Relvaseadus

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Assaad
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 23 Jaan, 2022 15:57
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Assaad »

marie kirjutas: ...
Seega kui Sa ainult iseendale valmistad imeriista ja kinnitad nõudmistele vastavalt, siis ma ei näe probleemi.
...

Tööstusspionaaž on bindossidel tasemel - ma siin mõne reaga paar nädalat tagasi kirjeldasin ja natuke mõtlesin kodus juurde ka ja nendel juba imeriist kopeeritud: https://www.wittmachine.net/sme-sound-mitigation-equipment-slimline.html
Imevad ja kiidavad teadsa...

Kogu see värk on ennast relvaseadusest kaunis kaugele imend, moo poolest võib mõistliku koha pealt amputeerida ja siirdada sobivama koha peale.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

Assaad kirjutas:...ma siin mõne reaga paar nädalat tagasi kirjeldasin ja natuke mõtlesin kodus juurde ka ja nendel juba imeriist kopeeritud:
Imevad ja kiidavad teadsa...


Suudmekompensaator ja sellele pealetõmmatav toru nullivad üksteist. Esimese eesmärk on suunata püssirohugaaside reaktiivjõud kõrvale või üles. Pealetõmmatav toru suunab need gaasid tagasi. Samas ka summutav efekt on marginaalne, kuna kambreid kus gaasid jahtuks ja/või rõhk väheneks, on vähe.
Aga noh, keegi ei saa keelata disainimast, müümast ja ostmast kõikvõimalikke vidinaid, mida reklaamitakse.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Dr.Sci »

affa kirjutas:Ma saan Relvaseadusest niimoodi aru, et jahipidamise otstarbeks saab relva registreerida jahitunnistuse olemasolul ja laskespordi otstarbeks laskespordiorganisatsiooni liikmelisust tõestades. Enese ja vara kaitse kasutusotstarbelise relva registreerimiseks piisab taotleja sooviavaldusest. Relval võib olla rohkem kui üks kasutusotstarve. Mis segab enese ja vara kaitse kasutusotstarvet taotlemast?
Ma küsin teistpidi - mis kasu mul sellest kui ma oma jahi ja spordipüssidele taotlen enese vara ja kaitse otstarbe? Kodus hoiad ikka relvakapis, kaasas kannad varjatult (nõuetekohaselt relvakotis, sumps ja salv küljest eemaldatud)
Assaad
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 23 Jaan, 2022 15:57
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Assaad »

vtl kirjutas:
Assaad kirjutas:...ma siin mõne reaga paar nädalat tagasi kirjeldasin ja natuke mõtlesin kodus juurde ka ja nendel juba imeriist kopeeritud:
Imevad ja kiidavad teadsa...


Suudmekompensaator ja sellele pealetõmmatav toru nullivad üksteist. Esimese eesmärk on suunata püssirohugaaside reaktiivjõud kõrvale või üles. Pealetõmmatav toru suunab need gaasid tagasi. Samas ka summutav efekt on marginaalne, kuna kambreid kus gaasid jahtuks ja/või rõhk väheneks, on vähe.
Aga noh, keegi ei saa keelata disainimast, müümast ja ostmast kõikvõimalikke vidinaid, mida reklaamitakse.

Sa oled proovinud ja suudmeleeki piisavalt ei vähendanud? Mis kaliiber ja kui pikk raud?
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Satakas »

Märkasin, et siin on aastatetagused postitused vedrunugade kohta. Lühidalt, relvaseaduse kohaselt on need legaalsed kui tera pikkus jääb alla 85mm ja tera pole kahepoolselt teritatud.

Huvitav on aga, et minu teada ei müü Eestis keegi sellesse klassifikatsiooni mahtuvaid nuge. Minul isiklikult on aga just OTF (Out The Front) tüüpi nugadega mingi isiklik side, mis pani mind asja uurima.

Mäletan oma esimesi OTF'e üheksakümnendate algusest, mil mõned üksikud Eestisse jõudsid. Paraku olid kõik peale ühe Rummu Tootmiskoondises toodetu, mis minuni jõudsid, totaalsed sitahädad, mille terad logisesid lausa cm piires ning mis ei kannatanud mitte vähimatki jõulisemat kasutust. Põmst oli tegu teatributafooridega.

Palju aastaid hiljem avastasin aga, et OTF tehnoloogia on uskumatult edasi arenenud. Noad on kvaliteetsed, ei logise. Isegi kui nuga vasaraga läbi "2x4" prussi taguda ja välja tirida, töötab see laitmatult edasi jne.

Juhuslikult avastatud "torture test" videod panid mind asja sügavamalt uurima, mille tulemusel jõudsin parimate tootjateni.

Laias laastus on neid kolm (oh, muidugi on neid rohkem aga kolm eristuvad suuremast pildist). USA's baseeruv Microtech, Hiinas baseeruv Vespa ning... ee... mingi Hiina vabrik, mis toodab Microtechi koopiaid (tundub, et MT outsorces tootmist nende juurde ning hiljem lõpetas selle, sest nende tooted kopeerivad paljusid MT vanemaid mudeleid praktiliselt üksühele ning ka kvaliteet on ligilähedane).

N.ö brändinoad on kallid. Microtechi puhul võib arvestada vähemalt 250-300$ väljaminekuga, kusjuures tippmudelid maksavad üle 500$.

Vespa noad on samuti 200-300$ ringis aga raskuspunkt paistab jäävat 150-200 juurde.

MT koopiad on aga see-eest 60-70$ piires. See tundub olevat just niisugune hind, mida võiks küsida vabrik, mis varem MT nuge ametlikult tootis ning hiljem välja lõigati. Taolise noa tootmine maksakski Hiinas umbes sellist hinda kui arvestada juurde ka kasum. Seega on alust arvata, et kasutatakse vanemaid MT jooniseid ja tehnoloogiaid.

Nagu öeldud, on mul OTF nugadega lihtsalt isiklik side. Seega hakkasin otsima võimalusi omalegi tellimiseks. EU's on nendega kas puhta kusine või nii-ja-naa. Mõned liikmesriigid on need totaalselt bänninud (nt UK, kus seda viie-kuuekümnendate Hollywoodi filmide põhjal enneolematult ohtlikuks mõrvarelvaks peetakse, ehkki mitte mingi praktiline kaalutlus ei näita, et OTF või muu vedrunuga oleks praktilises maailmas mingilgi määral ohtlikum kui "assisted-opening" või tavaline nuga. aa...jajah, UK's on igaks juhuks isegi lusika kandmine keelatud...no muidugi...). Mõned osaliselt. Võibolla ongi hea, et UK pole enam EU liige?

Eestis on lubatud ühepoolselt teritatud kuni 85mm tera, Soomes, kus elan, on kummaline kahvel: keelatud on tootmine, müümine, importimine, kandmine. Omamine on lubatud (tähendab - pole keelatud). Õiguspraktika rakendamise jälgimine ütleb, et kui just ise probleeme ei otsi ning politseipoolne kontrollimine pole seotud terariistadega, vaadatakse läbi maksimaalselt harali sõrmede ehk, kui pole põhjust torkida, et torgita.

Siiski, OTF'e kuskil, ei müüda. EU's. Proovisin otsida. Mobiliseerisin oma peaaegu igas liikmesriigis resideeruva sõpradearmee - olge nüüd meheks, tsekkige oma seadusi, leidke võimalus ning kui sebime noa, ma maksan kinni kogu teie vaeva! Tulutu üritus! Peast ei mäleta, mis liikmesriigid tehniliselt lubasid aga reaalselt polnud võimalik osta mitte kuskil! Otsijad oletasid, et ilmselt pelgavad võimalikud maaletoojad tollipoolseid seaduseväänamisi.

OK! Aga seadus on selline huvitav asi, et kui sellest läbi murda ei anna, annab sellest ringiga mööda minna. Niisiis keskendusin Soome impordi, tootmis ja müügikeelule.

Tähendab - OTF'i impordikeeld ei kehti noa käepideme ega tera suhtes eraldi. Niisiis, kontakteerusin MT'ga ning küsisin, kas nad oleks nõus oma nuge kahes osas saatma. Et küllap ma jupid ise kokku panen. MT küll vastas aga keeldus. Mingi "poliitika" ja pealegi see, et nende kruvid on hästi erilised, mistõttu nad ei soovi kruvikeerajaid saata, sest siis kliendid hakkavad ise nuge hooldama ja rikuvad garantiitingimusi jne. Nad ei suutnud eriti aru saada pointist, et ma ei soovigi mingit garantiid vaid lihtsalt head nuga ning et ma olen nõus selle eest ka maksma. Noh, sinnapaika see jäigi.

Mis muud kui asusin nende endist Hiina koostööpartnerit jahtima. Muidugi, oleks võinud Vespa poole vaadata aga... mm... kuigi neile antud hinnangud on ülihead, ei meeldi mulle Vespa disain. Muud mitte midagi.

See-eest sain kontakti MT Hiina koopiate valmistajaga, kes oli usinalt nõus oma kaupa jupikaupa postitama. Kinnitas isegi, et nad saadavadki EU'sse juppideks võetud nuge, mis pidavat edukalt tollist läbi minema aga neile polnud probleemiks ka minu erisoov saata tera ja käepide eraldi.

Niisiis tellisingi MT UTX-85 klooni. Puht igaks juhuks käepide sõbra aadressile ja tera enda aadressile. Ei läinud kuudki kui võisin vidina kokku monteerida.

WOW!

Kvaliteet on lihtsalt uskumatu! Põmst kõik on CNC's lõigatud ja sobitub uskumatult hästi. Teral puudub praktiliselt igasugune lõtk. Mingi minimaalne muidugi on aga see on vältimatu, sest muidu asi lihtsalt ei toimiks. Hambad ristis proovisin ka 2x4 testi. Noh, et mingi 70$ nuga poleks väga suur kaotus rikkuda. KURADIMA VASTU PIDAS!

Küsisin hiinlaselt, et kas ka Eestisse postitab, sest mu jõnglased, kes Eestis elavad, muutusid kahtlaselt uudishimulikuks. Ütles, et hetkel mitte aga kui väga vaja, võivad kaaluda.

Lühidalt, ostke! Fantastiliselt äge asi!
affa
Liige
Postitusi: 288
Liitunud: 29 Jaan, 2021 12:15
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas affa »

Õiguskantsleri kontorist on täna väljutatud seisukoht, et laskesporti tohib harrastada ainult sporditulirelvaga(ei ole küsimus pikast salvest ega moonakogusest) ja et kuna Relvaseaduses on vastav piirang kirjas, siis see ei ole ka Põhiseaduse vastane vaba eneseteostuse piiramine. Muude isiklike relvade käsitsemist soovitatakse harjutada tiirus, lähima sellise asukohta soovitati küsida PPA-st.

Täiendus:Kui kellegil satub olema lähiminevikust fakti muu kui sporditulirelvaga laskespordi harrastamise kohta, võiks piisava suurusega munade olemasolul politseisse avalduse kirjutada(Harrastasin jahi/enesekaitse relvaga laskesporti, palun mind karistada.).

Täiendus vol.2:Õiguskantsleri vastus on märgitud asutusesiseseks kasutamiseks juurdepääsupiiranguga 75 aastaks. Millised piirangud see seab vastuse saajale dokumendi sisu avaldamise osas?
Viimati muutis affa, 04 Mai, 2022 17:54, muudetud 2 korda kokku.
alfa hotel
Liige
Postitusi: 211
Liitunud: 08 Mär, 2018 21:14
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas alfa hotel »

affa kirjutas:Õiguskantsleri kontorist on täna väljutatud seisukoht, et laskesporti tohib harrastada ainult sporditulirelvaga. Muude isiklike relvade käsitsemist soovitatakse harjutada tiirus, lähima sellise asukohta soovitati küsida PPA-st.


Aga kus siis seda va laskesporti harrastada kui mitte tiirus (laskepaigas)?
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

affa kirjutas:Õiguskantsleri kontorist on täna väljutatud seisukoht, et laskesporti tohib harrastada ainult sporditulirelvaga(ei ole küsimus pikast salvest ega moonakogusest) ja et kuna Relvaseaduses on vastav piirang kirjas, siis see ei ole ka Põhiseaduse vastane vaba eneseteostuse piiramine. Muude isiklike relvade käsitsemist soovitatakse harjutada tiirus, lähima sellise asukohta soovitati küsida PPA-st.


Kas selle avaldusega kaasnes ka mingi selgitus või viide, misasi on laskesport ja millisest hetkest muutub "muude isiklike relvade käsitsemise harjutamine" laskespordiks?

Toon siia Wikipedia definitsioonist ühe lõigukese:
"Sport on regulaarne võistlemine, kehaliste või vaimsete võimete ja võistkondliku koostöö, samuti spordiriista(-vahendi) täiusliku käsitsemise treening, võistluste võitmise (parima tulemuse saavutamise) eesmärgil. Sport on kehakultuuri üks haru.
Sport jaguneb amatöör- ehk harrastusspordiks ja elukutseliseks (professionaalseks) ehk profispordiks. Spordist eristub eesmärgi järgi (kehakultuur ehk tervisesport), kus parima tulemuse aspekt ei ole oluline. Spordi ehk võistlusspordi äärmuslik vorm on tippsport...
"

Kui nüüd asja üle vindi keerata, siis tekib küsimus, kas (regulaarse) relvakäsitsuse harjutamine muutub spordiks siis, kui sellel või eesmärgiks on võistluslik element? Et kui sõbraga koos lasen, siis on sport?

Kuna postitus on avalik, siis jagan seda (koos viitega originaalile) ka Facebooki grupis Eesti Relvaomanikud.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4086
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Some »

Satakas kirjutas:
Siiski, OTF'e kuskil, ei müüda. EU's. Proovisin otsida. Mobiliseerisin oma peaaegu igas liikmesriigis resideeruva sõpradearmee - olge nüüd meheks, tsekkige oma seadusi, leidke võimalus ning kui sebime noa, ma maksan kinni kogu teie vaeva! Tulutu üritus! Peast ei mäleta, mis liikmesriigid tehniliselt lubasid aga reaalselt polnud võimalik osta mitte kuskil! Otsijad oletasid, et ilmselt pelgavad võimalikud maaletoojad tollipoolseid seaduseväänamisi.

OK! Aga seadus on selline huvitav asi, et kui sellest läbi murda ei anna, annab sellest ringiga mööda minna. Niisiis keskendusin Soome impordi, tootmis ja müügikeelule.

Tähendab - OTF'i impordikeeld ei kehti noa käepideme ega tera suhtes eraldi. Niisiis, kontakteerusin MT'ga ning küsisin, kas nad oleks nõus oma nuge kahes osas saatma. Et küllap ma jupid ise kokku panen. MT küll vastas aga keeldus. Mingi "poliitika" ja pealegi see, et nende kruvid on hästi erilised, mistõttu nad ei soovi kruvikeerajaid saata, sest siis kliendid hakkavad ise nuge hooldama ja rikuvad garantiitingimusi jne. Nad ei suutnud eriti aru saada pointist, et ma ei soovigi mingit garantiid vaid lihtsalt head nuga ning et ma olen nõus selle eest ka maksma. Noh, sinnapaika see jäigi.

Mis muud kui asusin nende endist Hiina koostööpartnerit jahtima. Muidugi, oleks võinud Vespa poole vaadata aga... mm... kuigi neile antud hinnangud on ülihead, ei meeldi mulle Vespa disain. Muud mitte midagi.

See-eest sain kontakti MT Hiina koopiate valmistajaga, kes oli usinalt nõus oma kaupa jupikaupa postitama. Kinnitas isegi, et nad saadavadki EU'sse juppideks võetud nuge, mis pidavat edukalt tollist läbi minema aga neile polnud probleemiks ka minu erisoov saata tera ja käepide eraldi.

Niisiis tellisingi MT UTX-85 klooni. Puht igaks juhuks käepide sõbra aadressile ja tera enda aadressile. Ei läinud kuudki kui võisin vidina kokku monteerida.

WOW!

Kvaliteet on lihtsalt uskumatu! Põmst kõik on CNC's lõigatud ja sobitub uskumatult hästi. Teral puudub praktiliselt igasugune lõtk. Mingi minimaalne muidugi on aga see on vältimatu, sest muidu asi lihtsalt ei toimiks. Hambad ristis proovisin ka 2x4 testi. Noh, et mingi 70$ nuga poleks väga suur kaotus rikkuda. KURADIMA VASTU PIDAS!

Küsisin hiinlaselt, et kas ka Eestisse postitab, sest mu jõnglased, kes Eestis elavad, muutusid kahtlaselt uudishimulikuks. Ütles, et hetkel mitte aga kui väga vaja, võivad kaaluda.

Lühidalt, ostke! Fantastiliselt äge asi!


Endal mul mitmeid OTF nugasid netist ostetud, muu hulgas Microtech Halo V, mis on ikka pagana pika teraga - kõik on kohale tulnud ja paistab, et tolli huvitavad ainult paberid ja makstud maksud ning tera pikkust paberites pole.

Too tactifans_tool store kuskohast sa selle ostsid, paistab et postitab EU-sse ka ühes tükis minu arust? Kui kohale ei tulegi, siis peaks raha tagasi saama, nii et risk väike.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas vtl »

vtl kirjutas:
affa kirjutas:Õiguskantsleri kontorist on täna väljutatud seisukoht, et laskesporti tohib harrastada ainult sporditulirelvaga(ei ole küsimus pikast salvest ega moonakogusest) ja et kuna Relvaseaduses on vastav piirang kirjas, siis see ei ole ka Põhiseaduse vastane vaba eneseteostuse piiramine. Muude isiklike relvade käsitsemist soovitatakse harjutada tiirus, lähima sellise asukohta soovitati küsida PPA-st.


Kas selle avaldusega kaasnes ka mingi selgitus või viide, misasi on laskesport ja millisest hetkest muutub "muude isiklike relvade käsitsemise harjutamine" laskespordiks?
[...]
Kui nüüd asja üle vindi keerata, siis tekib küsimus, kas (regulaarse) relvakäsitsuse harjutamine muutub spordiks siis, kui sellel või eesmärgiks on võistluslik element? Et kui sõbraga koos lasen, siis on sport?


Olgu veel jutu täienduseks öeldud, et relva saab sporditulirelvana arvele võtta ainult siis, kui Sa oled laskesportlane ja sul on relvaloal B-täht.
Laskesportlaseks saamiseks pead aga kuuluma laskespordiklubisse ehk... tegelema laskespordiga. Reeglina nõutakse ikkagi eelnevat kogemust, turvakursuse läbimist ja mingit tausta ehk suvaline inimene tänavalt endale laskesportlase staatust (ja privileege) ei saa. Surnud ring.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
affa
Liige
Postitusi: 288
Liitunud: 29 Jaan, 2021 12:15
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas affa »

Nagu ülalpool mainisin, on õiguskantsleri vastus asutusesiseseks kasutamiseks ja seda on eraldi rõhutatud. Selle avalikuks lugemiseks välja toomise juriidiline korrektsus on hetkel teadmata. Asja uuritakse.

Ma isiklikult keeldun uskumast, et seadusandja on Relvaseaduse kasutusotstarvete osa selliselt mõelnud, nagu seda PPA ja õiguskantsler hetkel tõlgendavad. Sellest hoolimata soovitan laskespordiga tegelejatel harjutamise ja laskespordi piiri kulgemine kirjalikult üle küsida, sh. spordirelva laenamine isikule, kellel ei ole laskesportlase staatust Relvaseaduse mõistes.
Täiendus:Relvaseaduse 29.
(4) Isik võib Eestis spordivõistlusel osalemiseks või jahipidamiseks anda teise isiku kasutusse kuni viieks ööpäevaks käesoleva seadusega kehtestatud korras registreeritud relva ning laskemoona tingimusel, et teisel isikul on seda liiki jahitulirelva või sporditulirelva kohta antud relvaluba

Ehk see ka ei sobi, et laskespordiklubi liikmekandidaat teeb laskesporti laenatud spordirelvaga.

Täiendus: Oleme siin kambakesi otsinud sanktsiooni muu kui spordirelvaga laskespordi harrastamise eest - seni tulutult. Kui kellelgi on parem info, palun jagada. Kasvõi privas.

Need harvad korrad kui teatris tuleb käidud või töö võimaldab laste esinemisi vaadata, satuvad kohad reeglina viimasesse ritta nurga taha. Erinevalt sellest, kui seadusandja endast rumalat muljet jätab - seda on tihtipeale võimalik esireast jälgida.
mongol
Liige
Postitusi: 1306
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas mongol »

Et asi on siis selles, et enesekaitserelv on enesekaitseks ning kui sellesamaga tahta sporti teha, siis peaks see olema regatud ka kui spordirelv või kuidas see nüüd ongi?
professional retard
Kasutaja avatar
1uudistaja
Liige
Postitusi: 84
Liitunud: 26 Juun, 2020 21:00
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas 1uudistaja »

mongol kirjutas:Et asi on siis selles, et enesekaitserelv on enesekaitseks ning kui sellesamaga tahta sporti teha, siis peaks see olema regatud ka kui spordirelv või kuidas see nüüd ongi?

Loogika ütleb, et ei ole vaja, miks peaks? Tiirus võid ju laskmas käia. Spordi osa on pigem selle jaoks juures, et seal on mõnes osas vaja vingemaid relvi ja mõistlik ka suuremat kogust moona omada, 200 padruniga treenides peaks tihedamad laskjad ilmselt püsi-kullerteenuse tellima.
Ei ela ma majas, ei tänaval, mu aadress on Eesti Vabariik.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas Kriku »

Siin on vist asi selles, et mida tähendab spordi tegemine. Kui üksi metsas jooksmas käimine on tavatähenduses ka spordi tegemine, siis laskeharjutused tiirus või sauna taga RS mõttes ei ole?
affa
Liige
Postitusi: 288
Liitunud: 29 Jaan, 2021 12:15
Kontakt:

Re: Relvaseadus

Postitus Postitas affa »

Praegu on otsustatud võitlust jätkata. Seoses sellega küsin infot Relvaseaduse mõistes laskespordiklubi kohta, mille liikmeks on võimalik saada ilma Relvaseaduse mõistes laskespordiga eelnevalt tegelemist, st. astud klubi liikmeks, viid politseisse selle kohta tõendi, registreerid relvale kasutusotstarbeks laskesport ja asud sportima. Praeguse seisuga ainus seaduslik tee.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Bing [Bot] ja 12 külalist