Arvamus ajateenistusest

Vasta
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Õhutõrjepataljoni esindusmehe vastulause: kaitseväega on nagu koeral külaga

Ajateenistuses ei ole pelgalt ülema käsu täitmine. Arenesin oma teenistuse jooksul nii indiviidi kui riigikaitsjana.

RUDOLF KASPER NARUSKI
õhutõrjepataljoni esindusmees 2019/20


Kuigi minu ajateenistus algas 2019. aasta sügisel, siis mu kokkupuude riigikaitsega on olnud pikem. Juba väikesest peale olen au sees hoidnud isamaalisi vaateid. Mind on õpetatud mõttega, et igaühe kohustus on anda enda panus Eesti riigi kestmisesse ning, et tulevikus on ka minu aeg teenida Eesti kaitseväes, pärast siirduda reservväkke. Olin enne kaitseväeteenistust ka kaitseliidu liige ning riigikaitse osas positiivselt meelestatud. Siiski kostusid minuni sõprade ja tuttavate „hirmulood“ kaitseväest.

Teenistuskäik sõltub pigem kaasteelistest kui ülematest

Lähtudes riigikaitselisest haridusest, mille kaitseväest sain, oli kogemus suurepärane. Kui eelnevalt olin kuulnud, et ajateenistuses esineb ohtralt passimist, siis mina seda oma ajateenistuse jooksul ei tabanud. Kogu meie väljaõppeline aeg ja õppused viidi läbi professionaalselt, mistõttu õppisime tõesti väga palju. Võib-olla mul vedas, aga minu rühma tegeväelastest juhtkond oli suurepärane ja ma ei oleks paremat rühmaülemat osanud soovida. Teenistuses kogetu tekitas meie rühmast ühe toimiva meeskonna, kes täidab oma riigikaitselist rolli ja tuleb seda täitma hea meelega ka tulevikus. Pealekauba sain mõned head sõbrad ja kasulikke kontakte.

Probleemid ongi lahendamiseks

Teenistuse jooksul valiti mind õhutõrjepataljoni esindusmeheks. Selles ametis puutusin kokku probleemidega, mis tekkisid ülemate ja alluvatel vahel, kuid enamasti esines mureküsimusi just ajateenijate keskis. Usun, et nii nagu igas organisatsioonis esineb probleeme, esineb neid ka kaitseväes. Ometi meeldib mulle mõte, et pole tähtis mureküsimuste puudumine, vaid see, et probleemidele leitaks korralik ja kiire lahendus. Järgides sellist mõtteviisi peaks organisatsioon liikuma suunas, kus mureküsimusi jääb aina vähemaks.

Vähemalt minu kutse puhul toimis väga hästi esindusmeeste süsteem, mille kaudu leidis iga kerkinud probleem lahenduse. Saavutasime otsekontakti brigaadiveebli ja -ülemaga. Kui meil esinenuks väga suuri probleeme, oleksime leidnud lahendusi ka brigaadi tasemel. Ajateenijale selgitatakse aina suuremate väeüksuste toimimist ning tema arvamus loeb rohkem kui kunagi varem. Usaldus ajateenija vastu kasvab. Näiteks igaõhtused linnaload, mille kaudu antakse sõdurile rohkem vastutust.

Ise tehtud, hästi tehtud

Isiklikust kogemusest oli kaitseväe juures kõige kasumlikum hoopis see, et sain riigikaitsesse panustada ka väljapool väljaõpet. Kuna olen kogenud nii esinejana kui ka turundusvaldkonnas, siis nautisin võimalusi teha enda nii-öelda „erialast tööd“ samal ajal riigikaitsesse panustades. Kui enne kaitseväge olin kindel, et raiskan kaheksa kuud aega, siis tegelikult arenesin nii riigikaitseliselt kui ka erialaselt.

Kokkuvõttes on kaitseväega nagu koeral külaga. Loomulikult leian oma kaheksast kuust mõne ebameeldiva kogemuse. Alul ei mõistnud ma, miks peab olema lina nii sirge ja kapp nii korras, ent tagantjärele adun, et see oli alus distsipliinile ja andis hea harjumuse kaasa tsiviilellugi. Igas organisatsioonis on omad mustad lambad. Võib-olla olen naiivne, aga usun, et kaitsevägi leiab need mustad lambad kiirelt ja tegeleb nendega efektiivselt.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36562
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kriku »

Kui inimene ise omal initsiatiivil selle kirja kirjutas, siis kommentaare pole. Kui see on propagandatalituse vms üksuse (tellimus)töö, siis on hale sooritus :|
nimetu
Liige
Postitusi: 7583
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas nimetu »

Nojah, pehmostumine pehmostumiseks, kuid siin on ikkagi põhimõtteline küsimus - kas ajateenistus on noortele sõjalise väljaõppe andmiseks või mingi "elukarastumuse" jagamise koht?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40132
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kõlab kahtlaselt eduraporti moodi.
Ei ütle, et see esialgne jutt on kõik tõsi ja objektiivne, aga viimane eduraport on ka liiga ilus, et olla tõsi :oops:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40132
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Nojah, pehmostumine pehmostumiseks, kuid siin on ikkagi põhimõtteline küsimus - kas ajateenistus on noortele sõjalise väljaõppe andmiseks või mingi "elukarastumuse" jagamise koht?
Ainult käeliste oskuste ja teadmisega sõdurit ei saa. Neid asju vastandada on rumal.
Vajalik on ka raskuste talumise ja enda kokkuvõtmise võime. Selle arendamiseks tuleks ületada pidevalt kasvavaid raskusi.
Kuid see ei saa olla taolise sõimamise vormis ja vaevalt see kedagi karastab.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36562
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kriku »

Akf Health, mis aastal too vahejuhtum aset leidis?
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2372
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Martin Herem »

Akf Health, mis aastal too vahejuhtum aset leidis?
Tsükkel 2018-19.
Lisaks noomitusele, et ei tööta mees enam ajateenijatega.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36562
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kriku »

Sellisel juhul on artiklis sisalduv väide väär:
Ülevalt poolt tehakse noomitus või peetakse lühike vestlus, misjärel konkreetne ülem jätkab, nagu midagi poleks muutunud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40132
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Sa ju ei tea, palju teda enne "ametliku käigu andmist" korrale kutsuda üritati.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36562
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kriku »

Mina sain lausest nii aru, et ei noomituse ega vestluse järel ei muutu midagi. Tegelikkuses noomituse järel siiski muutus.
41Degree
Liige
Postitusi: 120
Liitunud: 16 Veebr, 2013 21:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas 41Degree »

Kapten Trumm kirjutas:Kõlab kahtlaselt eduraporti moodi.
Ei ütle, et see esialgne jutt on kõik tõsi ja objektiivne, aga viimane eduraport on ka liiga ilus, et olla tõsi :oops:
Miks on liiga ilus, et olla tõsi? Ma võiks enda ajateenistuskogemusest täiesti analoogse "eduraporti" kokku kirjutada, st sain, laik seljas, samuti tegeleda oma eelnevate hobidega. Lisaks seda kõike veel sellisel tasemel, mida tsiviilis oleks väga keeruline teha. Esindusmees olin ka, mis oli samuti arendav. Jah, selliseid ajateenijaid on kindlasti selge vähemus, kes jäävad kogu selle üritusega täiega rahule, sest see nõuab esiteks kindlasti enda initsiatiivi ning teiseks ka pisut õnnelike juhuste kokkulangevust, aga selliseid tegelasi on.
MilLT
Liige
Postitusi: 78
Liitunud: 10 Aug, 2018 16:17
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas MilLT »

Olgu selle inimese sõnakasutus nagu ta on, olles ise tema alluvuses ajateenistuses teeninud ütlen ainult seda: kui lahingusse oleks vaja minna, siis tema kõrval teeks seda kõhklemata. Jah - jutt on väga "värvikas" aga ei tea ühtki teenistuskaaslast, kes oleks tema peale solvunud või mingit viha pidanud, pigem vastupidi - seda kõike võeti vastu naerulsui, mõnikord nii, et silmad naerust märjad. Oma üksusest ja inimestest hoolis ta väga, ei "karistanud" ega "peedistanud" kunagi põhjuseta ja andis oma inimestele parima võimaliku väljaõppe ja ettevalmistuse pärisasjaks.
Kasutaja avatar
Health
Liige
Postitusi: 863
Liitunud: 25 Aug, 2019 14:13
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Health »

Kriku kirjutas:Akf Health, mis aastal too vahejuhtum aset leidis?
Aasta oli nagu KVJ ütles, aga isiklikult olin veel 2017 alustanud aastakäigus.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40132
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Olgu selle inimese sõnakasutus nagu ta on, olles ise tema alluvuses ajateenistuses teeninud ütlen ainult seda: kui lahingusse oleks vaja minna, siis tema kõrval teeks seda kõhklemata. Jah - jutt on väga "värvikas" aga ei tea ühtki teenistuskaaslast, kes oleks tema peale solvunud või mingit viha pidanud, pigem vastupidi - seda kõike võeti vastu naerulsui, mõnikord nii, et silmad naerust märjad. Oma üksusest ja inimestest hoolis ta väga, ei "karistanud" ega "peedistanud" kunagi põhjuseta ja andis oma inimestele parima võimaliku väljaõppe ja ettevalmistuse pärisasjaks.
Nuti- ja lumehelvespõlvkonnale ongi omane asju asetada endale sobivasse konteksi, seejuures on ühine joon, et viga pole kunagi neis, vaid keegi teine on süüdi. Et taoline pöördumine võib mõnikord teise inimese elu põhjalikult rikkuda, enamasti pähe ei tule - võrdne oma kaalukuselt klavide liigutamisega.

Muidugi, olen ka seda meelt, et taoline keelekasutus kaadrisõjaväelasele ei sobi, rebi seda kuitahes kontekstiväliseks. Minuarust taolise kõnepruugiga inimest ei võeta lihtsalt kuigi tõsiselt.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
vaad
Liige
Postitusi: 249
Liitunud: 22 Juul, 2019 15:08
Kontakt:

Re: Arvamus ajateenistusest

Postitus Postitas vaad »

Mu noorem vend oli samas aastakäigus ja samas kompaniis, mille veebel antud tegevväelane oli, ise teenisin samas väeosas 4 aastat varem nii et tean ka mis mehega tegu. Kõne levis kaitseväelaste seas nagu kulutuli, enamusel tolle aja ajateenijatel on see kuskil chatis salvestatud. Kusjuures see ei olnud esimene taoline kõne antud tegevväelaselt, teised kõned sisaldasid temaatikat nagu "pedede sirgeks nikkumine" ja "mammade papade toenglamangusse panemine külastuspäeval". Mingi jutt oli ka kuidas ühes metsalaagris olevat antud väelane käskinud kellelgi ajateenijal minna leitnanti telki, küsida, kuidas too oma naist nädalavahetusel rautas ja siis tulla see talle edasi rääkida, mida ajateenija käsku täites olevat teinudki. Kusjuures isiklikult mulle antud tegevväelane meeldis, veebli ametit täitis väga hästi, sai isegi tunnustust tihti, lihtsalt kõnepruuk kippus selline eelmise aastakümne oma olema. Käik olevat 2017 aasta suve SBK - NAK ja nii palju kui ma juttudest kuulnud olen, ei olnud see veebel mitte ainus, kes selline oli ja taolisi vahejuhtumeid oli teisi ja palju palju hullemaid, väidetavalt olevat ajateenijate kõrgendatud "nussimise" motiiviks olnud brigaadiülema kuri sõnavõtt tegevväelaste osas ja nö "uue inimlikuma korra" sisse söövitamine, mis suurele osale tegevväelastest tundus "pehmostumine"
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist