Praha kevad - Tšehhoslovakkia 1968

Korea, Vietnam, Lähis-Ida, Afganistan. Kõik konfliktid. Kui seal on olnud eestlasi, siis seda enam.
mangust
Liige
Postitusi: 509
Liitunud: 15 Apr, 2006 13:49
Asukoht: Eesti

Praha kevad - Tšehhoslovakkia 1968

Postitus Postitas mangust »

1968.21.augustil tungisid Tsehhoslovakkiasse sotsriikide ühendatud väed N-Liidu juhtimisel.Kokku osales "liitlaste" (N-Liidu,Poola,Ungari,Bulgaaria ja Saksa DV) väekontingendis 165.000 sõdurit ja 4.600 tanki.Sissetungi põhjus oli uue kompartei juhtkonna liberaalsed reformid.See tekitas teistes sotsmaade ladvikutes,eriti Moskvas ärevust ja nähti leeri murenemist.
Eesti kommunistid väidavad,et Tsehhi sündmused olevat neil silmad avanud,aga Lenini parteid teeniti ("õõnestati" :lol:)veel paarkümmend aastat.
Lühike ülevaade neist sündmustest: http://et.wikipedia.org/wiki/Praha_kevad
Internatsionaalset kohust täitnud sõduritele jagati peale sündmusi tänukirjad: http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?i ... m_id=10021 http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?i ... m_id=10021
Parem peenike peos, kui punalipp katusel!
sturman
Liige
Postitusi: 148
Liitunud: 02 Nov, 2008 21:18
Asukoht: võrumaa,antsla
Kontakt:

Postitus Postitas sturman »

mul sõber oli 1968 aastal tsehhis,on päris hulga jutte sellest ajajärgust talletatud,millega tal kokkupuudet oli.
Kasutaja avatar
man21
Liige
Postitusi: 822
Liitunud: 01 Juun, 2005 13:34
Kontakt:

Postitus Postitas man21 »

Ma tundsin ühte meest, kes seal oli tankijuht. Koos nii mõnedki korrad viina võetud. Ta ütles, et kästi relvadeta demonstrantidele tankiga otsa ajada ja kohati muutus tänavasillutis inimeste soolikatest nii libedaks, et tanki roomikud käisid ringi. Üks-kord kui naised ja lapsed olid mingi tee blokeerinud, olid teele risti pikali heitnud, anti talle jälle käsk - edasi! Kuid ta jättis selle täitmata ja kuna ta oli juhttangi juht, siis kolonn seisis. Ta sai 10 aastat vabadusekaotust, millest seitse istus laagris ja kolm aastat oli asumisel. Vot sellised lood.
Viimati muutis man21, 16 Mär, 2010 17:02, muudetud 1 kord kokku.
Ela täiel rinnal ja kui kord kooled, siis ära kahetse elatud elu!
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Vot sellised lood.
Vot selliste lugude puhul on juba oluline nimi ka kirja panna! Muidu kirjutame siin ei tea mida kokku!
Kasutaja avatar
man21
Liige
Postitusi: 822
Liitunud: 01 Juun, 2005 13:34
Kontakt:

Postitus Postitas man21 »

Ma pole seda meest oma paarkümmend aastat kohanud ja perekonnanime unustanudki, eesnime mäletan, kuid ei ütle ka seda, sest mind pole selleks keegi volitanud.
Kui sa arvad, et see on vale, siis ma võin öelda, et sarnaseid jutte olen teisigi kuulnud. Ega igal pool muidugi sarnaselt toimunud, kuid mõnes kohas läks asi karmiks - ma mõtlen tšehhide vaatevinklist.
Ela täiel rinnal ja kui kord kooled, siis ära kahetse elatud elu!
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ostius »

Endine töökaaslane käis ka Tšehhoslovakkias "internatsionaalset kohust" täitmas. Mingil sillal seisid demonstrandid ees, kuid nemad sõitsid neist lihtsalt üle. Pärast oli jälk roomikute vahelt soolikaid välja kiskuda. Hirm kohalike kättemaksu ees oli nii suur, et edaspidi magati automaat rihmapidi käe külge seotud.
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Postitus Postitas jackpuuk »

Mul sai isapoolne sugulane Tshehhis kuuli jalga, elab Oraval kui kellegil huvi.
sitt päev, kellele kurdad
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Üks mu tuttav või õigemini mu isa endine töökaaslane (praeguseks surnud) oli kah seal ja ta rääkis, et kui Saksa DV sõdurid üle piiri läksid, siis esimese asjana käärisid nad käised üles. Sakslased olid tegutsenud seal konkreetselt ja külmakõhuga. No näiteks tõmbasid maha joone ja hoiatasid, et kes joonest üle tuleb, saab tina. Muidugi tšehhid proovisid seda ja siis külmakõhuga lasti nad maha.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Postitus Postitas jackpuuk »

Erik kirjutas:Aga lgp. Jackpuuk võiks ju sugulaselt küsida kus ja kuipalju tema kuulis , eks samas kohas teeninud vennad ikka midagi rohkemat ja täpsemalt teadsid. Endal kah huvitav teada...
Pole ammu sinnakanti saanud, Mai lõpupoole tõenäoliselt lähen, eks proovin tal lasta natuke muljetada.
sitt päev, kellele kurdad
USP
Liige
Postitusi: 725
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:19
Kontakt:

Postitus Postitas USP »

Kuuldavasti olla Tšehhis DDR-i sõdurid eriti julmad olnud. Arvatavalt maksid sakslased nii kätte IIMS lõpus tšehhide poolt sakslastele tehtut.
Kasutaja avatar
Gfreak
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 11 Jaan, 2007 18:05
Kontakt:

Postitus Postitas Gfreak »

Maksikoer Fik.

Mis põhjustel nad sülitavad?
Eestlane omal maal
Lupus
Liige
Postitusi: 872
Liitunud: 02 Juun, 2005 12:44

Postitus Postitas Lupus »

Vabadussammas :-(. Aasta 1945 kui tsehhid u.1000 eestlast peale sõjalõppu mullatoidule saatsid .
Kasutaja avatar
Gfreak
Liige
Postitusi: 562
Liitunud: 11 Jaan, 2007 18:05
Kontakt:

Postitus Postitas Gfreak »

Selle pääle sülgaks ise ka. Aga samas ei saa kogu rahvust mõne uhuuhuu pärast hukka mõista. Sama lugu nagu venelastega.

Aga sellest on tõsiselt kahju, et Maksikoer Fiki enam ei näidata. Musta ja valget koera ka muidugi.
Eestlane omal maal
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Postitus Postitas jackpuuk »

Erik kirjutas:Aga lgp. Jackpuuk võiks ju sugulaselt küsida kus ja kuipalju tema kuulis , eks samas kohas teeninud vennad ikka midagi rohkemat ja täpsemalt teadsid. Endal kah huvitav teada...
Mnjah, pole enam kellelt küsida, reedel olid matused :rip:.
Kamraadid, ärge lükake oma küsimisi edasi ega võtke selleks pikalt hoogu, aeg teeb oma töö ja teinekord ootamatult äkki ning kiiresti :(.
sitt päev, kellele kurdad
sturman
Liige
Postitusi: 148
Liitunud: 02 Nov, 2008 21:18
Asukoht: võrumaa,antsla
Kontakt:

Postitus Postitas sturman »

sai vähe sõbra käest päritud tsehhi kohta.mõni mees on siin kõvasti mööda pannud.piiri ületamisel anti küll lahingpadrunid kätte aga kategooriliselt keelati relvade kasutamine.nende diviisist ei teinud ükski ühtegi pauku.oleks teinud-oleks ka teised sellest teadnud.sakslastega,jah,oli asi teine.kui nende tankidiviis prahasse sisse sõitis,oli rahvamass sillal ees ja siis tõesti tulid autoga sakslased ja tõmbasid kuulipildujaga valangu,ainult,et üle peade.rahvas jooksis muidugi laiali ning näidati käega-sõitke edasi.ühte juhust teab,kui sakslane lasi tänaval ühe maha.vene ohvitser läks mööda tänavat ja tsehhi hipi-pikajuukseline tuli vastu ning sülitas näkku.seda nägi saksa ohvitser,läks juurde ja lasi selle hipi maha.üldiselt aga relva kasutada ei saanud.võib-olla aetakse need sündmused segi ungariga.kus oli just vastupidine seis.olen rääkinud mitme ungaris olnud mehega-seal oli asi ikka päris julm.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist