Kultuuriväärtused kaitse all....

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
MOrav
Liige
Postitusi: 2150
Liitunud: 28 Dets, 2004 20:45
Kontakt:

Kultuuriväärtused kaitse all....

Postitus Postitas MOrav »

Tsitaat:

Kultuuriväärtuste sisse - ja väljaviimist reguleeriv seadus peaks kehtima hakkama järgmise aasta 1. veebruarist.

Kultuuriväärtused kaitse all

Uue seaduse järgi vajavad riigist välja viimiseks muinsuskaitse luba näiteks:

• hooned või nende osad – vanemad kui 100 aastat

• arhitektuuridetailid: raidkivid, tuulelipud, tornikellad, päikesekellad, ahjud, kaminad – vanemad kui 50 aastat

• eesti etnograafilised esemed, rahvarõivad või nende juurde kuuluvad ehted – vanemad kui 50 aastat

• eesti kujutava ja tarbekunsti teosed – vanemad kui 50 aastat

• käsikirjad, raamatud – vanemad kui 50 aastat

*

http://www.postimees.ee/201106/esileht/ ... 229614.php
Kasutaja avatar
Mazz
Liige
Postitusi: 694
Liitunud: 05 Okt, 2005 13:19
Kontakt:

Postitus Postitas Mazz »

Aga kas siis enda isklikule antiigile on ka dokumenti vaja? Kui üle piiri tahad stuffi vedada.
zenker
Liige
Postitusi: 270
Liitunud: 05 Nov, 2006 18:52
Kontakt:

Postitus Postitas zenker »

mõnes mõttes jama seadus :lol:
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

Samas on säärase seaduse rakendamine problemaatiline.

Seoses EUga liitumisega on ju meie ja teiste EU riikide (Läti, Soome, Rootsi) vaheline piir muutunud juba üsna "õhukeseks", st kontrollitakse peaasjalikult ainult isikut tõendavat dokumenti, kui pole just miskit erikampaaniat.

Ja 2007 (või 2008) jõustuv Schengeni leping kaotab piirikontrolli sootuks, jättes alles vaid ülipistelise piiriülese liikumise vaatlemise.
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
Frundsberg
Liige
Postitusi: 1649
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:15
Kontakt:

Postitus Postitas Frundsberg »

Ma kardan, et see seadus ei hakka küll mitte kuidagi toimima, EL-i piires vähemalt küll mitte. Peale selle kas nad on ikka väga kindlad, et saavad piirata suvaliselt näiteks 1950.a. raamatute, ahjupottide, mööbli jne. väljaviimist? Ning kas selline piirang on üldse õigustatud?

See 50-aasta piir tundub küll üsna meelevaldne olevat. Peale selle oleme minu meelest juba olukorras, kus antiik voolab meille SISSE, mitte aga välja, sest Eesti on nagunii juba tühjaks veetud ja hinnad siin ulmelised.
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

See 50-aasta piir tundub küll üsna meelevaldne olevat.
Kas 50 aastat vana või noorem asi ei oma hr. Frundsbergi jaoks ajaloolist või antiikväärtust? Kui vana peaks siis olema ese, et see tema jaoks ka väärtust omaks?
Anton - horridoo!
Uitaja
Liige
Postitusi: 342
Liitunud: 05 Dets, 2005 13:46
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Postitus Postitas Uitaja »

Õige seadus - pole neil pensionäridel vaja edvistada oma rahvariietega kui Soomes, Lätis isetegevuslaste kampadega ringi sõidavad. Saaka nalja, kui näit. mõni laulukoor piiri peal riidest lahti kooritakse ja rahvariided paariks nädalaks ekspertiisi lähevad - äkki mõni vöö on 50a vana.
Frundsberg
Liige
Postitusi: 1649
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:15
Kontakt:

Postitus Postitas Frundsberg »

Mitte et ei omaks väärtust, kuid iga eseme puhul tuleks väärtus määrata siiski eraldi. Ei ole ju nii, et näiteks ükskõik milline 1950 või 1930 valmistatud mööblitükk või raamat omab meie rahva jaoks sellist väärtust, et selle väljaviimine riigist oleks keelatud. Igasugused seadusega seatud piirangud peavad olema põhjendatud ja vajalikud. Antud juhul selles eelnõus ma seda ei näe.
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Mitte et ei omaks väärtust, kuid iga eseme puhul tuleks väärtus määrata siiski eraldi. Ei ole ju nii, et näiteks ükskõik milline 1950 või 1930 valmistatud mööblitükk või raamat omab meie rahva jaoks sellist väärtust, et selle väljaviimine riigist oleks keelatud. Igasugused seadusega seatud piirangud peavad olema põhjendatud ja vajalikud. Antud juhul selles eelnõus ma seda ei näe.
Sellest jutust järeldub, et iga väljaviidava eseme puhul peaks kokku kutsuma vastava komisjoni, mis hindaks asja väärtust ja otsustaks lubamise või mittelubamise. See on apsurdne ja muinsuskaitse seaduse põhimõtetega otseses vastuolus. Selle jama peaks ju maksumaksjad kõik kinni maksma ja mina maksumaksjana seda küll ei sooviks teha :twisted: See 50 aastat on kompromiss ja kokkuleppeline paljude asjasse puutuvate ekspertide vahel. Mingi alus millest lähtuda peab igal seadusel olema.
Anton - horridoo!
Frundsberg
Liige
Postitusi: 1649
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:15
Kontakt:

Postitus Postitas Frundsberg »

Ei tähenda. Kui soovitakse teatud esemete liikide väljaviimist piirata või keelustada (näiteks taluelamud, talumööbel või mida iganes vajalikuks peetakse), siis tulebki nii öelda ja see seaduses reguleerida. Mitte aga nii, et tõmbame kuskile kriipsu -vanem kui 50 aastat ja kõik esemed, mis sellest vanemad, on kohe kaitse all ja neid välja viia ei tohi.

Kas see eelnõu on üldse kooskõlastusringi läbinud? Ma küll ei taha eriti uskuda, et selliste täiesti absurdsete piirangutega eelnõu iial seaduseks saaks. Esimesena jookseb asi kokku nähtavasti Justiitsministeeriumis, mis ei anna eelnõule kooskõlastust. Või kui seal mitte, siis Riigikogus kindlasti.

Ma ei ole selle vastu, et riik oma ajalugu kaitseb ja kehtestab piiranguid, kuid tehtagu seda tervest mõistusest ja vajadusest lähtuvalt. Näiteks praeguse eelnõu kohaselt ei võiks ma reisile minnes isegi ilma loata raamatut sarjast "Seiklusjutte maalt ja merelt" kohvrisse panna, sest tegu on üle 50-aasta vanuse trükisega. Ja vanaisalt päranduseks saanud sõrmuse pean vist ka koju kummutisahtlisse jätma - ikkagi ligi 80 aastat vana Eestis valmistatud juveelitoode, mine sa tea, kaotan veel võõral maal ära...
Surmaingel
Liige
Postitusi: 274
Liitunud: 27 Okt, 2005 13:48
Kontakt:

Postitus Postitas Surmaingel »

ma ise nagu hakaksin mõtlema..
oletame, et meil maal on miskil papil kolm van palkidest aita, ilusad, vägevad. Aga, hakakb see katuseke läbi tilkuma...aasta, kaks, kolm.
Aidake hakkab otsast mädanema, kuna papi ei saa katust ää remonditud, sest pole raha ja tervist. Kas sisi papi peaks minema omavalitsusse, küsima katuse remondiks raha, et päästa ait ja muud kolm hoonet... kas ta saab siis abi? Või..müüb ta selle aida teiste hoonete remondiks saadava raha pähe maha...kes siis garanteerib, et se ait välkamaale ei lähe.. Kuigi, ega papi seda nii ei mõtlegi..? Miks peaks ma laskma oma onni maha mädaneda? Miks peaks ma oma onni maha müüma 30000 eest mingile siinsele ahvile, kui muu maailma inimene maksaks selle eest 300000..?
Segane jutt?
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Tundub, et siin jagatakse veel laskmata karu nahka, seadust kui sellist veel pole ju! Ootaks vast seaduse ennem ära, siis võib vast selle üle ka targutada. Ja see 50 aastat pole midagi uut, sest on kasutusel juba 90 aastate teisest polest. Ja vaevalt mingi Onu Sam või Hans tahab mõne papi mädanevat aita osta, selline mees soovib värskest materjalist asju. Küll aga tahab selline mees mõnda soos või järves peidus olevat sõjatehnikat endale krabada ja seda tuleb kindlasti takistada.
Anton - horridoo!
Frundsberg
Liige
Postitusi: 1649
Liitunud: 15 Mär, 2005 10:15
Kontakt:

Postitus Postitas Frundsberg »

Vat selles osas olen ma küll nõus - soodest ja järvedest pärit sõjatehnikat üle piiri ei lase, vaid need väärikad esemed peavad minema otseteed muuseumisse kus neid kõik huvilised võimalikult kiiresti näha saaksid! :)
Surmaingel
Liige
Postitusi: 274
Liitunud: 27 Okt, 2005 13:48
Kontakt:

Postitus Postitas Surmaingel »

Anton, sul on mõnes osas õigus.
Totter on see ennem kaagutamine, kuid teema, mis oli eilses Postimehes, seondus just vanade palkonnidega. Ma silmas pidasin seda, et see hakkab idanema loomulikult alles mõne aasta pärast, kuid see onn müüakse maha siis kui nähekse, et asi hakkab lagunema ja keegi seda remontida ei jõua. Selge, et keegi siit mäda vedama ei hakka ja pole siiani seda ka teinud! Huvitab see, et kas siis keegi hakakb toetama rahvuspärandi korrastamist...hakkab see kedagi huvitama või tiirleb teema miski Vabaõhumuuseumi ümber...?
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

Tegelikult tegeleb rahvuspärandi (kultuuripärandi) säilitamisega hulk inimesi kes on koondunud seltsingutessse või ühingutesse. Ainult riik neid eriti ei toeta ja üle oma varju ei hüppa. Siin see mädapaise ongi.
Anton - horridoo!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 9 külalist