Sõjavangide kohtlemine Vene-Ukraina sõjas

Sõjavangilaagrid nii siin kui seal, vangide kohtlemine jne.
Vasta
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Kontakt:

Re: Sõjavangide kohtlemine Vene-Ukraina sõjas

Postitus Postitas ruger »

Vabastatud UKR poole omad räägivad toimunust.

Ukrainian Heroines who were exchanged from Russian captivity earlier, share their horrible experiences: beatings, humiliation, inhumane conditions.

What horrors will the Defenders who returned yesterday share...They've been through hell.
https://twitter.com/Gerashchenko_en/sta ... 9087404064
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
an2
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas an2 »

https://censor.net/en/video_news/346562 ... s_asked_to

Naasnud viimasele vangis olnud merejalaväelasele Halyna Fedyshyn-ile tehti abieluettepanek. Ta osales ka Azovstali kaitsmisel.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Kriku »

Sinu üksus täitis eriülesandeid. Kirjelda palun mõnd juhtumit, mis on eriti meeles.

Oli üks 24aastane noormees, Andriy. Teda oli võetud vangi ilmselt eelmisel aastavahetusel ja 3–4 kuud ühe üksuse juures kinni hoitud. Luure sai sellest teada ja meile anti ülesanne talle järele minna. Tegime plaani, kuidas liikuda, arvestasime kohe, et vastastest seal ilmselt keegi ellu ei jää. Läksime kahelt poolt kaevikusse sisse, kohe lähikaitse, siis kaevik puhtaks.

Rühmaülem läks punkrisse sisse, tuli välja, oksendas. Ütles mulle, et Engine, mine vaata üle, peame kogu olukorra dokumenteerima.

Sees oli mees, täiesti alasti, ketid kaela ümber, kaks varvast ära lõigatud. (Vaikib pikalt.)

Küsisin, kuidas sul on, tema vastu, et oh, omad, omad... Lõikekettaga lõikasime keti läbi, meedikutel oli kolm minutit aega, et ta üle vaadata, enne kui oli rünnakut oodata. Pulss oli okei, ta suutis isegi käia meie kaitsepositsioonideni, kus kiirabi ta üle võttis. Aga no see... See mees oli mitu kuud olnud põrgus. Teda oli kuude kaupa piinatud, puhtast sadismist. Oma lõbuks, mingit muud mõtet ei olnud sellel. Mis inimesed need on, kes võtavad mehe, tõmbavad käed üles, kastreerivad, joodavad bensiini ja uriiniga?

Temaga oli seda tehtud?

Jah. Ja nina oli ära lõigatud. Ei mingit inimlikkust. Rääkisime sellest mitu päeva, see mõjus nii rängalt, et meie üksust ei tahetud kohe ülesandele saata. Mehed olid lihtsalt nii vihased, oleks teinud ükskõik mida, kui oleks kellegi teiselt poolt kätte saanud. Aga sõdur ei saa nii tegutseda.
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/12025 ... ksuse-maha
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Kontakt:

Veel üks pikem lugu 9 kuud orkide vangistuses olnud UKR sõdurist.

"I lost 40 kilograms in captivity, I lost also 6 cm of my height. Before captivity, I was an athlete, run 15 km a day. Now it is hard for me to walk a mile."

On December 31st, 2022, 140 Ukrainian soldiers, including 30-year-old Oleksii Anulia, a kickboxer from Chernihiv, returned from Russian captivity. Oleksii spoke about the torture, beatings, torture with a stun gun, and starvation. Here is his story.
Vahetus

Kaks nädalat enne vahetust tuletasin meelde Ameerika uusaastalaulu “Jingle Bells”. Ümisesin seda endamisi. FSB ütles mulle kogu aeg, et olen kinnipidamiskeskuses ainus, keda ei vahetata. Nad näitasid mulle mõnda loendit, kus nimed olid eri värvidega esile tõstetud, Ainus must oli minu oma.

Pärast järjekordset piinamist naasin oma kambrisse. Mul oli juba oma lina rullitud, millele plaanisin end üles riputada. Niipea, kui selle nari võredele viskasin, ilmus minu ette mu varalahkunud vanaema siluett. Ta suri vahetult enne sõda. Ta astus kohale, pesi kraanikausi puhtaks ja küsis: „Kuhu sa lähed? Te pole veel oma lastele aastavahetuseks kingitusi ostnud." Mul on kaks last: tütar on üheksa ja poeg on viieaastane. Valvurid nägid valvekaameratelt, et ma väidetavalt kellegagi räägin, avasid kambri ja peksid mind uuesti täiest jõust.

Donske kinnipidamiskeskuses, kus meid hoiti (Donske linn asub Tula oblastis, vangla nr 1), oli 192 ukrainlasest vangi. 28. detsembril kästi meil ja mitmel teisel mehel isiklikud asjad kokku pakkida. Näis, et meid viidi teise kohta. Ma suutsin vaevu kõndida; Ma ei tundnud üht oma jalga. Nad viisid mind tuppa, sundisid mind alasti koorima ja peksid mind uuesti. Üks neist hüppas mulle peale ja ütles: "Kas sa hakkad meie isa eest võitlema? Tead, Lukašenka jaoks?" Ma olin vait.

Nad andsid mulle kellegi riided, mille aluspükstel olid kuivanud väljaheited. Tumesinised punaste triipudega püksid, mis on sarnased politseis kantud pükstega, said põlvede pihta. Seal rippusid kõõlused, okse- ja verejäljed. Esimest korda seoti käed ette, mitte taha. Sain juba silmi katnud teibi tõsta ja nägin, kus me oleme. Seejärel sõidutati meid vangide transportimiseks mõeldud sõidukiga lennukile. Meid oli pardal vaid kümme. Kaks neist olid pärit Slavutõtšist ja üks Tšernigovist. Nad tõid meid tagasi Kurskisse, samasse vanglasse, kus olin varem olnud. Jätsin oma eluga veel kord hüvasti.

Vangivalvur, kes oli mind kaheksa kuud tagasi peksnud, tundis mu ära. Kui palju vange oli temast läbi käinud ja ta mäletas mind! Ta oli üllatunud, et ma veel elus olen. Meid kõik suleti üheks päevaks kongi.

31. detsembril kell viis hommikul olime taas kogunenud. Nad kutsusid üheksa nime 10-st. Üks meist, vaid sammu kaugusel vahetusest, viidi Tulasse tagasi. Ja meid viidi kahe bussiga. Nad ütlesid, et lasevad meid maha. Nad ei löönud meid, kuid nad kurnasid meid füüsiliselt nii ära, et olin valmis mahalaskmiseks. Nad tõid meid Kurski oblasti ujulasse.

Vahetus toimus Venemaa territooriumil Sumy piirkonna piiri lähedal. Meid viidi teatud punkti. Vene eriüksuslased jooksid bussist välja. Uksed tehti lahti. Kuulsin, kuidas keegi sisenes uuesti bussi ja rääkis ukraina keeles: "Poisid, kas kangelased peaksid niimoodi istuma?" Olin veel viis minutit uimases. Ma polnud üheksa kuud ukraina keelt kuulnud. See mees aitas meil püsti tõusta ja bussile liikuda. Ta andis meile igaühele paki sigarette. Ma ei suitsetanud ega ole kunagi varem suitsetanud. Sellest hoolimata tõmbasin vahetuspäeval esimest korda sigareti. Jõudsime oma vangilaagrisse 1. jaanuaril kell 23.30.

Kõigepealt helistasin Tšernihivi oma naisele Natalijale. Ma õppisin ta numbri pähe 23. veebruaril. Ma teadsin kõiki numbreid, aga mitte tema oma.

Enne seda, umbes kell 23.30, helistati talle juba SBU-st ja teatati, et ma peaksin koju tulema. Ta ei uskunud seda, sest alates aprillist oli ta saanud juba seitse kõnet erinevatest talitustest ja teatati, et olen varsti kodus. Kuigi see ei tohtinud, sain korraldused tehtud ja Nataliia ja mu ema tulid järgmisel päeval minu laagrisse.

9. märts 2022

Sissetung tabas Oleksii ja tema pere Tšernigovis.

Kohtusin oma isaga (57-aastane Juri Anulia — Toim) 25. veebruaril sõjaväekandjate kontoris. Ta ütles, et läheb ka sõdima. Meid määrati erinevatesse brigaadidesse. Küll aga saadeti meid mõlemad Tšernigovist 19 kilomeetri kaugusel asuvasse Lukašivkasse.

9. märtsi hommikul jõudsime vennaga ööteenistuselt tagasi. Otsustasime puhata Lukašivka äärelinnas tühjas majas. Järsku kuulsime tankide häält. Pöörasin pead ja nägin midagi valge laseri taolist. Lisaks kuulsin kahte plahvatust üksteise järel. Venelased sisenesid külla ja tulistasid tankist majade pihta.

Selles lahingus oli meid 140 viie tuhande venelase, 35 tanki ja soomuskatteautode (iga tanki kohta kaks) vastu. Hukkus 250 venelast, vigastada sai 31 sõidukit. Nende pihta polnud millegagi tulistada, meile anti ainult üks NLAW (Rootsi-Briti tankitõrjesüsteem).

Järgmisel saabumisel sain põrutuse ja šrapnellist vigastada. Hiljem leiti mu näost nelikümmend üheksa kildu, lõualuust kaheksa ja käest neli tükki. Üks hammas lõi välja ja peast tilkus verd.

Roomasin sellest majast välja, võtsin kergemaks hingamiseks maha soomustransportöörid ja kiivri ning peitsin end kraavi, kuhu jäin järgmised 12 tundi. Matsin end prügi alla, peitsin end roostikus. Sel ajal käisid venelased mööda ja otsisid mind. Nad leidsid, et mu soomustransportöörid olid verega kaetud, kuid polnud siiski targemad kui mina.

Lukašivkast kõndisin 18 kilomeetrit naaberkülla Slobodasse. Seal elas üks mu laste ristiisa ema, nii et ma tahtsin sinna jõuda, et ta saaks mind varjata. Esimesena kohtasin valgevene vanaema, kes andis mulle koti keedumune ja teise kommidega. Jätsin ta maha. Järgmisena kohtasin kohalikku naist, umbes 35-40 aastat vana. Ta tuli mulle vastu ja ütles: "Sõdur, sõdur, mis see on? Mis see on?" Näitasin talle, et ta häält vaiksemaks jääks, ja ta küsis uuesti: „Kas sa oled meie oma? Kas sa pole meie jaoks?" Niipalju kui ma aru sain, rääkis ta millalgi pärast seda venelastele, mis suunas ma jooksen. Ta on teadaolevalt praegu vanglas, kuid ma tahan ise sinna minna, et veenduda.

Kõndisin tänavat veidi edasi. Järsku tulid minu poole neli automaatidega burjaati. Nad olid poolteist meetrit pikad, kuid laiade õlgadega. Nad klõpsutasid oma relvade liugureid. Minu poole suunati koonud. Sain aru, et ma ei saa põgeneda. Nad otsisid mind läbi ja viidi mu väärisesemed — saksa saapad, vöö kirjaga “Pentagon”, noa, Jaapani käekella “Casio”, mis maksis umbes tuhat eurot. Mind taheti röövida, mitte vangi võtta. Nende komandör aga lähenes neile. Enne seda olid nad küla koristamas ja teatanud, et sinna pole enam kedagi jäänud. Teesklesin, et olen loll ja kohalik ning otsisin süüa. Ma oleksin ehk pääsenud, kui komandör poleks käskinud mantlit peast võtta. Võtsin selle ära ja mu pea löödi puruks. Olin ka mundris, kuigi see oli määrdunud ja rebenenud.

Burjaatide suurim probleem oli minu puutetundliku ekraaniga telefoni avamine. Ükskõik kui mitu korda ma neile parooli näitasin – ruutjuur √ –, nad ei mäletanud. Telefon oli seadistatud reageerima ka minu pöidlajälje avamiseks. Burjaadid nägid seda ja ütlesid, et lõikavad mu pöidla maha, et saaksid ise ekraani lukust lahti teha. Nad ei uskunud mind, see ei töötaks ära lõigatud sõrmega. Isegi kui nad mu käed selja taha sidusid, tõid nad telefoni mu sõrme juurde, et see lahti lukustada.

Lambakarva mütsiga kindral

Burjaadid sidusid mu kinni ja viisid peakorterisse, kuhugi Ivanivkasse, kindralleitnandile ülekuulamisele. Koht nägi välja nagu talu või barakk, haises kilu, määrdunud sokkide, diislikütuse ja sigarettide järele.

Kindral oli riietatud õlapaeltega mundrisse, seljas sinine lambakarva müts. Ta vuntsid olid väändunud. Vaatasin teda ja tundsin end millegipärast nii naljakalt. Ma arvasin, et nad ei kanna enam selliseid mütse. Ma kartsin, sest mind püüti kinni, kuid suutsin vaevu naermist lõpetada.

Pärast seda, kui olin oma vanematele ja endale nimed pannud, tuli umbes 15 minuti pärast see kindral minu juurde uue sülearvutiga. Ta näitas mulle fotot mu isast nooruses, mundris. Ta luges ette kogu tema(isa) eluloo. Kus ta elas, kus, millises üksuses ta teenistust nägi, millistes sanatooriumides oli ravil, kus ta oli komandeeringus käinud.

Isegi meie pere ei teadnud enamikku sellest. Sest see oli tema teenistuse salajane osa.

Sealt viidi mind Valgevene piirile lähemale Ripkyni linnaossa. Ühes mahajäetud hoones oli piinakamber. Kõrval oli veoauto KAMAZ, kus terve nädala põletati laipu — venelasi ja ukrainlasi.

Seal palus üks venelastest kolonel minu eest hoolitseda, kuna ta tunnistas mind kuulsaks kikkpoksijaks. Ta ütles neile: "Khokhol oleks jälle kasulik." Seejärel jätkas pöördumist minu poole: "Ma hoolitsen teie elu eest". Ta viis mu arsti juurde, pani vahtu selja alla, kuna oli väga külm, ja lõdvendas mu kätel teibi. Ta tõi süüa mitte ainult mulle, vaid ka kõigile, kes minuga kaasas olid. Kambris olime kuus inimest. Ma ei saanud siis peaaegu süüa, mul polnud tahtmist.

See mees lubas mind Vkontakte'ist üles leida ja sõbraks lisada, et ma teda mäletaksin. Aga kuna see Venemaa võrk on Ukrainas keelatud, siis ma sinna ei sisene ega kavatsegi. Kuigi ma olen siiani väga uudishimulik, kes ta oli.

Kõige agressiivsem inimene piinakambris oli kaukaaslane, kes tavatses vange vägistada. Ta vägistas ühe Tšernigovist pärit mehe, kuna too nägi väidetavalt välja nagu tema.

Üldiselt pidasid paljud neist oma seksuaalvajaduste sellisel viisil rahuldamist normaalseks. Minuga koos oli ka vangistuses 20-aastane tüüp, kelle kuus Vene sõdurit kordamööda kontrollpunktis vägistasid ja tema vanemad olid temaga koos autos sunnitud pealt vaatama.

Kaukaaslane tahtis ka mind vägistada. Mul kästi riided täielikult seljast võtta. Nad sidusid mu käed mu selja taha ja riputasid mu kätel lakke. Ma puudutasin vaevu varvastega põrandat (Oleksii paneb käed selja taha ja tõstab need demonstreerimiseks üles.

Ta nägu on valust kõveras.) — Ma ei saa neid sellest kõrgemale tõsta, see teeb ikka veel haiget. Ma rippusin nii kuus päeva. Sain imekombel päästetud, sest meie suurtükivägi hakkas läheduses tööle. Nad viisid mu maha ja lasid mul riidesse panna.

Pärast järjekordset väärkohtlemist jooksis mind aidanud tüüp kord minu juurde ja ütles, et ta oli korraldanud mu Venemaale viimise.

Ta ütles, et seal läheb raskemaks, aga ellujäämise võimalusi on rohkem. Ta käskis mul olla viis päeva kannatlik. Ma ei uskunud teda, sest iga päev toodi piinakambrisse uusi inimesi ja ma kuulsin väärkohtlemise ja laskude hääli.

Küll aga andis too venelane hommikul mulle termopüksid ja muud riided ning kolme UAZ veoautoga viidi mind koos teistega Venemaale Kurski lähedale telklaagrisse. Viibisin seal 12 päeva ja kohtasin ühte Lukašivkast pärit Tšernigoivi sõdurit. Hiljem öeldi mulle, et ta oli hulluks läinud. Ta ei talunud piinamist. Sain ka aeg-ajalt peksa.

Seejärel viidi mind Kurski kinnipidamiskeskusesse nr 1, kus veetsin 40 päeva.

30. märtsil kuulasid mind üle mõned FSB ohvitserid. Nad näitasid mulle iPhone'is Tšernihivi kaarti. Selles märgiti ära kõik linna sõjaväeobjektid ja kriitiline infrastruktuur. Näidati isegi humanitaarabi jaotuskeskuste ja pommivarjendite kohad ning kus, millises koguses ja millist sõjatehnikat linnas oli. Ei joonistatud lihtsalt ringe, vaid kõik oli korralikult sildistatud.

Kurskis kogusid nad iga vangi kohta faili: DNA, veri, küüned, juuksed. Nad tegid mu näo 3D-helituvastuse. Küünte all olevate pulbergaaside valgustamiseks kasutasid nad ultraviolettvalgust. Nad palusid minu sotsiaalvõrgustikesse sisse logida. Nad vaatasid kõik läbi, lugesid kirjavahetust. Kui mul ei õnnestunud paroole meelde jätta, peksid nad mind kõigest jõust.

Nende jaoks oli oluline jälgida, kes on osalenud Maidanil või muudel Moskva patriarhaadi vastastel Hreštšatõki protestidel Tomose heaks; kes olid osalenud Porošenko ja Zelenski meeleavaldustel. Küsiti ka, kas mul on Venemaal sugulasi. Mõned CCTV kaamerad salvestasid kõike ja paljud videod olid nende arhiivis.

Nad sisestasid need andmed arvutisse. Kui nad leidsid kellegi Maidanist, tapsid nad ta. Nad uskusid, et need inimesed on nende Venemaa süsteemi kukutanud ja selle kõik maksid ameeriklased.

Arvasin, et olen juba põrgust läbi käinud, aga selgus, et see ootab mind veel ees. 5. mail saadeti mind ja teisi vange lennukiga Tulasse ja sealt edasi Donske arestimajja.

Võtsin alla 40 kilogrammi

Lend kestis neli tundi. Kohale jõudsime varahommikul ja kongi saime alles järgmise päeva õhtuks. Vastuvõtt oli karm. Nad peksid mind keppide, kumminuiade ja uimastirelvadega. Nad ei lasknud kedagi sisse. Isegi siis ei saanud ma jalga kõndida, see mädanes.

Algas — kell 7.00 peksid teid, kell 8.00 — peksid teid ülevaatuse ajal; kell 10.00 — nad peksid sind enne jalutuskäiku. Iga kord, kui arestimajast läbi astusime – nad peksid sind; harjutushoovi ees — peksid sind; kui sa sisse läksid - nad peksid sind veelgi. Kui sa välja tulid, siis otsisid põhjalikult ja peksid sind igast küljest pulkadega. Kui läksite kaugemale - nad peksid teid uuesti. Ja veel polnud isegi lõunaaeg. Nad võisid sind lüüa 15 minutit või poolteist tundi. Mu pea, käed, jalad, pärak veritsesid. Mu ribid ja sõrmed olid katki. Nad tabasid mu halba jalga meelega. Paremal käel lõikasid nad roostes noaga pöidla kõõlused läbi. Nad ütlesid mulle: "Sa tulistasid selle sõrmega meie sõjaväelaste pihta, tappes meie sõdureid."

Kord sain seitsmelt peksa. Nad sundisid mind neljakäpukil seisma. Üks neist lõi mind peopesaga näkku, teine nuiaga vastu põlvi, kolmas triikrauaga vastu sõrmi. Mul oli "õnnelik", et ma ei tundnud enam oma pöialt. See oli see, keda nad tabasid. Teised hammustasid mind peast, seljast, kätest ja tuharast. Meid ei hammustanud mitte ainult mehed, vaid ka naised. Nad peksid meid sama kõvasti kui mehi. Kaastunnet polnud ei minu ega ka nooremate, 18-19aastaste ajateenijate vastu. Nad kriimustasid naelaga põskedel Z-tähte, et eristada neid lepingulistest sõduritest.

Kord järjekordse ülekuulamise ajal kästi mul neljakäpukil laskuda (kui oled näoga allapoole).

Uks ei olnud suletud ja ma kuulsin, kuidas kuskil läheduses teisi piinati. Üks venelane küsis: "Kas su ema on sind kunagi peksnud?" Vastasin: "Ei, mitte kunagi. Ta rääkis alati minuga." "Mu ema peksis mind," ütles venelane. Ta võttis lõikelaua ja lõi mulle vastu tagumikku. Siis võttis ta kaks suurt pikka uimastamist. Ta hoidis neid mu keha lähedal, kuni need tühjaks said. Mu süda hakkas valutama. Peaaegu iga piinamise ajal kasutati šokkerit.

Mu keha ei vedanud täielikult alt, sest olin sportlane. Püüdsin kätekõverdusi teha vähemalt viis korda. Rohkemaks mul jõudu ei jätkunud. Iga päev venitasin oma kõõluseid, et vigastustest taastuda.

Minu kaal oli alati olnud umbes 102 kilogrammi, kuid vangistuses kaotasin 40 kilogrammi. Pealegi kahanesin kuus sentimeetrit ja minu pikkuseks sai 186 cm. Seni olin olnud täiesti terve, iga poole aasta tagant kontrollis käinud. Varem jooksin iga päev 15 kilomeetrit ja tegin 35 jõutõmmet. Olin SRÜ (Sõltumatute Riikide Ühenduse) kikkpoksi meister, spordimeister. Olin töötanud ihukaitsjana: kaitsnud vürste Liibüas ja prokuröre Kiievis. Nüüd on minu jaoks raske kilomeetrit kõndida, pole ainsatki tervet organit. Lätis taastusravi ajal jõudsin teha mitu lõuatõmmet, kuid see oli ülimalt raske.

Kogu üheksa vangistuse kuu jooksul nägin ainult üht naist, 23-aastast ukraina keele õpetajat Victoriat. Ta oli psühholoogiliselt tõsiselt katki. Üldiselt oli minu arvates neis kohtades, kus ma viibisin, enamik vange tsiviilisikutest. Minuga oli kaasas Tšernigovist pärit mees, ta elab Stara Podusivkas eramajas. Ta läks õue, sest ta koer haukus. Ta nägi oma hoovis istumas nelja sabotaaži- ja luureüksuse meest. Nad võtsid ta vangi.

Peksud iga liigutuse eest

Ma veetsin 108 päeva karistuskambris. Ma ei eksinud kuupäevadesse ja päevadesse. Valamu lähedale seinale tegin kalendri kujul sälgud.

Olin erirežiimi kongides. Arestimaja igas kambris tohtisime istuda ainult söömiseks ja ainult kümneks minutiks. Meil lubati WC-s käia korra päevas, minutiks. Seisime 18 tundi päevas. Pidime hoidma käed selja taga ja pead maas. Sõrmi tuli lahti hoida ja mitte liigutada. Valvurid jälgisid, et keegi silmi ei sulgeks. Kui sa liigutasid, avanes uks, nad tulid sisse, tirisid sind koridori ja peksid sind saabaste või kumminuiadega. Seal olid CCTV kaamerad, nad olid meid jälginud. Nad lõid meid iga liigutuse eest.

Nad ei puhanud ka öösel. Kõik – haavatud, paistes jalgadega – tõsteti üles ja sunniti 500–1000 korda kükitama. Selliseid üritusi oli mitu. Proovisin kambrit puhastades liikuda. Kolm korda päevas anti mulle kümme minutit kambri puhastamiseks. Ma olin hull, et puhastasin kraanikausi ja tualeti, mis oli kollane, läikima. Narid ja uks olid mustad, nüüd muutusid halliks. Valvurid kutsusid mu kongi "Euroluxi korteriks". Arvestamata, et kanalisatsioon lekkis, olid mu kongis nii uriin kui väljaheited.

Aken oli plekiga kinni, päevavalgust ei paistnud. Põles ainult üks pirn. Oli väga külm. 9. mail sadas neis piirkondades endiselt lund) Suvel sadas peaaegu kogu aeg vihma. Sääsed olid tohutud.

Kambris oli mul millegipärast lapsepõlves meeles. Kui olin nelja-viieaastane ja mängisin autodega või isaga.

Karistuskamber

Karistuskamber oli kartser: keldris niiske hallitusega ruum. Seda kutsuti karistusruumiks, et inimest moraalselt murda. Vene seaduste järgi võis inimene seal viibida viis kuni seitse päeva. Veetsin 108. Üks Ukraina ohvitser enne mind veetis seal 136 päeva.

Kõik vangid kogu kinnipidamiskeskuses pidid oma kongides valjult karjuma. Kui korrapidaja koputas korra pulgaga teie uksele, tuli tere öelda "bossimehele". Kaks — teatada, kui palju vange kambris oli. Kolm - istuda 500 korda. Neli — hüüdma “Pika-pikachu-u-u-u”. Heli "u" tuleks hoida seni, kuni tal igav hakkab. Viis lööki pulgaga vastu ust — tuli hüüda: “Zelenskyy on pede, Biden on pede. Stoltenberg on pede, Putin on meie president. Kuus - "Kes ei hüppa, on moskvalane, ja kes hüppab, on pede" ja hüpata samal ajal. Seitse - "Venemaa on helde hing". Oli ka kaheksas, aga ma ei mäletanud. Nad tutvustasid seda kaks päeva enne minu lahkumist.

Ma ei saa ikka veel aru, kuidas teised inimesed, samad "inimesed", saavad inimesi niimoodi kuritarvitada. Nende silmis ei paistnud kaastunnet ega haletsust. Oli ainult soov mind maha panna ja tappa. Need pätid läksid Tulasse spetsiaalselt ukrainlasi kuritarvitama. Nad on hullemad kui loomad. Kui nad nägid haavatut või kurnatut inimest, soovisid nad teda veelgi enam lõpetada, lüües teda haavatud piirkonda.

Kord sõi üks ülekuulaja ülekuulamisel banaani. Ta viskas koore minema. Võtsin selle üles ja neelasin alla, ma olin nii näljane. Rääkisin talle, kuidas mind hoiti. Ta oli šokeeritud (või teeskles, et on). Sõna-sõnalt palusin tal oma perele öelda, kus ma olen. Ta tegi nii. Ta tegi seda teist korda ja aitas mu sõpradel mind koju tuua. Esimest korda õnnestus mind aidanud venelasel Internetis võltsprofiili kasutades mu naisele öelda, et olen vangistuses.

Nälg

Mitu korda andsid nad mulle süüa teenistuskoera kausist. Hommikusöögiks andsid nad mulle kaks lusikatäit hakitud teravilja. Vesi, milles keedeti tatart või riisi. Isegi tera polnud. Tükk leiba. Lõunaks serveeriti kapsaga omamoodi suppi ja õhtusöögiks jällegi veega segatud aganaid. Kurskis anti mulle ka keedetud kalasoole koos peadega. Ma sõin kõike. Ükskord sain tüki keedetud sibulat. Olin seda tükk aega närinud, välja venitanud. Mulle nii maitses.

Ükskord tõin tänavalt vihmaussi. Mässisin kaltsu sisse, panin tsisterni ja unustasin nädalaks. Kui ma selle välja võtsin, oli neid juba terve pesakond. Nii sain oma esimese valgu üle pika aja. Ma sõin need kõik ära. Ükski šokolaad pole mulle pärast päästmist maitsvama maitsega kui need vihmaussid.

Karistuskambris jahtisin väikesele hiirele ja paksule rotile. Et neid süüa. Valvurid said sellest aru ja mürgitasid mõlemad. Siis hakkasin püüdma väikest hiirt ja mul kulus selleks peaaegu neli kuud. Mu kuulmine muutus teravamaks, nii et mul õnnestus kuulda, kuhu see jookseb. Mu nägemine langes, sest nad lõid mulle pidevalt vastu pead. Pealegi oli seal pime tuba, kus pidevalt vilkus lilla tuli. Mul oli isegi kahju leivapurust, millega hiirt toita.

Kord sain selle kinni ja tabasin naela. Mul ei olnud aega seda tappa, rebisin lihtsalt tüki nahka. Korrapidajad nägid, et mu kongis toimus liikumine, mis oli keelatud. Nad tulid üles ja avasid mu kongi ukse. Et hiir välja ei pääseks, pistsin selle suhu. Surusin selle kõigi hammastega alla, et see mu söögitoru alla ei jookseks. See närib mu suulae, hammustab mu keelt läbi. Saba oli nagu propeller suus. See kraabib oma küünistega. Kui nad sisse tulid, pidin raporti tegema. Kuid ma ei teinud seda, sest ma ei lasknud oma söögil niimoodi põgeneda, kuna ma polnud mitu päeva söönud. Nad ei andnud mulle süüa.

Nad võtsid mu välja ja hakkasid mu paremat neerut lööma. Nad peksid mind kõvasti. Sini-roheline hematoom ei kadunud kaua. Nad peksid mind ja ma hoidsin hiirt kõvasti hammastes. Mu suust tuli verd. Nad arvasid, et on mu neeru ära peksnud: "Tõuse üles, siis on sul parem." Tegelikult oli põhjuseks see, et hiir oli mu suud hammustanud. Sellepärast ei olnud piinamine pikk.

Pugesin läbi põrandal olevate väljaheidete kambrisse, sest toru lekkis. Vaevalt jõudsin püsti tõusta, aga süda oli rõõmu täis. Ma ei tundnud valu. Alateadvuses sain aru, et söön liha. Ja see aitaks mul hommikuni elus püsida. Mu suus oli vere- ja maksamaitse, nagu lakkuksid sa pliid. Vill jäi hammaste vahele. Ma sülitasin välja ainult hiirehambad. Olin pikka aega saba närinud, nagu nätsu.

Nad lõid mind sinna, kus oli valus

Arstiabi kui selline puudus. Vastupidi. kui kurtsid, et käsi või jalg valutab, viidi sind välimuse pärast arsti juurde. Ta uuriks sind pealiskaudselt. Ja siis, kui sa kambrisse naasid, peksid nad sind veelgi tugevamini, täpselt nendes kohtades, mis valutavad.

Meil olid täid. Nad lõid meid selle eest, sest pidasid meid ebakoristajaks. Tegelikult elasid täid seal tekkide sees pidevalt ja neid oli nendes tingimustes võimatu sealt eemaldada.

Arestimajas viibis vene meditsiiniõde, umbes 45-50 aastat vana. Ta vihkas ukrainlasi kui rahvust, ta ütles seda alati.

Neljapäeviti viidi meid supelmajja. Nad andsid meile minuti pesemiseks. Supelmaja oli meie jaoks veel üks piinamise koht. Venelased jõid end sel päeval purju ja ajasid meid neljakäpukile ning siis narritasid meid märja keha peal uimastusega. Nad lõid meile puuvasaradega vastu selgroogu. Nad murdsid mu selgroos kolm selgroolüli. Nad peksid meid ka kumminuiadega.

Mu isa põletati elusalt

Mu isa oli kogenud sõdur ja ta ei uskunud, et sõda tuleb. Ta tegi selle üle nalja. Ta suri Lukašivkas. Tema võitluskaaslased ütlesid, et ta juhtis ümbrusest välja 40 inimest. Ta tuli minu juurde tagasi ja suutis granaadiheitjaga õhku lasta mitu vaenlase tanki.

Sel päeval langesid ta ja veel neli Ukraina sõdurit venelaste kätte. On tunnistajaid, kes nägid, kuidas neid kohalikus kirikus piinati ja elusalt põletati. Nende põlenud jäänused visati seejärel Anysivi ja Baklanova Muraviika naaberkülade vahelisele tee äärde.

Isa oli otsitud üle aasta ja tema surnukeha tuvastati DNA abil. Algselt maeti ta Nižõni. Pärast Lukašivka deokupeerimist polnud Tšernihivisse sildu, mistõttu põlenud surnukehad viidi sinna. Nad maeti ümber 2023. aasta mai lõpus Tšernihivi Jatsevo kalmistule.

Taastusravi

Taastusravi periood kestis 10 kuud. Olin kuus kuud ravil Ukraina 16 haiglas. Veetsin neli kuud välismaal, kuu Iisraelis ja 99 päeva Lätis. Koju jõudsin alles novembri alguses. Olin kodust eemal 19 kuud.

Kõik meie teenused tunduvad olevat tasuta, näiteks MRI või CT skaneeringud. Järjekorras tuleb aga oodata kaks-kolm kuud. Pealegi on mul seda praegu vaja. Ma pean seda nüüd tegema. See on asjade väljakujunenud järjekord. Tänada tuleb ka arste. Teisel päeval arvutasin — kulutasin sellele 28 tuhat eurot (üle miljoni ja saja tuhande grivna) koos reisikuludega. Suurema osa sellest summast, umbes 15 tuhat eurot, kogusid minu spordisõbrad tšernihivlased Andri Kužhelnõi ja Artem Rakitin. Üks klassivend kuulutas Internetis välja raha kogumise kampaania. Ülejäänud küsitud raha olid minu enda säästud. Pealegi pole see veel lõpp. Ees ootavad mitmed lõualuu ja käe operatsioonid.

Minu kolm aastat noorem vend teenib praegu rindel. Mu ema jäi üksi. Vangistuses tegi mind õnnelikuks ainult üks asi – jätsin maha tütre ja poja. Tänapäeval räägivad paljud, et pole õige aeg lapsi saada. Tahan öelda, et see on perekonna jätk.

Üheksa meest meie kinnipidamiskeskusest kavatseti vahetada. Alles hiljem sain juhuslikult teada, et olin viimane, kes lisandus. Kojutoomise eest vastutas mu kolleeg eelmisest töökohast. Ta oli ka ihukaitsja. Ta oli otsinud kõiki võimalikke sidemeid Ukrainas ja välismaal, et mind välja saada. Kõik minu tänud kuuluvad talle, kes aitas mul ellu jääda ja olla kodumaal.

18. novembril olin ta tütre ristinud ja meist said sugulased.
https://texty.org.ua/articles/111246/ni ... ive-mouse/
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
MadMan
Liige
Kontakt:

Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas MadMan »

Seoses IL-76 teemaga - vangide vahetus oli täna plaanis, aga jäeti ära. Lennukirusude vahel ei paista ühtegi hukkunut.
https://twitter.com/Flash_news_ua/statu ... 6454405619
MDI confirmed that an exchange of prisoners between the russian federation and Ukraine was being prepared today.

Andrii Yusov, a representative of the Main Directorate of Intelligence, said this in a comment to Radio Liberty.

"But I can state that the exchange planned for today is currently not taking place," he said.
Väidetavalt olid lennuki pardal järgmised UA sõdurid:
https://twitter.com/Getty776/status/1750132720641188037
Pilt
Pilt

Edit: üks Spisok 65 nimekirjas olev isik on juba 3. jaanuaril tagasi vahetatud.
https://twitter.com/Getty776/status/1750143408860192966
Pilt

Edit2: vähemalt 17 isikut antud nimekirjast on 3. jaanuril tagasi vahetatud.
https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 6953440306
It turns out that not one, but 17 of the list of alleged Ukrainian POWs in the Il-76 have been identified as prisoners of war that were already exchanged early January this year. The list therefore looks to be unreliable.
Viimati muutis MadMan, 24 Jaan, 2024 15:39, muudetud 2 korda kokku.
Vihkad Eestit? Vali Reformierakond.
an2
Liige
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas an2 »

Pigem nad hukatakse kuskil varjulises kohas, sest nad on juba ammu surnud ja neid ei saa enam vahetusse anda.
JimLaheyUnlimited
Liige
Kontakt:

Re: Vene-Ukraina sõda II osa

Postitus Postitas JimLaheyUnlimited »

Enamus sealt listist olid juba 3 jaanuar ära vahetatud / vabastatud.. pole mõtet mingit vene propat jagada..
Kasutaja avatar
wk2
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas wk2 »

Belgorod/ Bilhorod PR ❗Teadete kohaselt on avaldatud Ukraina sõjavangide nimekirjas, kes väidetavalt olid alla kukkunud Il-76 pardal. Nimekirja 65 perekonnanimega avaldas RT peatoimetaja, tuntud propagandist Margarita Simonyan. 3. septembril 1990 sündinud Maksõm Anatolijovitš Konovalenko on kantud numbri 22 all. Vastavalt projekti Wartears, mis avaldab andmeid Venemaa vangistuses viibivate ukrainlaste kohta, vahetati 3. jaanuaril sama nime ja sünnikuupäevaga sõjaväelane 2024. Ta tabati Mariupolis aprillis 2022. Üldse kattuvad Simonjani nimekirjast 17 inimese andmed 3. jaanuaril vahetatud Ukraina relvajõudude 17 sõjaväelase andmetega. https://twitter.com/LXSummer1/status/17 ... 6698256871
an2
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas an2 »

Sobiks ka Vene propa alla aga tõstsin praegu siia:

Veremaa Föderatsiooni Ühiskondliku Koja uute piirkondade integreerimise koordinatsiooninõukogu juht Vladimir Rogov teatas, et on vähemalt kolm põhjust, miks lennuk ukraina sõjavangidega alla lasti. Kaks esimest põhjust on ukrainlaste püüe näidata lääne kuraatoritele, et nad on võimelised ka edaspidi verelasi tapma ning kõikide läbirääkimiste torpedeerimine. Kolmandaks, naasvad vangid võivad rääkida, kui hästi suhtutakse Veremaal ukraina sõjavangidesse, mis võib viia russofoobia kollapsini Ukrainas.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas Fucs »

UKR allikad
Katsapid rikkusid taaskord sõjapidamise reegleid ja meetodeid, seekord Novomihhailovka lähedal.

Nad olid sunnitud tegema sõjategevuses teatud pausi, kuid 4. jaanuaril võtsid Katsapid Novomihhailovka küla lähedal vangi Ukraina kaitseväe eriüksuse, kuhu kuulus kaheksa 23. mehhaniseeritud jalaväebrigaadi sõdurit. Kuus neist sunniti põlvili ja lasti maha, ülejäänud 2 võeti kaasa. Seda kohutavat vaatepilti nägid mitmed külgnevad üksused.

Seni pole keegi otsustanud nendest sündmustest videot avaldada ja meil pole seda kahjuks. Loodame, et ilmub keegi, kes suudab selle avaldada ja tõstab esile järjekordse sõjakuriteo meie võitlejate vastu. Seda on oluline näidata nii lääne partneritele kui ka neile, kes usuvad, et vangistusse sattumine ta päästab.

https://t.me/DeepStateUA/18685
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Kontakt:

orkide käes vangis olnud piirivalvuri lugu-video lingil allpool.
21 kuud Vene vangistuses veetnud Ukraina piirivalvur Oleksandr Zarva rääkis Ukraina kaitsjate vangistuse tingimustest.

"Operatsioon ilma tuimestuseta: lõigati jalga, puhastati, õmbleti uuesti kokku ja oligi kõik. Viibisime seal 25. aprillini, olid lihavõtted ja lihavõttepühade teisel päeval viidi meid arestimajja. Ja kõik. seal algas "kõige lõbusam": peksmine, piinamine, alandamine. Sellist julmust inimeste vastu pole ma näinud. Ma ei tea, mis me nendega siin elus tegime, kuigi nad väidavad: "Me oleme slaavi rahvad, peaksime olema. sõbrad." Ma ei tea, mida me nendega tegime, et nad meile koerad peale panid ja meid peksid. See oli väljakannatamatu piinamine," rääkis piirivalvur.

Tema sõnul söödeti vange kartulikoortega. Vanglas söödeti neid putru ja "midagi vedelat", kuid piiratud koguses.

"Kui mind kinni võeti, kaalusin 115 kg ja vaid mõne kuuga kaotasin 45 kg," rääkis Zarva.

Suvel viidi vange jalutama, hiljem lubati ka raamatuid lugeda, kuid kõik need olid propagandaks.

Tema sõnul kinnitasid venelased sõjavangidele, et peaaegu kogu Ukraina on vallutatud.

Kuna ta ei tahtnud täita venelaste korraldusi, pidi ta kaks korda kirjutama "märkuse mahalaskmiseks".

Hiljuti naasis Oleksandr koju. Kuid isa ei saanud poega tervitada – ta suri varem.

Oleksandr ütleb, et kavatseb pärast ravi teenistust jätkata.
📹: Ukraina riigipiirivalveteenistus
https://twitter.com/nexta_tv/status/1752039775492562959
EA, EU, EH
Hukatus
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas Hukatus »

Zelenskyy - täna õnnestus vabastada 207 Ukraina sõjavangi.
Tegemist oli viiekümnenda vangidevahetusega. Kokku on sõjavangide vahetustega vabastatud 3035 Ukraina sõjavangi.
https://x.com/ZelenskyyUa/status/1752699245302595999
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas Fucs »

Hukatus kirjutas: 31 Jaan, 2024 16:40 Zelenskyy - täna õnnestus vabastada 207 Ukraina sõjavangi.
Tegemist oli viiekümnenda vangidevahetusega. Kokku on sõjavangide vahetustega vabastatud 3035 Ukraina sõjavangi.
https://x.com/ZelenskyyUa/status/1752699245302595999
207 meie poissi naasis vaenlase vangistusest koju. Vabastatud reakooseisu, all- ja ohvitseride hulgas on 124 relvajõudude sõdurit eelkõige 29 TRO-st (Territoriaalkaitse), 56 NGU (Rahvuskaart) sõdurit, 26 DPSU (piirivalveteenistuse) sõdurit ja üks riigipolitsei esindaja.
Nüüd on huvitav võrrelda vabastatute nimesid ka selle "Simonjani nimekirjaga". Kindlasti seda ka tehakse ja loodetavasti saame teada, kas vabastatute hulgas oli (lisaks juba enne vabastatud isikutele kes seal nimekirjas olid) mõni "Simonjani nimekirjas" olnud isik või mitte.
_dumbuser_
Liige
Kontakt:

Postitus Postitas _dumbuser_ »

On mõni ka mitu korda vangi sattunud ja seejärel vahetatud ?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist