Augustiputš Eestis

Korea, Vietnam, Lähis-Ida, Afganistan. Kõik konfliktid. Kui seal on olnud eestlasi, siis seda enam.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Martin Peeter »

Samas oli selle kolonni Tallinna jõudmise hetkeks Moskvas juba asi enam-vähem selge. Armee jooksis massiliselt üle. Tallinna volikogu esimees Kork oli saavutanud pihkvalastega kokkuleppe, et nad ei ründa ja liiguvad rahulikult Koplisse ja Tondile. Sisuliselt sõitiski Tallinna politsei kolonni ees. Teletorni rünnati ilmselt seetõttu, et mingitki tegevust üles näidata, mida mingid staabid nõudsid. Rünnaku hetkel polnud seal rahvast ja keegi ei takistanud peale 4 valvuri, keda ei hakatud ründama, kusjuures ründas seesama lennukiga toodud üksus. Ööl vastu 21.-st oli tõesti juba vastupanijaid rohkem. Isegi selles väikeses kähmluses 21.-l käitus sõjavägi juba üsna rahvast säästvalt - neid, kes nende taganemistee soomukiteni läbi lõikasid. Kõige suurem oht oli 19.-dal ja ööl vastu 20.-dat.
Dona nobis pacem!
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas toomas tyrk »

Martin Peeter kirjutas:Samas oli selle kolonni Tallinna jõudmise hetkeks Moskvas juba asi enam-vähem selge. Armee jooksis massiliselt üle.
Eeee, mis oli selge? Moskvas toimus Valge maja ründamine samuti ööl vastu 21. augustit.
https://en.wikipedia.org/wiki/1991_Sovi ... at_attempt
21 August
At about 1:00, not far from the White House, trolleybuses and street cleaning machines barricaded a tunnel against oncoming Taman Guards infantry fighting vehicles (IFVs). Three men were killed in the incident, Dmitry Komar, Vladimir Usov, and Ilya Krichevsky, while several others were wounded. Komar, a 22 year old veteran from the Soviet invasion of Afghanistan, was shot and crushed trying to cover a moving IFV's observation slit. Usov, a 37 year old economist, was killed by a stray bullet whilst coming to Komar's aid. The crowd set fire to an IFV and Krichevsky, a 28 year old architect, was shot dead as the troops escaped. [37][23][35][38] According to Sergey Parkhomenko, a journalist and democracy campaigner who was in the crowd defending the White House, “Those deaths played a crucial role: Both sides were so horrified that it brought a halt to everything.”[39] Alpha Group and Vympel did not move to the White House as had been planned and Yazov ordered the troops to pull out from Moscow.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Martin Peeter »

Selleks ajaks olid mitmed üksused juba üle jooksnud. Valget Maja kaitsesid juba sama diviisi tankid ja Tuula dessantdiviis. Ründajad ei söandanud tulirelvi rohkem kasutada. Samuti oli Moskva kesklinnas nii palju kaitsjaid, et selles olukorras ei tundunud enam võimalik olukorda ilma väga räige vennatapusõjata lahendada. Eelmisel ööl oleks see ehk veel võimalik olnud, kui nad Jeltsini kohe kinni oleks püüdnud ja Valge maja ära võtnud. Isegi siis oli juba tankirood üle jooksnud, ühe pealt pidas Jeltsin kõnetki. Aga tuleb tunnustada ka kõiki neid, kes Tallinnas 21.-l väljas olid ja vasttaastatud iseseisvust kaitsesid. Oli rohkem inimesi, aga mingit laulupidu või Balti ketti mitte.
Dona nobis pacem!
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas toomas tyrk »

Mässu selgroog murti ikkagi sel ööl. See oli otsustav.

Loomulikult tegid inimesed oma otsuseid GKTšP väljakuulutamise hetkest alates, aga et kelle poole asi lõpuks kaldub - see selgus ikka ööl vastu 21. augustit.

Ja minu lugupidamine on nii nende poolt, kes osalesid juba 19. õhtust alates, kuni ka nendeni, kes alles 21. õhtuks välja tulid. Isegi 21. õhtuks ei olnud need asjad veel sugugi nii selged.

Ei maksa teha kellestki jälle mingeid erilisi kangelasi...
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Martin Peeter »

Võimalik tõesti, et selgroog murti 21.08 ööl, kui esimeste inimohvrite peale rünnak seisma pandi, kuid läbi kukkus mäss juba kusagil 19. õhtul ja järgneval ööl, kui jäädi passima ja lasti Moskvas sajad tuhanded koguneda ning sõjaväeüksuste moraalil üha laguneda. 21.08. öisel rünnakul polnud enam lootust. Nii palju oleks nad võinud ise juba ära jagada, et neil polnud üksust, mis oleks nõus olnud seda veresauna Moskvas läbi viima, mis mahasurumiseks vaja oli. Ning ka siinsed üksused vaatasid äraootavalt Moskva poole. 21.08. Savika etteaste juures ma küll erilist kangelaslikkust ei näe. Tõsi, ma ise magasin sel hetkel juba noore inimese õndsat und. :)
Kõige hirmsam moment minu jaoks oli kusagil 19.da päeval, kui kuulsime, et Pihkvast asub kolonn meie poole teele ja nägime Jeltsinit Valge maja trepilt võimenduseta kõnet pidamas vbl 100 inimesele.

Lihtsalt vanematel meestel, mida meenutada.
Dona nobis pacem!
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas toomas tyrk »

Hm, jutt läheb kohati juba suht jamaks. Sama hästi võib väita, et tegelikult oli see putš läbi kukkunud väljakuulutamise hetkel. Mida see tagantjärele tarkust kasutades ju tegelikult oligi.

Miks seda Pihkva üht pataljoni siia Tallinna üldse liigutama hakati, kui siin oli ju N Liidu vägesi arvuliselt kordades rohkem?

Mis kõik selle ühe pataljoniga teel juhtus, ja kaua see aega võttis, et Tallinna jõuda? (24 h Eesti vallutamise teooria harrastajatele..)

Samasugused probleemid olid neil Moskvas. Või tegelikult - veel suuremad ning olulisemad - neil ei olnud ka kusagilt kaugelt võtta mingit "kasakate" või muude "välismaalaste" väeosa, kes tegelikult oleks olnud nõus Moskvas venelaste vastu sõdima hakkama.

See prooviti kõik läbi, ja kukkus läbi. Ainult et see võttis umbes 1,5 päeva aega.

Ja mina rääkisin 21. augusti kontekstis ikka neist inimestest, kes reaalselt ka selle päeva õhtul välja tulid. Ise ei käinud, aga näiteks Saue kaitseliit käis jälle. Ja sel öösel või õigemine vist küll varahommikul oli jälle ärev moment olnud, kui Pihkva omad hakkasid tagasi minema...
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Avatar »

Kõigepealt sellest fotost. Omateada ma postitasin selle eile Ukraina teemasse, aga mul ei ole pretensioone kus see nüüd paikneb. Postitasin eelkõige sellepärast, et mõnikord kipub kuulma arvamust, justkui 91 ukrainlastel mingit rahvusliku eneseteadvust polnudki. Lihtsalt selline tore kolmhark Ukraina rahvuslipul ja kodumaiste sündmuste keerises. Et nagu väikest viisi relvavennad või nii. Selliseid asju tuleb mäletada. Isa Munajevit ja paljusid teisi Tšetšeene poleks 2014-15 Ukraina lippude all olnud, kui UNSO poisid poleks 94-95 Tšetšeenias Itškeeria iseseisvuse eest sõdinud. Šaska Bilõi teiste hulgas. Kuuldavasti Šhamil Basajev oli samuti Valget maja kaitsnud. Aga Jeltsin seda hiljem suurt ei hinnanud...
On väidetud, et vasakul on Isa Munajev, aga ma ei ole väga kindel. Oleg mäletamist mööda hukkus. Aga Foto on tehtud esimese Tšetšeenia kampaania ajal ja Itškeerias. Ilmselt see jutt ei sobi nüüd ka siia, aga no kuhu ma selle siis peaks panema. Äkki mode halastab.
Manused
Второй и третий, это Олег Челнов-Беркут из Харькова и известный всем Александр Музычко Билый.jpg
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Avatar »

Aga heietan siis enda puutest Augustiga 91. Ega väga ei mäleta -ausalt. Ei ole seda igaaastaselt peast läbi kedranud ja mingi hetkeni tundub et võid mälu järgi iga detaili taastada...kuni mingil hetkel hakkad proovima ja avastad et enam ei suuda.
90 Mais toimus Toompeal mäsu ja me ei saanud kuidagi kodutänava postega punti kokku, et kohale minna. Üksi väga ei kippunud. Mina olin 16. Mingil hetkel tuli info et asi juba läbi ja intrid said tappa. Hiljem siis telekast vaatasime, ja jäi närima, et kohale ei läinud. Järgmisel või ülejärgmisel päeval käisime ja panime sõbrapoisiga ennast Kodukaitsesse kirja. Ega seal väga vahepeal ei toimunud. Oli rida valveid, ja meie rühmal oli peamiselt Raadiomaja objektiks. Millalgi vist (tõesti ei mäleta täpselt) 90 oli korra periood, kus kardeti intrite rünnakuid, ja siis ka oli mingi nädal objektidel valve peal. 91 jaanuar, kui Leedus ja Lätis läks jamaks, siis oli jälle aktiivne periood. Intrite meeleavalduse ajal Toompeal (jaanuaris vist oli) olime Toomepa lossis sees. Aga see oli selline ladna, intritel oli eelmise aasta mai meeles. Mingit hirmu ei olnud, meid oli palju, ja no sellist väravast läbi trügimist massiga ei oleks toimuda saanud, meil oleks ka piisavalt massi olnud, et vajadusel väravaala kinni panna. No ja midagi ei toimunudki. Hiljem oli veel vist jaanuaris valveid Raadiomajas. Millagi oli teemaks Vanglatsoonide valvamine ja majanduspiir - vat ei mäleta enam aastat - peaks hakkama graafikut kokku panema, aga panen praegu puusalt - on ausam. Teema oli, et mopi eas mehi ei tahetud vahepeal piiril hoida, hakkasid rünnakud ja kardeti, et võetakse kutid kaasa ning juriidiliselt õigustatakse, et hoidsid ajateenistusest kõrvale. NL x-ministeerium võttis oma valve Tsoonidest maha, et vahtige ise oma kriminaale. Siis ka pandi meeskondi kokku. mind ei võetud - et liiga noor. Siis oli hing küll täis, et mida perset. Tegelikult oli õige. Eriti Tsoonide suhtes. 91 suvi oli pigem selline hapukurgi hooaeg. 19.08 tegin mina oma hilisteismelise tegemisi - ei mäleta mida. Millalgi õhtul alles kodus vaatasin telekast et aktsioon käib. Kutsuti üles inimesi rahulikuks jääma, ja mitte provotseerima. Mingid mehed olid lennuväljal maandunud, aga eriti aktiivsust ei näidanud. Pihkva diviis oli Tallinna saadetud. Aga nii ehku peale vastu ööd linna ronida ei tundunud nagu mõtekas. Polnud nagu otseselt häda ka. Oli soovitusi, et tänavasilte ja teesuuniseid tuleks kõrvaldada. Meil KK rühmal olid liikmete numbrid olemas, aga keegi mulle ei helistanud. Või kurat teab äkki helistas ka aga kedagi polnud kodus. Mul vist pere oli suvilas ja ma nautisin privaatsust linnakorteris. Kuna ma elasin suht Tondi väeosa kõrval, siis läksin järgmine hommik saabuvaid dessantnikuid "tervitama". Oodates jalutasime Tuisu tänavat pidi, ja seal oli BTR aetud väravasse (või ajan ma selle 90 aastaga segamini... ei vist ikka mitte). Millalgi siis suure kolinaga hakkasid Tuisu tänavalt soomukid tulema ja sama tänava poolsest väravast garaažide alale rivistuma. Varem uudiste jäi mulje et terve hulk masinaid oli tee peal üle öelnud. Tulijatel oli ainult üks BMD sleppis. Aga ülejäänud jäid vist mingi tehno üksuse putitada tee peale. Tuisu puuetega laste koolis olid kuurid. Ronisime sinna katusele - sealt nägi üle väeosea aia. Soomukid rivistati liivaplatsile, mehed ronisid välja ja rivistusid soomukite ette. Siis oli atboi ja panid kasarmut poole. Neil oli pikk sõiduöö seljataga. Mina läksin seejärel bussiga linna Vabaduse platsil toimuvale meeleavaldusele. Tondi tänava poolsetel väravatel olid ka mäetamist mööda BTR -id väravasse aetud. Meeleavaldusel rahvast oli ikka palju. Ma nagu lootsin, et plats ajab üle, aga lgul nii ei olnud. Hiljem eks tuli juurde - videodelt on näha et ikka rohkem, kui 40 aastal :). Peeti kõnesid. Siis hakkas Vabadust-vabadust hüüdmine. Mul on pateetika suhtes tiba kehv soolikas. Tundus sihuke kistud veidi. Minusugusele noorsandile. Ma seisin niisama. Eile lugesin, et Urmas Ojaste, kes augustipäevil võtteid tegi noppis muuhulgas ka selle järgi agente sealt meeleavalduselt, et kes kaasa ei hüüdnud ja silmad maha lõi. No ma ei tea kas ma läksin kirja - silmi vast maha ei löönud... Seejärel läksin jalgsi Vabadusel platsist Raadiomaja juurde. Et noh varem olin seal valves olnud, äkki näen tuttavaid mehi. See võis siis olla 20.08 millalgi 18:00 paiku kui kohale jõudsin? Rahvast oli mäletamist mööda koha peal ikka palju. Kogu Raadio ja Telemaja alal ikka sadades. Eks lisaks minule tuli sealt meeleavalduselt vast teisigi, kuigi enamus võib-olla pigem läks Toompead kaema. Et kui keegi arvab et inimesed olid jube hästi informeeritud, siis tuletan meelde et toona nutiplutisid jne ei olnud. Kui mina hommikul kodunt välja astusin, siis sealt edasi sündmuste arengu kohta teadsin ainult niipalju, kui inimesed ümberringi rääkisid, või keegi kusagil välja karjus. akf Martin räägib et 19.08 oli vähe inimesi - selle kohta ma ei tea, ei näinud. Võib-olla näiteks see pilt võib olla tehtud 19.08 õhtul?
muis_pmsM4pb.jpg
muis_pmsM4pb.jpg (348.8 KiB) Vaadatud 4696 korda
Kui mina 20.08 kohale jõudsin, siis pigem oli inimesi nagu siin pildil.
ERR-Fototeek-00119323.jpg
ERR-Fototeek-00119323.jpg (73 KiB) Vaadatud 4696 korda
Aga ma ei hakka pead panti panema, kas see pilt on tehtud 20.08 või juba järgmine päev. ja vat löö või maha - ma ei mäleta, kas olid need veokid Raadiomaja akende ees juba 20.08 või ei.. Nii on. Aga üldiselt peaks nägema ööl vastu 21.08 inimeste arvu ka siin Urmas ojaste videos. 5:40 - 5:45 on Telemaja ees: https://www.ohtuleht.ee/754248/kaameram ... -ei-nainud
Ma sain Raadiomaja juures ühe endise klassivennaga kokku. Ma siis mõnda aega patseerisin seal ringi, ja proovisin Raadiomaja uste juures mõnd tuttavat näha. Rahvast niisama sisse ju ei lastud. Mõne aja pärast siis seal vana-uue maja vahelis galerii väravas vaatasin, et om rühma mehi, hüppasin ligi. Kutsuti kohe sisse, et loomulikult, meie poiss, loomulikult tuled. Siis ma klassivennale ütlesin kerge piinlikustundega nägemist ja kadusin kaitsvate väravate taha. Sees vist (!!) pandi kirja. Vormi mul ei olnud - vist anti KK käiselint. Edasi väga ei mäleta. Uus maja oli kaitse mõttes väga kehv. Esimesel korrusel suured klaasaknad igal pool. Olid küll vineeriga üle löödud aga ikkagi. Kuna nii tatt olin ja hiljem tulin, siis ega ma neisse kaitseplaanidesse väga pühendatud ei olnud. Mäletan, et esimene tõke pidi olema Uue maja välisuks. Et seal siis uksed kinni ja määbel ette. Kui see langeb, siis Uut hoonet hoida pole mõtet, tuleb proovida tõkestada selle ühendava galerii kaudu pääs Vanase Raadiomaija. Seal olid väiksemad uksed-aknad, vana kivimaja. Galeriis olid paar barrikaadi mööblist. Vanas majas siis vist oleks proovitud uksi ja korruseid hoida. Ja mingid tüübid (nö kamikatzed) pidi ohu korral lukustama ennast Rabaseuru nimelisse ruumi, kus pidi olema oluline sidetehnika. Kui mulle nüüd udu ei aetud, siis see oli Vana maja keldris. Mis seal meestel olid - isetehtud käekaitsed. Et kui kabadega hakkavad andma, siis saad kaitsta ja käeluu ei lähe. Mul oli ka tehtud varasemast, aga polnud kaasas. Armatuurilatte. Isetehtud nuute. Siis meil vist veel neid esimesi dildosarnaseid valatud kumminuiasid ei olnud, Vist.. ei mäleta. Aga nendega oli suht võimatu lüüa, need olid nii vedelad :). Ühel mehel oli sportpüstol kaasas. Võib- olla kellelgi oli midagi veel, mida ei näidatud. Ma sain aru, et oli üks Makarov. Aga see oli vist nendele Kamikatžedele mõeldud. Tulekustuteid mõeldi kasutada. Ei mäleta, kas gaasiballoone oli... pigem vist mitte, see aeg tuli hiljem. Nii me seal siis tiksusime, ja suht igav oli. Ma ei ole nüüd kindel, kas ma miksin selle mõne varasema valvega kokku, aga justku Höövel käi ka korra läbi. Ajas suht pateetilist juttu, ja meelde jäi tema "MEHED" tatata. Mingil hetkel sain aru, et põhimõtteliselt võib väljas loaga ringi ka jalutada (nö patrullida). Noh loomulikult läksin tuulutama. Seda enam ei mäleta kas üksi, või kellegiga paaris - pigem ikka paaris. Vist...Rahvast oli ikka veel näha. Vähem loomulikult aga igal juhul oli aru saada et tänaval jõlguvad mingid pundid ja tegelased, kes tavaliselt seal ei viibi. Umbes nii nagu lähed oma firmaga kusagile üritusele ja ööbid. Ja siis kui öösel ringi käid siis pinkidel ja põõsaste vahel kohtad tuttavaid nägusid. Pagan ... see vist ei olnud hea võrdlus. Jalutasin või jalutasime seal Kooli vastas olevas pargis, kui kaugel hakkas kostma mingit plärinat. Algul väga nõrgalt, nii et kuulsid küll aga ei teadvustanud. Aga läks kogu aeg valjemaks. Ilmselt hakkas kostma siis, kui tulid Tartu maante mäest alla. Aga alles siis, kui juba oli selge, et see ei ole niisama plärin - hakkas kostma hüüdeid, et tulevad, tulevad ja majade juurde kokku. Ma nagu algul jäin vahtima, et mis nüüd need uhked masinatest vormitud tõkked jäävadki nii valveta. Aga ega nende kaitseks seal inimesi ei jagunud. See masinatega blokeeritud ala oli ikka väga suur, sinna oleks tuhandeid vaja olnud - no kui tsivilistidest rääkida. Niipalju inimesi seal öösel ei olnud. Ma hakkasin siis sörkima Raadiomaja poole. Adrenaliin hakkas üles minema, ja algul nagu ei taha uskude, et mis nüüd ongi nii või. Raadiomaja juurde jõudsin, siis sõitsid mingid masinad juba Pronksi tänaval. Lärm oli ülikõva. Ennem oli ju öövaikus, ja majadelt peegeldas vastu. Mis seal sõitis seda ma eemalt läbi veokitest tõkete ei näinud. Ei hakka väitma, et tingimata soomukid. Kolonn vist oli Ülemiste ringil kaheks läinud ja ainult osa tuli Pronksi kaudu. Vaatasin ringi, perse küll, mis nii vähe neid inimesi ongi. Mingi maks 50 meest tegid kiirelt Raadiomaja uste ees topelt aheliku, aga akende ette inimesi ei jätkunud. Ja ümber-ringi oli korraga tühjus. Kõiks see turvalist tunnet tekitav sebimine oli korraga lõppenud. Et on ju arusaadav, et ma ei hinnanud sel hetkel olukorda kainelt, adrenaliin oli ikka väga põhjas, aga tundus nagu oleks kõik kuhugi ära jooksnud. Aga ma samas ei näinud kedagi niimoodi paaniliselt koridoridesse põgenemas, nagu selles sündmusi kirjeldavas telelavastuses. Inimesed lihtsalt korraga kadusi kuhugi. Ma siis seal ukse ees ütlesin meestel, et mul on positsioon sees - laske läbi. Lasid, aga oli umbes nagu selline kerge mekk, et ma tahan kuhugi sisse peitu pugeda. Ei tahtnud. Võib-olla natukene :). Ega see väljavaade seal ukse ees automaadikabade ja soomukitega rinda pista ahvatlev ei olnud. Ma ei taha seda KL ja KK teemat provotseerima hakata, aga Raadiomaja juures ma peale KK teisi organisatsioone küll ei mäleta. Mehed, kes seal ukse ees aheliku tegid olid erariides, ja ei mäleta ka käelinte. Hakkasin eile lugema neid memuaare, siis vahepeal ajas essu ikka keema mida kirjutatakse. Siin teemas mõni eelnev postitus ka (see ei käi akf Martini kohta :D ). Las ta hetkel jääb. Majas sees läksin sii oma positsioonile galeriis. Kaua seal ootasime, ei mäleta. Ilmselt suht kiiresti ikkagi sai selgeks, et lähevad Teletorni peale. Algul jäi veel kartus, et lihtsalt manööverdavad ja teevad petekaid, aga siis juba tuli inf, et kusagil Teletorni juures nähti, siis võttis rahulikumaks. Välja enam majast mehi ei lastud. Nii maseal hommikuni passisin. Aga 21.08 hommikul tuli mingil ajal juba jutt, et Putš on läbi kukkunud. Ütlen ausalt - alates sellest, kui ma 20.08 hommikul kodunt välja läksin - mul mingit selget ettekujutust seisust ei olnud. Kõik oli selline suust-suhu. Ma ei mäleta, kas meil oli mingit telekat seal Raadiomajas - ei mäleta nagu. Kõlab küll nagu -ei või olla. Ei mäleta. Et kui nagu vaadata selle järgi, et kes millal tulid, siis pigem oli nagu kes millal kuulis ja jõudis. Aga oli hirmu õhus ka. Ma 20.08 hommik sain aru küll, et paljud panid laevale ja pakkisid. Igatahes 21.08 mingil kellaajal oli juba kõigil lai naer näol ja oli selline V tunne. Kuigi Teletorni juures aktsioon alles käis ja seal oleks võinud vabalt draamaks minna. Käisin ühe teise poisiga süütepudeleid kokku korjamas Raadiomaja territooriumilt. Olid siin-seal nurkades ja Uue - Vana maja vahelise galerii katusel. Saime vist enamvähem õllekastitäie kokku. Vist umbes.Kes neid loopima pidi - ma ei tea. Mina ei teadnud et meil üldse kusagil süütepudelid on. Kogu aeg räägiti, et ei tohi provotseerida. Seisame vastu ,aaga ei ründa. Et loogiline, kui hakkavad tina andma, siis on läbi. Hiljem kui olin välja maganud, siis hakkasin mõtlema, et võib olla seal sees ikka ei olnudki turvalisem kui väljas. Väljas oleks võib-olla veel õhku paugutatud ja kabadega vehitud. Aga kui keegi oleks hakkanud süütepudeleid loopima, sees veel keegi tulekustutitega tolmutanud ja sprotpüstolit paugutanud, siis oleks ilmselt paljud sealt jalad ees välja toodud. Eile lugesin mõningaid kangelaslike plaane-memuaare. Noh - ütleme nii, et ei ole väga hea tunne tagantjärele ja nüüd usaldusest selle baasil rääkida... Tra. Kui palju seal muidugi tõtt.
Hommikul toodi kastidega süüa. Midagi oli öösel ka loomulikult nosida, eelmine päev juba toodi kastidega kõigile. 21.08 hommik oli kuidagi rikkalikum :D . Meid pidi välja vahetatama. Mõtlesime, et mida perset, nüüd hakkama sööma hoopis. Vorstid ja... Ja siis oligi läbi. Ütleks, et väljas oli 21.08 juba palju inimesi, aga valetaksin - ei mäleta. Noore inimese asi, unetu öö selja taga. Läksin koju magama.
Ja kuna ma olen õel (või heasüdamlik :dont_know: ) inimene, siis härra Terras - siin pildil näikse viidavat Valitsuse poolt soositud Kodukaitsele neid Pissasid :wink: , mis teile väga hinge kriipima jäid. Teie lohutuseks olgu öeldud, et mina neid pissasaid paraku samuti mekkida ei saanud. Ju siis olid seal Telemajas soositumamamd Kodukaitsjad kui mina.
ERR-Fototeek-00119363.jpg
ERR-Fototeek-00119363.jpg (65.02 KiB) Vaadatud 4696 korda
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas toomas tyrk »

Mina sel ajal veel ei olnud KL liige. See Raadiomaja juures käik oli sel ajal üks ainus aktsioon, kus nendega väljas käisin. Aga Saue KL oli seal väljas muidu kõigil kolmel päeval. Just väljas, mitte majas sees. Ja ei olnud sel ajal KL veel mingit vormi ega ka mitte käesidemeid. Oma salga mehi tundsime ära gaasimaski pauna järgi. Kui just nägupidi ei tundnud. Nimelt oli Saue KL saanud oma kätte endise tsiviilkaitse keldri koos kogu selle sisuga. Kuna tšerjomuška oli juba kõigile tuttav termin sel ajal, siis anti maskid kaasa. Teistel väljas passinutel kutsus esile küsimust - kust saite.

Ja see häire peale kokku aetud rivi sinna raadiomaja ette öösel vastu 21. kujunes ikka terve seina pikkuseks. Mina seisin üsna nurga peal. Mingit hirmsat lärmi küll ei mäleta, aga mingi müra vist ikka kostus sinna platsi peale ära.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Fucs »

toomas tyrk kirjutas:Ja ei olnud sel ajal KL veel mingit vormi ega ka mitte käesidemeid.
:roll:

No mingi vorm ikka mõnel oli.
Ka enne augustisündmuseid juba.
24.02.1991
24.02.1991
[Tervitused Silm Antsule 8) ]
16.03.1991
16.03.1991
16.03.1991_EFA.204.0.258135.jpg (101.37 KiB) Vaadatud 4601 korda
20.08.1991
20.08.1991
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Martin Peeter »

See akf Avatari kl 3.35 postituse esimene pilt on 20.08. varahommikust, tõenäoliselt. Ennast pildilt ei leia, aga kusagil seal aknalaual kössitamist mäletan küll. Akf Avatari kirjeldus järgmisel ööl toimunust on õige - rahvast rohkem, aga mitte massiliselt. Ise mäletan, et teisel ööl oli Kaitseliidu mehi väljas siiski rohkem. Neil vist liikusid ka midagi patrullide sarnast. Aga akf Avatar oli hoones sees, mina väljas.

Olin ka ise Kodukaitse ja enne seda Rahvarinde turvateenistuse liikmena erinevaid üritusi turvanud, peale intrite mäsu Toompea lossi valvanud, Eesti Kongressi valimisi turvanud ja kusagil Tõnismäel mingit kontorit valvanud. Käisin tol ajal kombeks olnud poolpõrandaaluses karatetrennis (karate oli keelatud) ning meie trenni baasilt oli formeeritud mingi Kodukaitse nö erigrupp, mis siiski Savika kaardiväkke ei kuulunud, sest vormi meile ei antud - ainult mingi käepael. Aga TOPis oli meil mingi trenniaeg riigi kulul. Augustisündmuste ajal meid igal juhul enam vaja ei olnud ja kuidagi ei aktiveeritud, mis oli ilmselge märk, et Savika valitsus ei soovinudki erilist vastutegevust. Seega olin väljas omal algatusel, sain kokku teise oma trenni mehega ja ilmselt kusagil austet admini lähedal teisel ööl, sest lidusin sinna Raadiomaja ette ahelikku pargi Kungla poolsest äärest, kus me seekord passisime. Seda tegid teisedki. Ma ei märganud, et keegi oleks kuhugi põgenenud, aga võib-olla oli neidki - eks ma ikka ähmi täis olin. Aga see asi otsustati Moskvas, minul selles mingit rolli ei olnud, vaid lood, mida siin heietada.
Aga, mis kriipima jääb - see putš oleks võinud kasvõi paariks kuuks õnnestuda, kui nad otsustavalt ja kohe oleks tegutsenud:
Jeltsini kätte saanud ja suutnud Moskvas suurt rahvakogunemist vältida. Siis poleks 20.dal mingit iseseisvust välja kuulutatud ega meil midagi Tiefi valitsuse sarnastki tehtud.
Viimati muutis Martin Peeter, 16 Dets, 2018 23:12, muudetud 2 korda kokku.
Dona nobis pacem!
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Avatar »

Martin Peeter kirjutas:See akf Avatari kl 3.35 postituse esimene pilt on 20.08. varahommikust, tõenäoliselt.
Varjud näitavad õhtut.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Martin Peeter »

Avatar kirjutas:
Martin Peeter kirjutas:See akf Avatari kl 3.35 postituse esimene pilt on 20.08. varahommikust, tõenäoliselt.
Varjud näitavad õhtut.
Siis oli 19. õhtu, õige alguses. Hiljem tuli rahvast ikka juurde. Mäletan, et paistis kena loojangupäike, mis mingil määral noorele inimesele julgustavana tundus. Olin ainus reisija Mustamäelt linna suunduvas trollis. Täpsemalt uurides kahtlustan ühes lillekasti või akna äärel istuvas tüübis iseennast, aga liiga udune, et kindel olla.
Aga ikkagi kuidagi väga haledalt vähe inimesi.
Dona nobis pacem!
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Augustiputš Eestis

Postitus Postitas Veiko Palm »

Fucsi postitatud pilt Viru maleva esiselt Rakveres tekitab minul (väikseid) kahtluseid kuupäeva osas. Kui need ei ole nõuka vormid, siis see ei saa olla 1991. Esimesed meie oma vormid sai tehtud ikka 1992. Ja ma ei mäleta, et nõuka ajal oleks laiguline barett olnud. Seega - pakun 1992, või siis veelgi julgemalt lausa 1993. Ja võtan vapralt vastu kõik ümberlükkamised (venekeelne silt? Viitab ikkagi 1991).
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist