Sõjaõigus

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas frantzus »

aitähh hea sõna eest! pole milnetis ühtegi teemat alustanud, ikka solkinud teiste teemasid; aga moderaatorid ajasid mind kättemaksuks nurka; Frantzuse nurka! vot nüüd ma olengi nagu rott nurgas! kuidas see Tigu ütleski: muudkui Rooma ja Rooma; aga tegelikult tahaks Pariisi saada!!!

tegelikult tahaks täitsa uue teema avada, aga ei oska :dont_know: .
nimelt teemaks oleks "kuritahtlik käsk". militaarses mõttes muidugi.
vaadates neid vangi võetud sõdalasi Ukrainas kes ikka puhta poisikesed; andku allah neile armu sest nad ise ka ju ei teadnud mida nad teevad; ja samas ka ohvitserid kes vangi võetud. kui arvate et Frantzusis peidus mingi "gumanist" siis eksite; aga mingi empaatia on vast ikka olemas. olen oma silmaga näinud Termezi tsiviillennujaamas kui kopterist tiritakse lihakehi välja kanderaamile et GAZ-66 küüdis Termezi hospidali vedada; ja ei saa aru kus on haavatu pea ja kus jalad kanderaamil; hea tava järgi ju jalad ees elavaid ei transpordita. paraku kanderaamil olid nad nagu muumiad :cry: :cry: . aga mitte sellest ei tahtnud kribada. kena on vaadata kui on vangilangenud(ellujäänud), ja pole vahet kas sõdurid või ohvitserid; esmane emotsioon et peksta tuleb ikka anda neile, ja korralikult! aga vot nüüd läheme edasi teemas, vang on vang; jätame selle raisa ellu! aga tema süü??? militaristid vast saavad aru kuhu ma tüürin. sõjavägi seisnebki ainult subordinatsioonil; nn käsutäitmisel. aga millisel hetkel muutub see käsk kuritahtlikuks mida täitma ei pea?? nendest nn "õppustele" minejatest soldatitest saame aru; aga samas nooremohvitserid saavad ka ainult päevakäsu et liigu punktist a punkti B! ja nemad on ka sõdurid ju, isegi vande andnud! vanemohvitserist lendur, kes on ka ju sõdur; läheb pommitama mitte haiglat-koolimaja vaid etteantud koordinaate! täidab käsku vastavalt subordinatsioonile ja lahingülesandele; ja paraku ta ei tea mis nendel koordinaatidel on; ja tekibki küsimus reamees frantzusil et mis tasemel hakkab pihta nn"kuritegelik" käsk mida ei pea täitma nn "ustaavi" järgi? kas see on igal sõdalasel isiklik tunnetus või suurem vastutus langeb ikka kõrgemale poole kes käske annab?
ikka väga segaselt oskasin vasaku käega kribada aga mingi point selles on, nn mõttekoht militaristidele. austet moderaatorid tehku selle mõtteavaldusega mis vaja; ei pane pahaks kui päris ajaloo prügikasti lendab. aga sellist teemapüstitust pole milnetist leidnud; aga ega ma pole otsinud kah :D . vabandan ette ja taha;
reamees frantzus

P.S. olen oma nurgas kribanud õppustest. olen kindel et 80% sõdalastest ei saanudki pihta et nad olid turkmeenias õppustel! frantzus muidugi teadis sest oli igati abiks väeosa kõrgemale koosseisule orienteeriumisel sõjaväe topograafiliste kaartide järgi.

eks ma tean seda isegi et olen sõjakurjategija; aga kuni Nürnbergi automessile ei kutsuta hoian madalat profiili.
frantzus
Liige
Postitusi: 810
Liitunud: 26 Jaan, 2015 21:42
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas frantzus »

vaikuse vallamaja

õige! etturid teevad oma tööd; mõni oda-ratsu on loomulik kadu; aga tagarivi viskab smokingu selga ja tibi kaenla all läheb võiduballile! ja nii paraku ongi....
mart2
Liige
Postitusi: 5175
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas mart2 »

Oli selline väljend - kuritegelik käsk.
Eelmisel sajandil sain sellise käsu. Tegin KVJ-le ettekande, millega põhjendasin selle käsu kohest mittetäitmist (juurde panin viited rikutavale seadusele). Kirjutasin juurde, et kui nõutakse ikkagi, siis palun anda käsk kirjalikult ja tegin ettepaneku, kuidas probleemi lahendada täiesti seaduslikult. Sain sõimata, kuid kirjalikku käsku ei tulnud. Asi jäi seisma ja hiljem võeti üldse maha. Kaks kuud hiljem patsutas KVJ õlale ja tänas - talle oli halba nõu antud.

Praegu on kasutusel teised mõisted. Kaitseväe korralduse seadus - https://www.riigiteataja.ee/akt/13202287
§§ - 29 kuni 35.
Keelatud käsku (§34) peab täitma, kuid tühist käsku (§33) ei pea.

Nii on Eesti Vabariigis, kuid teistes riikides võib olla teisiti.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
mongol
Liige
Postitusi: 1304
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas mongol »

Sõduril on see raske moment, kui ta ei saa aru, kas käsk on kuritegelik - st kästakse minna kontakti nagu vene ajateenijad jms Ukrainas. Nende asi on olla sõdur ja kui öeldakse, et Ukr on rünnanud suurt isamaad, siis nemad lähevad ja sõdivad. Ses osas pole sõduril suurt midagi mõelda.
Vaadates aga nüüd juba päris palju juhtunud olukordi, kus venelased tulistavad (neile ohutult käituvaid) tsiviile, siis see on juba see koht, kus isegi kõige piiratum eesti sõdur samas olukorras peaks aru saama, et ta on labane sõjakurjategija. Ka taolise käsu andjad on labased kurjategijad.
Kaudtulemeestel on keerulisem - krutivad ona rattakesed etteantud kooridnaatidele ja annavad tuld. Senikaua kui nad ei tea, et nad tulistavad elurajoone, on nad kõigest ohvrid. Käsu andjad on sõjakurjategijad.
Lendurite osas pole probleemi - mu teada alla ohvitseri lennuki pulti ei lastagi (mis iseenesest on juba hirmutav fakt), neil pole kobiseda midagi, põhimõtteliselt vaikimisi on nad seebita nööri väärt.

Aga kuna nüüd on juba pea 2 nädalat vene sõdur Ukrainat "vabastanud", on ütlemata väheusutav, et nad ei saa aru millestki, et nad on õppustel jms vabandused. Kui nad tõesti ei saa aru, siis on vene armee veel armetum kui ma senini olin arvanud.
professional retard
mart2
Liige
Postitusi: 5175
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas mart2 »

Näited ei pruugi kajastaga Venemaa sõdurite valikuid, sest nende seadusi ja ROE-d ei tea. Siin on Eesti oma.
Nimetuse- kuritegelik käsk - all mõeldakse tänapäeval Eesti seaduses "tühist läsku".
... § 33. Tühine käsk
(1) Käsk on tühine, kui:
1) käsk kohustab toime panema süütegu;
2) käsu eesmärk on alandada käsu saaja või kolmanda isiku inimväärikust;
3) käsk ei ole antud teenistuslikul eesmärgil, välja arvatud käesoleva seaduse §-s 30 sätestatud juhtudel;
4) käsust ei selgu käsu andja.

(2) Tühist käsku ei tohi anda.

(3) Tühist käsku ei pea täitma.

(4) Tühise käsu saamisest peab käsu saaja viivitamata ette kandma oma vahetule ülemale. Kui tühise käsu andis vahetu ülem, peab käsu saaja käsu saamisest viivitamata ette kandma vahetu ülema ülemale. Kui tühise käsu andis vahetu ülemana kaitseväe juhataja, peab käsu saaja käsu saamisest viivitamata ette kandma kaitseministrile.

Eriline probleem on Lg.1p.1. - kuidas sõdur saab aru, et tegemist on süüteoga? Ainuke kindel asi on siis, kui näed relvastamata tsiviile. Kahjuks paljud sõjad õpetavad, et nende taga võivad seista "püssimehed"... :(
Viimale lõige kondlasti Venemaal ka ei töötaks - järjest kõrgemale ettekandmine... :dont_know:

PS. Iisraelis kasutati selle pärast palju kiivri kaameraid, et näidata hiljem kuhu ja miks tulistati. Üks markantne näide oli Iisraeli tanki lask palestiinlaste haigla nurgaaknasse. Peale meedia lärmi avaldati video, kus on näha, et enne tanki lasku tuleb samast aknast kuulipilduja tuli. Vastulöök oli seaduspärane.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas Kriku »

mart2 kirjutas:Eriline probleem on Lg.1p.1. - kuidas sõdur saab aru, et tegemist on süüteoga? Ainuke kindel asi on siis, kui näed relvastamata tsiviile.
Vangi peksmine või maha laskmine näiteks ka. "Reamees Kuusk, pane talle raisale tiir vastu hambaid!" on ülima tõenäosusega tühine käsk igas olukorras.
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Mida Ukrainast õppida?

Postitus Postitas kangelaspioneer »

Longbowman kirjutas:Kas asja mis mulle rahu ei anna praeguse sõja kaadreid vaadates:

1) mõlemad pooled on endale ümber käte jm mässinud vastavalt siis kollased või punased lindid. Ilmselt siis friendly fire vältimiseks.
Samas ma nagu ei mäleta ühtegi varasemat sõda või konflikti kus nii oleks tehtud. Ei ole ju ka ukride ja venelaste vormid nii sarnased, et peaks? Ning see teibitamine, eriti ukrainlaste kollane on kahjuks silmatorkav juba kaugelt muudab ju kogu laigulise vormi moondamisefekti mõttetuks.


Mõlemal poolel on arvestataval hulgal paramilitaare, keda ei saa vormiriietuse järgi eristada. Lisaks- minu arvates on vormiriietuse maskeerivad omadused ülehinnatud. Loeb põhitoon, kas laik on digi, analoog või puudub üldse- ei oma erilist tähtsust. Ühtne vormiriietus ja selle maskeerimismuster on sümbol, moraalne väärtus, mitte taktikaline eelis.
susi
Liige
Postitusi: 557
Liitunud: 08 Juul, 2005 21:22
Asukoht: pärnumaa
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas susi »

Võiduballile ? Meie kandis on aastas vaid 1 päev Võidupüha. Härra Frantzus on siis üpris tagasihoidlik piduline. Proua Frantzus on sellisel juhul härra Frantzusiga üpris rahul.
Kui aga tõsisemalt, siis kuritahtlik käsk on lihtsalt 2 sõna. 2 sõna ,millega katsutakse varjata oma süütegusid. Igapäevases elus toimub kõike. On vanglakaristused, tingimisi vangla, trahvid ja avalik häbistamine. Et äkki mõtleks igapäevaste patutegude jaoks ka mõne ilusa sõnapaari välja ? Ütled need 2 sõna ja "uka-uka, mina prii".
Räägin ühe loo minevikust. Aasta 1987. Rust on juba lennanud ja vanim nabor lõpuks ometi lahkunud. Nüüd olen mina vanimate hulgas ja meie naborist seersante pole. Noored seerud aga endast vanemaid ei kamanda. Olen ikka hapniku peal (kislorodka, AKZS, Zil-131-l). Minu kohustuste hulka kuulus tavalistel (päev, kui ei lennatud) päevadel sõitmine valvelülisse. Valvelüli on majake lennuvälja ääres grupi sõduritega. Kohe lennuvälja nurgas seisavad 2 lennukit. Kaponiiride nurgas veel 2 lennukit (peale Rusti vist isegi 4 lennukit). Valvelülisse sõidan 2 korda päevas.
Sõidame õhuga (vozduška, ka Zil-131) valvelülisse. Seal juba oodatakse mind. Oodatakse muidugi alati, aga seekord on grusiin erutatud ja närvis. Palub oodata ja tuleb tagasi nutva tüdrukuga. Aitab selle autosse ja hüppab ise järgi. Siis käsib mul sõita. Keeldun kohe. Juba hilinemine valvelülisse toob kaasa kõva kisa ja kära. Siin tahab aga grusiin rallitada. Grusiin kinnitab, et kõik on korras. Tema ju vastutab laadimise eest.
Ok. Sõidan siis valvelülist umbes 2-3 kilomeetrit lennuvälja teise serva. Grusiin hüppab autost välja ja aitab ka tüdrukul väljuda. Hüsteeriliselt nuttev tüdruk on rahunenud. Hüvasti jättes ta lausa särab. Milline muutus. Tõeline kaunitar.
Grusiin hüppab autosse ja tagasi sõites räägib kogu loo. 1 valvelülis olnud sõdur läks öösel tsiviilrõivais kondama. Kohtas tüdrukut ja oskas selle lennuväljale tuua. Tüdruk soovis lahkuda, aga sõdurid seda ei lubanud. Igati jama. Meie autode tulek pani inimesed liikuma. Grusiinil pea töötas ning kasutas ära tähelepanu hajumise. Palus aga minul suu pidada. Ideaalselt lahenenud olukord. Grusiin oli igati väärt medalit. Päästis ta ju terve grupi inimesi (tüdruk ja sõdurid). Samas mingit reklaami ta endale ei soovinud.
Ja ei mingit käsku. Ei head ega halba. Ei grusiinile ega ka sõdurite grupile.
susi
Liige
Postitusi: 557
Liitunud: 08 Juul, 2005 21:22
Asukoht: pärnumaa
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas susi »

Kriku kirjutas:
mart2 kirjutas:Eriline probleem on Lg.1p.1. - kuidas sõdur saab aru, et tegemist on süüteoga? Ainuke kindel asi on siis, kui näed relvastamata tsiviile.
Vangi peksmine või maha laskmine näiteks ka. "Reamees Kuusk, pane talle raisale tiir vastu hambaid!" on ülima tõenäosusega tühine käsk igas olukorras.


Tühine ehk küll. Kuid see ei tähenda, et on ohutu see täitmata jätta. Kui grupp alles tekkis , siis jah. Kui tuleb aga võõras salaaga mingisse juba välja kujunenud gruppi ?
tavaline
Uudistaja
Postitusi: 22
Liitunud: 26 Veebr, 2022 21:37
Kontakt:

Re: Mida Ukrainast õppida?

Postitus Postitas tavaline »

1) mõlemad pooled on endale ümber käte jm mässinud vastavalt siis kollased või punased lindid. Ilmselt siis friendly fire vältimiseks.
Samas ma nagu ei mäleta ühtegi varasemat sõda või konflikti kus nii oleks tehtud. Ei ole ju ka ukride ja venelaste vormid nii sarnased, et peaks? Ning see teibitamine, eriti ukrainlaste kollane on kahjuks silmatorkav juba kaugelt muudab ju kogu laigulise vormi moondamisefekti mõttetuks.


Kindlasti peavad end sõjaväljal kõik markeerima. Ka tsiviil, kes otsustab lahingusse astuda, peab end markeerima selle lindiga ja tegema selle nähtavaks. Muidu on ta terrorist ja talle ei kohane sõjaseadused. Tundmatuna paneb ohtu ka teised tsiviilisikud, sest vastane ei tea nende eesmärke ja kas nad on relvastatud. Muidugi see kõik venelastele ei loe, aga ukrainlastele loeb.

Kollane või sinine lint ja siis teisalt valge ja punane lint on selge markeering ja tuvastab millise riigi sõduriga on tegemist. Lahingtegevuses on võimatu selgeks teha kes on kes mingi mundri või kiivri järgi.

Rahvusvahelise õiguse ekspert selgitab: mis on pettus sõjas ja Putini vastutus?
Pikk arikkel https://www.err.ee/1608517805/rahvusvah ... i-vastutus
Kasutaja avatar
Longbowman
Liige
Postitusi: 252
Liitunud: 30 Mär, 2018 16:00
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Mida Ukrainast õppida?

Postitus Postitas Longbowman »

Kõik õige, kuid ma pole üheski varasemas konfliktis sellist linditamist märganud.
"Maksumüüri" taga olevate artiklite üle kurtjatele - teile on loodud ajaleht "Pealinn", ajakiri "Vahitorn" ja Päästearmee supiköök. Ajalehed maksid raha ka nsvl ajal.
AndresTy
Liige
Postitusi: 953
Liitunud: 07 Mär, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas AndresTy »

Noh selline grupp, kes käsib uustulnukal sõjavangi peksta on ikka selline kunstiline liialdus. Siis peavad seal grupis ikka parajad psühhopaadid koos olema. Pigem väga väikese tõenäosusega juhtum. Nagu filmis "Casualties of War"

Aga muidugi Vene armee sõdurite omavahelised suhted olid ja eks on praegugi sellisele "mudelile" rajatud. See jama peksti alustavast Eesti Kaitseväest välja Einselni poolt. Enne teda seda ikka praktiseeriti ka meil. Muidugi palju-palju leebemates vormides kui Venes.
Imekaunis! Raha eest teen kõike, mida härrad soovivad...
mart2
Liige
Postitusi: 5175
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Asukoht: Põlvamaa
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas mart2 »

Kriku kirjutas:
mart2 kirjutas:Eriline probleem on Lg.1p.1. - kuidas sõdur saab aru, et tegemist on süüteoga? Ainuke kindel asi on siis, kui näed relvastamata tsiviile.
Vangi peksmine või maha laskmine näiteks ka. "Reamees Kuusk, pane talle raisale tiir vastu hambaid!" on ülima tõenäosusega tühine käsk igas olukorras.
Maha laskmine on Lg.1. p.1 ja peksmise käsk Lg.1. p.2.
Kui sõdur seda ise teeb, siis ei ole ju käsk!
Relva kasutamine vangi vastu, kui see ründab vangistajat/ülekuulajat/konvoeerijat/valvurit, ei loeta kuriteoks.

susi kirjutas:... Tühine ehk küll. Kuid see ei tähenda, et on ohutu see täitmata jätta. Kui grupp alles tekkis , siis jah. Kui tuleb aga võõras salaaga mingisse juba välja kujunenud gruppi ?
Käskida teisel (salaaga või mitte) kellegi kolmandale vastu hambaid anda, on igal juhul tühine käsk. Selle täitmise vältimatust, näiteks enda ohutuse pärast kartes, saab lahata ainult kohus. Võib selguda, et ei olnudki käsu täitmine, vaid hoopis füüsilise vägivallaga sundimine.
Ja nii ongi ... :dont_know:

Lisatud: Tegelikult ongi kogu see jutt ilusalt teoreetiline, sest ausalt öeldes ei tea ma isegi, kuidas ma tegelikult käituksin vangi langenud lenduriga, kui oleks ennem saanud teada, et minu kodutänav on puruks pommitatud ja pere surnud/haavatud/kadunud...
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
speedsta
Liige
Postitusi: 2058
Liitunud: 22 Veebr, 2005 12:20
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Re: Mida Ukrainast õppida?

Postitus Postitas speedsta »

Halvasti oled märganud, juba 2014 konfliktis oli kleeplint laialdaselt kasutuses.
https://youtu.be/Inawozhg2qo?t=81
Kui on probleem, tõmba lõuga
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Kuritahtlik käsk

Postitus Postitas Troll »

mart2 kirjutas:Eriline probleem on Lg.1p.1. - kuidas sõdur saab aru, et tegemist on süüteoga? Ainuke kindel asi on siis, kui näed relvastamata tsiviile. Kahjuks paljud sõjad õpetavad, et nende taga võivad seista "püssimehed"... :(

Tänapäeva reaalsuses võib ka olla, et need "relvastamata tsiviilid" võivad kanda riiete all pommivööd. Ausalt, mõnikord mõtled, et täesti peaks iga jao koosseisus olema laskur-jurist!
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist