Lemet kirjutas: ↑27 Mai, 2024 16:49
Chatruletis on 98% venelastest veendunud, et sõjas on süüdi Ukraina ja ukrainlased
Chatrulet on ise selekteerunud valim - ei statistikud ega luurajad ei järeldaks rahvastiku meelsust ise selekteerunud valimi põhjal. Selle selgitamiseks on kaalutud statistiline valim. Venemaal küsitleb elanikke jätkuvalt Levada. Nad ei saa küsida päris kõike, mida hing ihkaks, aga saavad küsida "kas maa on õigel teel", "kas toetad Putinit", "kas eelistaksid, kui algaks rahuläbirääkimised" ning kõige teravama küsimusena "kas eelistaksid, kui rahu saadaks sõjaeelsetesse piiridesse naastes".
Vastused:
- kas maa on õigel teel: kurvastuseks 71% "jah"
- kas toetad Putinit: vastavad nagu robotid 87% "toetan"
Kui võtta mai Ukraina-teemaline eriküsitlus (vene keeles
siin), saame teada:
- Küsimus:
"Kas pooldate isiklikult VF relvajõudude tegevust Ukrainas?"
- Vastused: täiesti 40%, pigem 35%, pigem mitte 9%, üldse mitte 8%, ei tea öelda 9%
Kõige lootusrikkam on rühmas 25-39 eluaastat, kus toetajad on positsioonil 36 + 32, vastustajad aga positisioonil 14 + 9 protsenti. Kõige masendavam on 55+ vanuserühmas, kus toetajaid on 51 + 28 protsenti, vastustajaid ainult 6 + 6 protsenti.
- Küsimus:
"Kuidas arvate, kas tuleks alustada rahukõnelusi või jätkata sõjategevust?"
- Vastused: kindlasti jätkata sõdimist 26%, pigem jätkata 13%, kindlasti alustada rahukõnelusi 22%, pigem alustada 29% ei tea öelda 10%
Kõige lootusrikkam on jälle rühmas 25-39 eluaastat, kus rahukõnelisi pooldaks 31 + 24 protsenti, kõige nutusem aga 55+ rühmas, kus rahukõnelusi pooldaks 24 + 20 protsenti. Ehk siis, mingisugustel alustel rahukõnelused sobiks Venemaa elanike enamusele. Konks on selles, et millistel.
- Küsimus:
"Kui järgmisel nädalal otsutaks Putin: a) lõpetada sõjategevuse või b) lõpetada sõjategevuse ja tagastada alad Ukrainale, kuidas suhtuksite?"
- Juhul A: 44 + 27 protsenti toetaks sõjategevuse lõppu, 10 + 11 protsenti ei toetaks.
- Juhul B: 15 + 15 protsenti toetaks sõjategevuse lõppu, 18 + 42 protsenti jätkamist.
Ehk siis, Putin on elanike ajud nii ära seebitanud, et nad ei toetaks isegi tema otsust sõda Ukrainale sobival viisil lõpetada, küll aga toetaksid väga ülekaalukalt otsust sõda Ukrainale sobimatul viisil (territooriume tagastamata) lõpetada proovida. Seetõttu sõda kahjuks lõppeda ei saa. Rindel olijate seas paraku Levada küsitlusi teha ei saa, arvata võib, et nende hulgas toetab sõda suurem protsent.
Haavatute ründamise osas: rahvusvaheline õigus ei jäta küsimust ebaselgeks, kaitstud isikuteks loetakse vangid, haavatud ja haiged. Mänguteooria ütleb aga "samaga vastamine on põhjendatud, kui vastane rikub rahvusvahelist õigust, riku samuti". Omaette ooper on see, et kui neli võitlejat kannavad ühte haavatut, siis mänguteooria ütleb "siin on neli võitlusvõimelist vastast, keda saab võitlusvõimetuks teha", kuigi sõjaõigus ütleb "ei tohi, nad evakueerivad haavatut", mistõttu rünnatakse, kardetavasti mõlemal poolel, pikalt mõtlemata. See on halb, nii ei peaks - aga muutus eeldaks, et mõlemad pooled hakkavad sõjaõigust järgima. Pole lootustki, üks pool ei tundu põhimõtteliselt huvitatud teemast.
Siiski, haavatute droonitamine ei tundu efektiivse droonikasutusena. Kui haavatu on oma relvad maha jätnud ja roomab abi saama, on ta peagi suureks koormaks oma kaasvõitlejatele. Droonipiloot peaks jätma haavatu rahule ja vaatama, mis suunas roomab - seal on tugipunkt võitlusvõimelistega.