ereda

Sõjavangilaagrid nii siin kui seal, vangide kohtlemine jne.
Vasta
sturman
Liige
Postitusi: 148
Liitunud: 02 Nov, 2008 21:18
Asukoht: võrumaa,antsla
Kontakt:

ereda

Postitus Postitas sturman »

proovin siis kokkuvõtlikult rääkida sellest vlassovlaste ja kohalike kokkupõrkest nii,nagu isa mulle rääkis.ereda mõisas oli pidu või simman ja vlassovlased,kes elasid ereda barakkides sel ajal,tulid ka peole,millele kohalikud hästi ei vaadanud.peale pidu läks üks poiss oma tüdrukut koju saatma,vlassovlased passisid rukkipõllul tee ääres.arvatavasti tahtsid tüdrukut aga poiss oli kaasas läks madinaks ja poisile löödi täägiga paar korda kõhtu.lärmi peale jooksid teised appi ja vlassovlased panid barakkidesse ajama.kuna külas oli igas peres keegi kas saksa sõjaväes või omakaitses,siis toodi relvad ja hakati barakkide suunas tuld andma.kuna onud olid sõjaväest puhkusel,toodi välja maksim kuulipilduja,mille nad olid 41-sel saanud ja anti barakkidele tuld.vlassovlased olid ka mõne paugu vastu lasknud.lõppes asi sellega,et jõhvist sõitis saksa garnison välja ja sõda oligi läbi.süüdi jäid vlassovlased,sest uurimine toimus ikkagi.ei ole täpselt meeles poisi nimi ,keda pussitati,aga oli vist küttis.
sturman
Liige
Postitusi: 148
Liitunud: 02 Nov, 2008 21:18
Asukoht: võrumaa,antsla
Kontakt:

Postitus Postitas sturman »

tuli veel mõni asi meelde.tuld anti kahelt poolt,minu vanaisa maja juurest ja kuulipilduja oli ereda mõisa hobusetalli otsaseina juures.kuna vanaisa majas elasid neli sakslast,siis öeldi neile,et nad vahele ei segaks.isegi olid nad oma abi pakkunud.ei tea,kas vlassovlasi ka karistati aga üpris ruttu viidi nad sealt ära ja tulid teised asemele.eredal oli üpris palju talumajades sakslasi üüril olnud.vanaisa pere oli suur ja sakslased aitasid peret söögiganing tegid majapidamistöid.see maksim kuulipilduja oli meil poisikestel veel 60-ndatel mängida.muidugi lasta temast ei saanud,kuid minust ta ereda jõekaldale jäi,võib-olla on veel alles,aga vaevalt.poisikestena leidsime sealkandist üpris palju relvi,kuigi lahingutest seal midagi ei tea.ise olen leidnud-mp,kaks k-98,kaks mõõka,ameerika automaadi-kuju nagu pps,aga laiema magasiniga,kirjad olid peal-valmistatud phensilvaanias,kolm püstolit,tääke jne.kõik korjati vene ajal ära,sest mulle meeldis püstoleid koolis kaasas kanda ja venelaste vastu oli tõhus riistapuu.õhtuti koolist tulles sai ikka pauku tehtud.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist