Ahjuga või ahjuta

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Benjy
Liige
Postitusi: 422
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Benjy »

Päikesepaneelid lagunevad aja jooksul ära. Lisaks on jõuelektroonikal halbade olude kokkulangemisel komme kauni leegiga maha põleda. Soojusvaheti kestab ehk ikka kauem?
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Jaanus2 »

Kõik laguneb aja jooksul ära. Praegu toodavad elektrit enamus mitmekümne aasta vanustest (siis kosmiliste hindadega) päikesepaneelidest. Nende efektiivsus on vähenenud, aga töötavad endiselt. 20 aastaga ei sure päikesepaneel ära. Siin lõhub keegi päikese abil puid, kasutades ammu toodetud paneele https://diesel-bike.com/Wood_Splitter/Electro-Split.htm
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Walter2 »

Benjy kirjutas:Päikesepaneelid lagunevad aja jooksul ära. Lisaks on jõuelektroonikal halbade olude kokkulangemisel komme kauni leegiga maha põleda. Soojusvaheti kestab ehk ikka kauem?

Kindlasti lagunevad, kunagi. Praegu garanteerib näit. üks tootja 25 a. jooksul tootlikkuse languse mitte rohkem kui 10% ja tootearenduse tulemusel näitajad üha paranevad. Asja nipp seisneb selles, et kombineeritakse sobivad paneelid tenni külge ilma mingi jõuelektroonika ega inverterita (tenn töötab ka alalisvooluga).
Üks näide sobivast müüdavast lahendusest: https://sespvt.com/product/submersible- ... g-element/
Soojusvaheti katusel nõuab ka tsirkulatsioonipumpa ja kontrolli temperatuuri üle, ei ole see ka täiesti pommikindel. Samuti agensi vahetust mingi aja tagant.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas OLAVI »

Kriku kirjutas:
OLAVI kirjutas:Kuna 1mx1mx1m mahuti välispindala on 6m2 ja temperatuuride vahe tõusuga suureneb jahtumine ümbritsevasse keskkonda, siis tuleks see mahuti igaks ööseks isoleerida "kasukaga", muidu stabiliseerub mahutis oleva vee temperatuur selles punktis kus päevane päikselt tulev lisaenergia võrdsustub öise jahtumisega õhku lahkuva energiaga.
Aga see on ju hoopis teine küsimus. Täpselt sama toimuks ka siis, kui elektriga köetav tünn jätta ööseks õue.
...

Toas olevat juba soojustatud boilerit ei ole vaja igaks ööks uuesti isoleerida.
Katusel oleva tünni vee transpordiks ei tohi joogivee torustikke kasutada kui seda vett ei kuumutata +60C´ni, sest seal on legionella tekke oht ning omaette elu tekkib madalatemperatuurilises tünnis nagunii.
Tegelikkuses muidugi tehakse tänapäeval vee päikesega soojendamiseks soojuspumba kontuur katusele, mitte tünn, nagu ülal juba öeldud.

Lahtine on selliseks otstarbeks soojuspumba kasutamise majanduslik tasuvus.
Sellise tarbeveekütte soojuspumba, soojusvahetite ja kontuuri soetusmaksumus oleks suurusjärk vähemalt 5000eur.
Kui arvestada moodsate seadmete planeeritud elueaks 10 aastat, siis ainuüksi soetusmaksumuse katmiseks on kulu 500eur aastas.
Seadmed vast töötaks ka kauem aga nende remont on tehtud keeruliseks.
(Näiteks keelustati EUs müüdavates uutes soojuspumpades külmutusgaasi R410 (mida on kasutatud mõnikümmend aastat) kasutamine.
Kui nüüd soovida R410 kasutavat seadet remontida ja viia see üle "uuele gaasile", siis tuleb vahetada kõik gaasiga kokkupuutuvad komponendid kaasaarvatud torustik, mis muudab seadme remondi majanduslikult mõtetuks.)
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
Xender
Liige
Postitusi: 1699
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Xender »

Mul on päikesepaneelid ja majanduslik tasuvus neil on küsitav - see oli rohkem koos akupangaga hobiprojekt (kõik töö sai 100% ise ära tehtud). Sealjuures isegi koos taastuvenergia tasudega (panin mõned aastad tagasi).

Peamine probleem on selles, et sellal kui päike paistab hästi pole elektriga midagi väga teha, tuleb müüa võrku - kuid sellal paistab ka kõigil teistel hästi ja elektrihind on suht maas. Mul annab muidugi efekti Tesla olemasolu - seda annab päeval laadida.

Kui aga elektrit vaja läheb kõige rohkem - talvel kütteks, pole nendest mingit kasu. Jaanuari tootlikus oli pmt 0.

Peale selle vajavad nad ka hoolt - kevadel tuleb pesta (kui õietolmud) ja talvel jää ja lumi võib katki teha.

Ühesõnaga on minu silmis rohkem hobiprojekt, kui reaalselt rahalist säästu tekitav lahendus (selleks, et keegi ei hakkaks lehvitama ameerika nr kus elekter kulutatakse ära jahutuseks).
Benjy
Liige
Postitusi: 422
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Benjy »

Walter2 kirjutas:
Benjy kirjutas:Päikesepaneelid lagunevad aja jooksul ära. Lisaks on jõuelektroonikal halbade olude kokkulangemisel komme kauni leegiga maha põleda. Soojusvaheti kestab ehk ikka kauem?

Kindlasti lagunevad, kunagi. Praegu garanteerib näit. üks tootja 25 a. jooksul tootlikkuse languse mitte rohkem kui 10% ja tootearenduse tulemusel näitajad üha paranevad. Asja nipp seisneb selles, et kombineeritakse sobivad paneelid tenni külge ilma mingi jõuelektroonika ega inverterita (tenn töötab ka alalisvooluga).
Üks näide sobivast müüdavast lahendusest: https://sespvt.com/product/submersible- ... g-element/
Soojusvaheti katusel nõuab ka tsirkulatsioonipumpa ja kontrolli temperatuuri üle, ei ole see ka täiesti pommikindel. Samuti agensi vahetust mingi aja tagant.


Paneele otse tenni külge panna ei ole hea mõte. Suht hea osa kasutegurist tapad ära. Mingi MPPT kontroller peaks kindlasti vahel olema, et paneelid optimaalsel pingel töötaks. Ei ole nii lihtne, et viskad lihtsalt karvad külge. Soojusvaheti kasutegur on kindlasti tunduvalt kõrgem.
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Walter2 »

Xender kirjutas:Mul on päikesepaneelid ja majanduslik tasuvus neil on küsitav - see oli rohkem koos akupangaga hobiprojekt (kõik töö sai 100% ise ära tehtud). Sealjuures isegi koos taastuvenergia tasudega (panin mõned aastad tagasi).
Peamine probleem on selles, et sellal kui päike paistab hästi pole elektriga midagi väga teha, tuleb müüa võrku - kuid sellal paistab ka kõigil teistel hästi ja elektrihind on suht maas. Mul annab muidugi efekti Tesla olemasolu - seda annab päeval laadida.
Kui aga elektrit vaja läheb kõige rohkem - talvel kütteks, pole nendest mingit kasu. Jaanuari tootlikus oli pmt 0.
Peale selle vajavad nad ka hoolt - kevadel tuleb pesta (kui õietolmud) ja talvel jää ja lumi võib katki teha.
Ühesõnaga on minu silmis rohkem hobiprojekt, kui reaalselt rahalist säästu tekitav lahendus (selleks, et keegi ei hakkaks lehvitama ameerika nr kus elekter kulutatakse ära jahutuseks).

Mul fikshinnaga pakett ning müün ja ostan sama hinnaga - see annab miinusega el. arved kuni okt.-nov.-ni ning tootmine algab jälle olenevalt ilmadest märts-aprill, seega on paneelid ikka tugevalt abiks.
Hooldus minimaalselt, pesnud pole, talve lõpu poole enese rahustuseks kui päike juba taevas siis lumi maha tõmmata kui midagi juba toodab. Katki seal ei saa midagi minna kui on kvaliteetsed paneelid.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
ksuuk
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 27 Veebr, 2022 9:36
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas ksuuk »

Walter2 kirjutas:Mul fikshinnaga pakett ning müün ja ostan sama hinnaga - see annab miinusega el. arved kuni okt.-nov.-ni ning tootmine algab jälle olenevalt ilmadest märts-aprill, seega on paneelid ikka tugevalt abiks.
Hooldus minimaalselt, pesnud pole, talve lõpu poole enese rahustuseks kui päike juba taevas siis lumi maha tõmmata kui midagi juba toodab. Katki seal ei saa midagi minna kui on kvaliteetsed paneelid.


Kas see kõik on koos investeeringuga/laenuga/intressidega või ilma?
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Walter2 »

Ainult el.energia arvestus, ilma tasuvusajata - kui sain küsimusest õigesti aru.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
ksuuk
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 27 Veebr, 2022 9:36
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas ksuuk »

Walter2 kirjutas:Ainult el.energia arvestus, ilma tasuvusajata - kui sain küsimusest õigesti aru.


Ok, olen ka mõelnud päikesepaneelide peale aga kuidas ka ei arvuta, siis katusele vajaminevat/kasulikku kogust paneele ei mahu, tasuvus on kuskil 10-15 aastat, ning siis kui laen makstud, tekib vajadus süsteeme uuendada ja mis peamine, kas siis enam üldse samas kohas elan?

Ja kui on juba (laenu)vaba raha käes, siis tundub kasulikum seda mujale (väärtpaberid/kinnisvara jms) investeerida, sest selle tootlikkus ületab võimaliku päikesepaneelidest saadava tulu.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Kilo Tango »

ksuuk kirjutas:...
Ja kui on juba (laenu)vaba raha käes, siis tundub kasulikum seda mujale (väärtpaberid/kinnisvara jms) investeerida, sest selle tootlikkus ületab võimaliku päikesepaneelidest saadava tulu.


Jah, aga väärtpaberid ei aita kuidagi kaasa sinu energiajulgeoleku parandamisele. Sama mõtlemisviga, mida meil riigi tasandil tihti tehakse - hakatakse lahendama majandusjulgeoleku probleemi, siis transformeerub see kuidagi raha teenimise projektiks ja siis imestatakse, et "polegi nii kasumlik rahapaigutus". Vt. näiteks Rail Balticut - pihta hakkas ju puhtalt majandusjulgeoleku projektina (sest riigijuhid avastasid pärast Eyjafjallajökulli purset, et Eesti on saar), aga ühtäkki läks lahti vaidlus, kas see on ikka tasuv... Selliseid asju on veel olnud.
ksuuk
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 27 Veebr, 2022 9:36
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas ksuuk »

Kilo Tango kirjutas:
Jah, aga väärtpaberid ei aita kuidagi kaasa sinu energiajulgeoleku parandamisele.


Olen aru saanud, et peamine alternatiivenergia kasutamise eesmärk (va kohas, kus võrguenergiat ei ole võimalik tarbida) on kulude vähendamine (eriasi kas see eesmärk pikemas perspektiivis on üldse saavutatav), mitte energiajulgeolek? Ja kui on vaba raha, siis sellega võib vajadusel suvalise alternatiivenergialahenduse ehitada. Aga suvalise alternatiivenergialahendusega vaba raha teenida on palju raskem.

Näiteks peamine majaehitaja dilemma tavaliselt on CAPEX vs OPEX. Et kas kohe laenata palju ja ehitada passiivmaja ning maksta 40 aastat iga ilmaga laenu tagasi või siis ehitada kassast säästumaja ja maksta talvel rohkem, suvel vähem küttearveid. Kas asjad omavad Sind või Sina omad asju :).
Kasutaja avatar
Smith
Liige
Postitusi: 1600
Liitunud: 10 Veebr, 2012 22:01
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Smith »

Ja kui on juba (laenu)vaba raha käes, siis tundub kasulikum seda mujale (väärtpaberid/kinnisvara jms) investeerida, sest selle tootlikkus ületab võimaliku päikesepaneelidest saadava tulu.


Minul on “komakohapealt” exceli tabel paneelide esimesest päevast alates: 6-8 aastat hetke
seisuga, tingimusel, et elektri hind ei tõuse. Tõsi, jõudsin veel õigel ajal ja saan
12 aastat toetust, 5.3 senti müüdud kwh pealt, see on kusagil 600-700 euri aastas.
Investorina oled siis targrm kui mina, minu portfell on suht punane.
Kodu on õnneks aasta lõikes plussis. Hea meel, et selle kopika investeerisin küttesüsteemi ja
päikesepaneelidesse mitte kõike börsile. Need on olemas, vajalikud ja käega katsutavad.
"We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe—without swords, without guns, without conquest—will turn it into a Muslim continent within a few decades." Muammar Gaddafi
Benjy
Liige
Postitusi: 422
Liitunud: 03 Jaan, 2015 22:08
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Benjy »

Börsil on veel tükk maad punasesse minna. Hiinast võib tulla järgmine maavärin, mis börse kõigutab. Ma kardan, et seal praegu toimuv teeb kahtlaseks igasuguse päikesepaneelide ekspordi tulevikus. Kõik ehitamisplaanid tuleks nüüd ja kohe realiseerida, sest tulevikus ei pruugi hind ammugi kättesaadav olla. Tootmise liigutamine kuskile mujale võtab tohutult aega ja polüsilikooni tootmiseks on kõvasti energiat vaja. Ma ei arva et kõik riskid kindlasti realiseeruvad, aga nendega tuleks arvestada.
Xender
Liige
Postitusi: 1699
Liitunud: 16 Mär, 2005 23:15
Kontakt:

Re: Ahjuga või ahjuta

Postitus Postitas Xender »

Katki saab ikka minna. Jää on mul 2 paneeli 4 aasta jooksul katki teinud - kui jääkiht peal, siis sulatab paneeli lähedalt jää üles, see muutub veeks ning koguneb allapoole nii öelda jääkihi sees. Seal öösel külmub ära ja paisub ning surub klaasi katki - ei oska paremini seletada.

Inverteril põles ka üks R330 takisti täiesti lampi maha - okei, selle kordategemine oli ehk 5 senti aga vea leidmine võttis koos muuga ikka paar tundi (kuigi ma suht kindel, et tegelasel kes igapäevaselt elektroonikaga ei tegele, oleks see lõppenud päris mitmesajaeurose arvega)

Kui paneele ei pese, siis tootliks väiksem.

Täitsa kulu ja hooldusvaba pole.

Mul pole laenuga ostetud, kuid faktiliselt koos taastuvenergia tasudega jooksebki investeering enam vähem nulli 10 aastaga. Mingit käegakatsutavat arvestatavat rahalist kasu sealt ei tule - kui ostsin endale tesla 2018 ostsin ka 20 000 euro eest ka Tesla aktsiaid - 70 euro aktsia - müüsin siis maha kui käis 1000 peal ära eelmise aasta lõpus. Teenisin puhtalt üle 250 000 ehk ... täpselt sama raha, st 20 000 panin ka paneelidesse. Ma olen enam kui kindel, et paneelide puhul ei näe ma mitte isegi ligilähedaski tootlust.

Kui oleks ostnud laenuga, poleks taastuvenergia tasusid + peaks iga jama puhul kutsuma töömehe hinnaga 60 eurot tund jne. Sellisel juhul ma ei näeks, et asi majanduslikult ära tasuks.

Peale selle, elektri osa arvel on nagunii vähemalt mul 50%, ülejäänud on maksud ja võrgutasud. Ühesõnaga, päeva lõpuks jääb elektri energia kasutamine ikkagi kalliks, kui see võrgust tuleb (võrgu ja muud maksud maksad ka EE ettemaksu korral).

Kõige parem viis kuidas elektri eest vähem maksta on pigem seda võimalikult vähe kasutada - Led valgustus, tänapäevased kodumasinad (näiteks vana garaazikülmiku väljavahetamine viis 15 eurot iga kuu elektriarvest maha) ning kütta tõsistel talvekuudel katlaga (mul kombi tahkelkütte ja pelleti kattel) jne.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist