitäh teile testimast. Tulemused ei üllata. Kui palju see väike küljeplaat kaalub ja mis materjalist on? Ma pakun et alumiinium, räni- või boorkarbiid? Kuidas te loa saite riigi kaitsevarustuse hävitamiseks? Ametkondlik juurdlus soolas? Kaitseklass mis on plaadil kirjas, on minimaalne, mille puhul tootja on veendunud, et ei tule läbi ja ei tapa ära. Nett on täis igasugu "teste", kus lastakse igasugu plaate igasugu moonaga ja siis rõõmustatakse või kurvastatakse. Ametlikud testid on teine teema, nende parameetrid on täpselt paika pandud. Sisemised vigastused on väga oluline, isegi kui plaat on terve, siis võib inimene seal plaadi taga olla suhteliselt puruks.
Re: Soomusvesti valimine
Ränikarbiid ja 0.7kg, kuidas sain pole oluline. Kas on üllatav või mitte on suhteline. Ja ma väidan pigem, et ikkagi on, just asjaolu, et plaat pidas kinni M855A1, kiirusel vast umbes 850m/s. Ja sinna kõrvale kohe tavaline M855. Mainin sulle veel ära, et NIJ lvl3 standard on tavaline 55graanine pliisüdamikuga M193 kiirusel 990m/s. Moodsam ja tänapäevasem NIJ standard lvl3 RF2 pakub kaitset terast südamikuga 62graanise M855 vastu kiirusel 950m/s. Need on täiesti ulmelised kiirused tänapäeva lühikeste raudade ajastul ja just lahinguväljal. Need kiirused nõuaks 20+ tollist rauda ja lähikontakti. Võrdluseks 16 tollise rauaga Ak74 ei lase ühtki laias kasutuses olevat 5,45 kiiremini kui 900m/s ja kuulid on ka alla 60 graani ja osad omavad analoogset terassüdamiku nagu M855. Kas inimene võiks nüüd suure plaadi ostul säästa 10-20€ ja paarsada grammi, et osta lvl 4 asemel 3? Pigem mitte. Level 4 tagab kaitse ka 160 graaniste, terasest südamiku ja 800m/s liikuvate 7mm kuulide vastu. Vaatame äkki ehk leiab võimaluse lasta 7,62 M61 AP level 3 plaati kaugemalt kui paarkümmend meetrit. Ja siis sealt mõttelõnga edasi aretada.
See, et ametlikes testides on kindel protokoll tuli nüüd küll suure üllatusena. Lisan veel lõpetuseks, et NIJ testides ei hinnata sisemisi vigastusi, vaid tagumise osa deformatsiooni 37 kraadise savi taustal, mis ei tohi ületada 44mm. Kuidas see edasi kandub su kehasse sõltub eelkóige su kehaehitusest ja kas plaadi all kantakse näiteks trauma padi või mitte.
See, et ametlikes testides on kindel protokoll tuli nüüd küll suure üllatusena. Lisan veel lõpetuseks, et NIJ testides ei hinnata sisemisi vigastusi, vaid tagumise osa deformatsiooni 37 kraadise savi taustal, mis ei tohi ületada 44mm. Kuidas see edasi kandub su kehasse sõltub eelkóige su kehaehitusest ja kas plaadi all kantakse näiteks trauma padi või mitte.
Re: Soomusvesti valimine
Ma olen Teie faktide ja järeldustega täiesti nõus. Meiekandis harjutavad ametkonnad tihti samades laskekohtades kus eraisikud ja tavaline, et üks seltskond vahetub teisega ning viimased koristavad platsi ja viivad sihtmärgid minema. Samaga vahetatakse kogemusi. Ametlikud relvad tavaliselt FMJ, kallimad läbistajaga kuulid vahel ja siis kui vaja. Sportlased treenisid mõnekümne meetri kauguselt 8 mm AR500 plaatidesse. Peamiselt M193 55 gr FMJ ja algkiirused 900+. Sihtmärki jääb vaevumärgatav süvend. Operaatorid tulid peale ja lasid samad sihtmärgid, seekord M855, SS109 ja M855A1. Võtsid peast kinni, oigasid ja arvasid, et sihtmärgid on puruks. Tegelikult ei olnud mõõdetavaid erinevusi. Jutu mõte on selles, et tavaline kiire kerge M193 5,56 FMJ on üllatavalt hea läbistaja võrreldes sõjamoonaga. Ilmselt mantel ja terav ots siis läbistavad? Lihasse tabades lähedalt M193 kuul puruneb, kaugelt lendab läbi. SS109 ja M855, mis on põhimõtteliselt sama, murdub kiiresti lennates läbistaja ja plii vahelt pooleks ja puruneb, aeglasti läheb läbi. M855A1 on olnud nii vähe kasutuses, et ei ole mõju näinud. Kuuli peamine idee oli säästä tina ja saada suurem läbivus kõva soomusplaadi vastu. Oluline on testida just lähedalt, sest tavaliselt see kuul kaitseplaati tuleb lähedalt linnas või varitsuses. 7,62 pika terassüdamiku kaitse on oluline, sest seda kaliibrit on palju. Loomkatsed letaalsest mõjust on raske korraldada, sest loomakaitse. Sellepärast on raske ka ametlikke tulemusi leida. Siin näiteks lasti vene kaitseveste looma peal, 338 Lock Base kuuliga. Olenevalt vestist läks läbi või lõhkus seest ära. Mõlemad olid tapvad vigastused. Soome armee peamine laskemoon on 7,62x39 8 grammise FMJ. Läbistab ja lammutab piisavalt nendelt kaugustelt, kui tõhusat tuld antakse. Muud laskemoona on ka, seda kasutatakse harva. DOSis on tavaliselt 1 salv APd ja 1 trasseerivat heal päeval. Õhumärkide tõrjumiseks tavaliselt need 2 padrunit laetud üle ühe. Trasser sihtmärkide osutamiseks ja KPdes valangu suuna nägemiseks. Mujal praktiliselt ei kasutata.
Kes on foorumil
Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist