BMP

Laevad, lennukid, tankid... Kõik sõjatehnikast.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Minus tekitab samuti natuke küsimusi kui kergekäeliselt lükatakse kasutusjuhendi teooriaga kellegi vahetud ning mitte-ühekordsed kogemused kõrvale ja antakse veel mugavad sildid külge, samal ajal teises teemas rõhutades, et praktika on tõe kriteerium.
Eriti ohtlik on see, kui väidetavalt kogemusi omav isik hakkab esitama pooltõdesid, mida on lihtne avastada. Siit küsimus, et mis eesmärgil sellist kallutatud infot esitatakse. Esitaja näiteks on varasemalt rääkinud ka "kõverate torudega D-30 haubitsatest". Minul on tänase seisuga jalaväelase kogemust 12 aastat (see kah ju kogemus või mis) ja ma ei suuda kaasa minna nende soomustamata veoautode vaimustusega (ok, olen valmis aktsepteerima objektiivseid põhjuseid, miks me neid kasutame taolises rollis) ja ma ei suuda irvitada selle kättesaadava vene pleki üle (ühte teist olen ka mina kasutanud ülesande täitmiseks), see oleks lihtsalt Armani teksadest rääkimine, auklikud dressipüksid jalas. Olen ka näinud, kuidas liitlaste jalaväerühm hävis täies koosseisus, olles sõitnud tendiautodega kiirvaritsusse sisse, kus oli jao jagu mehi ja kaks Ksp-d. Tulistasime need armutult "sodiks", niiet vennad ei jõudnud isegi kastist maha hüpata. Täpselt samamoodi hakkame ka meie hävima oma metsavaheteedel (või siis aeglaselt võsa kammides jalgsi liikuma).

Liivakottidega autode soomustamine on tegelikult jamps. Esiteks, kõige tähtsam asub kabiinis, seda ei soomusta mingit moodi. Lastakse juht maha, siis seisategi seal. Teiseks, olete kunagi arvutanud, palju see liivakotitamine kaalub? Soomustada sedasi on võimalik ainult 5-tonniseid ja raskemaid masinaid. Unimogi puhul läheb sinna lihtsalt 2 tonni liiva peale, vedrud on põhjas ja ikka pool paljas. 5-tonnised logistilised masinad on ilma selle lisamassitagi kehva läbivusega, pane sinna 3-4 tonni liivakotte veel peale ja asfaldilt pole mõtet maha keerata. See, kes sellist lolli juttu ajab, pole vist elus kunagi näinud, kui kaua läheb aega liivakottide täitmise ja nende kuskile panemisega, rääkimata autode välja vintsimisest (pioneeritoetus selleks on milline, ah - tee ise kui koju tahad). Mis puudutab (logistiliste) veoautode taktikalist kasutamist, olen teinud, näinud, jalgsikäimisest parem, kuid edasi on no go.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Xender
Liige
Postitusi: 1690
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Xender »

Seda rahvavaenlase otsimise juttu ei viitsi kommenteerida. Kui praktiline kogemus ei käi Trummi arvamustega kokku, on probleem kõiges muus kui tema arvamuses. Loetled ehk siin teemas väljakäidud pooltõed üles.

Trummil on ettekujutus, et BMP on tänapäeva mõistes soomustatud. Ei hakka keegi tegelikult meid varitsema ühe AK74 ja kui hakkabki võib ka see rambo teha ka BMPle kõvasti häda, kui teab mis teeb. Varitseb ikka nii vähemalt jaosuurune üksus kellel on kuulipildujad ja RPGd. Kui positsioon on normaalselt valitud pole vahet, kas tule alla jääb veoauto või BMP, puruks lastakse mõlemad. Mingi võimalus, et BMP jõuaks vastu tulistada on pea olematu ning see külgedel olev soomuse kaitse on kehvem kui liivakottidel ( mida ei saa kasutada veoautodel, sest täitmine võtab niikaua aega????). Samuti muudavad veoautod raskeks- igal kolonnil on tavaliselt kaasas ka veoautod varustusega (kuidas selle vedamine siis käib?). Või liigutab EKV oma üksusi ilma varustuseta?

Kui metsatee on veoautoga läbimatu - siis sitt päev ja tuleb jalutada.

Kui veoauto on katkised dressipüksid siis BMP on katkised viigipüksid, tunduvad soliidsemad, kuid tuule ja vihma eest kaitsevad ikka nagu katkised dressid.
Viimati muutis Xender, 07 Aug, 2018 12:57, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selleks et panne seisma pleki kolonn (nt rühm), on vajalik juba ettevalmistatud varitsus - miinid, TT relvad, tõkked, kullad-värgid, vähemalt rühma operatsioon.
Et panna seisma tendi kolonn piisab kahest kuulipildujapaarist ja võibolla 1-2 täpsuslaskurist - enne paari tundi kuskile sõitmist pole.
Kui tahta ainult tente segada, siis piisab ka täpsuslaskurite tegevusest marsruudil. Läbi lasta radiaatorid, rehvid, kütusepaagid ja seisabki.
Tendikolonni peatamine ja segamine on võimalik suvalise tsiviilkasutuse poolautomaadiga, BMP-d sellise torkima minna pole kuigi tark mõte.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Xender
Liige
Postitusi: 1690
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Xender »

Kapten Trumm kirjutas:Selleks et panne seisma pleki kolonn (nt rühm), on vajalik juba ettevalmistatud varitsus - miinid, TT relvad, tõkked, kullad-värgid, vähemalt rühma operatsioon.
Et panna seisma tendi kolonn piisab kahest kuulipildujapaarist ja võibolla 1-2 täpsuslaskurist - enne paari tundi kuskile sõitmist pole.
Kui tahta ainult tente segada, siis piisab ka täpsuslaskurite tegevusest marsruudil. Läbi lasta radiaatorid, rehvid, kütusepaagid ja seisabki.
Tendikolonni peatamine ja segamine on võimalik suvalise tsiviilkasutuse poolautomaadiga, BMP-d sellise torkima minna pole kuigi tark mõte.
Ma suudan välja mõelda ainult paar üksiku olukorda, kus tagalakolonn koosneks soomusmasinatest. Mitte ühtegi kolonni mis mul õnnestus julgestada Afganistanis aasta jooksul ei koosnenud ainult BMPdest või tankidest, enamus olid alati veoautod. Tagalakolonn veab põhiliselt siiski varustust (toit, küte, laskemoon jne) - kõik see toppida BMPde peale?

Lisaks mingi jutt, et alla rühma rünnakust soomusmasinate vastu välja ei vea on täielik jama. Enamus Afgaanide rünnakuid olid just 4 - 5 mehega ja kahju tehti mehemoodi. Ning ei rünnatud tavaliselt tee jooksul vaid kord, just tehti paar pauku ära lasti paar masinat katki ja järgmises maakurus teised habemikud uuesti. Oluline ongi iga varitsuse õnnestumiseks - kiirelt kohale ilmuda, et vastase luure ei näeks ja kiirelt kaduda, mitte hakkata mingeid lahinguid pidama - eriti veel tänapäeva side tingimustes.
Viimati muutis Xender, 07 Aug, 2018 13:20, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma suudan välja mõelda ainult paar üksiku olukorda, kus tagalakolonn koosneks soomusmasinatest. Mitte ühtegi kolonni mis mul õnnestus julgestada Afganistanis aasta jooksul ei koosnenud ainult BMPdest või tankidest, enamus olid alati veoautod. Tagalakolonn veab põhiliselt siiski varustust (toit, küte, laskemoon jne) - kõik see toppida BMPde peale?
Mis sa neid tagalakolonne siia topid? Vastane hakkab segama ja viivitama ka lahinguüksuste kolonne liikumisel formeerimiselt paiknemisalale (tähendab tihti üle Eesti reisi). Paaritunnine viivitus kuskil viienda kolonni püssimeeste otsas võib tähendada näiteks seda, et vastane jõuab kaitseks sobivatesse kohtadesse varem ja hõivab need. Erinevalt RPG-dest ja miinidest on poolautomaatsed AK-74'd täiesti legaalsed.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
London Bridge
Liige
Postitusi: 618
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas London Bridge »

Eriti ohtlik on see, kui väidetavalt kogemusi omav isik hakkab esitama pooltõdesid, mida on lihtne avastada. Siit küsimus, et mis eesmärgil sellist kallutatud infot esitatakse.
See on küll õige, aga samas ei ole mulle jäänud akf. Xenderi jutust sellist muljet. Kogu tema kriitika põhinebki - või siis näib põhinevat - ju jalaväelase praktilisel kogemusel sellel masinal NSVL ajateenijana väljaõppel ja vist ka konflinktikoldes. Ja see paistab ka sellisena esitatud, mitte ei mingi usaka vene soomuse puudujääke üleolevalt käsitlevast teosest maha loetud tekstina. Ma ei laidaks tema juttu nii kergekäeliselt maha, täpselt nagu ma ei tahaks, et keegi sinu jalaväelasekogemusi siin foorumis naeruvääristaks.

Sesmõttes ma endast targemate ja kogenumate väitlusesse ei sekku rohkem, aga äkki leidub meil veel võitlejaid, kellel on BMPga vahetumaid kogemusi.
My fair lady.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui keegi meile siia 50 tuhat tükist komplektseid ja kordategemist vajavaid M2-sid või Mardereid õuele lükkaks iga aasta 100 tükki, siis ma kiidaks neid mitte vähem. :)
Märkige see lubadus ära kah.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
andrus
Liige
Postitusi: 4322
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas andrus »

Trumm jätkas vestlust teises teemas: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 52#p555452
Selle asemel toimub selline hiiliv makaronide kõrvale riputamine - osav propaganda.
-räägitakse kehvast soomuskaitsest
-räägitakse aegunud sihikutest
-räägitakse kehvast ergonoomikast
-räägitakse kehvast relvastusest tänapäeva kontekstis (kus enamasti peetakse silmas kahuriduelli 2000 m pealt).
-sekka veel mõni näide kellegi kallist moderniseerimise programmist
Tulemuseks on arusaama külvamine, et selline (odav või "odav") soomustehnika on mõttetu ja perspektiivitu ning arengukava kohased otsused ainuõiged.
Ehk siis oponentide argumentatsioon on osav propaganda ja ei midagi muud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36340
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Kriku »

Postitused erinevate ST relvasüsteemide kasutamisest Ukrainas liigutatud Ukraina teemasse: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 03#p555403
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Kapten Trumm »

BMP uuendusi pakkuv Iisraeli ettevõte - kuidas nad kogemusi said?
http://www.nimda.co.il/199098/BMP1-2

Idatehnika kasutamine Iisraeli armees (trofeed põhiliselt)
https://www.globalsecurity.org/military ... ipment.htm
Selle järgi kadusid WWII aegsed poolroomikud käigust 2010 paiku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Viiskümmend »

Kuna eksisteerib tõenäosus, et peale 2026. a enam midagi uut osta ei saa, sest kogu ressurss läheb juba kokku ostetud asjade ülalpidamisele, siis ei kao vajadus ka odavaid lahendusi analüüsida ju mitte kusagile. Xender on idealist ja jätaks tõenäoliselt ka korteri ostmata, kui seal on kineskoobiga telekas sees aga samas on KV sammud segarelvastusest sünergiat leida ju ikkagi väga ilmsed. Värskelt moderniseeritavatele miinijahtijatele ei ostetud 76mm Oto Melara kahureid, kuna Soomest soetatud Sergeid ajavad asja ära, soomusmanöövrile ei osteta KMW Leguane, sest ka Soomest/Ukrainast soetatud Vene sillad ajavad asja ära, samuti ei tormata Leedu eeskujul C-27 ostma, sest ka USA/Poola An-28 ajavad asja ära jne..., et las see Wtorplast saadab oma BMP/BWPd ka siia testimiseks on kohe pilt selgem ja poolt/vastu argumendid palju veenvamad. :D
Xender
Liige
Postitusi: 1690
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Xender »

Vastuseks Lemetile

Ei räägi teiste eest, kuid üldiselt arvamused nõukogude tehnikast, millega ma olen kokkupuutunud:

T55- täitsa hea masin, küll vananenud aga õige kasutuse juures võiks tal olla roll ka tänapäeva lahinguväljal, mitte küll enam tankidega võitlemiseks.
T72- kui teatud uuendused teha, on advekvaatne ka tänapäeva lahinguväljal ning ka vene tankide vastu.
BTR seeria – 70/80 ebaõnnestunud ja vananenud, kuid mitte täielikult kasutuskõlbmatu kraam. See küljeuste teema on ületähtsustatud. Tegemist pole idees lahinguvälja üksusega (mis siis, et on kohati paremini soomustatud kui BMP) vaid jalaväetransportööriga tagalas.
BMP 1/2 – algusest peale totakalt loodud aparaat, ülimadala siluettiga, olematu soomusega sõdurite transportija lahinguväljal, kõik täiesti vastuolulised omadused.

Küll otseselt pole nendega kokkupuudet, kuid piisavalt kõrvalt näinud :
Grad, jättis ülivõimsa mulje ja ma näeks täiesti vabalt EKVs sellele kohta.
D30/ Gvozdika pole otseselt halvad relvad, kuid tänapäevaks juba lootusetult vananenud aga mitte täiesti kasutud.
Mi 24, väga asjalik riistapuu.

Üldiselt nõukogude kraami puhul on kõik mis kuidagi seotud side (elektroonikaga), juhtimise ja optikaga on mõistlik kõrvale panna vanarauahunnikusse.

Kogemused vene tehnikaga lahinguolukorras– Afganistan 84 lõpp – 86 aastata algus, kus sai istuda T72 ja BMP2 komandöritornis. Ametilt T72 tankikomandör, peaasjalikult sõjatee möödus varustuskolonnide saatemeeskonnas. Täitsa alguses sai osaletud ka jaanuari suurrünnakutes.

Kuid kõik see oli enam kui 30 aastat tagasi, sellal kui elektroni värviteler oli kuum kaup ning sony walkman tundus ulmetehnoloogia. Trummile, kellel puudub täiesti igasugune kogemus BMP seeriaga on vast võimatu selgeks teha, et tegemist on juba selle loomise ajal täiesti rappa läinud loogikaga masin. Kõik empiirilised kogemused kinnitavad seda ja selle loomise ajast on üle poole sajandi möödas. Samal ajal on tulnud välja oluliselt kaasaegsemat tehnikat.

BMP1hele on venelastelgi järgnenud 3 uuendust – BMP 2/3 ja Kurganets-25, lisaks hunnik vahepealseid täiendusi. Ilmselgelt otsivad ka nemad paremat lahendust.

Lisaks jutt midagi sõdurite transportimisest – samal ajal ise tunnistada, et pole nõus sinna korrakski pikemalt sisse ronima. Kui lihtsalt sõdureid transportida siis M113 oleks mitu suurusjärku asjalikum ning samuti odavalt saadaolev. Lisaks USA hakkab neid vaikselt välja vahetama. M113 on normaalse ülesehitusega päris suur kaubaruum, saab transportida nii mehi kui varustust. Kui mingi suurem jalaväe soomustamine ette võtta siis just selle platvormi baasil.

Samas ma pole aga kindel, kas meile on jalaväe soomustamine esmane prioriteet, arvestades olukorda kus meil on puudu mitmed strateegilist tähtsust omavad relvasüsteemid nagu keskmaa ÕT, rannakaitseraketid, tankid, kaugmaa TT, MLRS süsteemid jne. Mis puutub "odava" vene tehnika ülpidamiskuludesse siis on ka siin läbikäinud, et soomlased peavad BMP2 ülalpidamiskulusid kõrgemaks kui CV90ne. Kuna ülalpidamiskulud pikemas plaanis ületavad soetamiskulud siis ongi meil kaks võimalust, kas istuda väikese koguse lääne tehnika peal või sama suure koguse vana nõukogude tehnika peal ( mida wiki andmetel on rohkem, kuid pool sellest on kusagil lennuväljal presendi all). Küsimus BMP puhul pole mitte selles, et odavamalt ajab asja ära mingil rahuldaval tasemel, vaid, et IFVna pole ta tänapäeval enam kasutatav, ehk siis ei aja üldse asja ära, umbes nagu miinijahtjatele eestlaetavad suurtükid.

Meie õnneks EKVd ei juhi lollakad ning keegi BMP seeriat muretsema ei hakka.
London Bridge
Liige
Postitusi: 618
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas London Bridge »

Selle asemel toimub selline hiiliv makaronide kõrvale riputamine - osav propaganda.
See väide vajaks veidi rohkem tõestamist, nii hoobilt ühe pulgaga lüüa ei saa, et keskendutakse miinustele - järelikult makaroonitatakse. Kõik sinu mainutud punktid on ju reaalsed miinused, mis võivadki olla osadest põhjustest, miks on jõutud järeldusele, et see vene raud EKVle ei sobi. Et tegemist oleks propaga, siis peaksid tähelepanuta jäänud vene rauaga seotud punktid selle suurelt üle kaaluma.

Ka ei näe ma, et sellest järelduks arengukava absoluutne ainuõigsus selle negatiivses mõttes. Ma ei usu, et arengukava oleks aksioom, mis ei saa enam mitte kunagi muutuda või mida peaksid kõrged ametnikud-väelased oma pagunitest tulenevalt kaitsma. Nagu sa ise ütled, et sõjanduses ainutõdesid ei ole, mida võibolla näitab ka see, et keegi ei naeruväärista Israeli valikuid. Pigem tundub mulle nii, et arengukava valikud on vastavates instantsides põhjalikult põhjendatud ning loogiliselt läbivaieldud ning nende otsuste eest seistakse, ka siin foorumis. Ehk kui inimesed on veendunud, et tollel hetkel olemas olevad valikud on ammendavalt vaagitud, siis on selle valiku kaitsmine ratsionaalne, mitte pimeusklik. Siin on see küll mõnevõrra keeruline, sest kõiki faktoreid ja põhjendusi avaldada tõenäoliselt ei saada, mistõttu võib jääda lugejale vale mulje.

Aga küsime nii, et kui sind, teoreetiliselt, pühendataks otsustusprotsessi, kas sa siis oleksid nõus tõdema võimalust, et need põhjendused võivadki olla piisavad ning veenaksid ka sind, et valiti ikkagi olemasolevatest valikutest kõige parem.
My fair lady.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: BMP noorenduskuur

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mina oleks häppi ka M113, BTRi, OT-64, Marderi jne üle, mida peetakse külma sõja vanarauaks.
Lihtsalt soomustransportööril on vähem võimalusi pardarelva ennast kuidagi lahingus kasutada.
BMP (ka BMP-1 vähemalt meie tavalisel maastikul) pakub siin ikka natuke paremaid võimalusi kui poolest kerest luugist küünitava isamaalise kuulipilduriga M113.
Kui ukrainlased ütlevad, et vene SPG-9 on veel tegija, siis see 73 mm kahur on ju selle kohandus soomusmasinale. Muidugi 500+ m pole enam midagi teha.
Aga ka ratastransportöör on liikuvuse mõttes teine tera võrreldes veoautodega, ega peale Unimogi siin konkurentsi pole.
Vähemalt BTR ja OT-64 suudavad sellisel kevadisel rööbastes metsateel liikuda üllatavalt kiiresti, kaugelt kiiremini kui veoautod.
Kui ma pean näiteks viivitust planeerima, eelistaks ma ikkagi soomukeid veoautole, äramineku kiirus suurem ja kaela tulev kaudtuli pole nii tappev.
Minu eelistus ei pruugi muidugi sõduri kogemuse ja tagumikutundega kokku langeda (muidugi eelistaks kõik veoauto kastis värskes õhus sõita).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

See väide vajaks veidi rohkem tõestamist, nii hoobilt ühe pulgaga lüüa ei saa, et keskendutakse miinustele - järelikult makaroonitatakse. Kõik sinu mainutud punktid on ju reaalsed miinused, mis võivadki olla osadest põhjustest, miks on jõutud järeldusele, et see vene raud EKVle ei sobi. Et tegemist oleks propaga, siis peaksid tähelepanuta jäänud vene rauaga seotud punktid selle suurelt üle kaaluma
Kõik taolised väitlused (mida oleks jalaväele sõidukiks ikka vaja) taanduvad alati (peavoolupropagandistlikult) soomuskaitsele otsese tule eest ja sensoritele. See lähemine põhineb vildakal arusaamal, et jalaväesoomukid omavahel peaks kahuriduelli pidama. Tegelikult on jalaväe lahingumasina peamine ülesanne jalaväe toimetamine läbi vastase tulemõjutuse (tõenäolisemalt kaudtuli ja käsirelvade tuli) alade ja seepärast on kõige vajalikum kriteerium killukaitse ja liikuvus. Pardakahuritest võidu tulistamise kontseptsioon on tulnud läänest, kus vähesed soomukid peavad idanaabri massi kinni pidama. Kaitset saab tagada erinevalt - tehes Maus-tanki laadse hästi paksu asja (mis kahjuks on raske ega liigu) või tehes suht pisikese ja liikuva, mida on keerukas tabada. BMP puhul on tehtud viimast.
Kurganets-25 on esimene (ma veel imestan, miks nad 30 mm kahuriga piirdusid, pannud kohe 57 mm, see laseb kõikidest lääne IFV-dest läbi nagu võist).

Rääkides kehvast relvastusest (BMP-1 ja MTLB) on küüniline hakata rääkima M113 baasmudelitest, mida USA-st tõesti saada võib. Sealne pardarelvastus piirdub ühe 12,7 ja vööst saadik luugist upitava kuulipilduriga (mis meil Pasidel juba enne tehingut jamaks tunnistati). Kõrge ja mugav meeskonnaruum aga on saavutatud kõrgete vertikaalsete parrastega, mis muudavad selle heaks sihtmärgiks just kergerelvadele (palju sa BMP küljel vertikaalset pinda leiad)?.

T-55 tankist teha jalaväe soomukit oli lihtsalt diskussiooni rappa juhtimine. Peale seda kui neist T-55 jäänustest on saadud töötav masin, saabub tõenäoliselt olukord, et selle masina jooksutamise kulud ületavad CV90-d näiteks kaks korda. Väheste sõidutundidega reservimasinale suurte summade kulutamine ei vii millegi muuni kui sõidutunni hinna taevasse lendamiseni.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline