Eestlaste kuvand Vene propagandas

Ideoloogiline sõda, ajupesu...
Heal lapsel mitu nime!
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Eestlaste kuvand Vene propagandas

Postitus Postitas Castellum »

ruger kirjutas: 18 Dets, 2022 10:02 Orkide vestlussaates üks esineja ütles
Klipp algab:
"I am not against joking about the slowed down Estonians and the slowed down Estonian artillerymen...."
Võtsin praegu ingliskeelse tõlke siit:
https://targum.video/v/2022/12/17/0fee2 ... 55bed8352d

Mis sellise "nalja" tagapõhi on?
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
KategorieC
Liige
Postitusi: 728
Liitunud: 01 Aug, 2006 17:19
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas KategorieC »

Selle küsimuse võid näiteks lätlastele esitada, seal on eestlaste uimasus ja tuim olek samasugune nali nagu meil see kuue varba teema. Ju siis on see nali ka idapiiri taga kanda kinnitanud.
kaupo51
Liige
Postitusi: 195
Liitunud: 19 Juun, 2022 12:46
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas kaupo51 »

Castellum kirjutas: 18 Dets, 2022 10:59
ruger kirjutas: 18 Dets, 2022 10:02 Orkide vestlussaates üks esineja ütles
Klipp algab:
"I am not against joking about the slowed down Estonians and the slowed down Estonian artillerymen...."
Võtsin praegu ingliskeelse tõlke siit:
https://targum.video/v/2022/12/17/0fee2 ... 55bed8352d

Mis sellise "nalja" tagapõhi on?
Venelase mentaliteet oli kuni märtsini 2022 umbes selline. Me võitsime 1945 aastal Suure Isamaasõja. Siis tegime Tsetseenias mägilastele säru, siis lühike võidukas sõda Gruusias. No kes meile siin maailmas vastu saab, kui vaja siis teeme kõigile tuupi. Mingi pisike Eesti, mis vastane see meie jaoks on. Mingid pidurid, kellest sõidame üle. Kiievi võtame ära nädalaga ja surume ukrainlased põlvini. See mõtteviis oli kuni märtsini 2022 umbes midagi taolist. Oldi lihtsalt üleolevad kõigi teiste rahvaste suhtes. Eks paljud Venemaal on tegelikult siiani sellise mõtteviisiga (kes vaatavad vene televiisorist propaganda saateid).
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas Castellum »

Ärge nüüd lahtisest uksest sisse murdke.

Mingil määral olen kursis suurvenelase mõtteviisiga. Aga kui isegi prof Mati Laur ütleb, et temal oli mõnest kohast naiivne ettekujutus Venemaast, siis pean ka mina ütlema, et see, mida olen praeguse sõja jooksul näinud, on mulle paljuski ikka täiesti arusaamatu.

Aga küsimus oli ju muus, kui klippi vaatasite. Seal oli väljend "pro tormaznutyh estonskih artilleristov". Eesti keelde võiks seda tõlgitud kui "pärsitud", aga ma ei saa aru, mis on sel seost Eesti suurtükiväelastega? Sel ütlusel võiks ju olla mingi tagapõhi?
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas Troll »

Kas sa tõesti pole kuulnud, et venelaste seas laialt levinud legendi järgi on eestlased aeglase mõtlemisega ja pikkade juhtmetega rahvus? "Tormoznutõe" ehk pidurid, kes räägivad aeglaselt naljaka aktsendiga ja venitavad häälikuid ning ka tegutsevad aeglaselt. Suurtükiväega seoses umbes nii, et enne saab sõda läbi, kui eesti suurtükiväelastele jõuab kohale, et on vaja tuli avada.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Kasutaja avatar
isakene
Liige
Postitusi: 1056
Liitunud: 29 Jaan, 2009 1:04
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas isakene »

Troll kirjutas: 19 Dets, 2022 1:03 Kas sa tõesti pole kuulnud, et venelaste seas laialt levinud legendi järgi on eestlased aeglase mõtlemisega ja pikkade juhtmetega rahvus? "Tormoznutõe" ehk pidurid...
Tormoza pole eriti kuulnudki, põhiväljend on "gorjatšije estonskie parni" ja see gorjatšije siis eriti rasvaste jutumärkidega. :D Rohkem lõõpimise teema.
Kui Teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - Teile paistab.
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas Castellum »

Kas te tõesti ei loe, mida ma küsin?

Mulle pole vaja hakata rääkimata stammlegende GEP-dest jms tavajuttu. Mingil määral olen ikka vene folklooriga kursis.

Ma ju küsin selgelt selle väljendi kohta: "pro tormaznutyh estonskih artilleristov".

Üldiselt on loogiline, et nii täpselt kirjeldava väljendi kohta on olemas ikkagi mingi allikas. Lihtsalt vähetõenäoline, et tüüp lambist kasutas jutujätkuks "Eesti suurtükiväelast".
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas Peeter »

Ma pakuks selgituseks sellele väljendile, et jutt käib siin selliste sõjaliste jõudude kirjeldamisest, kellede jõudu ja võimekust midagi korda saata vereorkide vastu veel enne 24. veebruari hinnati hoopis teisiti. Ehk siis meid on need orkid kõik see aeg hinnanud niimoodi: eestlastel peale jalaväe ja kahurväe suurt midagi muud sõjaliselt tõsiseltvõetavat ei ole. Ei õhutõrjet, ei rannakaitset, ei kauglaskevõimekust, ei lennukeid-koptereid, ei laevu. Ehk siis nende seisukohast vaadatuna peakski olema üks eestlasest artillerist "sovsem tormoznutõi" kui otsustab sellises olukorras alla andmise asemel paugutama hakata. Näide elust enesest: ka mulle öeldi korduvalt, et ma olen "tormoznutõi estonets". Ja kui ma inteligentsema Piiteri sõbraga kohvikruusi taga kaptjorkas seda arutasin, siis ta selgitas mõtet mulle: "Saad aru, sa ei mõtle nii nagu meie, slaavlased. Sul on oma nägemus ja seisukoht. Sa mõtled justkui teisiti. Sulle räägid jutu ära, sa kuulad jutu ära, sa ütled talle tak totšna aga üritad teha ikka nii nagu sina õigeks pead. Ja mis ei tähenda, et sa oleksid eksinud, aga mis ei tähenda, et sul ka alati õigus on. Lihtsalt erinevalt neist (ja muudest muidu-urjukkidest) on sinul oma seisukoht ja sa teed/ütled nii kuidas oled otsustanud (kuigi sa ütlesid tak totšna) Ja kuna nemad sind ja su käitumist ei mõista (sest nemad on karjainimesed ja neil ei ole mingit oma seisukohta), siis sa tundudki nende jaoks tormoznutõi estonetsina. Ja see jutt ei ole mitte ainult sinu kui üksikisiku kohta, vaid te oletegi rahvana juba sellised, oma seisukohaga.
... Ja ka siin on ju mõtte aretus sama: rääkimata päris opakatest eestlastest naersime me ka ukrainlaste üle, aga nüüd saame hoopis meie nende käest vasta tatti nii, et õitseb.... Ma arvan, et seoses Eestiga ei olnud/tulnud neil orkidel killu rebimisel midagi "andekamat" pähe lihtsalt. No kuidas sa näiteks ütled, et "tormoznutõje estonskie PVO-šniki või ljotšiki" kui neid ei ole? Aga artilleristid on. Ja siis venelane ütlebki nii. Ma arvan et ei midagi isikliku eestlastest kahurväelaste kohta, lihtsalt see instrument on meil olemas. See ütlus väljendab lihtsalt üleolevat suhtumist, kuidas nende arvates tormoznutõid estonetsid üritavad paljalt kõige vähem raha ja hi-teci omava võimekusega, jala- ja kahurväega, nende übervõimsa maailma teise armee orklandi vastu astuda, ei muud. Ja see on just lambist ja jutujätkuks või jutualustuseks öeldu.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas Fucs »

Castellum kirjutas: 19 Dets, 2022 9:27 Üldiselt on loogiline, et nii täpselt kirjeldava väljendi kohta on olemas ikkagi mingi allikas. Lihtsalt vähetõenäoline, et tüüp lambist kasutas jutujätkuks "Eesti suurtükiväelast".
Peeter kirjutas: 19 Dets, 2022 11:43 Ma arvan, et seoses Eestiga ei olnud/tulnud neil orkidel killu rebimisel midagi "andekamat" pähe lihtsalt. No kuidas sa näiteks ütled, et "tormoznutõje estonskie PVO-šniki või ljotšiki" kui neid ei ole? Aga artilleristid on.
Jah.
Piisab, kui läbi aastate jälgida vene kommentaariume ja seal kirjutatut ning analüüsida aja jooksul toimuvaid muutuseid.

Selliste "hõisete" taustaks venelastel on:
* Kõik eestlased on tormoznutõje (teada tuntud "fakt" ja ei kuulu ümberhindamisele)
* STV on eestlaste kõige "raskem relvastus" ja üleüldse "kõige kõige". Oleks tankid, oleksid suurtükiväelaste asemel tankistid "kõige kõige".
* Ida pool, et oma üleolekut näidata, kritiseeritakse üldiselt alati seda, mis vastasel "kõige kõige" on. Siis on sellega antud hinnang kogu EKV-le.
* "madalama otsa asju" ja võimekusi kritiseeritakse ka, aga enda üleoleku näitamine nendest vähemolulistest võimekustest on liiga lahja ja mida madalamale laskutakse, seda enam kahjustab kritiseerija eneseväärikust ning ei paku täit rahuldust.

Vene militaarteemade kommentaariumites alavääristatakse aasta(kümne)id pidevalt Balti riikide sõjalisi võimekusi.
Kui need võimekused kasvavad ja hangitakse uusi ning võimekamat relvastust, siis suunatakse kriitikateravik alati nende uute ja võimekamate võimekuste vastu ja "madalamad tasemed" vajuvad vaikselt unustusehõlma. Kui saime CV-90-ned siis käisid kommentaarid a´la "ппц бойтесь все аж как танк выглядит", "Ну, все я в бункер прятаться бегу!" ja "Оооо ээстооонскааая ааармия! Нааа брооонэээтэээхнике!"

Siis kuni "Javelin"-ide ja K9-te ostmiseni, kui räägiti EKV-st ja oli vaja meile "koht kätte näidata", siis valdava osa "kriitikatulest" said need CV-90-ed.
CV-90 võttis nende jaoks kokku kogu EKV võimekuse ja võimekuste tipu, ning seda tümitades ja naeruvääristades anti nende arvates hinnang kogu EKV-le.

Kui hangiti "Javelin"-id siis lülituti kohe nendele ümber ja kommenteeriti a`la: "да не помогут им эти ПТРК , с них бойцы как с экскремента пуля", "Опасно!! Как бы эти тормоза не посамоубивались!", "Задолбаются американцы для них инструкции писать.", Не поможет ДЖАВЕЛИН, Пусть готовят ВАЗЕЛИН" jne jne

Kui tulid esimesed kaks K9-t siis lülituti jälle ümber ja olid kommentaarid a´la "Одну, как водится, сразу в аренду Латвии?", "Эстоооооооооонннннссссссскиииииииииииий заказ", "Ну теперь будет чем на парадах поездить" jne.

"Латыши отдали свой единственный танк соседям" ja "Однажды у так называемой пистонии уже были танки" käib sama teema alla.
Sõnademängu "Эстонии / пистонии" ja "пистонии" all peetakse siin silmas Gruusiat, kellel olid küll tankid, aga see venelaste vastu ei aidanud ja "tankide" all on mõeldud CV-90....
Welldone&FBI
Liige
Postitusi: 50
Liitunud: 01 Juul, 2022 11:25
Kontakt:

Re: Vene sõjapropaganda Ukrainas

Postitus Postitas Welldone&FBI »

Troll kirjutas: 19 Dets, 2022 1:03 Kas sa tõesti pole kuulnud, et venelaste seas laialt levinud legendi järgi on eestlased aeglase mõtlemisega ja pikkade juhtmetega rahvus? "Tormoznutõe" ehk pidurid, kes räägivad aeglaselt naljaka aktsendiga ja venitavad häälikuid ning ka tegutsevad aeglaselt. Suurtükiväega seoses umbes nii, et enne saab sõda läbi, kui eesti suurtükiväelastele jõuab kohale, et on vaja tuli avada.
Siinkohal ma toetan Trolli mõtet, et see "Piduritest suurtükiväelased", et see oleks mingi konkreetne väljend. Jah, suurvenelastele olemegi selline aeglane ja mittekiirustav rahvas. Isegi intelligentsed venelased räägivad, näiteks kasvõi siin foorumis läbikäinud Belkovski, meist anekdoote. Näiteks. Saavad kokku Tõnis ja Toomas, Tõnis küsib Toomaselt, kuulsin et ehitasid maja? Toomas vastu, jah, ehitasin, ühe toaga! Tõnis küsib, miks just ühe toaga? Toomas vastab, et vähemal polnud mõtet! Ja neid muidugi veel. Aga kust see levima on hakanud, see et oleme nende jaoks aeglased jne, see on mulle jäänud veel saladuseks. Kas on see kadedus juba Nõuka ajast, et olime vähe paremad jne., või on see kuskilt mujalt tulnud, ei tea. Üks muidugi see, et kindlasti paljud eestlased pugesid Nõuka ajal selle taha, et ei oska vene keelt ja mängisid lolli, et ei mõista jne.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Eestlaste kuvand Vene propagandas

Postitus Postitas Fucs »

Welldone&FBI kirjutas: 19 Dets, 2022 12:47 Aga kust see levima on hakanud, see et oleme nende jaoks aeglased jne, see on mulle jäänud veel saladuseks.
Siin on tegemist lihtlabase tõigaga, et erinevate rahvuste temperament ON erinev.
Mida kaugemale lõunasse, seda temperamentsemad inimesed ja vastupidi.
Nii naljatlevadki nt lätlased eestlaste aegluse üle ja eestlased omakorda soomlaste aegluse üle.
Ja kõik üheskoos tšuktšide pikatoimelisuse üle...

Edit:
NA-s, kus rahvaste pööbel kõik ilusasti vähemalt kaks aastat ninapidi koos pidi elama, joonistus nn "тормозливость" välja kahel erineval tasandil:
* keegi oli "pidur", sest toimetas (nt.pärast käsklust) aeglaselt (ehk lihtsalt тормоз)
* keegi oli pidur, sest ei saanud (nt.pärast käsklust) aru ja vahtis lolli näoga ringi (ehk тупой тормоз)

Kuna teatud rahvuste esindajad (s.h. eestlased, lätlased, baškiirid jms) ei hiilanud oma venekeele oskusega ja vene keelest arusaamisega, siis enamus neist oligi kohe tiitliga "тормознутый" ka pärjatud ja seda (et nt. eestlased, lätlased, baškiirid jne on тормознутые), võeti kui "loodusseadust" ja "paratamatust".
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Eestlaste kuvand Vene propagandas

Postitus Postitas Lemet »

Peaks siia sobima- Mihhail Lotmani värske intekas Vaba Euroopa venekeelsele toimetusele

https://youtu.be/5YwhN0GWdUQ
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19207
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Eestlaste kuvand Vene propagandas

Postitus Postitas ruger »

Kaks lugu suhtumisest Eestisse, Lätti ja Leetu.

In St. Petersburg, I met young Russians who despised the EU.
"It interferes in our internal affairs!"
"Where?"
"Finland, Estonia, Latvia..."
"They're sovereign nations."
"They're part of Russia!"
"The people there don't think so!"
"What's it got to do with them?"
True story.
https://twitter.com/jasonomahony/status ... 8723515393

Solovjov ka
https://twitter.com/Gerashchenko_en/sta ... 6102849538
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Eestlaste kuvand Vene propagandas

Postitus Postitas Fucs »

Üks meie suunaline propakanal. Tundub, et kanal töötab ilmselt Peterburi suunalt
Телеграм канал "Трибалтийские Вымираты"
https://t.me/s/estlatlitv
4044 подписчиков ; 2446 участников ; 4962 просмотров на пост ; 2778 постов
Дата создания: 10 апреля 2022 года в 12:25

Lätlased on visualiseerinud Kremli propakanalite seotuse (s.h. ülal märgitud TM kanal) infograafikaks
Data visualization of the top five incoming and outgoing mentions among the core Latvian channels.
Pilt

Edit: Jäi lisamata, et nn "vene voenkorid" jm Kremli hääletorud üsna usinalt viitavad ja kasutavad selle kanali materjale.

* Lihtsalt niisama lisaks....
Sõnademäng "Прибалтийские вымираты" on vene propas kasutusel juba väga pikka aega aga selle hilisem tuletis "Трибалтийские вымираты" on esmakordselt netis tuvastatav 06.11.2016 siin: https://nefontanka-ru.livejournal.com/752378.html
Üllitise autor: https://thor-ice.livejournal.com/profile kes on Peterburis tegutseva "Fontanka.ru" (АО «Ажур-медиа») ajakirjanik ja veebikeskkondade toimetaja Кирилл Панченко sõber-tuttav...
Kasutaja avatar
paadikapten
Liige
Postitusi: 292
Liitunud: 06 Juul, 2005 14:34
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Eestlaste kuvand Vene propagandas

Postitus Postitas paadikapten »

Nüüd oleme võrdsustatud LGBT kogukonnaga ja võime ühes rannas ujuda poide taga :)

https://twitter.com/ru2ch/status/1680937663472230402

Pilt
Vaatame siis, mis siin toimub...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist