M14

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19526
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas ruger »

Antud teemas seda mainitud. Korralik optikakinnitus-Sadlak maksab 240-500 eurot Näiteks https://www.brownells-deutschland.de/M14/M1A-TACTICAL-SCOPE-MOUNT-Aluminum-M14-M1A-Tactical-Mount-SADLAK-INDUSTRIES-Tactical-Bases-1-Piece-Black-M14-M1A-Springfield-100002407 Basseti oma http://www.bassettmachine.com/prod_home_buynow.htm ca 100 eurot tk... Paremad tootjad-Sadlak, SAGE, LaRue, A.R.M.S, Basset, SEI, Springfield... Osasid kinnitusi ka USA välja ei müü.
Väike ülevaade mountidest (kõik pole just võrdsed kvaliteettootjad)
https://huntingmark.com/m1a-scope-mounts/
https://thegunzone.com/best-m1a-scope-mount/
https://reloadyourgear.com/best-m1a-scope-mount-review/
https://www.m14forum.com/threads/m1a-sc ... ts.345242/

Probleem ongi ehk selles, et pole saada või on tellides probleem ITAR-i jne. Tarneajad ka 4-8 nädalat(kui veab selle ajaga). USA postiteenused võivad ka oma postikontrolli osas sae väga käima tõmmata ja igati legaalset toodet, mida mujalt saada on ilma probleemideta, mitte tarnida, kuna keegi avastab et tegu on "battle rifle military mount". Võimalik ehk ka KL poolt ise nende tarnimisvõimalusi läbi ODC näiteks uurida. Mõnel USA tootjal oleks kindlasti huvi siia mõned tuhanded müüa kvaliteetset kinnitust, mida KL siis relvale juurde pakuks või jätaks malevatele valikuvõimaluseks. Siit pakkumine ehk Eesti tootjatele, kui on teada, et relvad on välja antavad ja suuremas koguses siis saaks ju mõned tootjad teha ka kodumaise veidi odavama optika mounti sellele. Ostuhuvilisi oleks kindlasti tulemas, kui toode õnnestuks. Kodumaist toodangut oli ka kunagi mõnel relval näha. NordArm vist tegi midagi. Hiina mounte, mida Aliexpress näiteks müüb, on raske soovitada-kas ei sobi või ei ole kvaliteetne. Selge, et see õnnemäng ole nendega. Ütleme, et ca 5-10 aastat tagasi oli veel üsna hea valik optikamounte M1A ja M14 jaoks saadaval. Nüüd on valik tunduvalt väiksemaks jäänud. Arvestama peab, et relv on ise üsna raske. Kas plaan sellest teha TL-i relva siis soovitav saada bipodi kinnitus. Saab ka ilma hakkama toelt laskmisel või rihmalt. Lisaks bipod näiteks Harrise oma. Lisaks optika 1-6x. Väga suureks ei ole mõtet selle relva optikat ajada, kuna tegu ikkagi 400-600m relvaga ja ca 2-3MOA relv. Täpsemalt laskmiseks peab hea relva peale sattuma. Lisaks põsetugi jne. Ehk siis relv muutub veelgi raskemaks. Kui kallima poole-suurema suurenduse ja objektiiviga täiendada siis muutub relv veelgi raskemaks. Tühi relv on ca 4,1kg ilma salveta. Laetud salvega 4.8kg.

Lihtsalt battlerifle osas ehk optikakinnitus ja punatäpp. Või 1-4x optika koos kinnitusega. Ka see maksab. See kõik viib antud relvale panustatava rahasumma ca 800-900 euro. Kellel seda vaba raha niiviisi hobikorras kulutuseks on...
Või siis ka lihtsalt lahtise sihikuga relvana kasutada nagu see tavaliselt tuleb. Relvale võiks rihma parema muretseda. Originaal on ikkagi 60ndatest.

Kui puhast TL-i relva siis M14-le on tõesti alternatiive päris palju. Samuti ca 50-60 aastat uuema tootmisajaga. Ja poltlukuga relvi on tunduvalt kergemaid, täpsemaid 0,5MOA peale jne.
Kui muidugi võimalus on siis antud relv kestab vabalt 10-20 aastat veel. Vahel võib saada ka täiesti uue ja lahtivõtmata(kasutamata) relva, kui veab. Antud relvale muidugi teisi kinnitusi ka olemas. Aga kõik see soovitustega enne selgeks teha, mida antud relvast soovitakse saada. Ja näiteks katsetada KL laskepäevadel tiirus, millisena antud relva võidaks näha.

Kui valik on, mida SA ajal kasutada siis M14 kindlasti ei ole halb relv. Salvesid soovitaks relvade kohta 3-4 küsida, kui võimalust. 1-2 salve lastakse konflikti korral väga kiirelt tühjaks. AK4 oli selles osas tunduvalt parem relv-salved olid enne relvaseaduse muutuseid vabalt igaltpoolt saada ja seda 2-5 euro eest. M14 salvesid aga nii lihtsalt ei saa ning on 20-30 eurot tk.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
andrusjo
Liige
Postitusi: 207
Liitunud: 08 Jaan, 2007 19:21
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas andrusjo »

Lõpp kokkuvõtteks jõuamegi selleni,et asjast asja saada tuleb sinna investeerida suurusjärk 2000.- kui panna peale sihik mis on ka sihik ja peale 50 pauku prügimäe kaup einole.
Olematu protsent kaitseliitlasi on valmis seda tegema.
Riigi raha selleks kulutada oleks ikka eriti rumal.
Selle summa eest on ikka kordades paremat kraami saada.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19526
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas ruger »

Selge, et sellise relvavaibaga riigi katmine on tõsine probleem võimalikule vastasele. Iga relvaga antakse harjutamiseks moona kaasa. Harjutamise osas on antud relv kindlasti pädev ja harjutus ning laskeoskus kindlasti külge mööda maha ei jookse. TL-i relvaks tegemine on kulukas. Seda jõuavad tõesti üksikud teha. Arvestama pea ka, et M14 on suure tagasilöögiga relv, mis lõhub optikat. Iga optika selle peal ka vastu ei pea. Et ei tasuks väga leiutada ja seda iga hinna eest TL-iks teha. Kõige õigem oleks seda võtta, kui ilma optikata lahingurelva. Kellel huvi ja soov-võib ju proovida-aga enne tasuks tutvuda mõnes foorumis tehtud lahendustega või M14/M1A kasutajate tagasisidet arvestada. Võimalik ka näiteks, et tehakse mõne rühma ühiste rahade eest mõni täpsem relv TL-iks. See ka võimalus. Enamus juhtudest on nagunii sõjapidamine 100-200m ulatuses. Selge, et nende võimaliku 40 000 relva hulgas on vägagi häid isendeid. Aga sellise poti kallale päris igaüks ei saa. KL saaks nüüd ka hakata neid relvi reaalselt läbi laskma, et sõeluda välja paremaid isendeid ja neid siis kõrvale panema.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
paalberg
Liige
Postitusi: 591
Liitunud: 17 Mai, 2019 13:27
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas paalberg »

ruger kirjutas:Antud teemas seda mainitud. Korralik optikakinnitus-Sadlak maksab 240-500 eurot Näiteks https://www.brownells-deutschland.de/M1 ... -100002407 Basseti oma http://www.bassettmachine.com/prod_home_buynow.htm ca 100 eurot tk... Paremad tootjad-Sadlak, SAGE, LaRue, A.R.M.S, Basset, SEI, Springfield... Osasid kinnitusi ka USA välja ei müü.

Kogemust ei oma aga kui veidike googeldada siis...
Madalaimat kinnitust pakub A.R.M.S. #18
Ainult, et mõningatel juhtudel on väljaheidetavad kestad kippunud relva ja kinnituse vahele kinni kiiluma ja relv annab tõrke siis tuleb kinnitusele viiliga kallale minna.
http://armsmounts.com/shop/mounts/a-r-m-s-18-m2114-scope-mount/
Odavamaid ja eriti alumiiniumist Sadlaki kinnitusi tasuks pigem vältida.
Väidetavalt parim on neist Sadlaki kinnitustest terasest Sadlaki kinnitus, millel relss Rockwelli kõvadusarvuga 45-50 HRC.
https://www.brownells.fi/epages/Suomi.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Suomi/Products/54348100001289/SubProducts/100003841
Smith Enterprise Inc. poolt toodetavat kinnitust hinnatakse samuti kõrgelt.
https://www.brownells.fi/M14/M1A-TACTICAL-SCOPE-MOUNT-M14-Scope-Mount-SMITH-ENTERPRISE-Tactical-Bases-1-Piece-Black-M14-M1A-Springfield-Steel-851000001
Brookfield Precision Tool- BPT toodetud kinnitus leiab samuti kiidusõnu aga see ei ole enam tootmises.
Päris iga suvalise tootja kinnitustega ei tasuks eksperimenteerima hakata ja need kerged alumiiniumist valmistatud kinnitused tasuks üldse ära unustada.
Täpsuspüssi ei tasu M-14. arvatavasti ehitama hakata.
Iseasi kas see 500-600 eurone täiendav investeering terasest korraliku kinnituse näol tasub ennast ära, et sinna mingit Aimpointi või asja kinnitada, et relva efektiivsust mingil määral tõsta?
slider
Liige
Postitusi: 472
Liitunud: 02 Jaan, 2016 22:51
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas slider »

Tere, head uut!
Isiklik kogemus M14 piirdub 2012 rõkiga, saime lasta instruktori relva 800m (S&B klaas peal), oli äge kogemus. Muidu töllasime plangu M14 ja kahe salvega. Plank M14 saime muidugi lasta ka niiet isu täis, Lapua Scenar'ga
Kurb on lugeda kuidas KL akf peavad ikalduma M14'ga kui mulle tookord 2012 anti suht puhas eksemplar kätte. Ainsad kriimud kabal olid ilmselt eelmise relvuri pohhuismist. :D
A kuidas sa kotrollid 40k relva ja valid head paremad? Proovid roostes ülejääk moonaga? Muidu 2 moa püss a oli see siis nüüd moon v laskur mis vimka sisse tegi

Äge on see, et 2022 rõk kutse tuli
mongol
Liige
Postitusi: 1306
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas mongol »

Ma väga ei mõista, mis häda on selles, et "plank" M14 ei sobi ja vajab kohe 2000+ eurist optikat jms, et oleks kasutatav. No täitsa ausalt olen oma silmaga tunnistanud viimase kuu aja jooksul, kuidas varem M14 mitte lasknud "ainid" saavad 100m pealt sihikud paika ja 300m pealt on 1x1m märgis ilusad grupid. Originaalsihikutega..
Need relvad, mis nö jagamiseks on, on enajaolt originaalpakendis, st 40 aastat vana määre, õlipaber ja asjad. Kah üllatusin, kui 1981 aasta kontroll-lipik karbist välja pudenes.. Ehk siis ei ole ära ruunatud nagu auvahtkonna relvad (khm, tagumine sihik), vaid tõesti uued. Vähemalt Põhja-Eestis on sedasi, võibolla on mõnel pool ka hooratud relvi pakkumisel.
professional retard
andrusjo
Liige
Postitusi: 207
Liitunud: 08 Jaan, 2007 19:21
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas andrusjo »

Ja ak4/g3 või tulevane LMT ei saa sellega hakkama,et on vaja tekitada veel üks relv mis hakkab relvurite pead halliks kiskuma ja relvaaidad on ju samuti kummist?
Mille jaoks seda tehaseseades M14 vaja ma aru ei taipa?
Tiirus 3x10 toksida? Ok seal jah on ta tõesti mugavam kui rootsi raud aga see on ka kõik.
Ja paraku on see 3x10 iganenud harjutus millel puudub edasi viiv jõud ja päris elus pole sellega mitte kui midagi teha.
OK...tegelikult nii ei ole sest iga pauk mis on tehtud harjutamise mõttes on ainult kasuks aga saite vast üldisest mõttest aru.
Rohkem ma ei targuta...see vaid puhtalt minu isiklik arvamus ja kogemus ning ei pretenderi ühestki otsast tõele.
Kasutaja avatar
M.R.
Liige
Postitusi: 182
Liitunud: 19 Veebr, 2015 19:33
Asukoht: Anelema
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas M.R. »

Ohh Teid küll, gurud koos kel relvakapid head ja paremat täis :oops:
Loomulikult on olemas paremaid relvasid kui M14. Jutt käis siiski kinkimisest ja sellest et laos pole pinda ning mis ülejäävate raudadega peale hakata. Müün ju ise igapäeva tööna relvasid ja tean väga hästi mida jahimehed ostavad! Puust ja punaseks siis;
1. Minu teada ei tohi riigile kuuluvat relva ise tuunida. Kingitud ja minu nimel oleva relva teen selliseks nagu vajadus ja võimalused on.
2. Kingitud relva puhul on sul tip-top relv tasuta saadud, muud vidinad (siinid, optikad jne.) ostad sinna juurde täpselt sama moodi nagu teistelgi relvadel. Näen seda igapäevaselt ja kadedusest tuleb pisargi silma kui vaatan millist raha selleks kulutatakse.
3. Kõigil ei ole võimalust omale poest hea relv soetada. Mida noored mehed, kes on auväärselt reservi arvatud või KLi astunud seal puu all oma hea püssiga peale hakkavad :dont_know: Kui elu paremaks läheb, relvad meeldivad ja mõistus pähe tuleb saab alati kallemaid ja paremaid mänguasju soetama hakata. Minu jaoks on oluline et kui seesamune sinnasamusesse hakkab lendama on mul noored mehed kõrval, kel on püss mitte bemm!
4. M14 on täpsuslaskurile väga ok relv. Kui paremat pole... aga alati on midagi paremat... (legend varblasest ja tuvist)!
5. Keegi soigus siin midagi poltlukust - kui M14 on jao/rümakoosseisu relv siis poltlukk enam reeglina ei ole. Jaokoosseisus on mul alati vastavat moona võtta ja kui neid on mitu, siis ka mingil määral varuosi ja väga äärmuslikul juhul ka varurelv. Nagu minu suur juht ja õpetaja Borja ütleb siis "vot tak, nii lihtne ongi" ja poltlukk ei puutu asjasse!
6. Alumiiniumist siin unustage M14 peal ära! Täiesti! Kui tahate täpselt lasta. Ja täpselt see püss laseb, ka kaugemale kui 800m :o
M.R.
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3530
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas Chupacabra »

andrusjo kirjutas:Ja ak4/g3 või tulevane LMT ei saa sellega hakkama,et on vaja tekitada veel üks relv mis hakkab relvurite pead halliks kiskuma ja relvaaidad on ju samuti kummist?
Mille jaoks seda tehaseseades M14 vaja ma aru ei taipa?
Tiirus 3x10 toksida? Ok seal jah on ta tõesti mugavam kui rootsi raud aga see on ka kõik.
Ja paraku on see 3x10 iganenud harjutus millel puudub edasi viiv jõud ja päris elus pole sellega mitte kui midagi teha.
OK...tegelikult nii ei ole sest iga pauk mis on tehtud harjutamise mõttes on ainult kasuks aga saite vast üldisest mõttest aru.
Rohkem ma ei targuta...see vaid puhtalt minu isiklik arvamus ja kogemus ning ei pretenderi ühestki otsast tõele.


LMT on SA koosseisu relv ja neid on enam-vähem täpselt SA koosseisu jaoks (+väike ülekate). M14 jagatakse peamiselt nendele meestele, kellel puudub SA ametikoht. Samuti saavad SA ametikohal olijad taodelda lisaks M14 - noh, et saaks sõja ajal sõbrale anda kui peaks tarvidus tekkima.

Hetkel lähevad AK4 ja AG3 vist reservi aga kui natuke mõelda et ruumi on puudus ja muud asjaolud, siis võib-olla tasuks AK4 ja AG3 üldse ära kinkida või hävitada. Jääbki põhirelvaks LMT, vastupanuvõitlejatele M14 ja muud spetsiaalsed relvad. Ainuke puudujääk on korraliku täpsuspüssi puudumine tervele SA koosseisule, hetkel on see suht lipa-lapa teema. Ei Ak4 ega M14 ei lahenda seda tühikut.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas vtl »

M.R. kirjutas:5. Keegi soigus siin midagi poltlukust - kui M14 on jao/rümakoosseisu relv siis poltlukk enam reeglina ei ole. Jaokoosseisus on mul alati vastavat moona võtta ja kui neid on mitu, siis ka mingil määral varuosi ja väga äärmuslikul juhul ka varurelv. Nagu minu suur juht ja õpetaja Borja ütleb siis "vot tak, nii lihtne ongi" ja poltlukk ei puutu asjasse!


Jah, mina olin see "keegi", kes "soigus" siin midagi poltlukust. Paraku rebisid Sa minu kirjapandu kontekstist välja.
Tuletan meelde, et 02. jaanuaril kirjutasid Sa: "võimalusel tahaks minagi mitut M-14 (täpsusrelv, jahirelv, sportrelv)"

Mille peale omakorda vastasin:
"* Ma olen seda usku, et täpsusrelv peaks olema poltlukuga. (Pool)automaat on alati suuremate lõtkudega ja pole kunagi nii täpne.
* Jahirelvaks on M14 küllaltki suur ja raske. Minu .308 kaliibris jahivint on koos optikaga kolmandiku võrra kergem ning lühem. Pealegi poolautomaatsel jahirelval ei tohi seaduse järgi salve mahtuda rohkem kui 2 padrunit (+ 1 rauas), seega tuleb salve piiraja panna
."

Selles kontekstis ei saa enam rääkida jao/rühmakoosseisu relvast ju?
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
mongol
Liige
Postitusi: 1306
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas mongol »

Vaata, vtl, sa oled üdini tsivilist või vähemalt puudub täpsem arusaam, millest jutt. M-14 on sellistele peamiselt jagamiseks mõeldud, kes ei ole Kaitseliidu sõjaaja ülesannet võtnud või ei paikne sõjaaja lahinguüksuses. Neil on võimalus olla "püss põõsas", kui asi hapuks läheb, seega väga pole neil jao/rühmakoosseisuga pistmist ega sellega, mis sorti relvana keegi seda M-14 näeb või näha tahab. Tõsi, pikema vastupanu tingimustes tekkivad vastupanugrupid järgivad meeskondade koostamisel vast mõnel puhul küll jao struktuuri loogikat, seega siis on see M-14'ga päss tõesti täpsuslaskuri rollis, kui teistel on muud relvad sattunud näppu või kui ongi kõigil M-14, siis kõige täpsema silma ja käega mees on TL rollis.

Mu meelest võiks püsida lihtsuses ja võtta asja nagu on - praegu on võimalus KL tegevliikmel saada koju poolautomaatne vintpüss M-14, mis on pealegi pea tutikas ja üldiselt väga täpne 300m peale. Seda võimalust võiks iga kaitseliitlane kasutada, eriti need, kes pole nö lahingüksuses. Ja enne seda kasutada seda relva omaenda oskuste parandamiseks lasketiirus. Kogu muss.
Ülejäänud jutt teemal poltlukk, mõttetu püss jne võiks jääda ära, sest jutt ei käi täpsuspüssidest üldiselt, vaid konkreetselt riigi poolt turvavaibaks mõeldavast M-14'st. Kelle jaoks on täpsusrelv ainult poltlukuga, no olgu, ega silmaringi ega riigi materiaalset võimekust ei saagi mina dikteerida.
Kuidas keegi seda modida tahab, on enda asi - kui relva saab tehasekorda taastada, ei keela keegi sellel laadi vahetada, optikat peale leiutada (mu meelest oli TP2 puhul kasutusel kiirlaadija pesa ja vasaku külje poldiauk, et optikajalga kinnitada). Ka relva värvmine, muuseas, on kogu aeg okei olnud, aga see on väga paljudele teadmata (mõne mehe puhul õnneks, tõsi).
professional retard
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas vtl »

mongol kirjutas:Vaata, vtl, sa oled üdini tsivilist või vähemalt puudub täpsem arusaam...


Jah, ma ei ole kunagi varjanud seda, et ma olen üdini tsivilist. Kuigi olen KL liige, aga ilma SA ametikohata.

Sellest hoolimata on mulle on absoluutselt selge, MIKS ja KELLELE M14 jagatakse. Vastuväiteid ei oma ja toetan ideed.

Aga ma EI SAA ARU sellest, kui need inimesed, kellel juba ON (või VÕIKS kõigi eelduste järgi olla) hulk paremaid relvi kapis, ahnitsevad "endale" veel ühte "tasuta" püssi ja siis arutavad, kuidas seda ümber ehitada. Nagu ülevalpool tsiteeritud, küll spordiks, küll jahiks, küll "täpsuspüssiks" (milline kasutuseesmärk sel viimasel peaks sellise inimese jaoks olema?).
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
mongol
Liige
Postitusi: 1306
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas mongol »

vtl kirjutas:Aga ma EI SAA ARU sellest, kui need inimesed, kellel juba ON (või VÕIKS kõigi eelduste järgi olla) hulk paremaid relvi kapis, ahnitsevad "endale" veel ühte "tasuta" püssi ja siis arutavad, kuidas seda ümber ehitada. Nagu ülevalpool tsiteeritud, küll spordiks, küll jahiks, küll "täpsuspüssiks" (milline kasutuseesmärk sel viimasel peaks sellise inimese jaoks olema?).

Seda küll, ma ka ei mõista. Jahiks toda M-14 kasutada ei tohi ka, riigi relv siiski ja seal omad piirangud, millal ja mis tingimustel paugutada võib.
Mul näiteks pole pikka püssi kodus, aga kavatsen võtta.
professional retard
paalberg
Liige
Postitusi: 591
Liitunud: 17 Mai, 2019 13:27
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas paalberg »

M-14 eelis on kindlasti see, et sellest saab lasta 7.62×51mm NATO kaliibris lahingmoona ja igasugu eriotstarbelist AP, API jne. tüüpi lahingmoona, mida sa näiteks .308 Win. kaliibris tsiviilrelvaga teha ei saa või seda õigemini ei olegi.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: M14

Postitus Postitas vtl »

paalberg kirjutas:M-14 eelis on kindlasti see, et sellest saab lasta 7.62×51mm NATO kaliibris lahingmoona ja igasugu eriotstarbelist AP, API jne. tüüpi lahingmoona, mida sa näiteks .308 Win. kaliibris tsiviilrelvaga teha ei saa või seda õigemini ei olegi.


Iseenesest peaks .308 rõhk olema 7.62-st isegi suurem ja 7.62 kest .308-st paksem-tugevam. Ka padrunipesa mõõdud sobivad, seega tsiviilrelvast tohib teoorias militaarmoona lasta küll. Vastupidi (.308 padrun 7.62x51 sõjarelvas) ei ole soovitav.
Muide, .223/5.556-ga on risti vastupidi, kui pole just spetsiaalne multi-kaliibris pdrunipesaga relv, siis .223 tsiviilpüssist 5.56 NATO moona ei tohiks lasta.

Praktika on aga selline, et minu .308 Haeneli jahivindist toda roostes rootsi moona lasta ei saa - kest kiilub peale lasku sisse kinni ja kättesaamiseks tuleb lukku taguda. Samas seda lamedates valgetes karpides šveitsi või austria? moona (StG 58 S-Patronen) sööb ilusti. Iseasi, kas on pointi sellise moonaga peene jahirelva rauda kulutada. Magnet igal juhul hakkab kuuli külge kinni.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline