Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Relvastatud gruppide tegevus väljaspool ametlikke väeosi. Metsavendlus, sissisõda, mittekonventsionaalne sõda, gerilja, banditism ja mis iganes nimed sellele nähtusele antud on.
Vasta
kert122
Liige
Postitusi: 618
Liitunud: 27 Juun, 2007 21:22
Kontakt:

Võitlusgrupid- paraadüksus või sissid paberil?

Postitus Postitas kert122 »

Viimases Kaitse kodus oli juttu võitlusgruppidest, kahjuks linki veel tuua ei saa, ning skännides jäi ka totter, aga küsiks siin välja:
Kas keegi üldse aru saab, mis asjad on võitlusgrupid ja mis nende ülesanded on?
kaitse kodus jääb mulje et tegemist on 5-9 liikmeliste luuregruppidega kes võivad rünnata endast kaks-kolm korda väiksemat üksust, ehk lahingpaari siis.
ehk siis võitlusgrupid koguvad ka infot ja topivad neid peidikusse, sorry mehed, mina ei saa aru.

ma arvasin et võitlusgrupid on sissid, kes teevad miinivaritsusi ja muid taolisi manöövreid, praegu võin öelda, et tean gruppi kes oli pronksiööl liikluspolitsei ja märulipolitsei-kellel keelati ära gaasimaskide kasutamine, ning puudus igasugune väljaõpe, ähvardati veel karistadagi kui ei allu- see selleks.

see sama üksus teeb veel linnalahinguid vahest, varitsusi enamus ajast, ja kannäe, ei saadud isegi maleva pealt korralikku rühma paraadiks kokku, taheti veel vg-st juurde saada, ehk siis ka paraadüksus.

äkki arutleks siin, mida foorumlased näevad, mis ülesandeid teistes malevates on vg-del??
paraadil näeme, raisk
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

VG peaks olema teoreetiliselt sissigrupp, ülesehituselt ja ülesannetelt pigem mingi ranger-tüüpi (mitte vast päris SF, aga osaliselt) moodustis - väike grupeering vastasele võitlust oma tahte järgi peale surumuas, rünnates tagalaelemente, nagu varustuskonvoid, mingit väiksemat laagrit, ühesõnaga reidid, kuid vältides suuremate jõududega kokkupõrkamisi. Samas võimaldades luuretegevust, kuna piisavalt väike grupeering on maastikul kergemini peidetav.

Suuruseks oli öeldud 13-16 liiget (toon siis väljavõtte artiklist), seda siis ideaalis:
- juhtkond (pealik, vanem, sidemees/käskjalg, meedik/parameedik)
- KP meeskond (meeskonnapealik/tulejuht, kuulipildur, abi/pioneer)
- TT meeskond (meeskonnapealik/tulejuht, tankitõrjegranaadiheitur, abi/pioneer)
- snaiprimeeskond (meeskonnapealik/luureekspert, snaiper või täpsuslaskur, vaatleja/tulejuht) [omalt poolt ütleks, et normaalsel juhul on kõik liikmed vähemalt TL koolitusega]
- MP paar. Võimaluse korral saaks sellest oluline lahinguvõimsuse suurendaja 60 mm miinipildujaga, millega saaks kiirelt anda operatsioonidel kaudtuletoetust ning eemaldumisel suitsukatet
-õhutõrjepaar, heal juhul õlalt lastava maa-õhk raketiga.

maleva VG koosseis on muidugi suurem, olles nt rühmasuurune, st sellest mudelist lähtudes koosnedes vähemalt paarist sellisest grupeeringust, kes siis saaksid koos või eraldi ülesandeid täita.

Samas on mõeldud suurele löögijõule, et vastane kiire rünnakuga mutta suruda - snaiper jumala kätt tegemas ja ülejäänud grupil silma peal hoidmas, õhutõrje, KP ja TT.

Isiklikult tundub, et lähtutakse ikka päris adekvaatsest mudelist, kus on erinevad relvakomponendid sees - SN täppistööks, KP mahasurumiseks, TT ja MP asjade õhkulaskmiseks, AA uudistavate kopterite peletamiseks.

Aga kuna Eesti on igati tubli ja demokraatlik riik, ei ole sissiteema nii poliitiliselt korrektne ja vastuvõetav, et seda laialdaselt õpetada. Suurtele NATO isadele geriljad ei meeldi, kuna näevad nendega Iraagis/Afgaanis suurt vaeva ning siis gerilja=terrorist, ükskõik kes või kus.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mis jutt see nüüd on? Sissiteemad ei meeldi NATOle?

Euroopas on Jagdkomandod täiesti aktsepteeritud armee osa. Vahest on see mõne sakala lauaülema fantaasia, et oleks õigustatud relvade asumine kesksetes (ja kergesti hävitatavates) relvaladudes?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

Vastuseks Trummile, või pigem küsimus. Kus väeosas tehakse sissikoolitust? Kunagi piirivalves oli, aga see organisatsioon demilitariseeriti.

Aga parandage kui eksin, see ka võimalik.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Minu kommentaari mõte on see, et sissikoolituse ärakaotamise põhjuseid tasub otsida meie kena riigi seest, mitte Brüsselist. Miks, las igaüks mõistatab ise. Kuid ka teatud poliitikute foobiad kontrollimatust armeest, mis nende kapitulatsiooni korral ei hakka koostööd tegema, vaid paugutab edasi, pole ka vale vastus. On ka muid põhjuseid, kuid on ka see nimetatud põhjus.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

Nojah, Eesti poliiline eliit ning iseseisev kaitsevõime ja selle arendamine on omaette teema, mis tekitab vaid sügavat pahameelt.
Larry
Liige
Postitusi: 1029
Liitunud: 31 Dets, 2005 16:39
Kontakt:

Postitus Postitas Larry »

See KK! ilmunud kirjatükk oli minu mälu järgi autori visioon VGst st. milline ta võiks olla. Eriti hästi sobiks selline visioon nn. maamalevatesse, kus koduvalla mehed moodustavad oma grupi. Kõik tunnevad kõiki hästi, sama lugu kohalike elanike ja ümbruskonnaga. Ega see üksus eriti suur olla ju ei saaks, sest muidu tekiks probleemid varjamise ja varustamisega. Endast 3x väiksema vaenlase ründamine käis vist selle kohta, kui minnakse välja vaenlase täieliku hävitamise peale ja tema varustuse äravõtmise peale. Muudel juhtudel kehtis endiselt "pauk kirja ja minema" st. üritada võimalikult vältida kaotusi, sest sissil kõrgema taseme med. tugi ju puudub. Rõhku pandi paljuski juba rahuajal ettevalmistatud "turvataludele" ja peidikutele ja heale sissiväljaõppele e. sellele, mida siin "putkinismiks" 8) on hakatud kutsuma. Kahjuks need viimased asjad e. ettevalmistatud peidikud ja süsteemne sissiõpe on meil täna puudu, mehed ja varustus peaks aga olemas olema. Ma ausalt öeldes ei tea, et VGdele tehtaks takistusi või ettekirjutusi väljaõppes, st. et sissiasju ei lubata teha või öeldakse, et "ei vasta väljaõppeplaanile" vmt. Palju oleneb maleva ja VG juhtidest. Kui on asjalik VG ülem, kes agarasti ürituste planeerimisega tegeleb ja maleva juhtkond sellele jõudumööda kaasa aitab (või vähemasti ei tee takistusi), siis ei ole probleemi. Tuleks muidugi ka kõik VGsse kuuluvad mehed kokku võtta ja nende motivatsioon ja võimalused välja selgitada. Tase saab paraneda ikkagi vaid siis, kui üritustel osaletakse ja isuga harjutatakse. Tasub kindlasti teha koostööd EKVga, st. küsida sealt oskusteavet instruktorite näol. Eriti viimasel ajal on asjad selles vallas sujuma hakanud, õppustel on kohal head spetsialistid kaitseväest. Iseenesest tundus see KK! visioon mulle sümpaatne, aga sinna on veel pikk tee minna.
P.S. Otsige üles see koht Kunnase Iraagi- raamatust, kus ta on kirja pannud erinevad sisside võimekust näitavad rünnakuvariandid. Selle KK!s äratoodud grupi koosseisuga peaks see max rünnaku- level olema igati saavutatav ja rohkemgi :wink: .
Larry
Liige
Postitusi: 1029
Liitunud: 31 Dets, 2005 16:39
Kontakt:

Postitus Postitas Larry »

Ah jaa, üks detail veel ka miinidest. Hiljuti ühel KL üritusel osaledes tulid jutuks miinid ja et Eesti omab selles vallas Rootsi suundmiine. Üks kamraad ütles selle peale, et "ei, Eesti omab kaitselaenguid, kuna sõna "miin" ei ole mõndadele piisavalt koššer". :lol:
sven
Liige
Postitusi: 320
Liitunud: 05 Mär, 2008 21:52
Kontakt:

Postitus Postitas sven »

Võitlusgrupi ülematele VG funktsioonikirjeldust ei avaldata, olla riigisaladus. Tohib ainult üldsõnaliselt kirjeldada. Olen lasknud endale mitu korda kirjeldust teha aga aru ei ole siiani saanud, et millega tegu. Või olen justkui ka aru saanud aga kuna tekkinud pilt asjast on niivõrd jabur, siis aju keeldub seda uskumast.
Olukord iseenesest on juba jabur. Noh ütleme, et ma käsin teil ühe asja teha, aga ma ei ütle mis asi see on, ent tegema pead sa seda hästi. Kuidas tundub?

Kui mingi asi üldse välja mõeldakse, siis järelikult oli seda millekski vaja. Et asi toimima hakkaks, siis tuleks ka asjaosalistele öelda, et millega on tegu, milleks on seda vaja, kuidas see toimima hakkab, mis kasu sellest on, kuidas seda kõike ellu viia. Võibolla on mõte ülihea.
Praeguses olukorras aga peab igaüks ise välja mõtlema selle grupi funktsiooni ja niipalju kui on mõtlejaid niipalju on ka variante. Mõnele on see siss, mõnele vastupanuliikumise rakuke, mõnele tugevdatud rünnaküksus, mõnele aga üks igavesti lahe grupp(eriüksus!!!)... Sellele pudrule toetudes hakatakse ettevalmistusi tegema ja ennast varustama aga igaüks eri suunas ja omamoodi. Tulemuseks on veelgi suurem puder. Mõnele aga soovitud tulemus siiski saavutati st. aeg läks, raha läks ja kasu mitte midagi. Ka mina teeksin just nii kui ma oleks kuskilt mujalt ja saanud teatava ülesande seda eesti värki persse keerata-las ise keeravad.

Ka see " Kaitse Kodu" artikkel on lihtsalt kellegi arvamus asjast. Võibolla õige arvamus aga sellele toetudes me nüüd asja üles ehitama ei saa hakata. Me ei tea ikka veel milliste oskuste treeningule rõhku panna, millist varustust valida ja ennast kokku harjutada, milline transport (kas hobueesel või mersu jeep?) jne.

Kindel on, et seda funktsioonikirjeldust mitte kunagi ei avalikustatagi, sest nii suurt jaburust ei julge lihtsalt keegi enda näoga seostada, seega oleme sellestki ilma.
Siin foorumis oleks hea võimalus arutleda ja vaielda asja üle, eesmärgiga loksutada paika uus ja alternatiivne funktsioonikirjeldus Kaitseliidu võitlusgruppidele. Eesmärgist kuni varustuse, relvastuse ja oskusteni. Üksikvõitlejale esitatavate erinõueteni.
Incc
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 03 Okt, 2008 12:16
Kontakt:

Postitus Postitas Incc »

Larry kirjutas:Ah jaa, üks detail veel ka miinidest. Hiljuti ühel KL üritusel osaledes tulid jutuks miinid ja et Eesti omab selles vallas Rootsi suundmiine. Üks kamraad ütles selle peale, et "ei, Eesti omab kaitselaenguid, kuna sõna "miin" ei ole mõndadele piisavalt koššer". :lol:
Selle kohta öeldi meile ajateenistuses, et seal kus sekkuvad määrused, tuleb appi keeleloome :D Kaitselaengu ja jalaväemiini vahe on minu mälu järgi see, et esimese peab ise lõhkama ehk ei tohi passiivselt üllatuseks jätta, kuid sama "miini" võib kaitses ja varitusesl kasutada.
War, war never changes...
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

Me võime siin kasvõi täieliku VG kontseptsiooni üles ehitada, kuni grupi koosseisu ja iga individuaalse liikme tegevuseni, kuid sellele kulub palju auru ning mis on tulemuseks? Kas siis ehk muutub miskit? Praegu küll tundub, et armsate valitsejate üheks suurimaks prioriteediks peale personaalse heaolu tagamise on riigi enesekaitsevõime nullimine erinevatel meetoditel (loobumine Leopard 2A4-st ja muudest huvitavatest sõidukitest, soetades samas miinilootsikuid, transalennukiosakuid, air rangerite helosid).

Siin foorumis on mitmes kohas olnud ja on suuri arutelusid, kus tõesti ainult loe ja imesta inimeste tarkuse üle, ning nuta selle üle et miks see vaid suures osas siinse foorumiga piirneb, mitte ei jõua üles otsustustasandile ning ei muutu tegelikkuseks. Ehk, miks on riiklikult potjomkinlus soositud tegevus.

Vastus seisneb selles, et nii mõnelegi otsustajale meeldib anda vastasele soodsaid söötusid ning ehk lausa palli oma väravasse taguda, kuna palk tuleb vastasmeeskonnalt.

Aga tulles teemasse tagasi. VG on minuarust sissiüksus, mis vastavalt ülesandele võib käituda tugevdatud rünnaküksusena, või vastase kurnajana lastes vastaseid lihtlabaselt õhku ja maha. Kui on näiteks ikka võimalus iga posti juures oma armsast BTRist ilma jääda, teeb see tegevuse väheke ettevaatlikumaks. Aga see ei tähenda a priori et VG on eriüksus, koolituse seisukohast ta oleks küll pigem see kui regulaarüksus - hästi väljaõppinud VG võiks vabalt Rangeritele ekvivalentne olla.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

sven kirjutas:Võitlusgrupi ülematele VG funktsioonikirjeldust ei avaldata, olla riigisaladus. Tohib ainult üldsõnaliselt kirjeldada. Olen lasknud endale mitu korda kirjeldust teha aga aru ei ole siiani saanud, et millega tegu. Või olen justkui ka aru saanud aga kuna tekkinud pilt asjast on niivõrd jabur, siis aju keeldub seda uskumast. Olukord iseenesest on juba jabur. Noh ütleme, et ma käsin teil ühe asja teha, aga ma ei ütle mis asi see on, ent tegema pead sa seda hästi. Kuidas tundub?
Neid totrusi on EKJ-s teisigi, kus mingi detail on kuulutatud suureks saladuseks, kuid selle detailini viivad teised detailid, millest on väikese ajupingutsega võimalik see salajane jupp tuletada, on miskipärast avalikud. Oleks idiootne arvata, et pot vaenlane neid samu asju tuletada ei oska.

Eestis on lihtsalt komme kuulutada liigseid asju saladuseks, ka neid, mille sisu on väikese analüüsi toel kergesti ise ära arvatav. VG SA funtksioon on selgelt ära arvatav, kui vähegi asja tönkad. Üks suure salastamise põhjus on ka hoida salajas asju, kus mitte millegi tegemise eest tuleks muidu vastust andma hakata või kus asja avalikuks tulek võiks tekitada ebamugavaid küsimusi. Lihtsam on ära salastada.
Viimati muutis Kapten Trumm, 25 Veebr, 2009 9:12, muudetud 2 korda kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Incc kirjutas:Selle kohta öeldi meile ajateenistuses, et seal kus sekkuvad määrused, tuleb appi keeleloome :D Kaitselaengu ja jalaväemiini vahe on minu mälu järgi see, et esimese peab ise lõhkama ehk ei tohi passiivselt üllatuseks jätta, kuid sama "miini" võib kaitses ja varitusesl kasutada.
Nii kaitselaengut, soomusevastast külgmiini, AT-4, käsigranaati jne on võimalik kasutada passiivsena. Paljud siin on kindlasti "mineerinud" metsa, kinnitades teibiga granaadisütiku puu külge ja tõmmates üle lagendiku traadi, mis ühest otsast kinnitatakse splindi rõnga külge. Asi see sama asi siis live granaadiga teha on.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Incc
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 03 Okt, 2008 12:16
Kontakt:

Postitus Postitas Incc »

Kapten Trumm kirjutas:
Incc kirjutas:Selle kohta öeldi meile ajateenistuses, et seal kus sekkuvad määrused, tuleb appi keeleloome :D Kaitselaengu ja jalaväemiini vahe on minu mälu järgi see, et esimese peab ise lõhkama ehk ei tohi passiivselt üllatuseks jätta, kuid sama "miini" võib kaitses ja varitusesl kasutada.
Nii kaitselaengut, soomusevastast külgmiini, AT-4, käsigranaati jne on võimalik kasutada passiivsena. Paljud siin on kindlasti "mineerinud" metsa, kinnitades teibiga granaadisütiku puu külge ja tõmmates üle lagendiku traadi, mis ühest otsast kinnitatakse splindi rõnga külge. Asi see sama asi siis live granaadiga teha on.
Mälu on nagu ta on, kuid mulle tehti selgeks, et seda just vedelema jätta ei tohi: oled kaitses, paned laengud, miinid ja muu pimedatesse kohtadesse, mida üksus ei kata. Kui õhku ei lenda, võtad võimalusel maha (vaenlase tule all vaevalt et keegi läheb oma kaitselaenguid ära tooma) Aga suvalisele metsasihile, et äkki vaenlane komistab ota, ei tohi panna, sest suvaline mitte-kombatant võib otsa joosta. Nii on meelde jäänud.
War, war never changes...
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6199
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Postitus Postitas kaur3 »

Viimastes Kaitse Kodudes ilmunud visioonid võitlusgruppidest ei ole midagi uut ja šokeerivat. See kõik tundus mulle kusagilt tuttav. Võtke näiteks võrdluseks see lugu http://www.bdcol.ee/fileadmin/docs/bdre ... bdr200.pdf

Rahuajal VG moodustamisega on selline täbar lugu, et kannatab turvalisus. Kui sõja korral peaks kinninabitama kasvõi üks VG liige, siis pekstakse selle sellis seest kõik kodused aadressid ja mobiilinumbrid välja. VG muutumine sõjapildi muutudes tavalisest sissiükusest vastupanuliikumise üksuseks on võimalik vaid juhul kui vastast on liiga vähe ühe pinnaühiku kohta ehk nad ei suuda ruumi kontrollida ja VG saab kulgeda mööda metsi ja põlde oma kolonniga rahulikult. VG tegutsemine olukorras, et päeval käin tööl ja õhtul olen rünnakrühmlane on väga küsitav. Vt selle lõigu esimest lauset. Mina taandan turvalisuse küsimuse usaldamise küsimusele. Kui sa lähed oma üksusesse ja vaatad sellidele otsa ja küsid endalt, et keda ma sital ajal usaldan, siis sa saad ka endale ausa vastuse anda. Kui sa juba rahuajal jääd kahtlema, siis sõja ajal kahtled/kahtlustad kõiki ruudus. Nagu üks tuttav hambaarst ütles, siis komplekti hambaarsti riistadega saab inimese pea seest kõik kätte Who do you trust?

KK's ilmunud artiklipaari taktikaline kasutamine tekitab minus samuti küsimusi. Ühes lõigus öeldakse umbes nii, et haavatutega on kehvad lood, sest nende peitmise ja ravimisega võivad tekkida raskused. Selle peale tuleb ilukirjanduslik lõik, kus rünnakrühm viib läbi rünnaku, kus minnakse CQB distantsidele, kus on väga suur oht kasvõi oma mehelt kuul taguotsa saada.

jne jne.

Ilmutades empaatiavõimet Sveni peataoleku suhtes, siis soovitan teil oma kesistele teadmistele tuginedes keskenduda just sissitegevusele - õppige andmeid koguma, sidet pidama, putkinismi ja kaugelt tulistama.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist