Kaplaniteenistus

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
ooblää
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 13 Nov, 2005 22:09
Asukoht: harjumaa
Kontakt:

Kaplaniteenistus

Postitus Postitas ooblää »

Kaitseliidu lipnik Merje Meerits kaebas õiguskantsler Jõksile,et kaitseväe paraadidel rikutakse tema kui ateisti õigusi.Tema ei ole nõus võtma mütsi peast ja palvetama.Kohustuslik palvetamine rikub tema meelest põhiseaduses tagatud usuvabadust.Õiguskantsler saatis kaebuse lahendamiseks kaitseminister Ligile.
Mida arvate?Ise olen ma ka keeldunud paraadidel osalemast,kus sunnitakse palvetama.Ülemused on ninnu siis alati vingu tõmmanud.Aga otsest käsku paraadil osalemiseks pole antud.Ei te ,mida Ligi suvatseb pastakast välja imeda.Kas leitakse õiglane lahendus.Ma arvan ,et peale meie on veelgi kaitseliitlasi ja sõdureid,kes jälestavad seda ülespuhutud ja pealesunnitud "usustamist".Mõnel jopskil on vist programm,et kasvatame usufanaatilised sõdurid. st. oma peaga mõtlemine on keelatud.
Loodan,et see Ligi vastus kajastub ka kuskil meedias.
kõik on võimalik,vaja ainult tahta
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Vaevalt, et "usufanaatikute" kasvatamine eesmärgiks on, tutvugem kaplanaadi töö ja materjalidega. Pigem on asi traditsioonides ja kuuluvuse probleemis. Et kuhu me siis ikka kuulume? Kristlikku Läänemaailma või kuhugi mujale? Islamimaailmas ei tuleks vist reamees Habibullal pähegi protesteerida palvetamise vastu, ma ei tahaks isegi selle tagajärgedele mõelda... :twisted: Aga eks meie postmodernistlikus ühiskonnas taha mõnigi olla igal matusel kadunukene ja igas pulmas peigmees(pruut). Peaasi, et kaanepildile saaks.
Palvetamise asemel võib ju siis see, kes ei taha seda teha või põhimõtteliselt ei usu, mõelda midagi muud ja mitte palvetada. Küsimus on aga selles, et kas tuleb kohe siis selle pärast rivist ära minna. Äkki järgmine kord lipnik Meeritsal ei kõlba ka niisama rivis seista. No lihtsalt tuleb selline tuju. Minule ei valmista mingit probleemi seista ühes rivis või olla ühes kaevikus ateisti, taaralase või budistiga - Eesti eest. Aga eks see ole meie igaühe pisikese ego küsimus.
1920 aastate alguses oli probleemiks - usuõpetus koolides või mitte?Kaitseliit - vajalik või mitte? Pärast 01.12.24. vajusid küsimused kuidagi ise paika.
Et notre Parole s'appelle Fidélité !
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Ristimata inimesena ja kaelakandvas eas ka osalenud mõningatel kristlikel üritustel, ei pea probleemi ületamatuks. Kas kroonu nõuab inimese allumist religioossetele tegevustele? Kui ei, siis milles möla? Kui peab mütsi maha võtma mingi "laula, laula pappi" ees, siis on muidugi probleem. Kui võib sellele jobule rivist tagumikku või tissi näidata, siis oleme kaitsevõimelt uuele tasemele jõudnud.
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Arnold, arumaisaa, miks peaks sõjaväe- või kaitseliidukaplan automaatselt jobu olema? :roll:
Et notre Parole s'appelle Fidélité !
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

Charlemagne kirjutas:Islamimaailmas ei tuleks vist reamees Habibullal pähegi protesteerida palvetamise vastu, ma ei tahaks isegi selle tagajärgedele mõelda
aga selle tagajärgedele mõtleksid vabalt, kui reamees John keeldub paraadil kodanik piiskopi palvele kaasa ümiseda?
Kasutaja avatar
sammal.habe
Liige
Postitusi: 817
Liitunud: 30 Apr, 2004 19:49
Asukoht: 58°22'N 26°43'E
Kontakt:

Postitus Postitas sammal.habe »

minu teada islamiriikide armeedes kaitseväemullasid ei ole... (muidugi, minu valim on piiratud :P - aga siiski räägin omade kogemuste piirides)
Charlemagne kirjutas:Islamimaailmas ei tuleks vist reamees Habibullal pähegi protesteerida palvetamise vastu, ma ei tahaks isegi selle tagajärgedele mõelda... :twisted: Aga eks meie postmodernistlikus ühiskonnas taha mõnigi olla igal matusel kadunukene ja igas pulmas peigmees(pruut). Peaasi, et kaanepildile saaks.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

Charlemagne kirjutas:Äkki järgmine kord lipnik Meeritsal ei kõlba ka niisama rivis seista. No lihtsalt tuleb selline tuju.
tobe demagoogia. analoogseid seosetuid seosed võib leida kustiganes.

antud juhul, nagu sa küllap ka ise aru saad, pole tegu lihtsalt soovimatusega rivis seista vaid soovimatsuega alluda põhiseadusevastasele palvetegevusele.

võtkem asja niimoodi, et kui kodanik Meerits keeldub "niisama" rivis seismas, siis lähenegem ajale aktuaalsest vaatenurgast. natud hetkel rääkigem aga põhiseadusest ja ususurumisest mitte aga millestki muust.
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Arnold, arumaisaa, miks peaks sõjaväe- või kaitseliidukaplan automaatselt jobu olema?
Tegelikult on minu heaks tuttavaks kaplan Endel Apsalon, ja tõesti, jobuks oleks teda nimetada lausa väär, ag me ei ole kunagi ka rääkinud usust sügavamalt.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

Arnold kirjutas:Ristimata inimesena ja kaelakandvas eas ka osalenud mõningatel kristlikel üritustel, ei pea probleemi ületamatuks. Kas kroonu nõuab inimese allumist religioossetele tegevustele? Kui ei, siis milles möla? Kui peab mütsi maha võtma mingi "laula, laula pappi" ees, siis on muidugi probleem. Kui võib sellele jobule rivist tagumikku või tissi näidata, siis oleme kaitsevõimelt uuele tasemele jõudnud.
ka mina olen käinud kirikus matstel, pulmas jmt. vabatahtlikult. vabatahtlikult võin minna suvalisse kohta, mis mu usupõhimõtetele totaaselt vastupidist viljeleb. see on täiesti omaette asi kuna teen seda vabatahtlikult. kui mind aga sunnitakse osa võtma millestki, mis käib risti vastu mu usulistele veendumustele, siis on konkreetne blokk peal.

me võime nüüd pikalt-laialt seletada, et kaitseliitlasele pole paraad kuigi kohustuslik ja seega EI PEA ta ka palvusest osa võtma (nagu selle teemaga seoses on korduvalt siin-seal mainitus). ent me unustame selle IMELIHTSA tõsiasja, et riik ja kirik (nagu ka kaistevägi ja kirik) on lahus. ja kui mina või keegi teine on kaitseliitlane ning soovib suvaliste mittereligioossete veendumuste ajel osalega vabariigi aastapoäeva paraadil, siis EI OLE mingit põhjust, miks ta peaks seeläbi leppima tõsiasjaga, et sel paraadil tuleb müts maas "koogutada" võõra jumala ees. selline väide oleks pädev olukorras, kus riik ja kirik oleks selgelt liidetud ja eesti oleks põhiseaduslikult kristlik maa. VOT SEL JUHUL poleks ühelgi vabatahtlikult paraadile ronijal mingit seletamist, et asjaga kaasneb ka jumalakoogutamine.

olen ka ise KL ridades paraadidel osalenud ja lihstalt oma mõningasest tolerantsusest ning noorsupõlve viitsimatusest vaielda võtnud mütsi peast. mu oma vaba valik. aga ma siiski ei leia, et IGA paraadile mineja peaks sellega automaatselt leppima sest kirik (misigas konfessiooni tunnistav) EI OMA MITTE VÄHIMATKI SEOST RIIGI EGA KAITSEVÄEGA!!!!! ja iga ülamainitud seos on pealesunnitud.

muuhulgas tean kümneid ja kümned ajateenijaid, keda on paraadile lihtviisiliselt sunnitud misjuures nad ateistide või muu-usulistena on olnud SUNNITUD ka piiskoppide eestvedamisel võõrjumalat kummardama. see on inimesele alandav. kuid vastuhakk oleks olnud karistatav käsi mittetäitmisena ja olgu kuidas on - igaühel meist pole pealehakkamist ega ka oskust oma iga pisimagi õiguse eest seista. seega VÄGA paljud lihstalt kannatavad selle jama hambad ristis ära.

olen kategoorilistel vastu IGASUGUSELE usupropagandale mis toimub riiklikul tasandil/maksumaksja raha eest.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

Charlemagne kirjutas:Arnold, arumaisaa, miks peaks sõjaväe- või kaitseliidukaplan automaatselt jobu olema? :roll:
jobuks teda tõesti nimetada ei maksa automaatselt. küll aga olen seda meelt, et kaplan kui selline tuleks kaotada ja asendada lihstalt psühholoogiga vmt.

poogitagu kaplanile külge misiganes ülesandeid ja omadusi - olemuselt on ta siiski kristlik pastor ent ülesannetelt lihstalt psühholoog. siit tekibki küsimus, et MIKS siis kaplan mitte aga psühholoog? ususurumine?
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Satakas, kes on John ja kes piiskop? Good old England? Selajal, kui Johnid seal piiskoppidega kaasa "ümisesid", oli Inglismaa maailmas autoriteediks. Sõna gentleman tähendas midagi ja sõnal "british" oli kaal. Kuidas on Briti lõvi tervis nüüd?
Demagoogia on paraku kahe otsaga malakas. Ja ei põhiseaduse, Kaitseväe määrustikuga ega Konnaküla kooli sisekorra reeglitega anna kõiki asju ilmas paika panna. Niisama lihtne ja keeruline see ongi.
Sammalhabe, ma ei tea, mis maade kogemused sul on. Huvitav oleks teada. Olen siiski midagi kroonumulladest kuulnud. See aga selleks. Vaimulik amet ei ole islamimaailmas üleüldse sellise tähendusega, kui Läänes. Seal paneb asjad paika kogukond - "umma'" Ja kogukonnas võib autoriteediks olla ükskõik kes, kes Koraani tunneb ja näiteks korra Mekas on käinud, eluaastaid peaks ka omajagu olema.
Et notre Parole s'appelle Fidélité !
Arnold
Liige
Postitusi: 5110
Liitunud: 23 Jaan, 2005 16:26
Kontakt:

Postitus Postitas Arnold »

Ma olen Satakaga igati nõus! Nagu ka minu ühest eelmisest postitusest võis näha, et ma tiba ilgun. Aga meil on kodanikuühiskond! Jäta Apsalon leivata! Mingu müüri laduma! :wink: Las olla, mis ta ikka teha oskab ja lapsed vaja ellu saata. Sa võid ju selle mütsi peas hoida - või ei või?
Charlemagne
Liige
Postitusi: 1483
Liitunud: 12 Juun, 2005 18:33
Kontakt:

Postitus Postitas Charlemagne »

Merde sainte!Ventre saint gris! Kas uskmatuse surumine pole sama paha kui ususurumine? On et même, celui peuvent s'appeler le demagogie encore...Charlamagne va dormir... bonne nuit. :twisted:
Et notre Parole s'appelle Fidélité !
Luciano
Liige
Postitusi: 1132
Liitunud: 07 Veebr, 2007 18:21
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Luciano »

Kohustuslik palve pidamine on kindlasti vastuvõtmatu mingit muud usku inimestele ja ka ateistile. Ise olen pigem võsausku ja samal põhjusel ei kipu paraadile.
Ajateenistuses (97-98 ) näiteks oli ajateenijal õigus kanda risti kaelas kuid mina pidin oma talismanist loobuma. Äärmiselt ebaõiglane ja diskrimineeriv tegevus Eesti kaitseväes. Õnneks oli meie kaplan normaalne inimene ja temaga võis nendel teemadel vähemalt väidelda. Aga ikkagi on meil selgelt olemas riigikirik ja -usk, rääkigu valitsejad mida tahes. Ja seda meie oma taskust tulnud raha eest. See on ka põhjus miks mitte mingil juhul ei tohi teha usuõpetust koolides kohustuslikuks - see on selgelt kallutatud.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

Charlemagne kirjutas:Satakas, kes on John ja kes piiskop? Good old England? Selajal, kui Johnid seal piiskoppidega kaasa "ümisesid", oli Inglismaa maailmas autoriteediks. Sõna gentleman tähendas midagi ja sõnal "british" oli kaal. Kuidas on Briti lõvi tervis nüüd?
ülilihtne on leida ülisilmatorkavaid liba-paralleele, jättes kõrvale kõik muu. umbes, et "keskajal oli euroopa paavsti- ja usukeskse piirkonnana ülivõimas, nüüd aga ..... rüütel oli rüütel ja "kristusel" oli kõva kaal - tehkem sellest omad järeldused"

see, mis inglismaal toimub, ei oma MITTE MINGIT seost usuteemaga vaid jääb lihtsalt ja totaalselt rahvusliku elujõulisuse(tuse) ehk siis teisest küljest minnalaskmise ja haiglase poliitkorrektsuse valdkonda. siiski-siiski. poliitkorrektsus EI OMA MITTE MINGIT seost usuga. võõrastele, võõrkultuuri sissetungile, kultuurikonteksti sobimatu usukäitumise sissetungile ja muule taolisele saab üliedukalt vastu seista ka ILMA vastas-usuta. seda enam, et ususissetungile usuga vastates jääks neistsamadest inglastest väga rumal mulje ning see viiks tahes-tahtmata tagasi keskaja usutagakiusamisteni.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline