Suurtükiväe taktika

Vasta
Kasutaja avatar
kobra
Liige
Postitusi: 212
Liitunud: 30 Juul, 2007 19:13
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas kobra »

81mm MP HE ja WP on ballistiliselt identsed või vähemalt peaksid olema. Killu suitsu segu täitsa kasutatakse kuigi suitsuga väga priisata ei ole kuna mõned aastad tagasi vähendati suitsu kogust lahingkomplektis. Kui on erineva ballistikaga siis kasutatakse varianti et üks relv laseb suitsu ja 2 relva Kildu.
Minu teada WP kasutamine süütamiseks otseselt keelatud ei ole. Küll on keelatud selle lämmatava toime kasutamine isikkoosseisu vastu.
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas TTA »

suurtükimees kirjutas:Ise mõtlesin MPdega teha samamoodi nagu haubitsatega, kui ballistika ei ole sama. Anda pooltele relvadele ainult suitsu laskmise käsk ja teistele pooltele killu. 122mm patareis on asi lihtne, kumbki rühm saab niikuinii standardis erinevad laskeandmed. Ei tea kui lihtne on sedasi MP rühma poolitada.
Saab, aga muutub tükkmaad kohmakamaks ja aeglasemaks protsess, sest on vaja arvutada kahed eraldi andmed, need selgelt kommunikeerida relvadele jne jne.
krj
Uudistaja
Postitusi: 28
Liitunud: 17 Okt, 2007 13:45
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas krj »

TTA kirjutas:
suurtükimees kirjutas:Ise mõtlesin MPdega teha samamoodi nagu haubitsatega, kui ballistika ei ole sama. Anda pooltele relvadele ainult suitsu laskmise käsk ja teistele pooltele killu. 122mm patareis on asi lihtne, kumbki rühm saab niikuinii standardis erinevad laskeandmed. Ei tea kui lihtne on sedasi MP rühma poolitada.
Saab, aga muutub tükkmaad kohmakamaks ja aeglasemaks protsess, sest on vaja arvutada kahed eraldi andmed, need selgelt kommunikeerida relvadele jne jne.
Andmetest on suund sama nagu teiste relvade puhul, muutub ainult relva tõstenurk (juhul, kui suitsumoonal on killust erinevad ballistilised andmed). Tõstenurka ei arvutata, vaid vaadatakse järgi vastavalt sihtmärgi kaugusele konkreetse moona ballistilisest tabelist. Praktikas käib protsess päris kähku ja kui rühm on korralikult kokku töötanud siis lisaajakulu ei tähenda. Eelolev jutt kehtib ainult 81mm MP kohta, suuremate relvadega mul praktilised kogemused puuduvad, kas meteoandmete arvesse võtt erinevate moonatüüpide puhul laskesuunda hakkab mõjutama, ei oska õelda.
Aega läheb kauem, kui soovitakse, et üks relv laseks kuhugi hoopis mujale kui teised relvad, siis peab tõesti selle ühe relva uuesti arvutama.
Sisselaskmine kehtib küll ainult moonatüübi kohta, millega sisselaskmine tehti.

Pigem mõjutab tuletellimuse kiirust tule tellija - tuletellimuse protseduurid ei ole mitte asjata välja mõeldud ja korrektne 3-e eetriga edastatud tuleülesanne töödeldakse kiirelt. Lisaks näitab minu praktika, et kui jalaväeüksusel tulejuhti kaasas pole, siis ülemad ei kipu väga kaudtuld kasutama, minnakse kangelaslikult rünnakule ja MP rühm istub tühja.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

siis ülemad ei kipu väga kaudtuld kasutama, minnakse kangelaslikult rünnakule ja MP rühm istub tühja.
Meenutan enda kogemusi - tõsi, olen pidanud leppima kõrvalüksuste kaudutulega - et ei nimetaks ise probleemiks kangelaslikkust (ma olen valmis palju andma selle nimel, et nt D30 pataljon istub tangenti teises otsas, mürsud rauas), vaid seda, et see tuli tuleb ikka kole aeglaselt - nii pooltel juhtudel "saadab" vahekohtunik sulle endale juba vastase tule kaasa. Kuna sõbraliku kaudtule saamine ripub kuskil "õhus", siis pead jääma paigale (muidu saad ise selle tellitud tule kaela). Kas küsimus on PAT taseme mittetöötamises või KTO-des, aga minu jaoks on see kaudtuli olnud pigem asi, millele ei maksa väga loota.

Hea on asi olnud ainult siis, kui mul on tuleprioriteet, aga seda juhtub harva. Vastase kompanii pihuks ja põrmuks tegemine on sedasi päris võimas tunne 8)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
krj
Uudistaja
Postitusi: 28
Liitunud: 17 Okt, 2007 13:45
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas krj »

Kapten Trumm kirjutas:
siis ülemad ei kipu väga kaudtuld kasutama, minnakse kangelaslikult rünnakule ja MP rühm istub tühja.
Meenutan enda kogemusi - tõsi, olen pidanud leppima kõrvalüksuste kaudutulega - et ei nimetaks ise probleemiks kangelaslikkust (ma olen valmis palju andma selle nimel, et nt D30 pataljon istub tangenti teises otsas, mürsud rauas), vaid seda, et see tuli tuleb ikka kole aeglaselt - nii pooltel juhtudel "saadab" vahekohtunik sulle endale juba vastase tule kaasa. Kuna sõbraliku kaudtule saamine ripub kuskil "õhus", siis pead jääma paigale (muidu saad ise selle tellitud tule kaela). Kas küsimus on PAT taseme mittetöötamises või KTO-des, aga minu jaoks on see kaudtuli olnud pigem asi, millele ei maksa väga loota.

Hea on asi olnud ainult siis, kui mul on tuleprioriteet, aga seda juhtub harva. Vastase kompanii pihuks ja põrmuks tegemine on sedasi päris võimas tunne 8)
Läbi KTO STVP-le tuletellimus lähebki paratamatult aeglasemalt, sest ahelas on ju mitu lüli vahel, kui just STVP-st pole sulle tulejuhtimismeeskonda kaasa antud. Ja kui sulle pole antud tulejuhte juurde, siis on see ka märk sellest, et kõrgemal pool peetakse mõne teise üksuse toetamist olulisemaks ja STVP laseb sinu märke siis, kui neil pole parasjagu muid lasta. Rühmaülemana sa ei saagi D30 pataljoni tangenti teise otsa, samas võrgus saad olla ainult oma kompanii MP rühmaga.

Suure ajalise viite vastu aitab planeerimine, sinu tegutsemisplaaniga koos on sul ju analüüs vastase võimaliku tegevuse kohta ja on võimalik ette planeerida sihtmärke. Ajakulu aitab vähendada tunduvalt, kui lased kaudtuleüksuse juba ette suunata ära võimaliku sihtmärgi suunas nähes võimalust, et seal võib tekkida vajadus. Ja eks kaudtuleüksused katsuvad ka silma peal hoida, mis toimub ja ettevalmistusi teha, aga selleks me vajame infot, mis toimub, kus liigute, mis kavas. Selleks me ju jälgime peale tulejuhtimisvõrgu ka teisi juhtimisvõrke. Aga sageli tegutsevad rühmaülemad täiesti omaette ja koordineerivad naaberrühmadega ja kõrgema poolega väga vähe ning ilmuvad järsku välja ja tahavad kõike kiirelt. Siin aitab ainult omavahelise koostöö parandamine.
suurtükimees
Liige
Postitusi: 126
Liitunud: 30 Mär, 2018 15:01
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas suurtükimees »

D30 pataljoni ärge nüüd küll lootma jääge
Viimati muutis suurtükimees, 18 Veebr, 2019 17:48, muudetud 1 kord kokku.
blueant
Liige
Postitusi: 347
Liitunud: 02 Veebr, 2015 23:40
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas blueant »

Päris sekundi täpsusega positsioonivahetusaegu pole äkki mõistlik siia postitada?
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kriku »

2:30 oli ümardatud. Tegelik on 2:22:11
Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4058
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Some »

Kriku kirjutas:2:30 oli ümardatud. Tegelik on 2:22:11
Tubli tulemus. Venelased ise suudavad ajaga 2:53:9

Muidu ametlikult on:
Emplacement Time (min) 1.5
Displacement Time (min) 3.5
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

D-30 ülespaneku ja mahavõtmise aegade osas vaevalt me idanaabrile midagi uut pakkuda suudame - küllap teavad seal ise paremini, kui kiiresti saab või ei saa. Nimetatud pauguraudu oli NSVL lagunemise hetkeks relvastuses üle 4000. Küllap taolised finessid olid kõik teada taolise koguse peale.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Teine punkt on see, et ega need D30 pataljonid ei taha ise ka eksisteerida seal teises otsas. D30 pataljon on jõhkralt haavatav VA ÕRVde ja isegi tavalise jalaväe poolt, kuna mobiilsus on halb ja ollakse rindele 8-12 km kaugusel, SIIL2018 oli olukord, kus CV9035 kompanii murdis rindest läbi ja kuna STVP taandumise käsku piisavalt kiiresti ei saanud sõideti meile sisse. Air strike tuli kaks korda. Vastukaudtule vastu on asi parem, on head taktikad ja eemaldumine alla 5 minutiga on tehtav (rekord on 2.30min) Isegi kui me toodaksime neid pataljone nii palju siis ega nende eluiga liiga pikk ei oleks, suurem tõenäosus oleks kaudtule abi saada peale esimest nädalat K9 kompaniilt kui kasti pandud paarilt D30 pataljonilt
Mina arvan, et K9 pataljon ei kesta D-30-st kauem? Miks ma nii arvan?
-K9 üksus on reaalselt poolpataljoni suurune (12 relva).
-vastane peab seda K9-t endale ohtlikuks ja teeb suuri jõupingutusi selle võime tasalülitamiseks, D30 teda eriti ei ähvarda ja nendega tegeletakse möödaminnes (sama loogikat kinnitavad ka UKR suurtükiväe kaotused, kus kinnitatud kaotusi on liikuritel ja veetavatel samapalju).
-tanki kaalus roomikmasina igasugu emissioonid on kergesti leitavad (nt soojad roomikujäljed enne varjet), maha jahtunud veetav ei emiteeri suurt midagi
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
suurtükimees
Liige
Postitusi: 126
Liitunud: 30 Mär, 2018 15:01
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas suurtükimees »

Kui D-30 eriti ei ähvarda, siis miks me üldse peaksime neid kasutama rääkimata juurde ostmisest? :D
K9 üksus on reaalselt poolpataljoni suurune
K9 saab tegutseda ühe relva kaupa, D30 patarei kaupa. See tähendab, et K9 saab paikneda üksikult kordades suuremal maa-alal, mis teeb leidmise väga VÄGA palju raskemaks. Ja kui leitaksegi, siis saab pihta üks relv, mitte terve rühm/patarei.
vastane peab seda K9-t endale ohtlikuks ja teeb suuri jõupingutusi selle võime tasalülitamiseks, D30 teda eriti ei ähvarda ja nendega tegeletakse möödaminnes.
Ei hakka venelased D30 patareid ignoreerima. Seda on VÄGA palju lihtsam avastada, mõjutada saab ka VÄGA palju rohkematest relvadest, mis tähendab, et ükskõik millal patarei avastatakse, saab venelaste ülekaalukas STV laskma hakata. Kui aga K9 avastatakse, on suur tõenäosus, et VA STV on laskekaugusest väljas ja kui on olemas lähiõhukaitse, ei saa teda lasta ka kopteritest.
-tanki kaalus roomikmasina igasugu emissioonid on kergesti leitavad (nt soojad roomikujäljed enne varjet), maha jahtunud veetav ei emiteeri suurt midagi

Vist unustate, et D30 ei lükata käsitsi positsioonile. Kumba on lihtsam avastada, kas rindest 20-30km kaugusel hajusalt paiknevat üksikut liikurit või 8-10km kaugusel olevat tervet patareid, mille seas on nii soe elavjõud kui ka soojad veoautomootorid? Ega haubits soojust ei kiirga, inimene juures kiirgab ja teeb seda 24/7. Liikuri sees istuv meeskond on selles suhtes varjatud.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Veiko Palm »

Kapten Trumm kirjutas:Mina arvan, et K9 pataljon ei kesta D-30-st kauem? Miks ma nii arvan?-K9 üksus on reaalselt poolpataljoni suurune (12 relva).-vastane peab seda K9-t endale ohtlikuks ja teeb suuri jõupingutusi selle võime tasalülitamiseks, D30 teda eriti ei ähvarda ja nendega tegeletakse möödaminnes (sama loogikat kinnitavad ka UKR suurtükiväe kaotused, kus kinnitatud kaotusi on liikuritel ja veetavatel samapalju).-tanki kaalus roomikmasina igasugu emissioonid on kergesti leitavad (nt soojad roomikujäljed enne varjet), maha jahtunud veetav ei emiteeri suurt midagi
Aplaus ja kestvad kiiduavaldused! Selline arutluskäik võttis minu aju krussi. Uus madalseis taktikalises mõtlemises. Laiendatult - eesmärk on paista kõikidele täielikult ebaolulisena, et keegi sind lihtlabaselt ei märkaks. Miks nüüd jääda peatuma vaid suurtükiväele? Jalaväe puhul - läheme kõik sinna, kuhu vastane ei taha tulla, siis oleme kõige võimsamad. Riigile?

Ja täiesti ebaolulise matemaatilise tehtena (lisaks juba välja toodud vedukite soojusjäljele ja patareide kaupa tulepositsioonidel olemisele ja sadade inimeste tegevuse jälgedele), siis kuidas on 12x155mm suurtükki vaid POOL 18x122mm üksusest?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kordan vaid teadaolevat - tõendatud suurtükiväe kaotused Ukraina konfliktis (kus on olemas foto, hävimise koht vms) ei tõenda liikursuurtükiväe vähemat hukukindlust. Võimalik, et põhjus on lihtsalt selles, et veetavad sõdisid vähem. Ei ole kahjuks statistikat nt mürsukulu kohta. Ja veetava suurtükiväe kaotustest enamiku andsid 100 mm TT kahurid ja otsetule positsioonidel D30-d, mis peavadki kiiresti hukka saama, kui üritada korraldada tankidega võidu tulistamine.

Ühesõnaga, seal olid ka vene droonid taevas ja veetava suurtükiväe positsioonide laushävitamist ei toimunud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Suurtükiväe taktika

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Veiko Palm kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:..kuidas on 12x155mm suurtükki vaid POOL 18x122mm üksusest?
See oli nüüd küll asjatu iroonitsemine.
Väikene arv 12tk 155mm liikureid ongi vaid ca pool nendesamade liikurite normaalsuuruses üksusest, mis on minimaalselt 18 aga veelparem 24 relva (pluss x arv varurelvi).

Et nii "revolutsiooniliste" võimekustega see korea liikur nüüd ka ei ole, et vähendame aga senised kahetulerühmalised patareid üherühma suurusteks ja ütleme, et nüüd nii ongi :?
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist