Kaks suunda meile kutsumata külla tulekuks on tegelt kaunis erineva iseloomuga. Kui Ida-Virus on põhimõtteliselt mõni suurem koridor ja ülejäänu pole mehhaniseeritult eriti läbitav, siis kagus on küllalt tihe teedevõrk, maastik lagedam ja maa-ala kaitseks esimene looduslikult sobiv vöönd on alles Väike-Emajõgi-Võrtsjärv-Suur-Emajõgi. Idavirust on sobiv vöönd kohe piiri taga. Riia-Pihkva maantee moodustab kagus nn rokaadi ehk rindega paralleelse tee, mille abil on võimalik jõudusid kiiresti ühest lõigust teise liigutada.Chupacabra kirjutas: ↑28 Nov, 2024 10:02 Alamväelase (nagu Borja mind tituleeris) uitmüte - Soomel on Venemaaga väga pikk piir ja kumbki pool ei suuda tervet piiri mehitada ja seega tekib manööverdamisruumi. Meil on sisuliselt kaks kitsast koridori ja venelane suudab need nii tuugalt rahvast täis tuupida, et pole kuhugi manööverdada.
Soomes on pigem nagu Ida-Virus, et piiriäärsed alad on suht vähe asustatud, sobivaid rünnakukoridore on vähe ja vastane on sunnitud tulema peaasjalikult mööda teed, metsa saab minna pigem jalastunud jalavägi.
Kui võtta nüüd ette see "Balti liini" kontseptsioon ehk püsikaitseliin kohe piiri taga, siis Idavirus on see jällegi palju paremini tehtav kui Kagu-Eestis. Nagu ütlesin, sobiv maastikujoon pikaajaliseks kaitseks on tükk maad põhja poole.
Kuigi ka Soomes on lagedaid jne, siis arvestada tuleb muidugi ka seda, et Soome, olles traditsiooniga suurtükiväe riik, paneb manööverüksuse kohta mängu ka päris raju kaudtule (3-4 jalaväekompanii kohta suurtükipataljoni ja 12-se 120 MP patarei), sellise tulejõu olemasolul olgu vaid jalavägi lahke ja fikseerigu sihtmärk paigale, küll see kaudtulega pilbasteks lastakse. Ehk siis soomlased ei valmistu ainult metsavaritsusteks - kuigi rõhk metsaste alade taolisele kasutamisele lausa paistab igasugu materjalidest välja.
Miks on igasse jalaväejakku vaja pioneeri? Miks on sideüksused tavapärasest üks aste suuremad (pataljon-sidekompanii, kompanii- siderühm, sidemees rühma asemel juba jaos? Miks on vaja jakku kahte täiskuulipildujat? Miks on vaja reaalajas lahingupilt viia jaoülemani? Miks on vaja kõneside iga sõduriga? Miks on jalaväejagu struktureerid kolmeks kolmemeheliseks patrulliks, mitte pooljagudeks ja lahingpaarideks? Püsikaitseliini mehitamiseks taolisi asju ju tarvis pole.