www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 21 Jaan, 2022 18:01

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2020 18:48 
Eemal
Liige

Liitunud: 18 Okt, 2004 18:50
Postitusi: 255
Sai ostetud omale vene seriaal ´´Trahvipataljon´´. Enne vaatama hakkamist mõtlesin, et viin end natuke rohkem teemaga kurssi. Olen lugenud Nõukogude armee trahvipataljonist pääsemise võimaluse kohta ning silma on jäänud kaks vastandlikku väidet. Esimene neist väidab: sealt ei olnud elavana tagasiteed, kui sinna sattusid, siis seal ka surid. Teine väide: sealt pääses elavana ainult lahingus haavata saades või mingit kangelastegu sooritades. Mida head kaasfoorumlased oskavad öelda?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2020 19:04 
Eemal
Liige

Liitunud: 01 Aug, 2006 18:19
Postitusi: 426
Asukoht: Tartu
Memuaarides on ikka see teine kirjas, et verega lunastasid oma patu. Mingit ametlikku viidet ei oska panna.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2020 19:47 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Dets, 2006 22:43
Postitusi: 10959
Asukoht: Metsas / Ämbris
Tsiteeri:
Штрафные батальоны – это отдельные офицерские штрафные батальоны. В отличие от штрафных армейских рот, которые были учреждены приказом Сталина №227 от 1942 года, известным как приказ «Ни шагу назад». Офицерские штрафные батальоны ничего общего, кроме названия, со штрафными ротами не имели. Офицерские штрафные батальоны состояли и комплектовались только офицерами. Я имею в виду офицерами-бойцами. Они были за свои проступки, преступления, какие-то другие нарушения воинской дисциплины лишены воинских офицерских званий и рядовыми составляли основную массу штрафного батальона.

Во-первых, они не только бывшие офицеры, но и будущие офицеры, потому что каждый из них, искупив вину свою кровью или подвигом и, пожалуй, прежде всего, подвигом, получал все свои офицерские права вновь. Ему возвращалось воинское звание. Он шел на такую же должность, на которой он был до штрафного батальона. Возвращались ордена и медали, он мог получить орден или медаль в самом штрафном батальоне за подвиг.
http://www.world-war.ru/chto-iz-sebya-p ... -batalony/

Tsiteeri:
В большинстве случаев штрафников освобождали в сроки, установленные приказами наркома обороны и его заместителей. Но были и исключения, которые обусловливались отношением командования и военных советов фронтов и армий к штрафным частям. За мужество и героизм, проявленные в боях, штрафники награждались орденами и медалями, а некоторые из них были удостоены звания Героя Советского Союза
http://mil.ru/winner_may/history/more.h ... cmsArticle

_________________
Kohustuslik riigikaitseõpetus väldib hilisemaid ERROR-eid riigikaitses !


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 11 Dets, 2020 20:00 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Veebr, 2009 22:30
Postitusi: 2009
Mõnedel eestlastel õnnestus 43a, peale Lukit trahvipatidest üle ka joosta. Ma enam ei mäleta, kas Saarniit kvalfiteerus. Ta memuaare tuleb mööndustega võtta. Aga justkui meeles, et oli veel mõned. Aga need juhtumid olid teiste üksuste trahvikad (sattusid sinna), mitte 8LK.

_________________
Voolab, voolab jutt - kuulama, uskuma jääd,
see kes lihtsal meelel - lolliks jääb end hülgatuna näeb.
Räägi tõtt, räägi ainult sulatõtt,
meie lihtne meel ei salli libatõtt.
Nagu Missisippi vesi, ainult veidi liivaga,
seega vahel veidi võid öelda plaplapla


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 14 Jaan, 2021 11:36 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 22 Jaan, 2005 0:04
Postitusi: 705
Ühe Vene sõduri memuaaride järgi kes alustas sõda 42. Rhzevi rindelt siis pääsemiseks oli vaja jah end "verega lunastada" ehk haavatuks saada. Samuti võeti ka kangelastegusid arvesse.

Praktikas oli kogu süsteem rohkem kinni kellegi ülemuse suvas kuna iga haav ei läinud arvesse ja kangelastegu ka suhteline mõiste.

Teiselt poolt trahvipataljone kasutati sisuliselt ideega, et palju seal sureb pole üldse küsimus. Näiteks saadeti väike üksus "ründama" Sakslaste positsioone, et meelitada nende raske relvad tuld avama. Selle tegevuse nimi oli "luure läbi lahingu" .

Isegi kui õnnestus haavata saada peale enesetapjaliku rünnakut(mis kuhugi välja ei viinud) ning jäid kuskile lahinguväljale vedelema siis pidi õnne olema, et öö saabudes(päeval polnud võimalik liikuda) oled ise elus ja meedik korjab ära.

Jäi segaseks , et kas haavata saanuna ise tohtis tagasi roomata kuid kategooriliselt oli keelatud situatsioon kus muidu terve sõdur veab haavatud kaaslase tagalasse. See terve sõdur sai karistuse kuna lahkus rindelt omavoliliselt.


Ühesõnaga trahvipataljonist pääsemise väljavaated olid väga nadid.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 14 Jaan, 2021 12:35 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 07 Jaan, 2005 16:02
Postitusi: 3264
Asukoht: Tallinn
Erinevatest NA memuaaridest, missuguseid just 90-ndate esimesel poolel hulgakaupa Venemaal trükivalgust nägi (sai neid omal ajal usinasti ostetud :-) ), on jäänud küll mulje, et kuna karistusüksuseid rakendati ülesannetel, kus ellujäämisele praktiliselt mitte mingit tähelepanu ei pööratud (ja sellega kõrgemal pool isegi mitte ei arvestatud) ja ka suuremad üksused, milliste alluvusse neid anti, suhtusid neisse, kui kuluvahendeisse, mida peabki ära kulutama, siis sealt eluga väljatulek oli ikka enamasti üks suur õnnejuhus. Ja neid vabanemisi haavata saamise või erilise kangelaslikkuse eest oli üldiste kaotusarvudega võrreldes ikka äärmiselt vähe. Ehk siis - karistusüksusi kulutati päevast-päeva nagu leiba - ja mitte keegi ei nutnud. Üksus löödi viimseni maha, toodi järgmine. See löödi kah maha - toodi taas uus asemele. Ja kui kusagil hakkas neid väheks jääma, siis väeosade eriosakonnad tootsid isikkoosseisu juurde nii palju, kui nõudmist oli, sest formaalselt võis vastava suunamise saada mistahes apsu või isegi mõnele ülemusele mittemeeldimise eest. Karistusüksusi toodeti vastavalt tellimusele.
Mis puudutas karistusaluseid reakoosseisus, siis kogu üldine meelsus oli kujundatud selliseks, et enamik päris tõsimeeli olid veendunud oma süülisuses ja nägid AINUKESE võimalusena veel normaalsesse ellu naasmiseks rünnakusuunas kõik maha lüüa, kes ette jäävad, sest iga samm tagasi (isegi oletatav) oli karistatav surmamisega koha peal. Ja seda meedet kasutati kaaderkoosseisu poolt ülejäänute motiveerimiseks päris ohtrasti. Seega ei olnud karistusalusele varianti - kui lähed edasi, on vähemalt mingigi võimalus ellu jääda, jääd seisma või teed sammu tagasi, on surm vältimatu. Ja suhtumine oma saatusesse oli reeglina kaunis fatalistlik. Ja nii oligi. Mõned jäid ka ellu. :-(
Omaette huvitavas seisud oli nende karistusüksuste kaaderkoosseis (ohvitserid-seersandid), kes polnud karistusalused. Reeglina olid need kõik vabatahtlikud saades tavaüksustega võrreldes oluliselt parema varustuse, toidu ja riietuse ning ka teenistusstaaži arvestati neile topelt. See oli ka arusaadav, sest tegelikkuses pidid nad ju need üksuste enesetapjalikud rakendused kõik kaasa tegema. Ka nende kaotusnumbrid olid tavaüksustega võrreldes muidugi kõrged, kuid - eks mehed ise teadsid, millega riskisid.

_________________
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 24 Jaan, 2021 16:02 
Eemal
Liige

Liitunud: 04 Apr, 2017 2:39
Postitusi: 261
Kas selle kohta ka andmeid on, et rünnaku asemel asuti hoopis end tõkestusüksuste vastu kaitsma. Et neil raibetel ka risk hukkuda reaalsem oleks.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Trahvipataljonist pääsemine
PostitusPostitatud: 17 Apr, 2021 20:49 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 683
https://www.ra.ee/tuna/eesti-poisid-tul ... -lk-60-74/

"Punaarmee üksuste roodude ja pataljonide koosseisudega polnud trahviüksustel palju pistmist. Isikkoosseisu arvestuses oli kaks kategooriat: püsi- ja vahelduv koosseis. Neist esimese moodustasid rühmade, roodude ja pataljonide komandörid ning nende asetäitjad, staabiohvitserid, rooduvanemad ja meditsiinipersonal.
Trahviüksuste vahelduvkoosseis jagunes kaheks. Esiteks endised Punaarmee ohvitserid (reeglina rinde juhatajale alluvates trahvipataljonides), kes saadeti trahviüksustesse sõjatribunali otsusega. Neilt võeti ära sõjalised aukraadid, autasud ja ohvitseri munder (riietati tavalisse sõdurimundrisse). Teenistus oli kuni kolm kuud või „esimese vereni“ (enesevigastamise korral lasti maha kohapeal koos kaasaaitajate ja asjast teadvate isikutega). Trahviaja ära teenides sai ohvitser tagasi oma auastme, aurahad ja mundri. Armeede juhatajate alluvuses olnud trahviroodud ja -pataljonid olid komplekteeritud rea- ja seersantkoosseisust, aga ka vangilaagritest armeesse võetutest (reeglina kriminaalid). Ridu täiendasid osaliselt ka piiramisrõngast välja murdnud punaarmeelased või rinde lagunemise ajal 1941. aastal teisele poole rindejoont jäänud punaarmeelased, kes rinde liikumisel uuesti armeesse võeti (sh. sõjavangi langenud). Kui õnnestus trahviüksuses ellu jääda, siis läks võitleja tagasi oma üksusesse. Kui ohvitseride puhul oli aluseks sõjatribunali otsus, siis rea- ja seersantkoosseisu puhul polnud see reegel, sest õigus saata sõdur trahviüksusesse oli alates (rindel oleva) polgu komandörist. Sellel pidi olema ka pedagoogiline mõju ja palju oli neidki, kes saadeti trahviüksusesse teistele hoiatuseks."


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 8 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt