https://forte.delfi.ee/artikkel/1203624 ... a-lulitada
Tsitaate artiklist:
Põhimõtteliselt võiks kogu jutu alla joonida, aga pidasin vajalikuks eraldi ära märkida selle lause, milles käsitleti (ka meie) radareid. Nimelt levis siin ühes teises teemas asjaarmastajalik jutt, kuidas ega jänkimän meie radaripilte ju ei näe... see oli jutt siis Ukrainale signaalluureinfo jagamise teemade aspektist. Pigem võiks öelda hoopis vastupidi, et vb hoopis meie siin ei pruugi näha kogu pilti isegi meie enda maal asuva(te)lt radari(te)lt, aga jänkidel on terviklik ülevaade kogu võrgu ulatuses...Euroopa kaitsevõime sõltuvus Ameerika Ühendriikidest on sügavam ja laiaulatuslikum, kui paljud seni arvanud on. See hõlmab lahingulennukeid, õhutõrjesüsteeme, satelliitsidet, relvastust ja isegi laskemoona tootmist. Kuigi transatlantiline koostöö on olnud Euroopa kaitse nurgakivi aastakümneid, on hiljutised muutused USA poliitikas – eelkõige Donald Trumpi tagasitulek ning tema senised sõnavõtud NATO ja Euroopa julgeoleku kohta – tekitanud süveneva mure, et USA võib ootamatult lõpetada oma toe või piirata juurdepääsu võtmetähtsusega tehnikale.
Üle poole Euroopa tipptasemel hävituslennukitest, sealhulgas F-35-d ja F-16-d, on pärit USA-st. Need lennukid vajavad pidevaid USA tarkvarauuendusi, hooldust ja varuosi. Ilma nendeta võivad need lennukid muutuda kiiresti kasutuskõlbmatuks või vähemalt palju ebatõhusamaks.
***
Euroopa riigid kasutavad laialdaselt USA õhutõrjesüsteeme, näiteks Patrioti raketisüsteeme, mis on võtmetähtsusega Venemaa potentsiaalsete raketirünnakute vastu. Need süsteemid vajavad aga pidevat laskemoonaga varustamist ja hooldust, mis sõltub täielikult USA-st. Kui USA peaks otsustama Euroopasse tarnimise peatada, tekiks mitme riigi õhukaitses kriis. Viimastel aastatel on mõned Euroopa riigid hakanud otsima alternatiive. Näiteks Saksamaa on hakanud eelistama Iisraeli Arrow’ ja David’s Slingi süsteeme, mille jaoks ei ole vaja USA varuosi ega hooldust. Samuti on Euroopa hakanud investeerima rohkem omaenda õhutõrjevõime arendamisse, näiteks Prantsusmaa ja Itaalia ühisprojektidesse. Siiski on need süsteemid veel arendamisjärgus ega suuda praegu USA tehnika puudumist täielikult kompenseerida.
***
Droonide ja elektroonilise sõjapidamise vallas sõltub Euroopa samuti tugevalt USA-st. Paljud Euroopa riigid kasutavad näiteks suuri General Atomics MQ-9 Reaperi droone, mis vajavad USA satelliitsidet ja tarkvaratuge. Kui USA peaks Euroopa toetamise katkestama, jääksid need droonid suure tõenäosusega lennuvõimetuks või vähemalt kaotaksid olulise osa oma võimest. Samuti on USA-l kontroll paljude Euroopa radarite, luuresüsteemide ja varajase hoiatuse õhusüsteemide üle.
***
Suurt osa Euroopa luure- ja elektroonilise sõjapidamise süsteeme haldab USA. Näiteks Rivet Jointi luurelennukid, mida kasutab Suurbritannia, või P-8 Poseidon, mille abil Norra ja Saksamaa jälgivad avamerel allveelaevu, sõltuvad USA andmetest ja satelliitsidest. See tähendab, et kui USA peaks oma info jagamise peatama, häiriks see tugevasti paljusid Euroopa luureoperatsioone.
Forte vestles Ukraina lennunduseksperdi Valeri Romanenkoga ja küsis, kas ameeriklased saavad tahtmise korral halvata näiteks eurooplaste ja ukrainlaste õhuväe.
Praegu kirjutavad lääne meediaväljaanded väga mustadest stsenaariumitest ja mõnel pool isegi väidetakse, et USA võib lihtsalt „välja lülitada“ F-16 ja F-35 lennukid. Öelge kui ekspert, kas see on üldse võimalik?
Sellest plokist pidasin täiendava äramärkimise vääriliseks lõiku, milles räägiti Ukraina-sõjas nüüd 2022-ja-edasi hõivatud või mahajäetud Vene sisemaise päritoluga venearmee-versiooni ZRK-sid, mis jänkidele tudeerimiseks kohe Saksamaale Nato-baasi edasi toimetati. Ka siin foorumiski kostus kõige ebapädevamat laiamist stiilis "a mida seda vanarauda ikka uurida!", millele pidin siis kirjutama selgituse, milleks jänkidele selliseid asju vaja on, ja mida paljude riikide vastavad spetsialistid neis asjadest küll välja lugeda saavad ja kui olulised sellised trofeed on. Siis tundus mulle küll, et ega siin selline üleolev mentaliteet ei hajunud, mõni (noorem ja õhinapõhisem) kommenteeris isegi muigega, et ju ma olen oma aega kinni jäänud. Tänaseks selle artikli andmetel on selgunud, et ma rääkisin just sedasama juttu, mis nüüd on võetud tsiteerida ka meie inforuumis.Ei, see ei ole võimalik. Mis puutub Ukrainasse, siis mida nad saaksid Ukrainale halba teha? Nad võivad lõpetada F-16 lennukite hoolduse ja tehnilise toe, lõpetada nende lennukite jaoks laskemoona, st rakettide ja mürskude tarnimise. Samuti võiksid nad lõpetada pardakaitsesüsteemide tarkvara arendamise, sest kuigi need süsteemid on Euroopa päritolu, põhineb nende elektrooniline sõjapidamine suuresti Ühendriikide tarkvaral.
Me andsime ameeriklastele varem trofeedena saadud Vene relvade näidiseid, et nad saaksid analüüsida Vene radarite sagedusi ja välja töötada tõhusad segamissüsteemid. Nad täiustasid Euroopa pardakaitsesüsteeme, luues spetsiaalsed programmid, mis suudavad tuvastada Vene radarite töö sagedused ja neid tõhusalt segada. Kaitsekompleks on lennuki pardasüsteem, mis hoiatab pilooti vaenlase radari kiirguse eest. See näitab kiirguse suunda ja F-16 puhul mõnikord isegi vaenlase radaritüüpi. Samuti genereerib pardakaitsesüsteem segajaid, mis häirivad vaenlase rakettide sihtimist.
Ma selgitan seda nii põhjalikult, sest see on väga oluline aspekt. See on lennuki kaitsemehhanism – kui sul on tõhus pardakaitsesüsteem, siis suudad vältida isegi kahe või kolme raketi tabamust. Tavaliselt, kui lastakse välja kolm raketti, hävitatakse sihtmärk alati. Kuid kui pardakaitsesüsteem on tõhus, siis olenemata sellest, kui palju rakette välja lastakse, võib neid eksitada või õigel ajal sihtmärgist kõrvale kallutada.
Kui Ukraina enam ei saa rakette USA süsteemidele Vampire ja Avenger, mis on üsna tõhusad Shahedide hävitamiseks, siis nüüd pakuvad britid meile Martleti rakette, mis suudavad neid edukalt asendada. Esiteks on need mitu korda odavamad, teiseks on neil suurem laskekaugus ja kolmandaks on neil kombineeritud sihtimissüsteem: radar-, laser- ja infrapunasihtimine. Britid lubasid meile 5000 sellist raketti, mis aitab mõnda aega vastu pidada, kuni Euroopa liitlased suudavad kompenseerida USA tarnete lõppemise.
Lisan veel siia seiga, et Lahesõja eel tegi jänkide eriüksus erioperatsiooni, mille käigus toodi vahetult enne sõja algust lahing-väli-positsioonilt valvepostilt ära Saddami-Iraagi-armee-versiooni ZRK "Osa". Selle kohta oli nupuke, et jänkid pidasid sealt saadud infot väga oluliseks ja tänu sellest masinast saadud tehnilisele infole täiustati ja planeeriti üle/ümber õhutegevusi, mis säästis jänkidel oluliselt nii inimelusid, kui ka tehnikat. (Ka seda seika olen ma juba varem siin maininud)