Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?

Teenistuskaaslaste, sugulaste jt inimeste otsimine foorumi kaudu.
Vasta
Cyberbear
Liige
Postitusi: 252
Liitunud: 27 Mär, 2006 18:03
Kontakt:

Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?

Postitus Postitas Cyberbear »

Mina teadsin, et aastal 1926 sündinud isapoolne vanaisa sundmobiliseeriti Luftwaffe abiteenistusse. Selle koosseisus evakueeriti ta sügisel 1944 Saksamaale. Tšehhid panid ta kevadel 1945 seina äärde, kuid möödasõitev Punaarmee patrull võttis ta viimase minutil enne hukkamist sõjavangi. Seda rääkis ta vanaemale ja vanaema mulle. Vanaisa ankeet oli muidugi poliitiliselt korrektne: fašistide sundmobilisatsioon, vabastamine Punaarmee poolt, teenistus ehituspataljonis.

Täna ütles isa, et vanaisal oli ka veregrupp käsivarrele tätoveeritud. Mina imestasin, et kuidas kurat ta veel SS-i sattus? Wikipedia ütleb: 27. jaanuaril kuulutas dr. Hjalmar Mäe Berliinis "Kaitseteenistusse kutsumise määruse" kõigile Eesti Vabariigi meeskodanikele, kes on sündinud aastatel 1908-1927. Mobilisatsiooni teostas Ergänzungamt der Waffen SS.

Ja nüüd küsimus spetsialistidele: millistesse arhiividesse ma pean päringud esitama, et kokku panna vanaisa eluloo kõige hämaram peatükk?
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?

Postitus Postitas metssiga »

Cyberbear kirjutas:Täna ütles isa, et vanaisal oli ka veregrupp käsivarrele tätoveeritud. Mina imestasin, et kuidas kurat ta veel SS-i sattus? Wikipedia ütleb: 27. jaanuaril kuulutas dr. Hjalmar Mäe Berliinis "Kaitseteenistusse kutsumise määruse" kõigile Eesti Vabariigi meeskodanikele, kes on sündinud aastatel 1908-1927. Mobilisatsiooni teostas Ergänzungamt der Waffen SS. Ja nüüd küsimus spetsialistidele: millistesse arhiividesse ma pean päringud esitama, et kokku panna vanaisa eluloo kõige hämaram peatükk?
Siin või ka rindeleht.ee on asjatundjaid, kes oskavad saksa arhiivide kohta öelda. Küsida võib muidugi Eesti Rahvusarhiivist , kas siit http://www.ra.ee/vau/index.php/et/enqui ... te?type=12 või siis ise kohale minna Tallinnas Madara tn uurimissaali ja küsida sealt isikunime järgi isikukartoteegist. Üldiselt aga võiks alustada lennuväe abiteenistuse ajalooraamatutest:
Välgumärgi kasvandikud, Toronto 1982
Eesti koolipoisid Teises maailmasõkas I - II , 1999 - 2000.
Mäe mopiga see asi seotud ei olnud, see värk kukkus üldse läbi. Aga kõik Saksamaale evakueeritud lennuväe abiteenistuse poisid ja tüdrukud, eestlastest kuni venelasteni, pandi seal "SS kasvandikeks", selline saksa sotside värk, ei olnud nad ei Waffen-SS ega kaugeltki mitte Allgemeine-SS poisid.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Cyberbear
Liige
Postitusi: 252
Liitunud: 27 Mär, 2006 18:03
Kontakt:

Re: Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?

Postitus Postitas Cyberbear »

Küsin edasi. Peale sõda oli vanaisa sõjavang Kemerovo oblastis ja sealt vormistati ta Punaarmee ehituspataljoni. Ühes ankeedis märgib ta teenistusse astumise ajaks aprilli 1946, aga esimene väeosa-teenistuskoht on märgitud veebruari 1947. Kas ta susserdas midagi mineviku varjamiseks või eelnes väeossa määramisele mingi utšebka-periood, mis ankeetides ei kajastu? Sest see on ainuke ankeet, kus on 1946 märgitud väeteenistuse alguseks, mujal on kirjas 1947.
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3810
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Vanaisa sõjatee Saksamaal, kust alustada uurimist?

Postitus Postitas Jaanus2 »

1926 oli viimane aastakäik, kes Eestis 1944 kevadel mobiliseeriti ja said ka 20. diviisis teenida Saksamaale evakueeritult. Saada mulle vanaisa nimi koos isanimega, mul on andmebaas vene sõjaväes teenimise kohta, vaatan mis seal kirjas on.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist