www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 17 Sept, 2021 0:06

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 143 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: ESTSOF
PostitusPostitatud: 25 Veebr, 2021 18:46 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Mär, 2014 22:53
Postitusi: 801
[img]«Kuigi Malis oli kuumem kui Afganistanis, on tänu praeguste masinate avatud olemisele arusaam ümbritsevast keskkonnast palju parem,» lisab Andres. «Suhtlemine FaMaga – kui sa oled metallpuuris väga paksu klaasi taga, ei tekita see usalduslikku kontakti, sa ei taju ümbritsevat keskkonda niivõrd hästi. Teinekord ka suhtlemine kohalikega, kui peaks mingist külast läbi sõitma. On küll palav, aga kui sa suudad mingi väikse sirmi endale pea kohale leida, on hästi.»

«Pigem ikka see usaldus,» nõustub Indrek. «Kui malilastel on vaja väikest sädet ja toetust ja enesekindlust, siis olles n-ö avatud ehk sellised, nagu me seal olime, see kindlasti süstib neisse ka usaldust.»

Andres lisab igaks juhuks: «Mis ei tähenda, et me sõidaksime väga kergete masinatega ringi. Kui me näiteks sõidame mõne lõhkekeha otsa, siis Jackal ei ole halvem. Põhi on ehitatud vastupidavaks. Lihtsalt ülemine osa on õrnem, ei ole metallpunker.»

Seedehäired ja putukad
Üks asju, mille eest eestlasi enne missiooni hoiatati, olid seedehäired. «Algul isegi meedikud ütlesid, et kõik te saate, lihtsalt küsimus on, kunas ja kes kui palju,» meenutab Andres. «Üllataval kombel tabas see meid väga vähe. 30 protsenti mehi või vähem.»

Küll aga põhjustasid probleeme putukad. «Need olid üks hullem kui teine,» kommenteerib Indrek.

«Nad ei tule kõik korraga. Olid eraldi perioodid, kunas mingi putukaliik tuleb,» räägib Andres.

«Mõned näevad lihtsalt vastikud välja, kui sa lähed WCsse ja kukub pähe, on põrandal, potis, igal pool. Aga nad ei hammusta ega tee halba,» jätkab Andres ja toob eriti vastiku tegelasena välja musta kõrvahargitaolise mardika, kes laiakslitsumise korral pritsib hapet, mis omakorda tekitab vesivilli.

«See oli ikka õudne!» soostub Indrek.

«Oli umbes kuuajaline periood, tõsisem nädal või kaks, kui neid oli metsikult. Ja nüüd kujutage ette, kui kuulivest on seljas ja ta läheb kuhugi vahele,» räägib Andres. «Võib-olla meie neist nii palju kannatada ei saanudki, aga kuuldavasti sõbrad Scoutspataljonist, kes Gao baasi valvavad, said päris palju kannatada, sest nad on valvepostil ka öösel ja öösel need putukad tulevad valguse peale. Aga oli ka meil.»

Jackalid, millega nad Malis ringi sõidavad, on ülevalt lahtised. Samas kisub õhutemperatuur kõrgaegadel 50 kraadini varjus.

7


4
Möödunud aasta lõpus tulnud teisele Eesti rotatsioonile said nad üle anda juba käigus missiooni. «Kui rotatsioon vahetus, siis Gao osa, kus me oleme, sai valmis. Uus vahetus sai täiskomplekti üle võtta – mis siin on, kuidas me asju teeme, milline on meie Mali partner ja mida nemad suudavad teha,» võtab Andres kokku.

Indrek ütleb lõpetuseks, et tegelikult toimub nende missioonidega paralleelselt teine missioon kodus: «Sõdur saab oma tööd kaugel hästi teha, kui kodus on kõik korras. Tahaksin öelda väga suured tänusõnad missioonisõdurite kaasadele ja lähedastele. Kindlasti ei ole see kerge ja see on samavõrra tähtis.»[/img]

[img]Ideele võtta kaasa mootorrattad tulid eestlased enne prantslasi

Mali maastikule sobivate mootorrataste kasutuselevõtt on toonud eestlastele tähelepanu kolleegide seas üle maailma.
FOTO: Prantsuse kaitsejõud
Kui trükkida Twitterisse otsingusõna «Takuba», kerkivad üsna kiiresti ette eestlaste Malisse toodud mootorrattaid imetlevad postitused.

Lisaks on mootorratastel eestlaste pildiga illustreeritud ka mitmeid lugusid sellest, kuidas Takubale suunduvad Itaalia ja Ungari eriväelased.

Erioperatsioonide väejuhatusele tuli Prantsuse meediatiimi kaamera ette jäänud eestlaste mootorrattapiltide tormiline levik internetis üllatusena.

«See võib olla mõnes mõttes paljudele sensatsiooniline, sest tegelikult ei kasutata mootorrattaid väga palju,» pakub Andres.

«Aga sellel Mali üksusel, kellega me koos töötame, on struktuuris ette nähtud mootorrattad. Kui me ka neid kasutame, siis teatud tingimustes on nendega lihtsam koos töötada. Sa oled nendega sama mobiilne, sama äkiline mingis suunda liikumises,» selgitab Andres.

«Infrastruktuur seal ei ole just kõige parem. Selle maastiku läbimiseks kasutavad kohalikud eesli- ja kaamelitransporti ning põhiliselt ikkagi mootorratast,» räägib Indrek. «Mootorrattaga liikumisel on eelis, see keskkond lihtsalt soosib seda ja neid kasutavad kahjuks ka vastased. Ja soovides neid siis… mõjutada… tuleb nendega kuidagi kaasa minna.»

Pärast eestlaste mootorrataste nägemist hakkasid ka prantsuse kolleegid neid endale tahtma. «Me oleme küll väiksem partner, aga me ei ole rumalam. Noorem vend ei ole alati rumalam,» märgib Indrek. «Enne kui sa mingisse keskkonda lähed, sa analüüsid, mida võiksid vajada. Meie järeldasime, et mootorrattaid oleks võimalik kasutada, ja tänu sellele mootorrattad sinna võtsime.»

Andres meenutab, et Mali ilma puhul on üks märkimisväärseid faktoreid vihmaperiood. «Käisime umbes aasta varem seal maastikuluurel, siis öeldi, et vihmaperiood oli paar päeva,» meenutab ta.

«Kui me läksime suvel, kestis vihmaperiood oktoobri alguseni, jõgi ujutas üle, inimesed said hukka. Prantslased kasutasid valemit, et kui üks päev on sadanud, siis kolm päeva ei ole põhimõtteliselt võimalik liikuda,» kirjeldab ta.

«Need on jälle kohad, kus mootorratas on optimaalne vahend. Mitte et kõik liiguksid mootorratastega, vaid teha luuret, kust suuremad masinad on võimelised läbi minema,» täpsustab Andres.

Kohalikku pinnasesse kinni jäänud masinate päästmine on midagi, mida juba enne missiooni harjutatakse. «Väga oluline on kiiresti välja saada, seisev objekt on hea sihtmärk – vastasel on aega reageerida,» märgib Andres ja lisab: «Kõige parem on üldse mitte kinni jääda. Meil läks natuke aega, kuni maastikku tundma õppisime. Mis kannab ja mis ei kanna. Mõned asjad on vastupidised kui siin Eestis.»

Indrek toob näite: «Kui on roheline, siis ära mine.»

Andres täpsustab juurde: «Seal ei teki väga sügavat juurestikku, see ei kanna ka.»[/img]


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: ESTSOF
PostitusPostitatud: 25 Veebr, 2021 18:50 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Mär, 2014 22:53
Postitusi: 801
Kuul: eestlased näitavad koos prantslastega teistele eriväelastele teed

Erioperatsioonide väejuhatuse ülem kolonelleitnant Margus Kuul.
FOTO: Remo Tõnismäe
Mali maastikule sobivate mootorrataste kasutuselevõtt on toonud eestlastele tähelepanu kolleegide seas üle maailma, ütleb erioperatsioonide väejuhatuse ülem kolonelleitnant Margus Kuul.

Samamoodi pole Kuuli sõnul kahtlustki, et Eesti osalus Takubal mõjutas ka teiste riikide otsuseid Barkhane’i eriväelaste sihtüksusse oma panus anda.

Mida eestlastele andis ja mida nõudis see, et nad jõudsid Takubale sisuliselt rotatsiooni jagu varem kui ükski teine liitlane peale prantslaste endi?

Esimesena koos Prantsuse eriväelaste ning Mali sõduritega sügaval vastase operatsioonialal tegutseda oli privileeg. Mõelge selle peale, et takistasime juba eos Islami Kalifaadi loomist, see on ajalooline sündmus ning näitab liitlastele ja malilastele täielikku pühendumust.

Kuivõrd võis esimese Eesti rotatsiooni käekäik Malis mõjutada teiste riikide otsust Takubale minna?

Kahtlemata mõjutas Eesti osalus Malis teiste riikide otsuseid liitumaks Takubaga.

Eestlased näitavad Prantsuse eriväelastega teistele riikidele sõna otseses mõttes teed. Lisaks jagame juba uutele Takubaga liitujatele kogemusi, mida raha eest osta ei saa.

Kui palju elevust Eesti üksuse tehnika – mootorrataste, aga ka Jackalite – pärast kolleegide seas on?

Oleme saanud erioperatsioonide kogukonnas globaalse tähelepanu osaliseks, eriti Mali maastikule sobiva endure-tüüpi mootorrataste kasutuselevõtu tõttu.

Selle taga on suurem koostöö, erioperatsioonide edu algab ka tihti Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuses töötava ametniku laualt. Koos valime operatsioonialale vajaliku erivarustuse, sest sellest sõltub edu.

Brittide Jackalid meid hätta ei jätnud, sest need on disainitud eriväelaste poolt eriväelastele. Jackalit iseloomustab hea maastikuläbivus, hukukindlus lõhkekehade vastu, autonoomsus teostamaks iseseisvaid operatsioone pikkadel distantsidel ja masinale on pandud peale ka korralik relvastus.

Seda teavad nüüdseks hästi ka terroristid, sest tänu mootorratastele ja Jackali masinatele liigume me seal, kus tahame ja kunas tahame.

Suuroperatsioon kui kontrolltöö Mali vägedele

Eesti ja Prantsuse sõjaväelased Malis.
FOTO: Prantsuse kaitsejõud
Eesti esimese Malisse läkitatud eriväelaste rotatsiooni teenistusaega jääb ka sügisene operatsioon Bourrasque, mille järel kutsus Prantsuse kaitseministeerium kokku eraldi pressikonverentsi ja millele on pühendatud lausa omaette artikkel nende kodulehel.

Prantsuse kaitseministeeriumi kodulehel seisva kirjutise kohaselt oli tegu enneolematult suure operatsiooniga tolles piirkonnas – nii osalenud sõdurite arvult kui ka koostegutsemise astmelt. Sama allika kohaselt oli see esimene kord, kui Prantsuse-Eesti eriväelaste üksus läks Mali sõjaväelastega operatsioonile.

Andres rõhutab, et Takuba on Barkhane’i missiooni osa ja see oli Barkhane’i operatsioon, kus osalesid ka teised üksused. Prantsuse kaitseministeeriumi teatel kokku 3000 kaitseväelast nii Barkhane’ilt kui Mali ja Nigeri kaitsejõududest, lisaks Briti, Taani ja USA õhutoetus ning eriväelaste osa.

Ajalehes Le Monde novembris ilmunud artikli kohaselt «elimineeris» sadakonnast Mali sõjaväelasest ning neid saatvatest Prantsuse ja Eesti eriüksuslastest koosnev vägi umbes 30 EIGSi ehk kohaliku ISISe haru võitlejat.

Briti nädalakiri The Economist kirjeldab Bourrasque’i järgnevalt: «Prantsuse, Nigeri ja Mali üksused, keda toetasid eriväelased ja kes juhindusid Prantsuse ja Ameerika luureinfost, jälitasid džihadiste. Temperatuur soomukeis oli kohati rammestav. Rehvid lõhkesid sageli ja liiv takistas mehaanikuid. Nad tapsid mitukümmend mässulist ning võtsid ära relvi, mootorrattaid, kütust ja toiduvarusid.»

Economist tsiteerib ka üht Prantsuse kaptenit, kelle sõnul sattusid nad mässulistega sageli lähikontakti, tihti öösiti, ja pidid magama, kus said.

«Ménakas ja Gaos osalesid Eesti eriväelased operatsioonil Bourrasque Prantsuse eriüksuste kõrval, osana uuest rakkerühmast Takuba. Nende koostöö sujus, ütleb Eesti eriväelane,» kirjutab The Economist.

Andrese sõnul oli üks märkimisväärseid asju selle operatsiooni kestus. «Natuke üle 20 päeva. Meid täiendati mitu korda Briti kopteritelt,» meenutab ta baasist väljas veedetud aega. «Meie, meie masinad, meie relvad. Meil ei olnud vahepeal pause, kus olime baasis ja puhkasime.»

«Sellised üksused, selgitab Prantsuse eriväelane, tegutsevad diskreetselt Mali tavavägede kõrval, et külaelanikud näeksid nende enda riigi vägesid seda tööd tegemas,» tsiteerib The Economist.

«Bourrasque oli oma olemuselt üks suur kontrolltöö, kus kontrolltöö ajal oli võimalik juba tagasisidestada ja parandusi sisse viia,» iseloomustab Indrek seal malilaste õpetamist.

Andres ütleb samal teemal: «Kontrolltöö jooksul saad sa juba vastused kätte. Operatsiooni pikkus võimaldas seda teha. Arvan, et me tegime malilastega tohutu hüppe selles, kuidas nad meid usaldasid. See, kuidas nad tegutsesid järgmistel operatsioonidel pärast Bourrasque’i, muutus üsna hüppeliselt.»

Indrek lisab: «Julgeksin selle kontrolltöö põhjal hinnata, et Mali sõdurid ja allüksus, kellega koos töötasime, on head.»


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: ESTSOF
PostitusPostitatud: 01 Mär, 2021 13:41 
Eemal
Liige

Liitunud: 23 Veebr, 2012 15:25
Postitusi: 557
Ei maksaks ennast siiski võõraste sulgedega ehtida.
"Revolutsioonilised enduromootorratad" olid kasutusel Leedu erivägedel 10+ aastat tagasi Afganistaanis.

https://www.military.com/defensetech/2008/12/17/hells-angels-lithuanian-style


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: ESTSOF
PostitusPostitatud: 02 Mär, 2021 12:06 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Dets, 2014 20:27
Postitusi: 149
Väike video, Task Force Takuba kohta, kus ka meie eriväelased figureerivad: https://www.youtube.com/watch?v=f5CcZs0cknI


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: ESTSOF
PostitusPostitatud: 03 Mär, 2021 2:25 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Sept, 2005 16:17
Postitusi: 119
gooligan kirjutas:
Ei maksaks ennast siiski võõraste sulgedega ehtida.
"Revolutsioonilised enduromootorratad" olid kasutusel Leedu erivägedel 10+ aastat tagasi Afganistaanis.

https://www.military.com/defensetech/2008/12/17/hells-angels-lithuanian-style


Kõrb ei ole Afg mäestik, kõrbes on vabam liikumine ja parem/painlikum läbivus endurole.
Ilmselgelt polnud ka leedukad esimesed, küsimus on keskkonnas kus kasutatakse ratast


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: ESTSOF
PostitusPostitatud: 03 Mär, 2021 9:31 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6442
Leedukad kasutasid neid Afganistaanis väikeste reidide korraldamiseks, mis nõudis väga head mobiilsust. Eestlased kasutavad neid vist pigem lihtsalt keerulise maastiku tõttu.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 10:25 
Foorumil
Liige

Liitunud: 09 Veebr, 2021 15:42
Postitusi: 98
Eriüksus ESTSOF kasutab HK-416-l siis väidetavalt viiekümne-dollarilisi Magpul MBUS polümeersihikuid ja Inforce lampe. Leidub kommentaare kus väidetakse, et taolisel kraamil ei ole kohta relvadele, millistega sihitakse inimesi...jällegi mingi harrastajate ja airsofti teema?

Tsiteeri:
Look like the non-Pro polymer. Those and inforce lights have no place on any rifle that may be pointed at a human.
Must've blown their wad on the rifles...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 10:39 
Eemal
Liige

Liitunud: 10 Okt, 2014 8:51
Postitusi: 1953
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kui EOVJ kasutab midagi mis maksab 50 EURi ja on ise sellega rahul, siis mina olen lausa rõõmus. Keegi kuskil kirjutagu mida tahab.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 11:06 
Foorumil
Liige

Liitunud: 09 Veebr, 2021 15:42
Postitusi: 98
Seda nüüd küll ainult, et kõrvaltvaatajale võib jääda mulje, et tegeletakse pakasuhhaga ehk ehitatakse mängurelvadega üles mänguarmeed, mis edaspidi ei kipu tekitama erilist usaldust terve organisatsiooni vastu. Kui asjaosalised ise taolise valiku heaks kiidavad võib see viidata näiteks asjaosaliste endi ebaprofessionaalsusele, ebaprofessionaalsetele valikutele, inimestele kes ei tea ega oska, mida tahta või valida.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 11:36 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6442
Tsiteeri:
Kui asjaosalised ise taolise valiku heaks kiidavad võib see viidata näiteks asjaosaliste endi ebaprofessionaalsusele, ebaprofessionaalsetele valikutele, inimestele kes ei tea ega oska, mida tahta või valida.

Antud juhul usaldaksin EOG meeste, kes reaalselt neid asju kasutavad, otsustusvõimet kordades rohkem kui mingeid blogijaid või netikommentaatoreid.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 11:49 
Foorumil
Liige

Liitunud: 09 Veebr, 2021 15:42
Postitusi: 98
Milleks siis originaalis lahingrelvadel need metallist sihikud veel olemas on mis on 4-6 korda kallimad ja maksavad 200-300 dollarit tükist? Olete näinud mõnda armeed kes kasutaks metallist sihikute asemel lahingrelvadel kordades odavamaid polümeerist sihikuid?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 12:26 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 6442
Oled sa isiklikult kasutanud antud konkreetseid sihikuid?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 12:46 
Foorumil
Liige

Liitunud: 09 Veebr, 2021 15:42
Postitusi: 98
Mina ei kasuta mingisuguseid sihikuid aga küsimus jääb, et miks teiste riikide armeed ja eriüksused oma uued relvad järkuvalt metallist sihikutega varustavad selle asemel, et kasutada ESTSOF-i eeskujul kordades odavamaid polümeerist sihikuid?


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 12:55 
Eemal
Liige

Liitunud: 30 Dets, 2012 23:01
Postitusi: 1252
dixci kirjutas:
Eriüksus ESTSOF kasutab HK-416-l siis väidetavalt viiekümne-dollarilisi Magpul MBUS polümeersihikuid ja Inforce lampe. Leidub kommentaare kus väidetakse, et taolisel kraamil ei ole kohta relvadele, millistega sihitakse inimesi...jällegi mingi harrastajate ja airsofti teema?

Tsiteeri:
Look like the non-Pro polymer. Those and inforce lights have no place on any rifle that may be pointed at a human.
Must've blown their wad on the rifles...

Palun lisada viiteid. Küsimuse algatuseks on "väidetavalt". Mõni allikas või foto mille alusel saaks kinnitada et ESTSOF kasutab odavaid laiatarbe Magpuli plastiksihikuid. Mainin, et Magpul toodab ka metallist backup flip-up sihikuid, nn "pro" tooteliin.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Uued käsirelvad EKV-le
PostitusPostitatud: 10 Apr, 2021 13:05 
Foorumil
Liige

Liitunud: 09 Veebr, 2021 15:42
Postitusi: 98
ElrikThunderson kirjutas:
Palun lisada viiteid. Küsimuse algatuseks on "väidetavalt". Mõni allikas või foto mille alusel saaks kinnitada et ESTSOF kasutab odavaid laiatarbe Magpuli plastiksihikuid. Mainin, et Magpul toodab ka metallist backup flip-up sihikuid, nn "pro" tooteliin.

Viide antud teemale ja fotod mida annab soovi korral zoomida on antud leheküljel.

https://www.hkpro.com/threads/hk416-in- ... 37/page-91


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 143 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt