Üldine ajateenistuskohustus

Vasta
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Fucs »

mongol kirjutas: 16 Mär, 2023 0:02 Pfft, on siin isegi tegevväelasele (kes pole muidugi ohvitser, nii et savi ju) "antud" KAKis lihtsalt kõlblikkuse aste C, mis tähendab sõjaväerelva kandmise keeldu, mis omakorda tingib ametikoha muutuse "ohutumaks".
Põhjuseks kõigest F-diagnoos, mis sai kirja sellest, et inimene ise läks abi otsima oma häirega. Vabatahtlikult.
F on üldiselt psüühiline häire, millel on palju-palju alaliike, ka neid päriselt välistavaid.
Aga kuna paber ütles, et F, siis ju kõlbmatu - mine reservi või kirjuta avaldus, et olen nõus relvakandmist mittenõudva ametikohaga. Ei vaevutud isegi täiendavat uuringutki tegema, lihtsalt "paber on jumal".
Tegevatel on nõuded väga lihtsad, kui oled füüsiliselt terve ja pole rasvunud. Hoidku aga jumal, kui sa psühhiaatri juures oled käinud.
Ma saan überseadusest niiviisi aru, et C tase määratakse üksnes siis, kui tervisekahju on saadud tegevteenistuses teenistusülesannete täitmise tõttu
§ 6. Tegevväelase C-taseme tervisenõuded

(1) Kaitseväeteenistuses teenistusülesannete täitmise tõttu tervisekahjustuse saanud tegevväelase puhul sätestatakse tegevväelase C-taseme tervisenõuetena..........

Et kui sinu tervisehäda kohta üteldakse, et "selle saamine pole seotud sinu teenistusülesannete täitmisega", siis mingit "C" taset sulle ei anta.

Nt. kui sa missioonil olles või selle tulemusel saad omale mõne F diagmoosi, siis võid teatud juhtudel omale selle "C" taseme saada.
Aga kui sa 10 aastat käid ja karjud põllul alluvate peale või annad karjudes käsklusi ja ühel ilusal päeval ootamatult (keegi ei tea kust) sul tekib äkki krooniline larüngiit, siis saad J35 Suulae-[kurgu-] ja [nina-]neelu-mandlite kroonilised haigused > "Ei vasta EKV tervisenõuetele: Kõrva-nina-kurguarsti diagnoositud krooniline larüngiit" ja head aega. Ei mingit "C" taset. Sest sa võisid selle (ja kindlasti saidki) krooniline kõripõletiku kusagilt mujalt ja sellel pole kindlasti mingit seost teenistusülesannete täitmisega.

Ma kõripõletiku kohta ei tea ja pole tegelikult kuulnud (see oli minu enda meelevaldne olukorra konstruktsioon), aga mõningate muude hädade kohta, mis nagu asjaosalisele ja tavalisele kõrvalseisjale tundub on ilmselgelt seotud teenistusega, olen kuulnud, kuidas need "hädad Eesti Vabariigis ei kvalifitseeru teenistusülesannete täitmise tõttu saadud tervisekahjustuseks".

No umbes sama teema, nagu nende vaktsiinikahjustustega (tõendamisega, et need tervisekahjustused on vaktsiiniga seotud) millest "Pealtnägija" siin alles hiljaaegu rääkis ja näitas.
https://www.err.ee/1608908333/pealtnagi ... agi-muutma
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas mongol »

Fucs kirjutas: 16 Mär, 2023 19:26 Ma saan überseadusest niiviisi aru, et C tase määratakse üksnes siis, kui tervisekahju on saadud tegevteenistuses teenistusülesannete täitmise tõttu
Irw, no seda ei tunnista siiani keegi, et "lukkuminek" kuni Paldiski maanteel ajaveetmiseni oli tingitud vähesest kaaderkoosseisust (RÜ=RV jms) ehk lihtsalt läbipõlemisest. Anti ju võimalus edasi ka teenida, tropp lihtsalt vaidlustas ja võitis "normaalseks tunnistamise".
Vähemalt makstakse "kommid" kinni, mis toetavad ravi ja paranemist :)
professional retard
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

davidsoniharald kirjutas: 16 Mär, 2023 18:04
Kapten Trumm kirjutas: 16 Mär, 2023 9:59 Mina jagaks ka oma pere hiljutist kogemust KRA-ga. Nimelt mu vanem tütar võttis endale pähe, et läheb ajateenistusse. Mina ise ei survestanud seejuures. KRA kukutas ta komisjonis läbi mingi eriti absurdse teemaga "analüüsid pole korras", edasisi selgitusi andmata. Käisime ekstra perearsti juures ja seal vaatas arst suurte silmadega, et milles probleem, sõbrad? Tüdruk tegeleb poksiga ja kehaliselt igati ok, ütleks, et KVKT-1 teeks ära juba praegu.
Lugu on tõenäoliselt palju lihtsam: Kunagi siin kuskil sa küsisid, et kuidas saada tütred sõjaväkke? Ma arvan, et tütrel sai siiber sinu pealekäimisest, käis KRAs ära ja lasi arstil endale mingi põhjuse välja mõelda, et saaks sind kaelapealt ära ja sul luiskas suud-silmad kodus täis. Lapsed on oma vanematesse... :roll:
Siinkohal sa eksid. Mina ei käinud üldsegi peale, tüdruk otsustas siiski ise. Õigemini ma ei jõudnud tegudeni (st survestamiseni), kindlasti ka vahepealse julgeolekuolukorra muutumise tõttu (jäägu sõdimine siiski meestele). Mõttest minna kuulsin naise käest üldse. Tüdruk uuris, et kas tasub jne. Selgitasin, et kasuta seda kui karjääri stardipakku - kui sinuga mõnele "naiste töökohale" kandideerib 72 nuti-lumehelbekest, on selline cv üsna mõjuv (näitab, et sul on sisu rohkem kui teistel).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Lugu on tõenäoliselt palju lihtsam
Palun jätta akf-ide perekonnaelu arutamine.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

Riik hakkab ajateenijatele hüvitama eluasemelaenu intresse.
https://majandus.postimees.ee/7736347/r ... u-intresse

Isiklik kommentaar:
Eluaseme laenu intresside maksmine on pigem mõistlik tegevus. Kiidan. Kogu põhjenduse osa on mulle arusaamatu.

Tehtud muutuse põhjendus:
„Ministeeriumi sõnul nähtub ajateenijate seas igal aastal tehtavast rahulolu-uuringust, et maksekohustused ja laenud on üks peamisi põhjusi, miks ajateenistusest üritatakse kõrvale hoida või tullakse vastumeelselt, sest ajateenistuse tõttu vähenenud sissetulekust ei ole võimalik tasuda eluasemelaenu ja sellega kaasnevaid intresse.“

Andmed:
„Keskmiselt on kaitseministeeriumi andmetel eluasemelaen ühel protsendil ajateenijatest.“
„Kaitseministeeriumi prognoosi kohaselt vajaks tänavu intressitoetust 32 ajateenijat.“

Veel andmeid, laiemalt:
84% ajateenijatest vastas, et neil ei ole isiklikult võetud mitte ühtegi laenukohustust.
Järgi jäävast 16% on laenumaksetega tasumisega probleem kolmveerandil ehk kõigist vastanutest 12%. Peamiselt puudutab see kiirlaene, järelmakse, krediitkaardivõlgu. Millega ülalolev lahendus ei tegele - ja ehk ei peagi?

Järeldus:
Numbreid vaadates ei saa ajateenistusest kõrvale hoidmise peamiseks põhjuseks olla kuidagi raskused eluasemelaenu maksmisega. Kõrvalehoidmise põhjustest suudab eluasemelaenu intresside teema ära seletada tühise osa. Eraldi arvutama ei hakka, kuid see jääb sinna 0,0x protsendi juurde. Muidugi, abiks seegi.

Üldine kommetaar uuringu kohta, mis oli üleoleva tegevuse aluseks:
Laiem möödapanek on valimi moodustamine. Ajateenijate kompleksuuringusse võetakse ajateenijaid (kõigist võimalikest 69,2 % lõpuküsitluses) ja selle põhjal tehakse järeldus kogu sihtgrupi suhtes, leitakse parandamist vajav probleem ja meie näite varal suunatakse sinna artikli andmete põhjal 40704 eurot. Kuid mis on loodetud muutus ajateenistusest kõrvalehoidmise osas, artiklist ei selgunud.

Uuringu valimi kaks probleemi:
- küsitlusele vastamine on eneseselektiivne (võimalik, et vastamata jätavad just need, kes on niigi negatiivsemalt meelestatud)
- teiseks, veelgi olulisem, küsitluses ei osalenud mitte ühtegi inimest, kes tegelikult ajateenistusest kõrvale hoidsid.
Mulle tundub, et metoodikas on tõsised murekohad. Kas valimi probleemid kanduvad üle järelduste osale ning selle põhjal otsuste tegemisele – ei oska öelda.

Soovitus:
Vahelduseks teha üks kompleksuuringu, mis keskendub ajateenijate asemel ainult kõrvalehoidjatele. Neile, kes ei tule ja ei plaanigi tulla. Seda loeks huviga.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Margus Punab:
Üks riskitegur [suitsetamine] on ära kukkunud, aga selle asemele on väga kiiresti tõusnud ülekaal. Ja ülekaalu puhul ei ole põlvkondadel erilist vahet. Täna see ei kajastu veel rahvatervise tasemel, aga laste ja noorukite ülekaal hakkab lähema 10–20 aasta jooksul mõjutama meie inimeste tervist suurel määral. Praegu on ülekaal meie kõige suurem terviserisk.

Kaitseväe juhataja Martin Herem väitis äsja, et nende andmetel on noorte meeste tervis paranenud. Kas sinu kogemus kinnitab seda? Või jõuavad kaitseväkke ainult oma põlvkonna kõige tervemad esindajad?

Ma pisut kahtlen, kas kaitseväe juhataja on „tegelenud pikalt meeste tervisega“. Küll aga pean tunnustama, et viimastel aastatel pöörab kaitsevägi tõesti nii vaimse kui füüsilise tervise teemadele palju rohkem tähelepanu. See tähelepanu realiseerub paratamatult paremate tervisenäitajatena. Kiitus neile selle suure töö eest!
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1201 ... lada-edasi
Kasutaja avatar
Siki
Liige
Postitusi: 1261
Liitunud: 09 Juun, 2020 14:29
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Siki »

"Kas sugu vahetanud inimene peab minema kaitseväkke?"

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1201 ... aitsevakke
Kasutaja avatar
lamba-ants
Liige
Postitusi: 427
Liitunud: 25 Juul, 2022 14:48
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas lamba-ants »

A. Vesterineni ja ArmyLaw tegevust on käsitletud foorumis mitmes teemas, see uudis tundus siia sobivat.
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ametnikud esitasid kahtlustuse kuriteos ArmyLaw OÜ-le ja kahele sellega seotud inimesele, kes pakkusid ajateenistusest vabastamise teenust. Esialgsetel andmetel esitati selleks valeandmeid ja võltsiti dokumente.
https://www.delfi.ee/artikkel/120189356 ... oltsimises
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Teemaväline eemaldatud. Sugu ning selle "vahetus" on praegusel juhul juriidilised kategooriad, bioloogia ei puutu asjasse.
aksel90
Liige
Postitusi: 746
Liitunud: 17 Jaan, 2013 2:47
Kontakt:

Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem

Postitus Postitas aksel90 »

Noor inimene on segaduses:
Patsifismist loobumise käigus sain aru, et Kremli-meelsete venelaste eest mõtleb nende riigi propagandamasin, mis lükkab lakkamatult ümber kõik väited, mida meie – üllas lääs – pidevalt „genereerime“. Ainult et enda teada räägime, näitame, levitame ju tõde ja fakte.

Aga needsamad tõed ja faktid võivad ka kõige leebema patsifisti vihkajaks muuta. Kuigi ma ei taha vihata, pole mul valikut. Kuidagi peab ju kurjast jagu saama ja vähemalt Ukrainas toimuva sõja näitel on selge, et heaga sellise kurja vastu ei saa. Mingid põhimõtted tuleb alla neelata, muidu on kaks vastaspoole sõdurit püssipäraga teineteise poole, mõlemad küsimas endalt: „Mina või tema?“

Ja nüüd jõuamegi selleni, mida olen terve nooruspõlve põlanud – vägivald. Tuleb välja, et ma võin selleks võimeline olla, kui mind piisavalt hästi vihkama õpetada.
https://epl.delfi.ee/artikkel/120199584 ... ta-maailma
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Pole see ka õige teema, aga kust seda päris õiget võtta... Loodetavasti saavad ärganud millalgi aru, et relv on hea küll, aga relv ja väljaõpe veel parem.
mäger
Liige
Postitusi: 353
Liitunud: 11 Dets, 2009 22:35
Kontakt:

Ussisõnad 2023

Postitus Postitas mäger »

Ma natuke polemiseeriks ajateenistustes mitte käinud meeste osas - nagu kõik teavad, siis ennemuiste Vabariigi taastamise järel oli ajateenistuse läbimise osakaal küllaltki vähene ning osava jutu ja kerge šlikerdamisega oli kerge sellest riigi poolt seatud koormisest vabaneda. Oleme siis olukorras, kus 90´-l ja 2000´-l korrektselt oma kohustused täitnud mees on endiselt riigile justkui võlgu ja talle seatakse endiselt, ka 40+ vanuses täiendavaid koormiseid, samal ajal kui teised palmide all puhkavad.

Käisin eelmisel nädalal Ussisõnadel ja tegelikult hea oli, ega vist paremat võimalust aju resetiks ei olnud; aga ikkagi ei saa ma aru, miks mina opereeritud põlvega arstina olen rohkem jalaväelane, kui omal ajal ajateenistusest kõrvale hoidunu; ehk miks riik oma kodanikele erinevaid kohustusi seab.
otsin puude taga metsa
Kasutaja avatar
Health
Liige
Postitusi: 863
Liitunud: 25 Aug, 2019 14:13
Kontakt:

Re: Ussisõnad 2023

Postitus Postitas Health »

mäger kirjutas: 11 Okt, 2023 16:41aga ikkagi ei saa ma aru, miks mina opereeritud põlvega arstina olen rohkem jalaväelane, kui omal ajal ajateenistusest kõrvale hoidunu; ehk miks riik oma kodanikele erinevaid kohustusi seab.
Kahjuks, õnneks, just sellepärast et oled vastutustundlik olnud ning oled väljaõppe saanud. Eks ta ajabki hinge täis seda vast ei kahtlusta keegi, isegi mu enda põlvkonnas on neid kes said "lihtsalt ära". Probleemi kohta on see, et nende peale ei hakka otseselt enam mingigi asjaga vähemalt praeguses seadlusandluses. Juhul kui on soov muutusteks siis tuleb seda väljendada tollel hetkel kui demokraatiaks selles kõige sobilikum hetk olema juhtub.

Läheb aga väga teemast mööda juba.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Tagantjärele ei ole võimalik kuidagi kindlaks teha, kes 1990-ndatel ajateenistusest kõrvale hiilis ja kellel tegelikult midagi viga oli.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ussisõnad 2023

Postitus Postitas Kapten Trumm »

mäger kirjutas: 11 Okt, 2023 16:41 Ma natuke polemiseeriks ajateenistustes mitte käinud meeste osas - nagu kõik teavad, siis ennemuiste Vabariigi taastamise järel oli ajateenistuse läbimise osakaal küllaltki vähene ning osava jutu ja kerge šlikerdamisega oli kerge sellest riigi poolt seatud koormisest vabaneda. Oleme siis olukorras, kus 90´-l ja 2000´-l korrektselt oma kohustused täitnud mees on endiselt riigile justkui võlgu ja talle seatakse endiselt, ka 40+ vanuses täiendavaid koormiseid, samal ajal kui teised palmide all puhkavad.

Käisin eelmisel nädalal Ussisõnadel ja tegelikult hea oli, ega vist paremat võimalust aju resetiks ei olnud; aga ikkagi ei saa ma aru, miks mina opereeritud põlvega arstina olen rohkem jalaväelane, kui omal ajal ajateenistusest kõrvale hoidunu; ehk miks riik oma kodanikele erinevaid kohustusi seab.
Ma arvan, et lihtsalt nende "ülejäänuteni" pole järg (veel) jõudnud. Kui vaadata, mis ümberringi toimub, siis peagi muutub teemaks uuesti armee isikkoosseisu suurendamine ja teiseks, need tööteenistused ja töökohustused SA oludes on veel täitsa läbikäimata teema.
Sellest ka suur segadus - arst ei peaks olema laskur kuskil jalaväerühmas, vaid tema SA ametikoht saaks olla erialane, näiteks mõnes loodavas välihaiglas vms.

Täna näiteks ei ole mobilisatsioonipiirangu all paljud eluliselt tähtsad ametid, kes peavad oma tööd SA oludes jätkama. Minuteada isegi päästeametnikud käivad samamoodi alles RÕK-idel.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist