Nõukogude Armee mürareostus

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Nõukogude Armee mürareostus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mina olen kasvanud väikelinnas, kus hävitajate madallennud olid igapäevane nähe - ka täiskiirusel ja öösel muide.
Taolised Tartu eksperdid pole seda näinudki.

Ma olen nädalavahetusel kohas, kus lastakse Kustit ca 2 km kaugusel. See pole mõistagi suurtükituli, aga olles nende laskmistel olnud ja küllalt seal kõrval seisnuna, siis pauk on relva suuruse kohta vägev. Ma ei ütleks, et see eriti häiriks ja majja sisse see eriti ei kostagi. Ka koer pole asunud varjendit kaevama.

Ja suurtükkide laskmisi tehakse ikka haruharva, see on lihtsalt liiga kallis. Miinikatest ma ei tea rohkem, kui olen korra ööbinud keskpolükal kohas, kus meist ca 300 m lasi 81 mm rühm ja miinid lendasid krooksudes meist või meie ligidalt üle. Sain öö ära magatud.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5127
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas mart2 »

Lemet kirjutas: 21 Dets, 2022 9:54 Päris huvitav lugemine on see blogi...saab mõndagi uut teada. Igast rakursist teemat valdav ekspert räägib näiteks nõuka ajal Tartu kohal igapäevaselt tiirutanud hävitajatest...
Vast ei tea,just kohal SEE Tartu asus, kuid 80-ndate ülikoolilinna kohal küll igapäevaselt hävitajaid ei tiirutanud.
Õppisin 5 aastat EPA-s ning nägin piisavalt pommitajaid ja transpordilennukeid. Hävitajad olid haruldased eksikülalised.
Arvan,et oskan vahet teha,sest kasvasin Pärnus ja olen kuulnud-näinud hävitajaid piisavalt.

Selliseid ülal toodud väited jätavad "eksperdist" väga "usutava" mulje... :write:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Dr.Sci »

mart2 kirjutas: 21 Dets, 2022 11:37
Lemet kirjutas: 21 Dets, 2022 9:54 Päris huvitav lugemine on see blogi...saab mõndagi uut teada. Igast rakursist teemat valdav ekspert räägib näiteks nõuka ajal Tartu kohal igapäevaselt tiirutanud hävitajatest...
Vast ei tea,just kohal SEE Tartu asus, kuid 80-ndate ülikoolilinna kohal küll igapäevaselt hävitajaid ei tiirutanud.
Õppisin 5 aastat EPA-s ning nägin piisavalt pommitajaid ja transpordilennukeid. Hävitajad olid haruldased eksikülalised.
Arvan,et oskan vahet teha,sest kasvasin Pärnus ja olen kuulnud-näinud hävitajaid piisavalt.

Selliseid ülal toodud väited jätavad "eksperdist" väga "usutava" mulje... :write:
Olin suvel 1981 spordilaagris Taeblas - Haapsalu lähistel, 1982 Tartus, majutuseks EPA lutikatest kubinev 16k tornühiselamu. Kui Haapsalus olid hävitajad igapäevased ja mitu korda päevas, siis Tartus selle kuu aja jooksul ei mäleta et oleks üldse lennukeid tähele pannud..
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Dr.Sci kirjutas: 21 Dets, 2022 19:47 Olin suvel 1981 spordilaagris Taeblas - Haapsalu lähistel, 1982 Tartus, majutuseks EPA lutikatest kubinev 16k tornühiselamu. Kui Haapsalus olid hävitajad igapäevased ja mitu korda päevas, siis Tartus selle kuu aja jooksul ei mäleta et oleks üldse lennukeid tähele pannud..
Lisaks Haapsalu kandis oli aeg ajalt näha ka Ämari tegelasi, olid kaugelt ära tuntavad lennukite valge kõhualuse pärast (nn aatomivastane värviskeem).
Haapsalus otseselt mitte, aga seal Noarootsi kandis üsna tihti.

Rohuküla sadamas asus üks meremeeste ühikas, mis asus täpselt kõrgust võtvate lennukite lennutrajektoori all. Olevat olnud Eestis kõrgeima müratasemega koht (kas mitte 110 detsibelli). Kiltsist startivad hävitajad lendasid lääne suunas ja otse üle sadama.

Toona muide seda 150 m madalaima kõrguse piirangut, mis täna kehtib (500 jalga, sellest allapoole on droonide pärusmaa) ei paistnud olevat, neid MiG-e olen näinud ka nii 30 m kõrgusel helibarjääri ületamas. Vat see on vägivaldne heli. Olen näinud ka Eurofighterite õhulahingut Pakri kohal ja see ei tee üldse erilist müra. Toona olid ju siin kasutusel üldiselt turboreaktiivmootorid, täna kasutavad sõjalennukeid turboventilaatormootoreid, mis on tunduvalt vaiksemad (see tehnoloogia tuleb tsiviillennukitelt). Vene ajal olid turboventilaatorid (ja needki "low bypass") kasutusel põhiliselt tsiviil- ja transpordilennukitel.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas retti »

Dr.Sci kirjutas: 21 Dets, 2022 19:47
mart2 kirjutas: 21 Dets, 2022 11:37
Lemet kirjutas: 21 Dets, 2022 9:54 Päris huvitav lugemine on see blogi...saab mõndagi uut teada. Igast rakursist teemat valdav ekspert räägib näiteks nõuka ajal Tartu kohal igapäevaselt tiirutanud hävitajatest...
Vast ei tea,just kohal SEE Tartu asus, kuid 80-ndate ülikoolilinna kohal küll igapäevaselt hävitajaid ei tiirutanud.
Õppisin 5 aastat EPA-s ning nägin piisavalt pommitajaid ja transpordilennukeid. Hävitajad olid haruldased eksikülalised.
Arvan,et oskan vahet teha,sest kasvasin Pärnus ja olen kuulnud-näinud hävitajaid piisavalt.

Selliseid ülal toodud väited jätavad "eksperdist" väga "usutava" mulje... :write:
Olin suvel 1981 spordilaagris Taeblas - Haapsalu lähistel, 1982 Tartus, majutuseks EPA lutikatest kubinev 16k tornühiselamu. Kui Haapsalus olid hävitajad igapäevased ja mitu korda päevas, siis Tartus selle kuu aja jooksul ei mäleta et oleks üldse lennukeid tähele pannud..
See väide 1982 aasta Tartu kohta kuulub küll ulme valdkonda
Walter2
Liige
Postitusi: 3979
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Walter2 »

Inimeste mäletamine (eriti ülikoolide ühikate kontekstis) võib olla vägagi erinev ning sõltub tarbitud ainete kogusest.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas Dr.Sci »

Walter2 kirjutas: 23 Dets, 2022 16:20 Inimeste mäletamine (eriti ülikoolide ühikate kontekstis) võib olla vägagi erinev ning sõltub tarbitud ainete kogusest.
Kui ma spordilaagris Tartus olin, siis suvel, pärast seda läksin 5. klassi alles, muidugi, jumal teab ms aineid meile süstiti, aga miski ei saanud hullemat olla kui Raekoja platsi piimasaalis ühel hommikul ostetud kruubipudru mis maksis 9 kopikat (meil oli antud toidutalonge ~2 rubla eest päevas ja kassapidajad ei teadnud et sularaha ei tohtinud tagasi maksta, seega olid toiduvalikud väga säästukad ja tagasi saadud raha läks jäätise ja limonaadi peale - aga see on teine teema). Aga nolk, nagu olin, meeldis kõike mis taevas lendas, vaadata, ja tol juulikuul küll midagi tähelepanuväärset ei näinud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Nõukogude Armee müra

Postitus Postitas Kriku »

Võimalik, et see käiks ka kuhugi olemasoleva teema alla, aga praegu ei ole võimalust otsida.
OLAVI
Liige
Postitusi: 1635
Liitunud: 31 Juul, 2014 0:49
Kontakt:

Re: Nursipalust, Keskpolügoonist jm KV harjutusväljadest

Postitus Postitas OLAVI »

Kapten Trumm kirjutas: 22 Dets, 2022 10:11 ... Toona muide seda 150 m madalaima kõrguse piirangut, mis täna kehtib (500 jalga, sellest allapoole on droonide pärusmaa) ei paistnud olevat, neid MiG-e olen näinud ka nii 30 m kõrgusel helibarjääri ületamas. Vat see on vägivaldne heli. ...
450m kaugusel telemastist olen näinud Tartu telemasti (186m oli tookord kõrgus) ümber, Tammelinna kohal hävitajat tiirutamas.
N armees toimusid õppused tsükliga 2 korda aastas ja seega ka lennukite tegevus oli aasta lõikes tsükliline.
Tartu lennuväljalt startinud kaugpommitajad lendasid õppustele kaugemale ja nende helibarjääri ületamise pauke oli hõredamalt aga linna kohale tiirutama lendasid lennukid ka mujalt.
Raadi lennuväljale loobiti dessantnikuid alla ja klassi aknast olid langevarjud hästi näha, siis me huviga jälgisime, et mitmel vari ei avane.
Ainuke asi, mis jagades paljuneb on teadmised.
Kasutaja avatar
metsataat
Liige
Postitusi: 192
Liitunud: 03 Apr, 2020 20:02
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Nõukogude Armee mürareostus

Postitus Postitas metsataat »

Metsas on siilid. Iga okas loeb.
Peeter
Liige
Postitusi: 2539
Liitunud: 19 Veebr, 2006 20:12
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Nõukogude Armee mürareostus

Postitus Postitas Peeter »

Rääkida, et viibis tol ajal kuu aega Tartus ja ei kuulnud midagi lennukitest, on tartlase jaoks ikka suht ulme. Kui Mati Iila kirjutab oma raamatus, et merelennuväes sellesama Tu-16 peal oli temal/nende eskadrillil nädalas kaks lennupäeva ja ülejäänud päevadel toimus töö kabinettides ja klassides jne, lisaks veel oli mitu eskadrilli erinevate väljaõppegraafikutega, siis ega Tartus hõredam see väljaõpe olnud. Lisaks oli Tartus veel kari vojenno-transportnikuid Il-76-tega. Lisaks 80-ndate teises pooles hakkasid Tartu kohal helibarjääri ületama oli vist Rakverest startinud lennukid. Dudajev orgunnis rakverelaste lennuplaanidesse muudatuse ja seejärel need enam-vähem otse linna kohal helibarjääri ületamisest tulenenud ilmakärakad jäid ära. Aga kui ikka lennupäevadel stardid-lendamised olid, siis pooles linnas klaasid tärisesid.
Jah Tartus oli hävitajaid vähem näha, aga see-eest olid meil Tu-16-d ja pärast juba Tu-22M3-d mille lärmi kõrval hävitaja on selline "pisike piristaja".
konner
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 23 Apr, 2009 16:43
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Nõukogude Armee mürareostus

Postitus Postitas konner »

Meenub lugu Tartu 5.kk võimlemisklassist kui peale üht sellist pauku lendas lahtikäiv aknaosa aknalauale ning klaasikillud klassivennale peale. Suuremaid vigastusi õnneks ei olnud. Neid pauke ikka oli kosta ja mõned olid ikka päris valjud.
Leino
Liige
Postitusi: 179
Liitunud: 18 Aug, 2008 17:59
Kontakt:

Re: Nõukogude Armee mürareostus

Postitus Postitas Leino »

Kapten Trumm kirjutas: 21 Dets, 2022 10:08 Miinikatest ma ei tea rohkem, kui olen korra ööbinud keskpolükal kohas, kus meist ca 300 m lasi 81 mm rühm ja miinid lendasid krooksudes meist või meie ligidalt üle. Sain öö ära magatud.
Rahu ajal, lahinglaskmistel ?
retti
Liige
Postitusi: 1268
Liitunud: 13 Dets, 2004 22:14
Kontakt:

Re: Nõukogude Armee mürareostus

Postitus Postitas retti »

Ega ette ei kujuta kui ise kuulnud ei ole - mis häälega see 112 tonni maast lahti rebiti.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3304
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Nõukogude Armee mürareostus

Postitus Postitas Dr.Sci »

Peeter kirjutas: 23 Dets, 2022 21:15 Rääkida, et viibis tol ajal kuu aega Tartus ja ei kuulnud midagi lennukitest, on tartlase jaoks ikka suht ulme. Kui Mati Iila kirjutab oma raamatus, et merelennuväes sellesama Tu-16 peal oli temal/nende eskadrillil nädalas kaks lennupäeva ja ülejäänud päevadel toimus töö kabinettides ja klassides jne, lisaks veel oli mitu eskadrilli erinevate väljaõppegraafikutega, siis ega Tartus hõredam see väljaõpe olnud. Lisaks oli Tartus veel kari vojenno-transportnikuid Il-76-tega. Lisaks 80-ndate teises pooles hakkasid Tartu kohal helibarjääri ületama oli vist Rakverest startinud lennukid. Dudajev orgunnis rakverelaste lennuplaanidesse muudatuse ja seejärel need enam-vähem otse linna kohal helibarjääri ületamisest tulenenud ilmakärakad jäid ära. Aga kui ikka lennupäevadel stardid-lendamised olid, siis pooles linnas klaasid tärisesid.
Jah Tartus oli hävitajaid vähem näha, aga see-eest olid meil Tu-16-d ja pärast juba Tu-22M3-d mille lärmi kõrval hävitaja on selline "pisike piristaja".
No Tartu oli see 82 suvi vaikne ja rahulik linnake kus kõrvu puhata. Tallinna kohal ikka lennukid lendasid, ja kuna lisaks käis Lasnamäe ja Laagna tee ehitus siis lõhkamistest tulenevate majavärisemisega ja klaasiklirinaga sai ruttu ära harjutud... Või koolitundides istumisega kui läheduses uue ajakirjandusmaja vaiu maa sisse taoti...jne. Praegu, Klooga polügooni läheduses on küll tunne et nad kas ei oska või ei taha või lihtsalt on raha vähe.

Ilusaid pühi teile kõigile!

PS. 90 suvel/sügisel (tõenäoliselt) või oli isegi 91, ei mäleta, internatsid olid minema ammu pekstud, tuli Tallinnas suurel kiirusel üle Kloostrimetsa hävitaja - nii madalalt et riivas puude latvu peaaegu. Sealt puude vahelt ei saanudki aru mis tüüpi, mis riigi oma, ja alles kooliõpilasena, väga ei osanud ka visuaalselt fikseerida. Riik oli meil siis Eesti aga ei usu et Eestil selliseid hävitajaid, ja kokkulepete kohaselt venelased ka enam vist lennata ei tohtinud nii... siiani jäänud müsteeriumiks minu jaoks
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline