Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ülalkirjeldatu ütleb minu jaoks seda, et ma ei ole kindel Sinu väites, et konventsionaalne sõda koormaks meie meditsiinisüsteemi rohkem, kui koroona. Väga robustselt öeldud, suur üldistus ja "mõõgalöök", ning kindlasti mitte ilus, aga see tundub nii.
Mulle nt ei tundu. Intensiivses konfliktis VF vastu koormatakse meie tsiviilmeditsiin üle mõne päevaga. Koroonahaigete suure ruumivajaduse asendab efektiivselt suur vigastatute hulk. Maskide, desovahendite ja kileriietuse kulu asendab veel suurem sidemete, ravimite, füsolahuse, tuimestite jne jne kulu.
Küsimus pole isegi voodikohtade arvus - mida meil on näiliselt palju. Kui sõjaväemeditsiiniks lugeda voodit, siis on asi väga hea. Karta on, et ka hingamisaparaatide ülejääki pole karta. Hakkavad tulema kannatanud, termobaarilise relva kasutamisest kopsud pahupidi või põlevatest masinatest päästetud - hingamisaparaat on samuti vältimatu.

Gruusia sõjas 5 päevaga 1700 vigastatut pole väga kaugel sellest tempost, mis ma eespool kirjutasin. 340 inimest päevas.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Walter2
Liige
Postitusi: 3999
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Walter2 »

Kapten Trumm kirjutas:Küsimus on selles, mis saab siis, kui antud arv korrutada kümnega.
Mis siis ikka saab - sa tead ju vastust ette :) .Arstid (med. süsteem) tegelevad kuni jõuavad - kui enam ei jõua, pole vahendeid, logistikat, ressurssi siis hakkavad inimesed massiliselt surema. Surevad algul haiglas, siis selle ukse taga (kui haigla on surnuid täis), surevad teel haiglasse, surevad juba kontaktjoonelt eemal esmases med.punktis (või kuidas neid nende moodsate terminitega nimetatigi?). Pidev sõjaseisukord suurendab seda apokalüpsist veelgi.
Ja nii ongi - karm reaalsus mille võimalikku stsenaariumi sundida tunnistama kõrgete otsustajate/vastutajate poolt rahuajal on kahjuks praktiliselt võimatu (keegi ei taha hakata tegelema paanika külvamisega/mitteseksikate plaanidega - eriti kui veel valimised ukse ees).
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Z03 »

Loodame siis kõik üheskoos, et sõda kunagi ei tule.
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1695
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Palun siia mitte tekitada järjekordset maskivarumislõime. Ei ole teemakohane. Tuletan meelde, et teema nimi on "Meediku eriala ja militaarmeditsiin".

Erinevaid kriise, valmistumist ja varumist nendeks palun jätkata Tsiviilkaitse teemas: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.ph ... start=1110
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Veiko Palm kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Hetkel on meil nelja viie haigla peale napp 150 patsienti ja kriis on pilvedest kõrgemal!
Ma ei tea, mida Sa sellega mõtled? Kas meie haiglad ei saa praegu patsientidega hakkama? Ma ei ole sellist informatsiooni kuulnud, palun valgusta.
Ma nagu ei lugenud siit järgnenud postitustest kuskilt välja konkreetset vastust sellele suht konkreetsele küsimusele.

Samas on minu arvates tegemist ka ilmselgelt demagoolise küsimusega (millele vastata on ju tegelikult väga lihtne): jahh - kuivõrd igasugune plaaniline ravi(-midaiganes see sõnapaar ka tähendab) on meil hetkel peatatud, siis tõepoolest - "meie haiglad ei saa praegu patsientidega hakkama".......

Ja kui sellest vastusest (veel) ei piisa, siis hea Veiko loeb lisaks ka siit:
https://epl.delfi.ee/arvamus/eero-meril ... d=89543071
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
mart2
Liige
Postitusi: 5181
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas mart2 »

Borja kirjutas:… Samas on minu arvates tegemist ka ilmselgelt demagoolise küsimusega (millele vastata on ju tegelikult väga lihtne): jahh - kuivõrd igasugune plaaniline ravi(-midaiganes see sõnapaar ka tähendab) on meil hetkel peatatud, siis tõepoolest - "meie haiglad ei saa praegu patsientidega hakkama".......
Ja kui sellest vastusest (veel) ei piisa, siis hea Veiko loeb lisaks ka siit:
https://epl.delfi.ee/arvamus/eero-meril ... d=89543071
Ma pole Merilind ja tema andmete päritolu ei tea, tasulist artiklit ka ei saa lugeda, kuid tean seda, et hädapärane plaaniline ravi ikka toimub. See on praktiline teadmine, mitte ajalehest.
Jah, maht on tugevasti vähenenud, sest garantiini nõuded ja võimalike reservvõimekuste tagavaraks hoidmine piirab, kuid päris nullis ei ole.

PS. Kui kogu maailma p.sk korraga peaks venti lendama, siis ei saa ühegi riigi meditsiin hakkama... :oops:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

mart2 kirjutas:Ma pole Merilind ja tema andmete päritolu ei tea, tasulist artiklit ka ei saa lugeda..
..kindlasti pole sa Eero MERILIND - MD PhD, Eesti Tervise Fondi juhataja.

Artikkel on pandeemiateemas lk 394..
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Samas on minu arvates tegemist ka ilmselgelt demagoolise küsimusega (millele vastata on ju tegelikult väga lihtne): jahh - kuivõrd igasugune plaaniline ravi(-midaiganes see sõnapaar ka tähendab) on meil hetkel peatatud, siis tõepoolest - "meie haiglad ei saa praegu patsientidega hakkama".......
Igasugu plaanilised ja muud edasilükkamist kannatavad asjad visati haiglatest välja põhjusel, et mitte anda hoogu nakkuse levikule - levib väga hästi.
KUID olukorra tõlgendamisel sõjameditsiini keelde tuleb arvestada tõsiasja, et siis on kannatanute voog paljukordselt suurem. Näiteks eespool toodud 2008 Gruusia sõja näitel - 1700 kannatanut 5 päevaga, sh 1200 vormikandjat ja 500 tsivilisti. Seejuures seal polnud ju mingeid suuri intensiivseid lahinguid. Ühesõnaga, sissetulev kannatanute voog on päevas sadades ja osa haiglaressursist kindlasti kaotatakse seeläbi, et vastane vallutab need.

Kuigi haiglapindade ja voodikohtade arvult (ja tegelt ka arstide arvult) tundub asi näiliselt soodne, ummistub asi tõenäoliselt ära just varude puudumise ning spetsialistide vähesuse tõttu. Meil on näiliselt 4200 arsti, pane või iga haavatu voodi kõrvale, kuid nendest on vaid pisike hulk kirurgid, traumatoloogid, anestesioloogid jne. Siin pole muud varianti, kui mingi kriteeriumi alusel (nt kirjeldatud paramilitaarses haiglas töötajad saavad rohkem palka ja on kohustatud osalema) hakatakse tegema laiemat täiendõpet.

Kui Bundeswehri stiilis meil välja ei vea, siis ei vea välja. Aga fakt on ka, et tänases seisus tsiviilmeditsiin vajab tublisti polsterdamist ja ümberkorraldamist just selle SA traumade massi võtmes. Ja siin tuleb ka KV rahakotirauad lahti teha, sest vaevalt haigekassa ja haiglad kukuvad vabatahtlikult soetama nt varustust, mis on mõeldud raskete haavade jaoks, kui selle igapäevane kulu on pisike. Hea näide on siin seesama maskisaaga, kus selgus, et "meditsiinivarud" olid võrdsed normaalse olukorra 1 tööpäevaga. Miks nt alles oli penitsilliini defitsiit? Sest seda ei hoita varuks eriti, antibiootikumid aeguvad ega säili eriti kaua. Tuleb väike võnge tarbimises ja ongi otsas! Kui tekib suuremat sorti SHTF olukord, siis muutuvad sellised asjad hetkega defitsiidiks ja antibiootikum pole kilekittel või mask, et pannakse masin kiiremini käima ja muudkui tuleb!
Viimati muutis Kapten Trumm, 14 Apr, 2020 8:50, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Veiko Palm »

Ma arvan Borja, et Sa siiski eksid (ja toetan mart2). Minu arusaamise järgi katkestati plaaniline ravi kahel põhjusel - hoiti plaanilisele ravile tulijate tervist (eespool räägitud koroonaviiruse omapärad) ja teiseks, ning minu hinnangul tähtsamana, otsustati luua "reservvõimekus" juhuks kui koroonakriis kulgeb musta stsenaariumi järgi. Seega - ei katkestatud plaanilist ravi, sest koroonakriisi tõttu ei saanud "haiglad haigetega hakkama".

https://epl.delfi.ee/uudised/arstide-va ... d=89545023

PS. Ei taha hakata laskuma praegu vaidlusesse varude olemasolu või puudumise üle, ega ka sellest, kas tervishoiusüsteem oli selleks kriisiks valmis või mitte.
Lemet
Liige
Postitusi: 19936
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Lemet »

Huvitav, kuidas on see antibiootikumide teema lahe põhjskaldal korraldatud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Kapten Trumm »

PS. Ei taha hakata laskuma praegu vaidlusesse varude olemasolu või puudumise üle, ega ka sellest, kas tervishoiusüsteem oli selleks kriisiks valmis või mitte.
Siia ju see koer maetud ongi.
Kui armeel puudub (sõjaväeline) kõrgema taseme meditsiinisüsteem (nagu nt Saksamaal on), siis peab tsiviilmeditsiin olema küllalt hästi valmis sõjaoludes hakkama saama.

PS: haiglate tühjendamine kriisi musta stsenaariumi ootuses on ilmselt õige tegevus.
Viimati muutis Kapten Trumm, 14 Apr, 2020 8:55, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36570
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Kriku »

Heakene küll, aga tsiviilmeditsiini varud jms. on siiski eraldi küsimus sellest, milline peaks olema armee meditsiinisüsteem. See teema siin on viimase jaoks, kuigi need asjad on tõepoolest sinu poolt kirjeldatud seoses.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Veiko Palm »

Kapten Trumm kirjutas:siis peab tsiviilmeditsiin olema küllalt hästi valmis sõjaoludes hakkama saama.
osaliselt vastused siin https://www.kvak.ee/soja-ja-katastroofi ... inikeskus/ ja siin https://www.mvyliopilaskogu.com/riigikaitse.html

Seda varude soetamise asjast ma päris täpselt aru ei saanud - kas KV peaks "rahakotiraudu avama" kogu riigi sõjaseisukorra jaoks või ainult sõjaväe sõja-aja varude jaoks?

EDIT: Kriku jõudis osaliselt ette
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40155
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui KV eeldab, et tsiviilhaiglad võtavad enda kanda need sajad haavatud päevas, siis vähemalt tänases seisus tundub, et haiglad pole valmis kandma vastavaid materiaalsete varude kulusid ja vastavad puutumatud tagavarad tuleb asja kiire lahendamise huvides soetada just KV-l endal (lisaks KV enda varudele).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Postitus Postitas Veiko Palm »

Küsin uuesti - kas Sa, Trumm, eeldad, et kaitsevägi omab varusid kõigi "enada" haavatute jaoks või kogu riigi jaoks?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist