www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 28 Juul, 2021 1:08

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 360 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 06 Apr, 2021 9:24 
Eemal
Liige

Liitunud: 30 Dets, 2012 23:01
Postitusi: 1184
Ghostship kirjutas:
Spetsiaalselt kuulipildujatele pigem mitte.

Tänapäevase kogemuse pealt ütleks, et ei teki erilisi püssirohugaase. Samas pole muidugi päevade kaupa kuskil punkris käristanud ka sellega, võibolla on mingi hetk tõepoolest teema...
Tsiteeri:
et tekitati sees ülerõhk.

Ülerõhuga ventilatsioon oli vast pigem Esimese Suure Sõja kogemuste tõttu mürkgaaside vastu mõeldud. Näiteks saksa "standard" punkritel (regelbau) oli eraldi sissekäik plaanidel tähistatud kui Gasschleuse ehk gaasilukk.

Välipunkrite ventilatsiooni kohta ei tea.


Manused:
mg.JPG
mg.JPG [ 27.08 KB | Vaadatud 2273 korda ]
Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 06 Apr, 2021 10:44 
Eemal
Liige

Liitunud: 28 Dets, 2005 15:06
Postitusi: 54
Asukoht: Tallinn
https://www.museumsbunker-emilie.de/der ... gelbau-11/
Google tõlge koos joonisega.
Pilt


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 06 Apr, 2021 13:22 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Mai, 2015 14:01
Postitusi: 778
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Siki kirjutas:
Hukkamiskomandod moodustati käsu korras üleajateenijatest, kes juhtusid samal päeval garnisoni toimkonnas olema.

Vabandan veelkord ,austet Tarmo. Lkf Siki , ega ei ole silma jäänud , kas miskit "präänikut" kah jagati või oligi ainult "käsk ja põhipalk"?

_________________
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 06 Apr, 2021 14:02 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 511
"Käsk ja põhipalk" vist ainult jah, selline mulje on jäänud. Viktor Kingissepa hukkamise kohta on kirjutatud:

"Sama päeva õhtul tuli Vahipataljoni meeskonnaruumi veebel Tamm ja hakkas paberil asuva nimekirja järgi välja hüüdma mehi: kapralid Kreili ja Käbe, sõdurid Vessart, Paar, Murro, Remmel jt., kokku 25 meest. ."Mitte lahti riietuda ega magama heita, relvad valmis panna!" käsutas veebel Tamm. Kell 11 õhtul anti meeskonnale korraldus relvi kaasa võttes üles rivistuda kasarmu õuele. Veidi eemal seisis kapten Puusild. Veebel Tamme juhtimisel marssis meeskond üle turuväljaku Tartu maanteele ja seda mööda kuni Ülemiste järve lähedale, kus pöörati Lasnamäe suunas, kus liivasel pinnal kasvasid noored männid. Veebel Tamm määras kapralid Kreili ja Käbo koos nelja sõduriga surmaotsuse täideviijaiks, ülejäänud sõdurid paigutas laiali ümbrusesse julgestamise eesmärgil. Peatselt jõudsid kohale autod. Esimesest autost väljusid kolonel Raudvere, garnisoni arst dr. Holt ja linnakomandandi platsadjutant leitnant Tiivel (tegelikult Kitvel); teisest autost toodi sõdurite valve all välja Viktor Kingissepp. Kapten Puusild raporteeris kolonel Raudverele, et meeskond on valmis, millele komandant lühidalt vastas: "Alake." Viktor Kingissepp, kelle käed olid autos olnud seotud, viidi varem valmis kaevatud haua juurde, kus veebel Tamm tema käed köidikuist vabastas. Süüdimõistetule juhiti prozhektorite valgus. Meeskond ootas komandot (st käsku). Kapten Puusild kamandas: "Valmis olla!" ja kui meeskond oli püssid palge tõstnud, siis - "Tuld!"

Minu eelmises postituses viidatud artiklis väidetakse, et tavaliselt anti hukkamisel osalenud meestele ennem teeleasumist kõvad tropid viina- ka arstidele ja ohvitseridele. Kord oli Tartu komandant major J. Kuuse nõudnud Sõjaringkonnakohtult arve alusel sõduritele antud viina eest tasumist, aga sealt vastatud et "pole meie asi, on kodanlise prokuratuuri asi". Tallinna komandandil olnud selleks puhuks spetsiaalne viinatagavara, et anda hukkamisel osalenud sõduritele "südame kurjaks tegemiseks".


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 23 Apr, 2021 19:36 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 511
Tarmo Männard kirjutas:
Ma olen elanud 10 aastat Valdeku tänaval. Sealkandis on ju kena männimetsa küll. Aga sellest, et kusagil "Valdeku metsas" inimesi tapeti, kuulen küll esimest korda. Kas oskab keegi kommenteerida ja täpsustada?


Veel Valdeku kandi hukkamistest, seekord Saksa ajal:

"Poiss maalis jubedaid pilte mahalaskmistest. Selle rääkimisega ta nagu tahtis neist mälestustest vabaneda. Mahalaskmised toimusid Nõmme ääremail Valdekus. Surmamõistetuid olnud igal kolmel korral 20-25 vahel. Kahel korral olnud nad ühe okastraadiga viie-kuue kaupa seotud. Nad toodud veoautol kohale. Nad olnud verised, mõned nõrkenud ja osalt lohistatud valmiskaevatud augu äärele. Laskmise eel enamik siiski ajanud end püsti. Mõned palunud kohale (kiriku)õpetajat, lugenud palveid, üks üritanud Eesti hümni laulmist, teised aga sõimanud sakslasi ja mahalaskjaid. Ühes grupis olnud kaks Eesti sõjaväe vormiriietuse kandjat. Üks neist hõiganud enne kogupauku: "Elagu Eesti!" See oli meie sõjaväe kapten Lomp*, laskeala maailmameister. Kuna meeskond ei olnud vist kuigi ustav, seepärast oli alati hukkamisel kaasas asjaarmastajaid. Need olnud noored mehed. Kuulduste kohaselt olid nad üliõpilased ja teenisid julgeolekupolitseis. Need tulistasid vange koos rühmaga ja hiljem veel neid, kes avaldasid elumärke."

*Karl-Johannes Lomp

https://www.geni.com/people/Karl-Johann ... 6774803493

Mälestuskatke pärineb raamatust: Elias Kasak "Mälestusi". Jutustaja "poiss" oli Kasaku kambrikaaslane Patarei vanglas, ning sattunud hukkamismeeskonnast vahialuseks seetõttu, et koos kahe kaaslasega rünnanud teenistusest vabal ajal ühe tütarlapse pärast Saksa allohvitseri.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 24 Apr, 2021 7:49 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 25096
Asukoht: Viljandimaa
Tsiteeri:
Sõjaväelasena teenis Lomp sõjakoolis kuni 1940. aasta septembrini, mil viidi üle varustuse osakonda. Sealt vabastati ta detsembris, mil sai instruktori töökoha Valgamaa OSOAVIAHIMi (NSV Liidu riigikaitseline organisatsioon) osakonnas. Kui algas sõda, rakendati Lomp tööle õhu-gaasikaitse kontrolörina. Seejärel määrati ta töölispolkude väljaõpetajaks ning lõpuks oli sunnitud ka ise “vabatahtlikuna” astuma töölispolku. Vastasel juhul oleks järgnenud repressioonid. Teadaolevalt võttis ta 26. ja 27. augustil Kadrioru pargis osa ka lahingutegevusest ning jäi seejärel end varjates ootama sakslaste tulekut. Lomp varjas end koos mitme kaaslasega ja jagas soovijatele töölispolgust maha jäänud relvi.

Kõik see sai laskur-suurmeister sõjaväelasele aga saatuslikuks. 16. septembril ta vahistati oma kodus Saksa julgeolekupolitsei ja julgeolekuteenistuse SD poolt ning paigutati keskvanglasse, kahtlustatuna kommunistlikust tegevusest osavõtmises.

Eestlasest julgeolekupolitsei ametnik teadis tema vastu täpselt tunnistada: “Asus 10. augusti paiku vabatahtlikult töölispolgu staabi ülemaks. Õpetas välja instruktoreid ja andis sõjalist õpetust töölispolgule Šnelli tiigi juures ja Stroomi rannas. Võttis sõjategevusest sakslaste vastu osa 26. ja 27. augustil.” Karl Lompi ennast kuulati üle ainult üks kord, 22. septembril. Ülekuulamisel rääkis Lomp pärast oma eluloo tutvustamist: “7. augustil 1941 tehti ettepanek astuda töölispolku, keeldusin. 10. augustil astusin vabatahtlikult Golubi ettepanekul. Ei julgenud ära öelda järelduste kartusel.” Ülekuulamise lõpus lausus Lomp: “Tunnistan ennast süüdlaseks vabatahtlikuna Tallinna töölispolgus teenimises ja sõjategevusest osavõtmises, mida tegin selleks, et üldmobilisatsioonist ja NSV Liitu saatmisest pääseda. Muud juurde lisada ei ole.”

Abikaasa Minna Lomp, kellele mingit infot ei antud, kirjutas julgeolekupolitseile palvekirja 5. detsembril 1941. “Palun oma mehe Karl Lompi kohta teateid, keda arreteeriti 16. septembril 1941. Olin ise Valgamaal oma lapsi (3) ära toomas ja vahepeal kui tagasi sõitsin, leidsin eest ära rüüstatud korteri, kust olid ära viidud kõik väärtasjad nagu hõbe ja kristall lauanõud […] Ei tea oma mehel mingit süüd olevat peale viimase teenistuse, mille vastu võttis, et jääda kodumaale oma perekonna juurde. Töötasime kogu aja Eesti kasuks, mida võivad tõendada nii palju isikud. Varjasime oma korteris kahte tagaotsitavat, üks endine politseinik, teine elamuvalitsuses inspektor, pärast seda rida metsavendi. Palun teie kaasabi.”

Palvekirja servale on aga kirjutatud: SDs asi lahendatud. Laskurmeistri hauakoht on teadmata.
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/83764 ... arde-pandi

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Tarmo Männardi lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 24 Apr, 2021 10:44 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 511
See läheb nüüd Akf! Tarmo Männardi teemast välja, aga- midagi siin ei klapi. Karl Lomp oli Elias Kasaku sõber või vähemalt hea tuttav ning ta tuleb raamatus mitu korda tema juurde tagasi. Kirjutab, et Lomp kahjustas Töölispolku kuidas jaksas ning esimeste saksmannide laskude peale Kadriorus läks koju, tõmbas selga EW ohvitseri vormi ning mõne tunni pärast askeldas juba Omakaitses. Naine Minna rääkinud hiljem Kasakule, et mehe arreteerimise ajal oli ta ise ka kodus (ei klapi naise avaldusega, mille järgi ta viibis Valgas!), eestlastest politseinikud olnud purjus ja äärmiselt jõhkrad, üks veel käperdanud naist. Samuti näidanud naine Karl Lombi 1941. aasta suvel peetud päevikut, mis olnud täiesti avatud tekstiga nõukogudevastane :D
Vaatan, et Kasaku raamat kubiseb väiksematest ebatäpsustest ja ilmsetest valemälestustest. Kuna tal oli Lombi vastu sümpaatia ning eestlastest SD ametnike vastu ilmne antipaatia, võis ta laskemeistri hukkumise lugu veidi ilustada.. Hukkamised toimusid öösel, kas see noor poiss ( kes Kasaku raamatu järgi oleks pidanud olema 1941. aasta sügisel vaid 15-16, sest 1943 pühitsenud ta vanglas 17. sünnipäeva :dont_know: ) teadis nii kindlalt, et üks mahalastavatest on Karl Lomp? Kõrgemad ülemad muidugi teadsid, aga vaevalt reamehele öösel nimekiri ette loeti. Muidugi, võis ju näo järgi teda teada tegelikult, aga minule tundub, et Kasak kombineeris mälestusi kirjutades semule kangelassurma, "Elagu Eesti!" huulil.

Aga vastates akf! Tarmo Männardi algsele küsimusele- Valdeku metsas on tapetud ja mitte vähe. Hukatute haudade peal asuvad praegu majad.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 02 Mai, 2021 18:27 
Eemal
Liige

Liitunud: 08 Sept, 2005 1:35
Postitusi: 960
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Palusin ülemustel teema eest oma nime ära võtta, sest rumalaid küsimisi- nagu minu jaoks ootamatult selgus- on paljudel teistelgi! :)
Niisiis...ei mingit teiepoolset teemakaaperdamist enam. Igaüks võib seaduslikult oma rumala küsimuse üles sättida.

Tulles korraks selle Valdeku metsa juurde: kas on umbkaudu teada, kus see tapakoht asus?
Elasin ise kunagi Valdeku tänaval ja on kuidagi ebamugav mõelda, midakõike ma teiste haudadel teha võisin. Isegi, kui nad kõik olid pahad.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 02 Mai, 2021 18:28 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 25096
Asukoht: Viljandimaa
Tegelikult tuleks see teema hoopis ära lammutada.

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 02 Mai, 2021 18:58 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 511
Tarmo Männard kirjutas:
Tulles korraks selle Valdeku metsa juurde: kas on umbkaudu teada, kus see tapakoht asus?
Elasin ise kunagi Valdeku tänaval ja on kuidagi ebamugav mõelda, midakõike ma teiste haudadel teha võisin. Isegi, kui nad kõik olid pahad.


Siit teemast saab vaadata veel ühe Valdeku laskeväljal toimunud raske õnnetuse kohta:

https://foorum.rindeleht.ee/viewtopic.php?f=23&t=8173

Seal on üks fragment kaardist, kus on näha laskevälja piirkonda. Wabariigi ajal toimusid hukkamised laskevälja erinevates osades. Saksa ajal kasutatud punaste poolt rajatud tankitõrjekraavi, aga kus see täpselt kulges seal, ma ei oska öelda.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 02 Mai, 2021 22:07 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 5123
Siki kirjutas:
Saksa ajal kasutatud punaste poolt rajatud tankitõrjekraavi, aga kus see täpselt kulges seal, ma ei oska öelda.


Kus tanktõrje kraav täpselt kulges - ei oska ka hetkel kohta välja pakkuda. Aga saksa okupatsiooni ajal (1942-43?) avastati Liiva kalmistu vahetus naabruses nimetud hauad, mis siis üritati mingi hetk pakkuda välja punaste repressioonide kohaks. Kose mõrvapaik oli juba avastatud ja avalikuks tehtud, samuti muid vähemaid mõrvapaiku. Siis pakuti välja uus.

SD võttis kiirelt asja üle ja rohkem sellest ei räägitud. Tegemist oli sakslaste 1941. a kasutatud kohaga.

Hetkel jään allika võlgu (mälu järgi kirjutan), aga võimalik, et jälle Kasak ise...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 02 Mai, 2021 23:00 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 511
Erika Aulik ju elas ka sealkandis, Männiku teel, ja kirjutas raamatus "Viru tänav ja teised", et hukkamised toimusid tema kodule nii lähedal, et kord öösel õues viibides kuulis ta "vaskse häälega antud käsklusi", nuttu ja laskmist :?
Kui ma ei eksi ja õigesti mäletan, siis Jüri Freimuth väitis raamatus "Ilustamata elu", et selle luukeredega täidetud tankitõrjekraavi peal asuvad praegu Valdeku tänava majad :x


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 04 Mai, 2021 17:19 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 511
toomas tyrk kirjutas:
Kus tanktõrje kraav täpselt kulges - ei oska ka hetkel kohta välja pakkuda.


Võtsin nüüd juba mainitud Jüri Freimuthi raamatu "Ilustamata elu" lk 21 ette ja loen:

"Paari päeva möödudes läksime uudistama lahingukohta Raudalu rebasekasvatuse ümbruses Viljandi maanteel. Maapind on seal liivane. kaetud männimetsaga. Tankitõrjekraavi juures koos tema laskepesade ja jooksukraavidega ei näinud me ühtegi relva. Kaevikute taga olid punkrid. Kohe esimesel polnud ust ja sees oli pime, kuid ukseavalt sisse kiigates nägime lademes surnud sõdureid. Langenud Vene soldatid maeti maantee servast alates piki tankitõrjekraavi ja see oli pikk lõik. Praegu on seal mälestuskivi, kuid tegelik matmispaik jääb hiljem ehitatud Valdeku tänava alla. Aastate vältel aeti terve kraav kinni ja on teada, et okupatsiooni ajal lasid sakslased seal maha ja matsid vangistatuid. Töötasin aastaid hiljem Silikaadis, kui taheti liivakarjääri Liiva kalmistu suunas laiendada. Kui kaevamisega jõuti kinniaetud kraavini, hakkasid välja tulema luukered, osal käed traadiga kinni seotud. Kaevamine keelati ja see ala on tänaseni puutumatu."


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 20 Juul, 2021 3:39 
Eemal
Liige

Liitunud: 08 Sept, 2005 1:35
Postitusi: 960
Asukoht: Tallinn, Õismäe
Manus:
20210720_033157.jpg
20210720_033157.jpg [ 271.95 KB | Vaadatud 406 korda ]
Märkasin seriaalis "Charite" kõndimas sõjaaegse Berliini sõiduteel meestekampa, kellel oli seljale õmmeldud suur Zorro märk.
Pole niisugusest asjast varem kuulnudki. Kas keegi teab midagi?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Lollid küsimused.
PostitusPostitatud: 20 Juul, 2021 6:49 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 09 Juun, 2020 15:29
Postitusi: 511
Koonduslaagrite süsteemis olnud Z mustlaste tähiseks.

http://auschwitz.org/en/museum/auschwit ... er-numbers

https://libapp.shadygrove.umd.edu/omeka ... ies--priso

Zigeuner- saksakeelne sõna mustlaste kohta.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 360 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt