militaar.net foorumist

Reeglid, arvamused, ettepanekud
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Kriku »

Ei ole nõus. Andmekaitseks piisab, kui postitused anonüümseks muuta - nagu seda praegusel juhul ongi tehtud.

Kasutaja saab anonüümseks muuta (tundmatuks sõduriks ümber nimetada) foorumi admin ja on seda seni neljal korral ka teinud kasutajate sooviavalduste peale. Mitte mingit nuppu selleks vaja ei ole.
sass2401
Liige
Postitusi: 741
Liitunud: 28 Veebr, 2022 0:06
Asukoht: EE
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas sass2401 »

Põhimõtteliselt kehtivad postituste kohta ka autorikaitse reeglid, st postituste saatuse üle otsustamise õigus paneelile ei laiene (eeldusel, et nad pole paneeli reeglite vastu). Aga olgu, ma olen oma mõtted välja öelnud. Kes arvab teisti, siis jõudu. Eks ta vahel valus on, kui mõnda seadust meenutada. Eelnenud akf VTL kirjast oli näha, et näpud kippusid juba kabuuri avama, :).
Viimati muutis sass2401, 27 Juun, 2022 11:29, muudetud 1 kord kokku.
Mulle meeldib, et Mart Helme andekuste väljatoomise eest jagatakse hoiatusi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Kriku »

Foorumisse postitamisel annab kasutaja foorumile tähtajatu õiguse oma teost (postitust) foorumis avaldada. Selle võib muidugi foorumi reeglitesse eraldi kirja panna, et selgem oleks.
sass2401
Liige
Postitusi: 741
Liitunud: 28 Veebr, 2022 0:06
Asukoht: EE
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas sass2401 »

On reegeleid, mis pole dispositiivsed. Ma pole kindel, et see päästab. Lisateema on see, et kui nn kasutaja on isegi sellise nõustumise kunagi andnud, kas tal on õigus seda avaldusega tagasi võtta või mitte.
Foorumikasutaja on anonüümne ainult võõraste jaoks, oma ringkonna jaoks on ta tihti täiesti reaalse inimesena tuttav ja on ka muude andmetega reaalse tegelasena identifitseeritav, st õigused on nn kasutajal samad, kui tavakodanikul. Ka siinses eelnenud kirjatetulvas on selgelt näha, kes on pseudonüümi Tundmatu sõdur 4 taga, sealt samm edasi teavad asjassepuutuvad kõike ehk tegu on lihtsalt virtuaalse näitemänguga. Ehk reaalses elus ei ole tegu siiski anonüümse kasutajaga, vaid reaalse inimesega ja kasutaja soovil oleks õigem ta nimi eemaldada, mitte ringi nimetada, st teha täpselt seda, mida ta soovis. Lihtsam on jama vältimiseks nn kasutaja ehk inimese selliseid soove ilma nina kirtsumata austada ja elu on lill. Kellel tuttav jurist või siin juuraharidusega, võiksid kinnitada või ümber lükata.
Viimati muutis sass2401, 27 Juun, 2022 12:11, muudetud 1 kord kokku.
Mulle meeldib, et Mart Helme andekuste väljatoomise eest jagatakse hoiatusi.
Kasutaja avatar
Marvin
Liige
Postitusi: 314
Liitunud: 25 Veebr, 2022 10:41
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Marvin »

Kriku kirjutas: 27 Juun, 2022 11:21 Ei ole nõus. Andmekaitseks piisab, kui postitused anonüümseks muuta - nagu seda praegusel juhul ongi tehtud.

Kasutaja saab anonüümseks muuta (tundmatuks sõduriks ümber nimetada) foorumi admin ja on seda seni neljal korral ka teinud kasutajate sooviavalduste peale. Mitte mingit nuppu selleks vaja ei ole.
Ühe pseudonüümi asemel teise kasutamine ei ole anonümiseerimine ning üheski kohtuvaidluses tsiteeritud väide vett ei peaks.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Kriku »

sass2401 kirjutas: 27 Juun, 2022 11:31Lisateema on see, et kui nn kasutaja on isegi sellise nõustumise kunagi andnud, kas tal on õigus seda avaldusega tagasi võtta või mitte.
Autoriõiguse seaduse § 12 lg. 1 p. 8 järgi on autoril küll õigus teos tagasi võtta, kuid sama § lg. 2 järgi toimub see tema kulul ja tal on kohustus hüvitada kahju. Mida tähendab foorumi puhul kahju, mis tekib lõnga loetamatuks muutumisest (näiteks Corvuse sigaduse mõjul), on vaieldav küsimus.

Mina isiklikult läheksin küll seda teed, et kui laekub niisugune taotlus, siis järgmisena läheksin ja klõpsaksin Internet Archive'i teatavaid nuppe. Vaielgu siis nendega, kui tahab.

Ühe pseudonüümi asemel teise kasutamine ei ole anonümiseerimine ning üheski kohtuvaidluses tsiteeritud väide vett ei peaks.
Alustama peaks ikka sellest, kas pseudonüümi alt tehtud postitusel ülepea on seos mõne konkreetse isikuga, et saaks isikuandmete töötlemisest rääkida.

Kui mõni niinimetatud avaliku pseudonüümiga kasutaja tahab deklareerida, et mingitel postitustel pole tema isikuga vähimatki seost, siis loomulikult selline teade avaldatakse foorumis.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4853
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Gideonic »

Marvin kirjutas: 27 Juun, 2022 12:09 Ühe pseudonüümi asemel teise kasutamine ei ole anonümiseerimine ning üheski kohtuvaidluses tsiteeritud väide vett ei peaks.
Mida siis inimesed ette panevad, kui endine AKF ise soovis postituste säilimist. Nende jaotamist N suvaliselt genereeritud kasutajanimega pseudopostitaja vahel?

Kuna postitaja osales foorumis nagunii pseudonüümi alt anonüümselt (kuigi tähelepanelikumad jälgijad raalisid mõnest vestluseslõngast ilmselt päris nime välja küll) võiks nimemuutus (nagu ka varasemalt tehtud) olla ju mõistlik kompromiss? Kuniks ta ise ei soovi postituste eemaldamist.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Kriku »

Praegune diskussioon ei puudutagi seda akf-i.
sass2401
Liige
Postitusi: 741
Liitunud: 28 Veebr, 2022 0:06
Asukoht: EE
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas sass2401 »

Postituste kustutamise või nende juures oleva autori nime muutmise eelne viisakas variant oleks, kui tehtaks backup ja antaks see kasutajale pidulikult üle (laetaks näiteks kuskile "pilve"). Selle saime selgeks, et nõustumine on tagasivõetav, asi seegi. Seega sellist juttu, et kasutaja nõustub autorlusest loobumisega, pole mõtet reeglitesse panna.
Autoriõiguse aluspõhimõte:
Autori isiklikud ehk moraalsed õigused on autorist lahutamatud ja need tagavad autorile suure kontrolli oma teoste üle.[3] Autori isiklikke õigusi ei ole võimalik müüa ega muul viisil võõrandada.
https://et.wikipedia.org/wiki/Autori%C3 ... 3%B5igused
See, et paljud autorid on ka enne elektroonilist kirjutamist kasutanud pseudonüüme (eeldada võib, et sellisel juhul on/ oli pseudonüümi ja reaalse inimese kokkuviimine veel keerukam kui internetiajastul, kui just ise või mõni tuttav ei lobise), ei muuda nende autorlust olematuks https://monikaundo.weebly.com/eesti-kir ... umlme.html
Mulle meeldib, et Mart Helme andekuste väljatoomise eest jagatakse hoiatusi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Kriku »

sass2401 kirjutas: 27 Juun, 2022 12:43Seega sellist juttu, et kasutaja nõustub autorlusest loobumisega, pole mõtet reeglitesse panna.
Sellest pole juttu olnud. Reeglitesse tuleb tähtajatu nõustumine oma teose avaldamisega foorumis. Ma arvan, et iga kohus nõustuks, et foorumisse kirjutades ongi selline nõusolek antud, aga parem on see reeglitesse kirja panna, et poleks kahtlust teose avaldamise õiguspärasuses. Tagasivõtmise küsimus on juba järgmine.
Kasutaja avatar
Marvin
Liige
Postitusi: 314
Liitunud: 25 Veebr, 2022 10:41
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Marvin »

Gideonic kirjutas: 27 Juun, 2022 12:20
Marvin kirjutas: 27 Juun, 2022 12:09 Ühe pseudonüümi asemel teise kasutamine ei ole anonümiseerimine ning üheski kohtuvaidluses tsiteeritud väide vett ei peaks.
Mida siis inimesed ette panevad, kui endine AKF ise soovis postituste säilimist. Nende jaotamist N suvaliselt genereeritud kasutajanimega pseudopostitaja vahel?

Kuna postitaja osales foorumis nagunii pseudonüümi alt anonüümselt (kuigi tähelepanelikumad jälgijad raalisid mõnest vestluseslõngast ilmselt päris nime välja küll) võiks nimemuutus (nagu ka varasemalt tehtud) olla ju mõistlik kompromiss? Kuniks ta ise ei soovi postituste eemaldamist.
Ma ei tahaks ka konkreetsesse juhtumisse sekkuda, aga kui tulevikus mõni kasutaja peaks tahtma kõik oma postitused kustutada, siis peab tal see võimalus olema. Miks?

Pseudonüümimine ei ole mitte mingil juhul võrdsustatav anonüümimisega. Praegusel juhul on kasutaja soov, et tema postitused säiliksid, kuid ei oleks temaga seostatavad. See soov ei ole lihtsa pseudonüümi vahetamise korral täidetav ilma kõikide tema ja temale viitavate postituste ülevaatamiseta. See on ebamõistlik töömaht. Seega on kasutajal sisuliselt valida kahe lahenduse vahel - kas kasutada teist pseudonüümi (ja riskida tema identiteedi avalikustumisega) või kaotada kõik postitused. Kui keegi kunagi tema postitustest tema identiteedi välja raalib (mis on tõenäoline), siis on foorumi haldaja risk selles, et foorumi kasutaja soovi postituste temaga mitteseostatavuse osas ei ole täidetud ning teoreetiliselt võiks foorumit hageda. See on ebatõenäoline, kuid siiski mitte võimatu stsenaarium ning mina foorumi haldajana mõtleksin selle peale.

Üheks praegusest paremaks lahenduseks võiks olla kõikide Tundmatute sõdurite postituste viimine ühe kasutajanime alla. Sellisel juhul ei oleks enam uue ja vana pseudonüümi vahel üksühest seost ning seega on konkreetse postituse ja postitaja kokkuviimine keerulisem.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Kriku »

Marvin kirjutas: 27 Juun, 2022 13:13Pseudonüümimine ei ole mitte mingil juhul võrdsustatav anonüümimisega. Praegusel juhul on kasutaja soov, et tema postitused säiliksid, kuid ei oleks temaga seostatavad. See soov ei ole lihtsa pseudonüümi vahetamise korral täidetav ilma kõikide tema ja temale viitavate postituste ülevaatamiseta. See on ebamõistlik töömaht.
Kasutajal on võimalus foorumi administraatorile teatada postitustest, mis on seostatavad tema isikuga, ja paluda nende eemaldamist või muutmist. Ma ei ole nõus, et sellest, et tal ei leidu selleks aega, saab tuletada tema õiguse nõuda kõikide oma postituste kustutamist.

Marvin kirjutas: 27 Juun, 2022 13:13Kui keegi kunagi tema postitustest tema identiteedi välja raalib (mis on tõenäoline), siis on foorumi haldaja risk selles, et foorumi kasutaja soovi postituste temaga mitteseostatavuse osas ei ole täidetud ning teoreetiliselt võiks foorumit hageda. See on ebatõenäoline, kuid siiski mitte võimatu stsenaarium ning mina foorumi haldajana mõtleksin selle peale.

Üheks praegusest paremaks lahenduseks võiks olla kõikide Tundmatute sõdurite postituste viimine ühe kasutajanime alla.
Foorumi seisukohalt oleks see jällegi praegusest halvem. Kui seda teed minna, siis peaks see piirduma tundmatu sõduri numbri avalikult mitte kuvamisega (info kes mida postitas jääks alles). Ning muidugi taaskord Internet Archive jne.
sass2401
Liige
Postitusi: 741
Liitunud: 28 Veebr, 2022 0:06
Asukoht: EE
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas sass2401 »

Kriku kirjutas: 27 Juun, 2022 13:12
sass2401 kirjutas: 27 Juun, 2022 12:43Seega sellist juttu, et kasutaja nõustub autorlusest loobumisega, pole mõtet reeglitesse panna.
Sellest pole juttu olnud. Reeglitesse tuleb tähtajatu nõustumine oma teose avaldamisega foorumis. Ma arvan, et iga kohus nõustuks, et foorumisse kirjutades ongi selline nõusolek antud, aga parem on see reeglitesse kirja panna, et poleks kahtlust teose avaldamise õiguspärasuses. Tagasivõtmise küsimus on juba järgmine.
Probleem tagasivõtmisega on see, et kui avaldaja tehakse andmebaasis anonüümseks või "segatakse vett", siis on tagasivõtmine tehniliselt keerukas, kui mitte võimatu. Nii, et peaks olema veel lisavalik kasutaja CP-s: "Peida mu kasutajanimi postituste juurest". Kui me veel edasi ajurünnakut teostame, jõuame järeldusele, et see foorumiscript sellisel kujul ei tohiks üldse kasutusel olla, :).
Mulle meeldib, et Mart Helme andekuste väljatoomise eest jagatakse hoiatusi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas Kriku »

Jah, kasutaja peab tõendama, et kõnealused postitused on üldse tema poolt tehtud, aga foorumil ei ole kohustust talle selleks mingeid eraldi tehnilisi lahendusi pakkuda.
sass2401
Liige
Postitusi: 741
Liitunud: 28 Veebr, 2022 0:06
Asukoht: EE
Kontakt:

Re: militaar.net foorumist

Postitus Postitas sass2401 »

Tõendamiskoormuse võib asendada usutavaks tegemisega.
Mul on 1-st kohtuasjast selline kena kohtuniku tsitaat:
Tõendamiskoormust sundtäitmise lubamatuks tunnistamise nõudes on Riigikohtu tsiviilkolleegium selgitanud 29. mail 2012 tsiviilasjas nr 3-2-1-64-12 tehtud otsuse p-s 16, märkides, et hagejale piisab omapoolse tõendamiskoormuse täitmiseks, et ta põhistab (teeb TsMS § 235 mõttes usutavaks), et sissenõudjal (kostjal) ei pruugi nõuet olla, misjärel on kostjal kohustus tõendada, et tal on hageja vastu sissenõutav nõue ulatuses, milles ta soovib täitemenetlust läbi viia. Kui kostja ei suuda tõendamiskoormust täita, tuleb hagi rahuldada ja sundtäitmine tunnistada lubamatuks.
Ma ei arva, et autoriõiguse tunnustamisel oleks asi palju teistmoodi. Ehk kui teeb usutavaks, läheb tõendamiskoormus vastuväitajatele (kui neid üldse on). Foorumi puhul on esmane usutavaks tegemine täidetud, kui logib oma kasutajanime ja parooliga sisse või (parooli unustamisel) autoriseerib ennast regatud emaili kaudu.
foorumil ei ole kohustust talle selleks mingeid eraldi tehnilisi lahendusi pakkuda
Seadusega nõutud lahendused peavad olema olemas. Aga olgu, ma hetkel rohkem ei ärrita. Vähemalt üritan, :).
Mulle meeldib, et Mart Helme andekuste väljatoomise eest jagatakse hoiatusi.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist