Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamiseks

Laevad, lennukid, tankid... Kõik sõjatehnikast.
Vasta
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamise

Postitus Postitas nimetu »

Selles nö reservi hoidmises sõja ajal suhtun ma kahtlevalt. Kui mul oleks valida, kas hoida mingit osa reservis või panna koheselt kasutusse kõik mis mul on, siis valiksin teise variandi. Reservis oleksid nad minu jaoks vähem väärt kui lahinguväljal. Ka Vabadussõjas pandi üldiselt välja kõik, mis pauku tegi. Muidugi ma saan ka teisest perspektiivist hästi aru.
FH-70 puhul enam reservi polnud.
Tegelikult mõnes mõttes ka oli. Kui ma eksi, siis akf Herem väitis, et saadi kusagil 36(?) haubitsat, millest kasutuskõlblikud olid ja aktiivsesse teenistusse võeti 24.
Edasi tuleb muidugi kõige ebameeldivam küsimus - kas me ehitame NATO masinavärgi kõlbulikku väikest nishiarmeed või suurearvulist, Soome tüüpi maakaitseväge, mis enamvähem tuleks oma territooriumi kaitsmisega toime. Tänased valikud viitavad pigem esimesele.
Sellega ma sugugi nõus ei ole. Kui tahad näha, milline üks tegelik nišhiarmee välja näeb, siis võid vaadata kasvõi meie lõunanaabrite poole. Meie valisime ikka selgelt soomelikuma tee. Mingist nišiarmeest pole juttugi. See värk on juba teistes teemades selgelt ümber lükatud.
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamise

Postitus Postitas EOD »

Kapten Trumm kirjutas:
D-30 on suhteliselt odav ja primitiivne relv, erinevalt nt ülikeerukast FH-70-st ei sisalda see ainsatki elektrilist, elektromehhaanilist või hüdraulilist komponenti.
Tagasijooksumehhanism on siiski hüdrauliline, Steol-M ning gaas võivad sealt välja lekkida. Kummidetailid vananevad, kaitsemääre kaotab pikapeale omadused... Seega, vaatamata suhtelisele lihtsusele, peab ka konserveeritud haubitsat regulaarselt hooldama.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamise

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sa vist ei lugenud hoolega:
Mis seal ära vanuvad, on rehvid (suht odav nali), moona süütekapslid-sütikud ja ilmselt on mingid kummijunnid ka relva ehituses (nt hüdraulilises tagasilöögi summutis).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
alari
Liige
Postitusi: 1606
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamise

Postitus Postitas alari »

nimetu kirjutas: Tegelikult mõnes mõttes ka oli. Kui ma eksi, siis akf Herem väitis, et saadi kusagil 36(?) haubitsat, millest kasutuskõlblikud olid ja aktiivsesse teenistusse võeti 24.
36 rauda 24 haubitsa jaoks, kui ma õigesti mäletan
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 449
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamise

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

Saksamaalt osteti 155mm pataljon, koos kogu pataljoni varustusega. Soomest osteti 122mm haubitsaid ja laskemoon. Kui võtta summa suuruse järgi oli Soomele makstud summa väiksem. Mõistetavalt on 32 miljonit väiksem kui 57. Samas kui vaadata mida saadi on selles võrdluses Saksa tehing majanduslikult soodsam. Soodsam ka ajakulu ja lõppeesmärgi mõttes. Meeldetuletuseks, et 155mm pataljon andis õppusel SIIL 2015 kõigist 24 relvast tuld, üks põhjustest selles oli ka terviklikult ostetud pataljon. Soome tehingu juures ei kaalutud paljusid asju, nt veokite hankimise vajadust ja kõik neid muid puuduolevat 100 pisiasja. Kõik need on tulnud hiljem ikkagi juurde teha, selleks aega ja raha kulutades. Osa sellest tööst on veel ees.
Minu väide pole kunagi olnudki, et kaitsevägi ei vaja haubitsaid või neid ei peaks olema veel rohkem kui praegu struktuuris on. Muidugi rohkem oleks parem. Olen veendunud ka selles, et edaspidigi tuleb osta kasutatud varustust. Nii nagu on senini tehtud ja tehakse edaspidi. Mille osas ma proovin selgitada on, et lisaks ühe elemendi hinnale on vaja vaadata tervet hulka muidki asju. Siingi foorumis kõvasti ažiotaaž tekitanud 82 mm miinide teema on õpikunäide keskendumisest ühele detailile. Hind olla neil väidetavalt odav. Kõige lihtsam on tormata neid kohe ostma, sest nad on odavad. Kuid enne ostma tormamist võiks teha ka mõningase analüüsi. Teisisõnu kuidas jõuda odavast miinist selleni, et kui sõdur vajab tuletoest see ka tuleks. Kuidas jõuda 122mm haubitsate ostmisest selleni, et kõik 42 relva annavad nt õppusel SIIL tuld.
Aastatega korjunud kogemused ja oskus mõelda terviklikumalt on võrreldes 2006 aastaga, kui algas 122 mm ostmine, üks olulisematest kaitseväe arengutest, eelkõige just võimeplaneerimise vallas. Süsteemsemal mõtlemisel on olnud ka oma varjukülg – nähes, et ressursid ja soovid pole olnud tasakaalus on tõmmatud koomale soove. Ressursside suurendamise osas on kaitsevaldkond võrreldes teiste riigi valdkondadega olnud ka enamasti esikolmikus. Kas võiks veel rohkem, ju vist ikka. Teisalt käib ühe valdkonna arendamine alati kellegi teise arvelt. Kaitsevaldkonna rahastamise suurendamiseks on olnud sunnitud nt siseministeeriumi valdkonnad ennast koomale tõmbama. See, et pean politsei saabumist ootama 1,5 tundi loomulikult mind pisut ärritab, kuid ma mõistan, kus on selle 1,5 tunnise ooteaja põhjused. Vähemalt väike osa neist. Muid põhjusi tean ka.

Üldiselt relv seisab sajandeid, neid näiteid on küllalt. Kuid ega me relvi ainult lattu seisma ei osta. Väljaõpet tehes relv kulub ja varuosi on vaja välja vahetada. 1960-1970 aastatel toodetud varustuse osas on olnud varuosade saamine keeruline, mõne relva puhul pole olnudki pakkujaid ja tuleb relv uuema mudeliga asendada. See pole hüpoteetiline olukord vaid igapäevaprobleem juba praegu. Ka tänaste odavalt ostetavate sõidukite osas jõuab iga aastaga lähemale hetk kui varuosi enam ei toodeta. Enamuse osas see veel kohe ei juhtu, kuid mõne mudeli osas on aasta juba teada. Sellega ei taha ma öelda seda, et odavaid asju ei peaks ostma. Mis on minu jutu mõte, et odavus ei ole ainus kriteerium mida vaadata.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamise

Postitus Postitas nimetu »

1960-1970 aastatel toodetud varustuse osas on olnud varuosade saamine keeruline, mõne relva puhul pole olnudki pakkujaid ja tuleb relv uuema mudeliga asendada.
Kui ma ei eksi, siis vahepeal oli ka nende D-30 haubitsatega see probleem. Varuosade pakkujat ei leitud.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19037
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamiseks

Postitus Postitas ruger »

4 lasuline Grad Unimogi kastis Ukrainas.
Еще одна ВУНДЕР-ВАФЛЯ UKR для ведения огня с закрытых позиций; 4-трубную 122-мм РСЗО «Град», установили на внедорожное шасси Unimog.
https://twitter.com/antiputler_news/sta ... 5304415233
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36336
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamiseks

Postitus Postitas Kriku »

kuldar81
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 19 Mär, 2021 22:50
Asukoht: Poola
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamiseks

Postitus Postitas kuldar81 »

Vaadates seda mis UA-s toimub siis tundub et väga suur ülesanne on droonidel.
Tänapäeva tehnoloogiat silmas pidades ma ei usu et oleks väga suur probleem luua droonidega kaitse, st. sadadest või isegi tuhandetest väikestest droonidest (või vähematest, aga suurema silmaringiga droonidest) koosnev üksus, mis oleks konfliki korras pidevalt õhus ja jälgiks tegemist kogu rindel. Vastast märgates annaksid need droonid info koos koordinaatidega onlines edasi command centerile ja kes seejärel annaks käsu vastavatele üksustele.
Ma ei ole juba 13 aastat arvuti või konsoolimänge mänginud (lapse sünnist saati) ja ma ei usu et see on mingi mängu teemal fantastika.
Sooviks sel teemal arutelu, et kui võimalik selline asi oleks?
Kui kahe silmaga kõõrdi vaatan siis ärge väga kõvasti lööge :D
Walter2
Liige
Postitusi: 3955
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Low-End innovatsioon taktikaliste eesmärkide saavutamiseks

Postitus Postitas Walter2 »

Sadades pidevalt parvleva droonikoguse puhul tekib küsimus kes neil akusid laadida jõuab või vahetab ning neilt saadud infokogust operatiivselt töödelda suudab?
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
olavsu1
Liige
Postitusi: 882
Liitunud: 26 Veebr, 2022 9:25
Kontakt:

Mida Ukrainast õppida?

Postitus Postitas olavsu1 »

https://twitter.com/Gerashchenko_en/sta ... 1022779394

Isetehtud miinitõrje.


Viide Jaan Tatikale koos teemavälise mõttevahetusega eemaldatud. Jaan Tatika vastu pole midagi, aga ärge teemat risustage!

Kriku
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9067
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas Kilo Tango »

olavsu1 kirjutas: 18 Juun, 2023 15:36 https://twitter.com/Gerashchenko_en/sta ... 1022779394

Isetehtud miinitõrje.

...
Kui keegi plaanib sarnast asja ehitada, siis miinimumnõudena tuleb sellele vankrile tublisti massi lisada, kuna toetuspind on väga suur ja seetõttu erikoormus madal.. Ka traktori esiosa (jällegi absoluutse miinimina) vajab kaitset kildude eest.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist