Tšernobõli mälestused

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
HenriOlen
Uudistaja
Postitusi: 1
Liitunud: 26 Sept, 2010 19:52
Kontakt:

Uurimistöö küsimustik Tšernobõli kohta(Vastamiseks ~10min)

Postitus Postitas HenriOlen »

Tervist, olen siin foorumis uus. Üheks mu registreerimise põhjuseks oli, et selle nö kommuuni liikmete seas on väga huvitavaid inimesi, kes oskaksid mu uurimistöös küsitlusele vastata põnevate faktide ja juttudega.

Muidugi olen ka huvitatud neist, kes ei tea selle valdkonna kohta nii palju. (Mida rohkem vastanuid, seda adekvaatsem uurimus lõppkokkuvõttes)

Nii siis, ma palungi teilt abi. Ehk leiate endale 5-10min vastata Tšernobõli teemalisele küsimustikule aadressil:

http://tsernobol.tk/

Ma pole veel kindel, kas uurin seda, mis toimus 86 aastal või lähtun sellest, kas selline asi võiks toimuda ka Eestis(Saaks võrrelda roheliste, eesotsas Strandbergi väljaütlemisi temale vastanduvate ehk tuumajaama pooldajate omadega jms). Seetõttu tuli küsitlus sutsu pikem, aga vast saate hakkama.

NB: Võite ka soovitada, millist teemat täpsemalt käsitleda, mida teie soovitaksite.

Lisaks kui kellelgi on häid soovitusi antud valdkonna kirjanduse osas või neti linke, siis võtan need meeleldi vastu.

Tänan vastuste eest!

Henri^
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas Kriku »

Tšernobõlis läks peaaegu mässuks, sest mehi, kes olid sinna mai alguses kordusõppuste ettekäändel saadetud, ei tahetud enam koju lasta. Uind räägib, et siis üritati meeste peale kärkida ja neid ka meelitada, kuid lõpuks said esimesed reservistid juulis koju. „Meid vahetati välja augusti keskel. Kordusõppustele võidi võtta maksimaalselt kolmeks kuuks. Arvasime, et oleme seal paar-kolm kuud. Kuid enne jaanipäeva pikendati meie seal olekut erimäärusega teadmata ajaks. Siis läks löömaks! Tekkisid rahutused. Väeosadesse tulid kindralid, meie juures käis tollase kindralstaabi ülema esimene asetäitja armeekindral Valentin Varennikov. Saime tema käest roppu sõimu. Aga kuna rahutused levisid kõigis väeosades, hakati koju laskma neid, kel tervis jupsis või kes õppisid kõrgkoolis, ja neid, kel oli kolm või enam last. Mind vahetati välja, sest olin juba 44-aastane. Alates juulist hakati Tšernobõli Eestist uusi mehi saatma ning esimesed said koju tagasi.”
https://epl.delfi.ee/artikkel/93221957/ ... lahvatuses

Puhtteoreetiliselt, kui keegi oleks hakanud vastu kraaksuma, et võ general s nami tak ne gavarite, me vse zdesj rabotšije ljudi, uže tri mesjatsa kazhdõi denj rabotajem kak kommunistõ i seitšas imejem prava tatatataa, mis siis edasi oleks saanud...?
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas kalleb »

Sõjaaja seaduste järgi tribunal ja näidishukkamine et kõik teised oleks hirmul ja täidaks käske

Aga et tegelikult sõdureid nähti biorobotitena ( orjadena ) siis proovitigi nad nendeks muundada igasuguste vahenditega

Inimene pidi enda sees süsteemile vastu võitlema ning vaimselt vastu olema siis ei saanud teda orjastada

Tähtis oli ka mitte mõelda mõtteid kommunislike anastajate keeles milleks oli niinimetatud rahvusvaheline keel- vene keel

Lenini kavalad ideed kuidas orjapidamist edasi arendada kommunismi nime all olid väga hirmsad ning Stalin ning tema mantlipärijad viisid need ka osaliselt ellu

Võite küll vastu vaielda kuid sõjaväes ajateenistuses viibija oligi praktiliselt ori

Idee oli orjastada kõik maailma rahvad kes töötaksid nagu sipelgad orjapidajate (kommunistliku reziimi ) eest , isegi elu pidid olema nõus loovutama kui vaja oli

Ajalugu hakkab korduma , inimene ei õpi oma vigadest
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas Kriku »

kalleb kirjutas:Sõjaaja seaduste järgi tribunal ja näidishukkamine et kõik teised oleks hirmul ja täidaks käske
Mulle ongi nende juriidiline staatus NSVL seaduste järgi segane.
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas Peeter »

Ma ei saa viimastest postitustest päris täpselt aru...? Fakt on see, et seal läks asi käest ära seoses selle kordusõppuste määramatuks ajaks pikendamisega ja et asi läks streigi jmt suunas. Oli tööseisak juba. Et lõpuks tulidki mingid kõrged kindralid poliitrabotnikud mehi rahustama ja kokkuleppele saama. Mismoodi see olukord seal küll oli, ei oska tõesti ette kujutada, sest kuskil mujal oleks kindlasti tribunali alla saadetud, aga seal pidi järelikult nii laialdane mässumeeleolu ja samas õnnetuse koha pealt ka eriti masendav, nii, et otsustati siiski kompromiss meestega leida.
Lisan veel, et meie patarei zampoliit läks kah 87 sinna, et umbes samamoodi oli tal, nagu praegu missioonidega- kui ei lähe, siis tulevikku armees pole...
Ja lisan veel, et meil oli väeosas poiss, kes oli Pripjatist pärit. Vist kaks korda kuulsin (st rääkis öösel) mida ja kuidas pealt nägi. Ja kuidas neil sealt evakueerituil elu pärast läks. Suht masendav jutt oli.
Viimati muutis Peeter, 26 Apr, 2021 10:12, muudetud 1 kord kokku.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas Mudakoon »

Peeter kirjutas:Lisan veel, et meie patarei zampoliit läks kah 87 sinna, et umbes samamoodi oli tal, nagu praegu missioonidega- kui ei lähe, siis tulevikku armees pole...
Kui vihje oli kaitseväele , siis Te eksite :)
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas Kriku »

Täpsustan oma küsimust:
* kas ajateenijat ikka sai tribunali otsusega maha lasta või saadeti dispatti?
* kas kordusõppustel osalejat sai dispatti saata või anti ta vajadusel tavalises korras kohtu alla?
* kas Tšernobõlis kehtis erakorraline seisukord või kuidas seda NSVL ajal nimetatigi?
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas kalleb »

Kriku kirjutas:Täpsustan oma küsimust:
* kas ajateenijat ikka sai tribunali otsusega maha lasta või saadeti dispatti?
* kas kordusõppustel osalejat sai dispatti saata või anti ta vajadusel tavalises korras kohtu alla?
* kas Tšernobõlis kehtis erakorraline seisukord või kuidas seda NSVL ajal nimetatigi?
Ajateenija võis iga ohvitser teenistiskohustuste täitmisel maha lasta kui ta selle vajaliku olema leidis

( Näiteks väeosa korrapidajale hakkasid vastu , tema käske ei täitnud siis ma olen näinud kui ta teenistusrelva välja võtab ja sõdurit ähvardab, mõni hull oleks võinud maha lasta ka )
Loomulikult sai dispatti anda
Nõukogude Liidus oli üleüldse erakorraline olukord kogu aeg , Tsernobõlis muidugi eriti

Sellest muidugi vaikiti miks USA selle tuumajaama hävitas erirelvaga , too kõrvalolev radarikompleks tegi palju pahandust ning jaama üks osa toitiski seda radarit
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas Kriku »

kalleb kirjutas:Nõukogude Liidus oli üleüldse erakorraline olukord kogu aeg
See ei ole õige. Erakorralise seisukorra kehtestamine oli ka tollastes seadustes olemas ning seda tehti kindlatel juhtumitel (Kaukaasias, Augustiputši ajal).
kalleb kirjutas:Ajateenija võis iga ohvitser teenistiskohustuste täitmisel maha lasta kui ta selle vajaliku olema leidis

( Näiteks väeosa korrapidajale hakkasid vastu , tema käske ei täitnud siis ma olen näinud kui ta teenistusrelva välja võtab ja sõdurit ähvardab, mõni hull oleks võinud maha lasta ka )
Võimalik siis, et ka kordusõppustel osalejat.
kalleb kirjutas:Sellest muidugi vaikiti miks USA selle tuumajaama hävitas erirelvaga
Ah, jäta nüüd...
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas Peeter »

Panen siia ka ühe pildi. Groteskne, aga nii on. Siin vist ei pea selgitama, et see must lendlev asi on uraan ja grafiit ja muud mudru...
Avaldan toetust neile, kes seal käisid. Keegi pidi ju minema ja selle töö ära tegema. Ise läksin oma kaheks sundaastaks 87 kevadel Harkovi oblastisse, KKVO-sse , ca 200 km kaugusele. Koju tulin 89 kevadel.
Manused
be90094f188a4a499414ad8cb207bc7f.jpg
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas retti »

Kuna aastaid tagasi postitatud link enam ei tööta lisan pildi
Manused
Tšernobõlin saaste.jpg
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas frantzus »

mälu järgi löödi osa väeosasid peale seda pauku täitsa kasarmureziimile paariks nädalaks kuna seis ikka väga segane. ka Termezis. kasarmureziim tähendas seda et ka kõik ohvitserid ööbisid väeosas, valmisolek nr. 1! täpsemalt enam ei mäleta, aga pealik valgustas seda teemat. ikka väga ärevad oli tervel armeel need esimesed päevad peale pauku.
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Tšernobõli mälestused

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Erinevad teooriad liikusid siia: viewtopic.php?f=25&t=12747&start=90

Mälestuste alla võiks koguneda mälestused sellest katastroofist ja selle tagajärgede likvideerimisest.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist