Põhimõtteliselt on vabavaralistest saadaval kaks rakendust.
LocusFree ja OruxMaps.
Kuna LocusFree on kohati suht pirtsakas (nt. teade "Tasuta versiooni limiit (250 kaardiosa ühe seansi kohta) on ületatud") ja üritab sind veenda ostma LocusPro rakendust, siis keskendun siin OruxMaps rakendusele.
OruxMaps
Androidile mõeldud tarkvarast on kaks versiooni: OruxMaps Free ja OruxMaps Donate.
Need on identsed. Ainus vahe on, et Donate versiooniga saad toetada tarkvara arendajat.
Androidi OruxMaps saab installida siin: https://play.google.com/store/apps/deta ... maps&hl=et
On ka lisatarkvara OruxMaps Desktop lauaarvutitele, millega saab ise kaarte luua, konvertida ja teha muid toimetusi. Samuti koostada kaarte väga suurtest maa-aladest, mida Android versiooniga on teha keerulisem, ning neid siis androidi seadmesse laadida offline kasutamiseks. Aga see rakendus jäägu praegu sellest "manuaalist" välja.
Põhimõtteliselt siis tuleks installida nutiseadmesse Orux.
Edasi tuleb teha mõningad seadistused.
Kõigepealt vaja luua WMS (World Map Service) ühendus Maa-ameti kaardiserveriga.
Selleks valime 1.„kaardid“ (ruuduline ikoon) > 2.Switch map > 3.ONLINE > 4.WMS
Avaneb seadistusaken kuhu tuleb sisestada mõned andmed:
http:// __________________________ reale kirjutada:
Kood: Vali kõik
kaart.maaamet.ee/wms/alus-geo?
Kogu rida peab siis välja nägema selline: http://kaart.maaamet.ee/wms/alus-geo?
Kerime pilti/menüüd allapoole...
Punkt 3.- Test the WMS (optional) alla panna mingid koordinaadid mis jäävad Eesti territooriumile, et esimesel Oruxi käivitusel leiaks kohe üles Eesti. Võib panna needsamad nagu pildil 59.4483 ja 26.2102
Punkt 4.- Enter WMS properties esimesele reale kirjutada 0 (null) ja teisele 20 (näites on seal 22 - võib panna ka 22 - see näitab seda, milliste suurendustega saab hiljem offline kaarte kasutada ja 22 suurendust pole kõikidel kihtidel olemas, 20 on kõikidel)
KINDLASTI linnukesed ette: Cacheable ja Downloadable !
! Punase hüüumärgiga tähistatud lahtrid on olulised, et oleks veatud !
Nime (näites Eesti2) võib panna suvalise ja meelepärase.
*Sobilik nimi IMHO olekski Maa-amet näiteks, et ei läheks teiste võimalike WMS kaartidega pärast seagmini ja oleks üheselt arusaadav, ning leitav kiirelt.
Edasi olenevalt Orux versioonist kas vajutame nüüd lehe all CREATE, või kerime lehe uuesti üles ja vajutame punkt 1. Enter WMS URL rea taga (kuhu sai enne kirjutatud kaart.maaamet.ee/wms/alus-geo?) OK.
Edasi kuvatakse Maa-ameti kaardikihid mida saab valida (2.Select layers). Seal saab valida ortofoto või erinevaid kaarte ja kaardikihte.
Põhimõtteliselt siis tuleks nüüd esmalt valida põhiliseks aluskihiks kas Põhikaart (värviline aluskaart), Mustvalge põhikaart, või Ortofoto. Mina kasutan eranditult Ortofotot kui parimat alust.
edasi akent allapoole kerides kuvatakse terve pikk nimekiri erinevaid kihte, mida kuvatakse valitud alusel (kaardil või aero/ortofotol). Vajalikum neist ilmselt Maakatte kõrgusmudel (kuvab reljeefi samakõrgusjooni ja kõrgusarve). Lisada saab asulate nimesid, tänavate/maanteede nimesid jms. Tuleb arvestada, et siin tehtud valikud jäävad loodud WMS-i "projekti" seadeteks jäädavalt ja neid pärast muuta ei saa. Kui tahetakse teiste kihtidega WMS kaarte, tuleb teha uuesti läbi WMS loomine (punktid 1-4) ja valida teised kihid. Niimoodi võib luua piiramatu hulga WMS "projekte" erinevate aluste ja kihtidega. Lihtsalt tuleb igale WMS-ile erinev arusaadav nimi anda WMS loomisel ja pärast saab vahetada sobilike WMS-ide vastu jooksvalt töö käigus.
Kui kõik vajalik valitud (linnukesed ette pandud), siis vajutada OK või Create (olenevalt Orux versioonist).
WMS (antud näites siis kas nimega Eesti2 või Maa-amet - oleneb millise nime me andsime) on loodud ja kasutusvalmis. Seda saab nüüd kasutada ONLINE nii nutiseadme enda GPS-i kui eraldiseisva lisaantenniga.
Järgmisel lehel vaatame, kuidas aab luua OFFLINE kaarte ja neid kasutada.