Jüri Andreller - ohvitser

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Jüri Andreller - ohvitser

Postitus Postitas gruppen »

Sooviks teada kes too mees täpsemalt oli (mõtlen siis Soomusrongide diviis Vabadussõjas II kaasautorit). Oletuslikult elas nimetatud isik pärast II ms-i Pärnus ning veelgi võimalikum, et EW ajal kirjutas luuletusi. AIS-ist tema kohta midagi "söödavat" välja ei tule. Ainult üks sõjakahjude hüvitamise paber. Eks ma seda ka uurima lähen mingi aeg aga olen üpris kindel, et see mind ei aita.
On see nimi näiteks Reigo´le ette jäänud (teenistuskiri vms.)või siis kellegile teisele kes Vabadussõja ja sellele järgneva Eesti Wabariigi perioodi (arhiivides) paremini tunneb kui mina. Või on kuskilt võimalik selle isiku näopilti leida/näha - sellest piisaks võib-olla ka täielikult.
Reppin
Liige
Postitusi: 226
Liitunud: 08 Juun, 2005 14:23
Kontakt:

Postitus Postitas Reppin »

Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

Käisin arhiivis ja vaatasin natuke ka Jüri Andrelleri kohta. AIS-i on nüüd juba rohkem kirjeid selle nime kohta ilmunud.


f. 495, n. 7 ma tema teenistuslehte ei leidnud. See küll ei tähenda veel sajaprotsendiliselt, et sellenimelist ohvitseri polnud, aga siiski paneb kahtlema, kas ma mitte ei eksinud, väites, et Jüri Andreller oli ohvitser. (Seda kinnitas mulle üks isik, kelle asjatundlikkuses pole põhjust kahelda. Samas on ka võimalik, et ta eksis kogemata või siis hoopis minul on asi valesti meelde jäänud.)

Igatahes oli üks Läänemaa Velise valla kodanik Jüri Jüri poeg Andreller (sündinud 1897), kes hoidis Vabadussõja ajal väeteenistusest kõrvale. Väitis küll, et haiguse tõttu, aga kohus seda tõendatuks ei lugenud ning ta sai 8 kuud vangistust. 1942. aastal elas üks Jüri Jüri poeg Andreller Vigala vallas Pika külas.

1918. aasta alguses rentis üks Jüri Andreller Halinga vallas Arase külas Mardi talu.

Kas need on üks ja seesama mees või mitte, ei oska ma öelda.
Viimati muutis Reigo, 01 Dets, 2008 18:35, muudetud 2 korda kokku.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Ma arvan, et seesama noormees aitas 1929 Poopuu käsikirja trükki toimetada. Lõik pärineb ühest mu mustandkäsikirjast.

*

Jüri Andreller (s. 1906) õppis aastail 1918-1921 Jakobi 6-kl. algkoolis, siis Pärnu õhtugümnaasiumis. Ta on olnud aktiivne noorsootegelane Pärnus (ka ajakirja “Helk” ja “Taime” ajakirja (nr. I novembris 1922, nr. 2 detsembris 1922) toimetaja), kirjanik ja ajakirjanik. Eesti Noorsoo Ühenduse Pärnu osakonna asutajaid 1924. Aastail 1930-1933 viibis ta vangis raharaiskamise pärast linnaraamatukogu ajutise juhatajana. 1926. aastal avaldas Jüri Andreller aastate 1923-1926 luulet sisaldava kogu “ Naerev kurbus”. Põhitoonilt on ta luule n.ö. dekadentlik, kuid vormiliselt konstrueeritud ning esteetilise intensiivsuseta. Kohalik arvustaja (ps. Aaldo Aimula) kirjutas pärast luulekogu sisu ja vormi hävitav-iroonilist retsenseerimist: “Üldiselt osutub noorkirjanik varaküpsenud ja elusttüdind raugaks, kellele elu on ainult narrimäng.”

*

1937. a tema (ja A. Leetmaa) koostatud "Pärnumaa tegelaste biograafiatesse" pole ta kahjuks oma elulugu paigutanud.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

See on siis 1897.a. väljalase Jüri Andrellerist. Pilt võetud 25 jaan. 1920 (templi järgi).
Pilt
1942 Pikk-külas elanud mees on sama.

1918.a. rentnik peaks olema siis 1906.a. väljalase.
Sest 1897.a. väljalase seda talu ei rentinud kuigi ka 12 aastane rentnik on pehmelt öeldes pentsik versioon.
Pärnu Postimees ei osanud avitada, pilti neil pole, infot ka mitte. Samas tean kindlalt, et 1906 kui 1897 on omavahel sugulased. Aga mismoodi jääb vist alatiseks saladuskatte alla.
Reppin
Liige
Postitusi: 226
Liitunud: 08 Juun, 2005 14:23
Kontakt:

Postitus Postitas Reppin »

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1251.1.193:2

Siin on siis see 1897. aastal sündinud Jüri Andreller. 1906. aastal sündinut ei õnnestunud seekord tuvastada.
Reppin
Liige
Postitusi: 226
Liitunud: 08 Juun, 2005 14:23
Kontakt:

Postitus Postitas Reppin »

100 Андреллер Юрий Юрьевич Arhivaal ERAF.1.6.127 1941-1941

AIS-i ülekoormatuse tõttu ei saa vaadata, ka see on juurdepääsupiiranguga või mitte.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

Juurdepääsupiirangut ei ole seal kirjas. Nomenklatuursete töötajate toimikud... oh jumal :roll: Ülejärgmine nädal peab siis piiluma minema mis tont sealt kaante vahelt välja hüppab. Järgmine nädal peaks uurimissaalid kinni olema. Venekeelse otsingu peale ei olekski ise tulnud, tänud selle leidmise eest igaljuhul!
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Postitus Postitas MOrav »

Kas otsingul oli tulemusi?
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

Oleks ma arhiivis seda säilikut lugenud siis võib-olla oleks. Seda ma teinud pole ja lähiaegadel ei näe ka mingisugust momenti tulemas, kui ma seda jõuaksin teha. Nimetage kehvaks planeerimiseks või milleks iganes :dont_know:

Fakt on see, et kõik need Andrellerid on sugulased aga üpris kindel olen, et selle kaasautori isanimigi ei viiks mitte kuhugi edasi. Ühine seos on neil ilmselt kuskil 1850-60 aastates või veel nõksukese varem. Arvestades selle baasil, et arhitekt Arpad Andreller külastas toda kaasautorit tihti aga ülejäänud suguvõsa ei omanud mingeid teadmisi olemasolevast sugulasest Pärnu linnas.
susi
Liige
Postitusi: 557
Liitunud: 08 Juul, 2005 21:22
Asukoht: pärnumaa
Kontakt:

Postitus Postitas susi »

Pärnuga seotu puhul tasuks proovida saada infot härra Olaf Esnalt.
Ja kindlasti ei maksaks unustada viisakust. See (õigemini selle puudumine) võib järgmise abipalve puhul mõjuda pärssivalt :)
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

Reigo kirjutas:
1918. aasta alguses rentis üks Jüri Andreller Halinga vallas Arase külas Mardi talu.
See mees oli siis kaasautori Jüri Andrelleri isa. Homme ehk saan anda juba täielisema ülevaate Jüri Jüri poeg Andrelleri elust.

Edit: Lükkan selle tähtaja nädala lõpu peale edasi. Siis ehk on asi kindlam.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

Soomusrongide diviis Vabadussõjas II osa kaasautor, Jüri Andreller sündis 1906 aasta 5. aprillil Jüri ja Mari Andrelleri (neiupõlves Luks) peres, Päärdu mõisas. Täpsemalt Rääskkülas (tänasel päeval Rääski küla), Koidu rendikohas/talus. Ristivanemateks said Hindrek Kustason, Mihkel Lauri, Hans Walt (ka Waldt), Miina Luks ja Kati Hindrekson.
Käesoleva hetke seisuga ei ole täpselt teada, millal Andrellerid Koidult lahkusid, kuid edasi suundusid nad Vee valda, Pärnumaale ja sealt 1918 aastaks Arase külla, Mardi tallu. 1940. aasta seisuga elas seal sees aga nendega mitte seotud proua. Tänasel päeval aga elavad seal juba omakorda järgmised inimesed, kelledel seos või teadmised minevikuga tunduvad puuduvat.
Mardi talu ise jäi tühjaks tõenäoliselt peale vanaperemehe surma 1927. aastal. Tema naine, Mari, oli surnud neli aastat varem. Jüri ja Mari Andrellerid on maetud Vigala Maarja kalmistule, hauakoht on veel ehk leitav.
Peale sugupuu analüüsimist ja paari inimesega rääkimist, võin öelda, et Pärnu linna omaaegne peaarhitekt Arpad Andreller oli huvialuse Jüri Andrelleri onupoeg. Loodan siia leida siiski ka pildi ning täpsustada olemasolevaid fakte veelgi.
gruppen
Liige
Postitusi: 388
Liitunud: 01 Dets, 2005 3:49
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas gruppen »

Tänu tähelepanelikule kaasfoorumlasele Worm, saan ma siia linkida selle:
http://www.ra.ee/fotis/index.php?type=2&id=331242

ja ma juba mõtlesin, et ühtegi fotot pole :)
Terje
Uudistaja
Postitusi: 1
Liitunud: 13 Jaan, 2019 10:02
Kontakt:

Re: Jüri Andreller - ohvitser

Postitus Postitas Terje »

Jüri Andreller(1906-1977) on maetud Pärnu Metsakalmistule kõrvuti abikaasa Idaga. Ida Andreller oli minu vanaema õde. Jüri surres olin 8-aastane, kuid siiski mäletan teda. Tegeles filateeliaga. Et oli ajakirjanik ja kirjanik ja EW ajal luulekogu välja andnud, sellest sain teada alles nüüd. Ohvitser Jüri Andreller oli ilmselt see 1897 aasta mees.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist