Sõjanui või margapuu ots?

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
plekkpea
Liige
Postitusi: 1775
Liitunud: 03 Nov, 2005 21:30
Asukoht: Harju
Kontakt:

Postitus Postitas plekkpea »

hillart kirjutas:
Ja, muideks! See mida mina või keegi teine ibaks peab, ei tarvitse seda teistele mitte olla. :

Nii ta on!
Huvitun maisest rasketehnikast.
Kasutaja avatar
Taksidermist
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 06 Apr, 2009 22:13
Asukoht: Reval.
Kontakt:

Postitus Postitas Taksidermist »

hillart kirjutas:

Kood: Vali kõik

Selgituseks, et ese ei ole leitud detektoriga.
Räägi, räägi - kes sind usub. Arvad siin naiivitare kohanud olevat või?
Selliseid asju "leiavad" just metallidetektoriga kurjamid, kes pärast endale lambanahka selga tõmmates püüavad oma kriimsilma mõtteid õigustada. :lol: :lol: :lol: :lol:

Kood: Vali kõik

Ja vältimaks edaspidiseid targutusi, et seaduse mitte tundmine ei vabasta vastustusest, saadan sellised targutajad eos kuu peale.
Näete siis, armsad kaasfoorumlased, kuidas väikestest asjadest võivad mõnele mehele elusaatust määravad muutused lahti hargnema hakata.
"mõnele naisele"

Olen siin foorumis mõnda aega jälginud targutusi, sõnasõdu, üksteise materdamist ja mis põhiline, seda lõputut jauramist teemal "Leidja hea vs riik ja MK paha". Väga põnev on olnud. Ent elusees ei osanud ma oodata, et ise satun olukorda Milnet versus minu leid. Ja see fooruminarride hala ja parastamine paneb mõtlema, et oli neid pilte üldse vaja siia toppida. Gnadenlose oleks võinud lihtsalt Arheoloogilt küsida millega tegu. Aga mis tehtud see tehtud. Nüüd pean siin "karistuseks" lugema vandenõuteoreetikute jaburaid ja alusetuid süüdistusi. Selline kanakari ma ütlen. ..ja ainus naine olen hoopis ma ise...
OH JAH.

PS! Järgmine nädal kohtume Hr Mäesaluga leiukohas ja annan eseme riigile üle. Mis puutub leiutasusse, siis see on pigem kirss koogil, sest olles kuulnud Mäesalu selgitusi eseme tähtsuse ja harukordsuse üle oli see minu/meie jaoks juba piisav tasu. Väga uhke ja hea tunne on et oled puhtjuhulikult oma riigi jaoks midagi olulist leidnud/teinud.

Over.
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Postitus Postitas LeBon »

Ja see fooruminarride hala ja parastamine paneb mõtlema, et oli neid pilte üldse vaja siia toppida. Gnadenlose oleks võinud lihtsalt Arheoloogilt küsida millega tegu. Aga mis tehtud see tehtud.
Pole hullu, neid valvevandenõuteoreetikuid on siin üksikuid ning nemad jäävadki teatud teemade all ilkuma ja parastama. Pole kahtlustki, et enamus foorumlasi on hoopis teist meelt. Väga viis, et pildid üles panite.
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
North
Liige
Postitusi: 139
Liitunud: 27 Dets, 2005 18:00
Asukoht: Tallinn/Vihasoo/Kadrina
Kontakt:

Postitus Postitas North »

Mõtetu jura võiks keegi hea inimene vahelt kustutada. Teema võiks püsida vast ikka pealkirjas.
Raiugem Ruunideks
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Järgmine nädal kohtume Hr Mäesaluga leiukohas ja annan eseme riigile üle. Mis puutub leiutasusse, siis see on pigem kirss koogil, sest olles kuulnud Mäesalu selgitusi eseme tähtsuse ja harukordsuse üle oli see minu/meie jaoks juba piisav tasu. Väga uhke ja hea tunne on et oled puhtjuhulikult oma riigi jaoks midagi olulist leidnud/teinud.
Seda postitust oli mul küll meldiv lugeda! Ainus, mida julgeksin soovitada (mina teeksin nii):
otsida kunstisoonega hea fotograaf ja lasta tal teha paar neutraalsel taustal korralikku fotot mälestuseks.

Muuseas, olen Hillartiga ühes asjas sügavalt nõus: naljasoon on hea asi ...

lugupidamisega leidja vastu
terv
o
Nibelungen
Liige
Postitusi: 478
Liitunud: 26 Veebr, 2005 22:49
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas Nibelungen »

Kui eseme oleks leidnud mart69x, siis oleks huvitav teada kui palju seda leiutasu oleks soovinud. Kui tema postitusi lugeda siis võib järeldada, et tegemist on inimesega, kellel elu ainult raha ümber tiirlebki. Siis veel tema teemad saksa sõdurite ümbermatmise kohta ja raha kohta, mis sellega kaasneb jne.
Frundsberg
Liige
Postitusi: 1649
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:15
Kontakt:

Postitus Postitas Frundsberg »

Kuna tegemist on esiteks haruldase, teiseks militaarse ja kolmandaks ka leidjate poolt õigesse kohta toimetatud/toimetavataga leiuga, võiks olla militaar.net-is üldse eradi teema selle kohta. Ja leiust ka täpsed pildid enne kui see kuskile muuseumi hoidlasse kaob...

Ajaloolaste jaoks on muidugi vahe, millises kohas üks või teine leitud ese paikneb. Tavaline inimene peab aga muuseume külastades leppima tavaliselt püsiekspositsiooniga, mis on aastakümneid püsinud sama. Enamik meist ei kujutagi ette, milliseid asju võib leida fondidest, paljud neist seismas seal juba aastakümneid.
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

Nägin üleile üht sarnast tüüpi sõjanuia otsa ka Leedu Ajaloomuuseumis Vilniuses. Kahjuks ei olnud fotoaparaati käepärast, nii et peate mind lihtsalt uskuma :wink:
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

Taksidermist kirjutas:PS! Järgmine nädal kohtume Hr Mäesaluga leiukohas ja annan eseme riigile üle.
Sügav kummardus ja lugupidamine :!:

Õnneks on meil Eestis veel aatelisi inimesi, kes oma esivanemate minevikku väärtustavad ja oluliseks peavad!!! Kahjuks ei saa seda öelda mõnede selles alateemas sõna võtnud kiibitsejate ja kahjurõõmustajate kohta, kes oskavad Eesti ajalugu "hinnata" üksnes auto kütusekulu ja metallidetektorite patareide maksumuse valguses. Nagu näha, siis vähemasti selle "lahingu" nn. sõltuvushaiged kaotasid. Läänemeresoomlaste ajalugu jäi seekord peale :wink:

Sõjanui pannakse tulevikus vaatamiseks välja ühe Eesti muuseumi näitusesaali...
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Westland
Liige
Postitusi: 999
Liitunud: 09 Dets, 2007 23:21
Kontakt:

Postitus Postitas Westland »

Õnnitlused ka minu poolt leidjale!Loodetavasti peab Muinsuskaitseamet ausat kodanikku seadusest lähtuvalt ka rahalise preemiaga meeles.Endiselt olen seda meelt,et seaduste täitmisest peavad kinni pidama mõlemad osapooled st.leidja ja riik.Muinsuskaitse seaduse koha pealt on lugupeetud leidja küll pisut patustanud(2008 aastal aiatöödel leitud sõjanuiast ei teatanud koheselt ja eemaldas eseme kontekstist) aga ega ükski seadus ei kohustagi inimest muistset eset tundma.Need pisikesed möödalaskmised ei vähenda ometigi selle suurepärase leiu tähendust meie ajaloo jaoks ja olen Arheoloogiga sama meelt,et leidja väärib kõigi meie lugupidamist.Antud teemat lugedes olin meeldivalt üllatunud,sest muinasesemete leidjatesse on tekkimas inimliku suhtumise mõõde.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Westland kirjutas:Antud teemat lugedes olin meeldivalt üllatunud,sest muinasesemete leidjatesse on tekkimas inimliku suhtumise mõõde.
Eks selle mõõte tekkimine on kinni ikka leidjas endas. Ka siin foorumis korduvalt mainitud juhtumeid, mille puhul leidjad isegi korduvate asjapulkade pöördumiste peale pole reageerinud.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

gnadenlose kirjutas:
Westland kirjutas:Antud teemat lugedes olin meeldivalt üllatunud,sest muinasesemete leidjatesse on tekkimas inimliku suhtumise mõõde.
Eks selle mõõte tekkimine on kinni ikka leidjas endas. Ka siin foorumis korduvalt mainitud juhtumeid, mille puhul leidjad isegi korduvate asjapulkade pöördumiste peale pole reageerinud.
Täiesti nõus Gnadenlosega!...Võrdlus "teiste juhtumitega" ei ole siinjuures kohane. On ikka vaks vahet, kas kodanik loovutab peale leitud eseme kultuuriväärtusliku olemuse teadasaamist selle riigile (loe: oma ajaloole) või ei tee ta seda mitte...Sõjanuia leidjat, kes vastavalt Eesti Vabariigis kehtivale seadusandlusele andis eseme ilusasti üle arheoloogiamälestiste maakonnainspektorile, ei saa ometigi võrrelda nende seltsimeestega, kes siinse foorumi seadusekuulekate kodanike näpuvibutuste ja/või pöördumiste peale "lillegi ei liigutanud"...
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

Arheoloog kirjutas:Nägin üleile üht sarnast tüüpi sõjanuia otsa ka Leedu Ajaloomuuseumis Vilniuses. Kahjuks ei olnud fotoaparaati käepärast, nii et peate mind lihtsalt uskuma :wink:
Ei pannud ennist tähele, et see Leedu Rahvusmuuseumis presenteeritav sõjanuia ots oli ära toodud ka sellel pildil, mille Arnold siia teemasse juba eelnevalt postitas. Leedust neid tegelikult rohkem teada polegi...

3 — Литва, тип III, XII—ХIII вв. (?);
Pilt
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

Ka omaaegsest kroonikast võib leida tõendusmaterjali selle kohta, et Läänemeresoomlased sõjanuia või kärpi lähivõitlusrelvana ka kasutasid. Paraku ei tea me seda, missugusest materjalist need allpool tsiteeritud Saarlaste sõjanuiad olid. Näiteks on Varbola maalinna kaevust leitud sõjanuia (?????) pea tehtud hoopiski "raskest tammepuust"...

Henriku Liivimaa kroonika (XVIII:8):

Vredelandi linnuses oli keegi tsistertslaste ordu preester Frederic Altzellast, kelle piiskop oli isand paavsti volitusel evangeeliumitööle võtnud..., tahtis ta oma õpilastega ja mõningate teistega laevaga alla Riiga sõita. Ja saarlased, tulles talle jõesuus vastu, tungisid talle kallale, ja võtnud ta koos poisikese ja mõningate liivlastega kinni, viisid oma röövilaevadega minema; ja läinud Adja jõe kaldale, vaevasid teda seal mitmesuguste piinadega. Sest kui taeva poole pöördunult koos oma õpilasega palvetes issandale kiitust kuulutas ja tänu avaldas, mõnitasid need, pekstes mõlemat oma nuiadega pähe ja selga ja öeldes: "Laula! Laula! Pappi"...
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Kasutaja avatar
Arheoloog
Liige
Postitusi: 802
Liitunud: 29 Veebr, 2008 19:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Arheoloog »

Arheoloog kirjutas:Näiteks on Varbola maalinna kaevust leitud sõjanuia (?????) pea tehtud hoopiski "raskest tammepuust"...[/color]
...Kaevust toodi päevavalgele tugevaid, nelinurkseks tahutud palke, mis, nagu arvatakse, muiste kandsid tõenäoliselt kaevu võlli ja plokki. Ka saadi kaevust kirves ja katkendeid paarist niinevakast või -kapast, millega siit oli vett võetud. Kaevu põhjast päevavalgele toodud leidude hulgas on veel raske tammepuust sõjanuia ehk kärbi ots (Evald Tõnissoni tekst).

Seda, kas ja kuivõrd oli üleüldse tegemist sõjanuiaga (kaevu puidust tõstemehhanismi üks osa???), ei saa tänapäeval enam kahjuks kontrollida. Arheoloog Erik Laiu poolt kaevu põhjast olevast niiskest pinnast leitud puidust esemed pandi küll omal ajal ilusasti Eesti Rahva Muuseumi keldrisse formaliini lahusesse hoiule, kuid see neid paraku ei päästnud. Nimelt olla Tartust taganevad vene sõjaväelased esemeid kaitsnud formaliinilahuse lihtsalt ära joonud. Mis nokastunud punaarmeelastest edasi sai, sellest vaikib ajalugu :lol:
Käed eemale muinaspärandist!!!

Rokas nost no pagātnes mantojuma !!!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist