Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas vtl »

Tomas kirjutas:Aga tulles nüüd ühe algse küsimuse juurde tagasi.
Sileraudne vs. vintraudne.

Kas on mõtet sileraudsetele linnuke panna?
Kuna (vähemalt vanasti oli) vindile ja sileraudsele püssile üks eksam (väikesekaiibrilisest .22LR püssist), siis loomulikult tuleks mõlemad liigid teha.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
ElrikThunderson
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 30 Dets, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas ElrikThunderson »

Tomas kirjutas: 1. Püstol/revolver - sileraudne vs. vintraudne. Nii palju kui ma uurinud olen, pole väga sileraudseid püstoleid/revolvreid silma jäänud. Kas on mõistlik mõlemad valida või pole reaalselt vajadust? Esimeseks relvaks plaanis Glock soetada.

Aga tulles nüüd ühe algse küsimuse juurde tagasi.
Sileraudne vs. vintraudne.

Kas on mõtet sileraudsetele linnuke panna?
Algne küsimus oli vist püstolite/revolvrite kohta? Minu arvates ei ole esimese relva soetamisel sellel mõtet. Vali sealt iseteenindusest ikka see mida tegelikult soetada soovid. Ja las naine valib selle mida tema soovib. Kui kunagi tüdined vintraudsest Glockist ja leiad endale sileraudse püstoli, siis teed sellele niikuinii uue soetusloa ja see lisandub juba olemasolevale relvaloale.

Kuna soov on naisega paralleelrelvaload ka teha, siis kindlasti vaata, et PPA eksamile minnes mõlemad teist saaks nii püstoli kui revolvri "liigi" laskekatsele. See on eeldus, et saate pärast omale uued loataotlused teha üksteise relvadele. Muidu saadetakse uuesti tegema puuduva "liigi" laskekatset.

Nagu eespool öeldud ongi kokku laskekatses kolm üldistatud "relvaliiki", mis katavad ära kõik tsiviilkäibes lubatud relvad. Minu arvates peaks käima nii, et revolvri katse teed ära ikka vintraudse revolvriga (PPAs sai valida kas .22lr või .38spc revolver), see katab pärast ära ka sileraudse revolvri soetamise (järsku leiad sellise kuskilt). Püstolikatse teed vintraudse püstoliga (oli vist Glock 19), sellega katad ära kõik mis relvaseaduses käib püstoli alla (ka sileraudse püstoli). Vindi laskekatse on poltlukuga .22lr CZ aga soetada võid pärast (vastavate lisadokumentidega) sileraudsest haavlipüssist vintraudse poolautomaadini.
Che Latino kirjutas:Igatahes soov "relvad ühte kappi panna" kõlab hästi!
Ühinen. Ja edu relvaeksamiga.
Welber
Liige
Postitusi: 452
Liitunud: 23 Okt, 2014 19:46
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Welber »

Tomas kirjutas:Küsisin. Minu 1-3 punktid ok.
Relvakappi võib ühiselt kasutada peale paralleelrelvalubade väljastamist.
St. et peale punkti 2 peame hoidma eraldi kuid peale punkti 3 võime koos hoida relvakapis.
Ok, siis on selgus majas. Kuigi mina leiaks kuskil kapinurgas koha ja kruviks sinna veel ühe pisikese relvakapi. Nt. sellise olematu hinnaga asja:
https://www.saffortseifid.ee/brihard-pistol-k
Nimelt, kui üks Teist tahaks mingil põhjusel veel üht soetusluba, siis tuleb vastuseks... teadagi mis.
Nagu ma aru saan, on Sul püstoli valimisega kindel tahtmine olemas, aga revolvriga? Soovitan võtta ükskõik millise, kui selle nimi on Smith & Wesson. Aga seda peaks arutama juba teises teemas:
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 41&t=39246
Bonis nocet, quisquis pepercerit malis.
Tomas
Uudistaja
Postitusi: 8
Liitunud: 06 Veebr, 2021 21:07
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Tomas »

Welber kirjutas:Kuigi mina leiaks kuskil kapinurgas koha ja kruviks sinna veel ühe pisikese relvakapi. Nt. sellise olematu hinnaga asja:
https://www.saffortseifid.ee/brihard-pistol-k
See vist ei sobiks kuna sees puudub lukustatav laskemoona laegas? See ju nõutud?

Aga üks huvitav tähelepanek veel PPA lehelt. Nimelt peab nii relvaloa, relvasoetamisloa kui paralleelrelvaloa taotlemiseks esitama tervistetõendi, mis pole vanem kui 3 kuud.
Relvaloa menetlus võib ise võtta juba kuni 2 kuud. St. et ~1 kuu jääb relvasoetamisloa taotlemiseks, relva soetamiseks ning paralleelrelvaloa taotlemiseks. Päris kiireks läheb :)

Samas kehtib tervisetõend 5 aastat - imelik nõue, see 3 kuu nõue..
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas retti »

Tomas kirjutas:
Welber kirjutas:Kuigi mina leiaks kuskil kapinurgas koha ja kruviks sinna veel ühe pisikese relvakapi. Nt. sellise olematu hinnaga asja:
https://www.saffortseifid.ee/brihard-pistol-k
See vist ei sobiks kuna sees puudub lukustatav laskemoona laegas? See ju nõutud?

Aga üks huvitav tähelepanek veel PPA lehelt. Nimelt peab nii relvaloa, relvasoetamisloa kui paralleelrelvaloa taotlemiseks esitama tervistetõendi, mis pole vanem kui 3 kuud.
Relvaloa menetlus võib ise võtta juba kuni 2 kuud. St. et ~1 kuu jääb relvasoetamisloa taotlemiseks, relva soetamiseks ning paralleelrelvaloa taotlemiseks. Päris kiireks läheb :)

Samas kehtib tervisetõend 5 aastat - imelik nõue, see 3 kuu nõue..
Tervisetõend kehtib küll viis aastat aga relvaluba vaid - 5 aastat miinus see aeg mis jääb tervisetõendi väljakirjutamise ja relvaloa väljakirjutamise vahele.
nt said tervisetõendi 05.02.2021
relvaloa 05.05.2021
relvaluba kehtib 05.02.2026
Welber
Liige
Postitusi: 452
Liitunud: 23 Okt, 2014 19:46
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Welber »

Tomas kirjutas:Aga üks huvitav tähelepanek veel PPA lehelt. Nimelt peab nii relvaloa, relvasoetamisloa kui paralleelrelvaloa taotlemiseks esitama tervistetõendi, mis pole vanem kui 3 kuud...
RelvS § 35(1) - Tervisekontrolli peab läbima kõige varem kolm kuud enne soetamisloa taotlemist või enne relvaloa taotlemist juhul, kui eelnevalt ei tule soetamisluba taotleda.
Mina saan sellest aru, et kolme kuu piirang kehtib esimesele sisseantud taotlusele, ehk relvaloale (vähem kui kolm kuud selle esitamise ajaks). Kui see on käes, võid soetusluba ja paralleelluba taotleda kogu relvaloa kehtivuse aja.
Bonis nocet, quisquis pepercerit malis.
Tomas
Uudistaja
Postitusi: 8
Liitunud: 06 Veebr, 2021 21:07
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Tomas »

Welber kirjutas:
Tomas kirjutas:Aga üks huvitav tähelepanek veel PPA lehelt. Nimelt peab nii relvaloa, relvasoetamisloa kui paralleelrelvaloa taotlemiseks esitama tervistetõendi, mis pole vanem kui 3 kuud...
RelvS § 35(1) - Tervisekontrolli peab läbima kõige varem kolm kuud enne soetamisloa taotlemist või enne relvaloa taotlemist juhul, kui eelnevalt ei tule soetamisluba taotleda.
Mina saan sellest aru, et kolme kuu piirang kehtib esimesele sisseantud taotlusele, ehk relvaloale (vähem kui kolm kuud selle esitamise ajaks). Kui see on käes, võid soetusluba ja paralleelluba taotleda kogu relvaloa kehtivuse aja.
Noo loodame, et see nii on. PPA kodulehelt seda päris nii välja ei loe..
Tegin just mõlemale taotlused ka ära.

Ja üks põnev fakt veel: korralik 30€ ralli hakkab. Psühhiaater 30€, tervisetõend 30€, relvaloa taotlus 30€, eksam 30€, relvasoetusluba 30€, paralleelrelvaluba 30€. Kokku 180€. Käime ka TLK koolitusel ära (175€ nägu). St. kokku 355€/nägu + relv.
OnuHeino
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 19 Jaan, 2018 10:56
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas OnuHeino »

See 3 kuu vanuse tervisetõendi nõue kehtib siis, kui oled esmataotleja, just. Isegi läksin seaduse lugemise õnge - kiirkorras psühhiaater ja tervisetõend läks maksma ligi 100 eurotugrikut ning lõpuks, rahakott õhem, jäin ka jaoskonnas lollikesena naerualuseks. Üteldi, et poleks vaja olnud, aga eks siis selle tervisetõendi uuendamise võrra pikeneb loa kehtivus. :write:
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

..sellest on siin teemades juba varasemalt küllaga kirjutatud, et too "kolme kuu vanuse tervisetõendi" nõue iga liigutuse kohta PPA kodukal on lollakalt eksitav // eksitavalt lollakas...

PPAd ennast ei näi asi huvitavat - sest nad ei vaevu seda inimesi eksitavat texti oma kodukal parandama.. kusjuures PPA teeninduskeskustesse minnes // vahetult ametnikega suheldes on nad seal oma koduka texti vildaka vormistusega väga hästi kursis muuseas (isiklik kogemus) :|

Vaata siit:
http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.ph ... start=2325
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kuusik83
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 07 Aug, 2020 19:06

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Kuusik83 »

Tervist! Kirjutan oma relvaeksamist huvilistele lugemiseks. Käisin nimelt eile Rakvere politseijaoskonnas teooriaeksamit ja laskekatseid tegemas. Peale teretamist ja nime küsimist õeldi varsti, et kuna kedagi peale minu pole välja ilmunud siis läheme aga klassi ja hakkame kohe pihta. Umbes viie minutiga oli eksam 10/10 sooritatud. Peale seda läks hetk aega kuni üks härra oma loa pikendamiseks vajaliku laskekatse sooritas. Peale seda kutsuti mind lähemale, nenditi, et "täispakett" - kõik kolm liiki korraga ja üks meestest uuris, et aga milleks mulle üldse revolvriluba - see ju relvana niiöelda üleeilne päev? :) Küsiti kolme ohutustehnika reeglit (iga relva kohtlen nagu laetut, relva hoian suunatuna ainult märkleheala poole (ohutus suunas), sõrme panen päästikule ainult lasu sooritamiseks) ja seda kas soovin iga relvaga päästikukäigu tunnetamiseks ka proovilasku teha. Tahtsin! Püssikatse 25. meetri pealt, .22LR dioptersihikuga, väga hea relv (kahjuks marki ei mäleta) ja nagu mulle õeldi - igeaalselt paigas sihikuga. Oli ka - hoolimata kergest kätevärinast kõik kolm ilusti mustas ja vist oli isegi nii, et üks kaheksas ja kaks tükki üheksas. Selge, see tehtud siis püstoli juurde. Glock 19, oled varem lasknud? Olin küll, ühel korral Tondi tiirus, nädal varem. Peale proovilasku mis läks mööda (ka osutati viisakalt, et kelku ei tõmmata kuuli rauda saamiseks nii, et relv poolküliti käes nagu gängsteril :oops: , võtsin kohe õppust :D ) õeldi, et lae salve õppepadrun ja kolm padrunit. Valmis? Valmis! Peale piiksu tegin oma kolm lasku. Peale relva ohutuks tegemist oli värin sees märklaua poole kõndides. Olin lastes üsna närvis kuna ka Tondil tiirus oli mul raskusi Glocki päästiku tunnetamisega ja kippusin ära tõmbama kuidagi. Algaja asi! Kaks kuuli olid märklehte tabanud, neist üks napilt!!! :oops: Viimasena revolver, proovilasuks trumlisse pandud .38 Special tüüpi padrunist kohe pauku kätte ei saanud kuna trummel keeras end vinnastades vastupäeva, Tondil proovitu aga päripäeva. Ei osanud ka kergelt närvilisena kukke vinnastades viga märgata. Naeratades küsiti, et kas tean milles asi ja kästi trummel õigesse asendisse keerata. :) Proovilask tehtud, sooritasin ilusti 15. sekundi sees ka oma kolm lasku mis olid ilusti ühes kobaras märklehes! Kergendustunne oli märkimisväärne kui õeldi, et kõik laskekatsed sooritatud. Tore naisterahvas kes teooriaeksami vastu võttis ja kes Rakvere jaoskonnas relvalubadega tegeleb, rääkis veel, et luba ise on ainult digikujul ja kui ma relvi just ühest ja samast kauplusest ei osta siis tuleb mul iga relva jaoks soetamisluba ükshaaval taodelda (näit. esimeseks püstoliostu luba ja siis järgmise taotlusega püssiostu luba jne.)ning soovitas loa aegumise kohta (ta küll saadab ise kõigile kolm kuud varem vastava teate ka aga kui mõni teine ta asemele peaks tulema siis...) eesti.ee lehel märguanded sisse lülitada! Kokkuvõtteks: oli meeldiv kogemus, inimesed rahulikud ja asjalikud! Mingit üleolevat suhtumist algajasse, millest olin siit-sealt lugenud, ei tundnud üldse. Anti natuke asjalikku nõu ja visati natuke naljagi, mis tegi olemise kuidagi pingevabamaks. Seega soovitan kindlasti Rakvere jaoskonda ja tänan sealseid töötajaid veelkord. Niipea kui oma püstoli poest kätte saan, lähen kohe tiiru oskusi lihvima ka nagu lubatud. :)
Mees metsast.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Kriku »

Palju õnne ja tere tulemast kasutajaks!

See tuletab mulle elavalt meelde, kuidas ma kunagi viimaseks jäänud sõidueksamil gaasi vajutasin, auto aga ei liikunud. Eksamineerija ütles moka otsast: "Pange käik sisse..."

Mõtles vist, et ma olin automaatkastiga harjutanud.

Ei olnud :oops:

Ikka juhtub. Lõpp hea, kõik hea.
Kuusik83
Uudistaja
Postitusi: 16
Liitunud: 07 Aug, 2020 19:06

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Kuusik83 »

Aitäh Kriku. Ma siin nihelen ootusärevalt tooli peal ja ei jõua ära oodata millal mu relvaluba lõpuks netti üles jõuab. Ei oska arvatagi kaua minna võib sellega!? Alles siis saan soetamisloa taotluse ära teha. :D Lugesin just hulk aega 9mm püstoli valimise teemat ja jõudsin järeldusele, et pean kusagil kus see võimalik??? (Taktikalise Laskmise Keskuses?) Glock 19, 17 ja 45 järjest ära proovima. Mul suured käed ja äkki istub 17/45 paremini kätte? Võibolla hakkab proovides hoopiski mingi muu mark/mudel meeldima. :)
Mees metsast.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Relvaeksami teema: valmistumine, laskekatse, load ja muu

Postitus Postitas Walter2 »

Dioptersihikuga LR on midagi uut, tavaliselt siiani ikka raudsihikutega püss katsetel olnud.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Makaarik
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 02 Mai, 2021 17:20
Kontakt:

Re: Makarovi püstol

Postitus Postitas Makaarik »

vtl kirjutas:
Makaarik kirjutas:Ülejäänutele - kui lähete laskekatsele, kus neljaks lasuks on kokku 90 sekundit ja kell käivitub peale esimest lasku, siis soovitan märklehega enne tutvuda. Tabamisala 17 sendine ring 75 meetrilt näha ei ole.


Huvi pärast küsiks, kuskohas selliseid veidraid laskekatseid korraldatakse? Püstolitiirud on reeglina 25 või 50 meetrit, sileraudse laskekatse 35 meetrit ja vintpüssitiirud 50 ja 100 meetrit ning enam.

Klassikalise sportmärgi must ala on 20 cm läbimõõduga ja seda on võimalik 100 meetri tiirus kenasti näha, kui nägemine korras (või prillidega korrigeeritud). Võrdluseks, inimsilueti pea on ka suurusjärk 20cm laiusega.

PS. 90 sekundit on 4 lasu sooritamiseks terve igavik. See teeb 20 sekundit sihtimiseks + varu. Kauem ei tohikski sihtimisega mökutada - kui selle ajaga ei jõua lasku ära teha, siis tekib juba väsimus ja tuleks vahepeal kätt ja silma puhata.
Kui kell käivitub aga alles peale esimest lasku (jällegi, mis veider ajamõõtmine see on), jääks järgnevate 3 lasu jaoks tervelt 30 sek./lask.

Suuruluki laskekatse Soomes. Tabamisala läbimõõdu, ajapiirangu ja distantsi lisasin arvates, et tõsised inimesed mõistavad. Sihtmärk on karu kujuline, üleni tumepruun. Tabamisala seal kuskil "käpa taga" piiratud õhukese heleda joonega. Mina 9× suurendusega ei näinud, lasin viimaste hulgas, sihtisin tihedamini paigatud kohta - esimesel katsel 4/4 53 sek. Poltlukuga või poolmootoriga on ümberlaadimine tõesti kiirem ja mugavam ka. Ja ei lastud kõiki järjest läbi, kohalikel oli seal kellel 2, kellel kolm tabamust ja pidid kordama.
Keskmine eestlane on nii kuradi juhm, et kui mu koer oleks selline - ma laseks ta esimesel võimalusel maha. Eestlastele eraldi täpsustan, et koera laseks maha.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Makarovi püstol

Postitus Postitas Kriku »

Ja lased seal suuruluki laskekatsel Makarovi püstoliga, tõsine inimene?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist