Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
Sten1111
Liige
Postitusi: 154
Liitunud: 12 Mär, 2022 8:27
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Sten1111 »

vaoinas kirjutas: 25 Jaan, 2023 19:47 Ah, et nüüd me siis juba eeldame, et too Mops (samal ajal eeskõndiva mehe süles olles) läks
õnnetule Amstaffile kallale ja too tegeles ainult enesekaitsega?
Või kuidas need kaks eelnevat kommentaari kuidagi selle Trummi kommentaari pälvinud artikli valguses relevantsed on?
Nii juhtub alati, et mõne koerarünnaku puhul hakkavad mõned meeleheitlikult erinevaid teooriaid aretama millega süü ohvrile lükata.
Kasutaja avatar
Che Latino
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 23 Veebr, 2015 0:14
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Che Latino »

Viis või kuus aastat tagasi juhtus selline lugu, et aiataha kogunes seltskond inimesi ning üks proua hakkas minu koerte kohta küsima, et kas on jooksus olnud jne. Vastasin, et ei olnud ja nii see jäi esialgu. Mõned päevad hiljem käis mupo koeri pildistamas, siis kutsuti kontorisse. Hoone enda leidsin ilusti üles aga asutuse enda otsimisega läks natuke aega sest mingit silti uksel või selle kõrval polnud. Hiljem küsimise peale näidati ja oli täiesti olemas üllataval kohal kontoris sees aknalaual, ja väljastpoolt tegelikult paistis ka. Nii, avaldus olevat tehtud, minu koerad kellegi kassi maha murdnud. Lugesin läbi, selline väga emotsionaalne tekst "sobaki ljudojedõ", "oma maal kassi õuelaskmine", "koerteomaniku vastutuselevõtmine"...sündmuskoha aadress oli, võimalik et ka avalduse kirjutaja nimi, ei mäleta. Mupoametnik soovis allkirja, mina tõlget! Tema räägib, et meil on ka teises keeles suhtlevaid inimesi ja mupo peab ka nende muredega tegelema, mina jälle et tõlget. Põhimõtteliselt sain ju tekstist aru aga "sobaki ljudojedõ"... ja palun: allkiri, olengi nõus! Olukord oli uus aga nauditav. Mina räägin kui vangistatud mu koerad on. Teine mupoametnik esitab selle peale loo, kuidas ühe tõestisündinud juhtumi puhul üks koer olevat teise aiast välja lasknud ja siis mõlemad koerad jalutama läinud. Ja et koerad on nutikamad kui oskame üldse arvata jne. Ei kahtle üldse! Laika läks enne Gagarint kosmosesse, ja oleks tahtnud oleks ka tagasi tulnud. Ei ole siis minu omadel mingi raketiteadus aiast välja astuda, kass lõhki rebida, tagasi tulla, värav enda järel kinni panna, nägu ja käpad verest puhtaks pesta ja teha miimikat nagu midagi poleks juhtunud.
Vahepeal tuli välja, et minu Ventut ja Pontut (üks nimi muudetud) käisid pildistamas mupo peamaja spetsialistid, millest kohalikud ei teadnud mindagi. Ju siis anti avaldused igaks juhuks korraga kahte kohta. Helistati kuhugi, ei midagi. Ja ikka jutt allkirjast ja viimaks ka tööpäva lõpust... ise oleks veel pikalt juurdlusele kaasa aidanud aga uurijad pidid ära minema. Leppisime uue kohtumise kokku.
Läksid mõned päevad, helistati väidetavalt peamajast ja öeldi et juurdlus on läbi, ja linnaosamuposse mul pole ka vaja minna. Kahtlustasin provokatsiooni, aga saatsid vastava sisuga e-kirja ja teine käik jäi ära.

Esimese osa lõpp.
Kasutaja avatar
wanapagan
Liige
Postitusi: 103
Liitunud: 27 Mär, 2007 22:20
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas wanapagan »

Sten1111 kirjutas: 24 Jaan, 2023 21:41 https://www.delfi.ee/artikkel/120133096 ... le-mopsile

15 aastane preili ei suutnud oma elukat ohjeldada. Imelik on see et politsei ei suuda kuidagi reageerida sellistele olukordadele. Ma olen kuulnud et öörahu rikkuvalt inimeselt on muusikakeskus minema viidud, võiks koera ka ära võtta
Hmh. Enesekindlus ja enesekriitika on vist ikka pöördvõrdeline suurus. Siiani ei suuda aru saada, miks peaks linnas (antud juhul ülisuure tõenäosusega korteris) nii suurt koera pidama. Omaette teema on veel muidugi 15a tibi vs. mitukümmend kg kaaluv koer. Ole sa või Inna Uidi ja Heiki Nabi järeltulija, no ei käi sinu 4x2 veoskeem suure koera 4x4-jast üle.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Kriku »

Che Latino kirjutas: 25 Jaan, 2023 23:58Esimese osa lõpp.
Kõlab paljutõotavalt.
Kasutaja avatar
Che Latino
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 23 Veebr, 2015 0:14
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Che Latino »

Esimese osa täienduseks:
Küsisin et kas mupo on ka surmasaanud kassi kodus käinud koerte ja kasside pidamise eeskirjade täitmist kontrollimas. Ja et kui sellega kõik korras oli, kuidas siis koerad kinnisele territooriumile said? Nad ei olnud käinud, polevat vajadust, on avaldus ja kass lasti oma õue peale lahti.( Pärast käisin hukkasaanud looma kodu juurest läbi. Ridamaja, väravad lahti, puidust aed mille madalam koht alla meetri.) Ja ega minu naabritelt ei olnud ka vaja küsida kas nad mu koeri väljaspool topeltaeda üleüldse näinud on. Ühe naabri kass käis tol ajal aias põõsaste all pikutamas ja kurgipeenras sital, ise igatpidi elus ja terve. Koerad lõugasid siis oma aedikus ja rikkusid rahu. Sellises olukorras on vist süüdi peremees, koerte peremees, kass on ju vait.
Minu eksimus oli see, et ühe koera kiip ei olnud registrisse kantud ja hoiatavaid silte ei olnud aia peal. Küsisin mupotöötajalt nõu siltide paigutamise kohta. Et kui on aed mööda krundi piiri ja selle sees on teine aed, milles on koerad siis kumma aia peal peavad olema hoiatus-sildid??? Eeskirjade järgi vist suure aia peal, mille äärde koerad ei saa ja väikese peal, milles nad tegelikult on ei pea silte olema.
Avalduses oli veel selline oluline koht, et nõuti looma-arsti-arvete kinnimaksmist. Jajah, kass ei saanud kohe surma. Õmmeldi, raviti ja pandi magama.
Kasutaja avatar
Che Latino
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 23 Veebr, 2015 0:14
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Che Latino »

Läks pool aastat mööda ja millalgi detsembri keskel koerte kisa peale välja vaadates nägin külalisi. Üks tundus segavereline olevat, teine aga samast tõust nagu minu Pontu, mustvalge vene-euroopa laika. Kohe ei tulnud selle peale, et pildistama hakata ja pärast oli juba hilja. Mõned päevad läksid mööda, siis pildistati juba aia tagant minu koeri. Kaks musta värvi vormirõivastes meest olid, midagi nad ei küsinud ja sõitsid ära ka kohe. Siis mõni aeg hiljem oli kohal juba eelmisest korrast tuttav mupo-proua. Aga toon oli teine, et on jälle avaldus samalt tänavalt, jälle kaks koera ja kassi ei ole enam elavate kirjas aga nüüd on fotod ja sealt paistavad ikka hoopis teised koerad kui minu omad.
Aasta, paari pärast oli sama(ilmselt) koertepaar jälle aia taga, seekord tegin pilti kah! Mupot ei tulnud...

Teise osa lõpp
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

vaoinas kirjutas: 25 Jaan, 2023 17:22
Kapten Trumm kirjutas: 25 Jaan, 2023 11:06 Selline rünnak algab enamasti väiksema koera ülbamisega, sest sellistel puudub enamasti igasugune kasvatus. Lärtsun suvalt iga kolm korda suurema eluka peale, kuni see marru läheb ja marus koera jõud on kohutav. jnejnejne
Hakkab jälle pihta see Trummi haige lätramine, kuidas ohver on süüdi, kui suurem talle tänaval asja eest teist taga kallale tuleb.
Samast sahtlist arusaam, kui et vägistatu on alati ise süüdi, sest kindlasti käis liiga lühikese seelikuga jms.

Võiks aru saada, et koeraomanik vastutab oma looma eest ja peab teda suutma ohjata ka siis
kui sellele midagi ei meeldi. Ja kui ei suuda suurt elukat ohjata, siis ei tohiks seda suurt elukat endal ka pidada.
Mina räägin sellest, mida ma tean ja kogenud olen, sest ma olen üle 20a pidanud suuri koeri.
Sina lämised siin niisama mingit random bullshitt tüüpi juttu.

[...] teemaväline eemaldatud

E.T.
Viimati muutis Kapten Trumm, 26 Jaan, 2023 13:33, muudetud 2 korda kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

wanapagan kirjutas: 26 Jaan, 2023 10:11
Sten1111 kirjutas: 24 Jaan, 2023 21:41 https://www.delfi.ee/artikkel/120133096 ... le-mopsile

15 aastane preili ei suutnud oma elukat ohjeldada. Imelik on see et politsei ei suuda kuidagi reageerida sellistele olukordadele. Ma olen kuulnud et öörahu rikkuvalt inimeselt on muusikakeskus minema viidud, võiks koera ka ära võtta
Hmh. Enesekindlus ja enesekriitika on vist ikka pöördvõrdeline suurus. Siiani ei suuda aru saada, miks peaks linnas (antud juhul ülisuure tõenäosusega korteris) nii suurt koera pidama. Omaette teema on veel muidugi 15a tibi vs. mitukümmend kg kaaluv koer. Ole sa või Inna Uidi ja Heiki Nabi järeltulija, no ei käi sinu 4x2 veoskeem suure koera 4x4-jast üle.
Võiks enne natuke netist oma arvamuse pidamist kontrollida, amstaff on pigem allakeskmist mõõtu koer, turjakõrgusega alla 50 cm ja kaaluga kuni 17 kg. Rotveiler on näiteks 40+ kg ja Cane corso on 50+ kg.

Küll aga on terjerid üsna agressiivsed, ka väiksemad terjeri sordid (nt Russell) ja ründavad ka endast suuremaid koeri.

https://lemmikloom.delfi.ee/artikkel/72 ... ire-terjer

Võrdluseks, keskmise tooli istepadja kõrgus on 45 cm ja kontorilaua kõrgus 70 cm.

Pilt

Sellise suurusega (põlvekõrgusel) koeral ei ole mingit imejõudu, et inimest pikali tõmmata, võib vabalt olla, et tibi chattis parasjagu mobiilis (tähelepanu hajumine) ja peni tõmbas peost rihma lahti. 60 kg cane corso omab jõudu, et tõmmata puruks kaelarihm või isegi ehituspoest ostetud 6 mm keevitatud lülidega kett.
Viimati muutis Kapten Trumm, 26 Jaan, 2023 13:32, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Che Latino kirjutas: 26 Jaan, 2023 12:07 Esimese osa täienduseks:
Küsisin et kas mupo on ka surmasaanud kassi kodus käinud koerte ja kasside pidamise eeskirjade täitmist kontrollimas. Ja et kui sellega kõik korras oli, kuidas siis koerad kinnisele territooriumile said?
Neid lollivõitu toakasse söövad aias enamasti rebased, mis kolavad linnas juba üsna vabalt, vähemalt eramajade piirkondades. Hüppavad volksti üle 1,60 aia ja üks paksuks söödetud ja nüride instinktidega kodukass on rebasele lihtne kõhutäis.

Hunte ei tahaks uskuda, need on rohkem märgatavad. Ja mingeid hulkurkoeri täna pole. Kui laip pole söödud, siis miski segas vahele ja rebane polnud piisavalt näljane ja lasi saagi juurest jalga.

Mul käib külas üks rebane öösi hoovi peal kondamas, hommikul on õu jälgi täis ja toidupakendeid sisaldavat prügikotti ei saa välja jätta, kott on hommikuks ribadeks ja hoolega sorteeritud. Mul on seal mitu naabrit, kes elavad koguaeg kohal. Peale värsket lumesadu on näha, kuidas reinuvader on nagu õige mees mööda külatänavat patseerinud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 1056
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas isakene »

Kapten Trumm kirjutas: 26 Jaan, 2023 13:18 Sellise suurusega koeral ei ole mingit imejõudu, et inimest pikali tõmmata, võib vabalt olla, et tibi chattis parasjagu mobiilis (tähelepanu hajumine) ja peni tõmbas peost rihma lahti. 60 kg cane corso omab jõudu, et tõmmata puruks kaelarihm või isegi ehituspoest ostetud 6 mm keevitatud lülidega kett.
17 kilo on ikka väga pisike amstaff. Inglisekeelsel vikil on pisut teised andmed. https://en.wikipedia.org/wiki/American_ ... re_Terrier
Amstaff on jõuline koer, 15- aastast piffi lohistab järgi nagu ise tahab. Kunagi sattus mulle kätte üks olematu kasvatuse ja kommetega väiksemat sorti emane dogo, amstaffiga umbes samasse suurusesse, ma nägin oma kolmekohalise kaalunumbri juures tema taltsutamisega päris kurja vaeva.
Amstaff on mul ka lühikest aega olnud, aga see eksemplar oli nii heasüdamlik ja kuulekas loomake, et temaga jõudu katsuda ei saanudki...:D
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Che Latino kirjutas: 25 Jaan, 2023 12:52 Suukorvisoovitamisejuttu:
https://lemmikloom.delfi.ee/artikkel/12 ... simenesoft
Siin pole midagi vaielda, ühistranspordis ja jättes koera üksi rihma otsa kuskile (nt poe uksetaha) PEAB suukorv peas olema.
Olen ise paar korda sõitnud ja olen ka pannud, kuigi buss on inimtühi. Lihtsalt tänapäeval on kaebamine väga lihtne ja ilma mingi kulu ja riskita kaebajale, ei ole vaja asja niikaugele viia.

Koeraomaniku vastutus on riskivastutus, st isegi kui koer tõmbab teid pikali või keti pooleks, olete kahjudes süüdi teie. Ainus variant on siis hageda keti tootjat.

Ja puremisega on seevärk, et koera kokku lappimine on kordi kallim kui koera turuväärtus. St 500 eurot maksva väikse nässaka (kutsikana) mitte eriti suure rebimise "remont" võib minna nii 2-3 tuhat maksma. Niiet tasub mõelda enne. Või teha endale koera tervisekindlustus (sh vastutuskindlustus).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Che Latino
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 23 Veebr, 2015 0:14
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Che Latino »

Ei olegi midagi vaielda, eeskirju tulebki täita! See oli lihtsalt tüüpiline lugu koeraomaniku reaktsioonist märkusele.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas mart2 »

Lihtsalt repliik -
See, et koera on raske ohjata, on kahjuks normaalne, sest kui inimene ise seisab paigal, siis koera hüppamisel tuleb arvestada kiirendusega ning mõjuva jõu vektoriga. Kas igaüks mäletab koolist, kuidas tugev palliviske tabamus rahvastepallis võis tasakaalust välja viia? Mõelge koera ja palli masside erinevusele...
Kuna inimene seisab püsti, siis temale edale mõjub raskusjõud suunaga maa poole, kuid koera vektor on sellega ~90 kraadi. Jõuõlg on 15-aastasel tüdrukul umbes 1,5 meetrit maapinnast.
Igaüks arvutab nüüd ise! 8)
Ahjaa, kui kogenud jalutaja suudab enam-vähem koera tõmmet ette arvata ning selle suhtes rakendada ennetavalt negatiivse vektoriga jõudu (tõmbab rihmast tagasi), siis noorel poisil/tüdrukul puudub üldiselt see oskus ja piisav kehamass.

Jääbki tegelikult ainult ennetav ning korralik koera koolitus! :write:

PS. Olen ise olnud kahe šnautseri omanik - jube äkilise liigutusega elukad!
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Che Latino
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 23 Veebr, 2015 0:14
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas Che Latino »

Kolmas osa: Kiri postkastis.
Kiri.jpg
Vabandust, külili on. Ei oska mina teda õigeks panna.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Baskerville'ide koer (ja muud agressiivsed lojused)

Postitus Postitas vaad »

Tuletan härradele meelde, et 15-aastase tüdruku puhul on tegemist põhikooliealise lapsega. Palun edaspidi tooni ja asesõnade valiku juures sellega arvestada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist